Briefwisseling dee Toekomst. Oorlogsberichten. Verschillige lijdingen. BURGERSTAND Sterfgevallen. Maandag hebben wij gedurend den dag het carillon ge hoord. Velen meenden dat het voor den prijswinnaar in de Cijbelschieling van Brussel was maar bij naardere inlichtin gen goldt het de Koningschieting bij deStalenboogschutters- maatschappij, gevestigd in het lokaal Lc Prince Royal, Statiestraat, alwaar het Nationaal vaandel op den voorgevel wapperde. Deze Schieting werd gekenmerkt door een blijeindig-treur- spel. Juist op het oogenblik dat men ging beginnen schieten hoorde men een allerhevigste buisch De Koningsprijs, twee superbe vazen, die ten toon gesteld was op de schouw der voornaamste kamer van het lokaal werd verbrijzeld door het vallen van eenen spiegel waarvan de kram was losgeraakt Men kan zich moeilijk een gedacht vormen der verwarring dat dit ongeval onder de leden veroorzaakte doch, er werd spoedig een einde aan gesteld door de milddadige lusschen- komstvan den heer hoofdman,die een anderen prijs heeft doen koopen. De baas van het lokaal heeft zich insgelijks getroost daar hij nu veel meer spiegels heeft dan te vooren Déze Maatschappij zal, hopen wij, het niet kwalijk nemen dat wij STALENBOOGSCHUTTERSMAATSCHAPPIJ in één woord geschreven hebben, M. Camiel Deloos heeft den Koningvogel afgeschoten. Dinsdag heeft de jaarlijksche plechtigheid plaats gehad der opening van ons Teeken-Akademie. De H. Geest-mis, ter eere van den II. Lucas, werd gedaan in de S' Maartens-kerk in het bijwezen der heeren Bestuur ders, Professors en leerlingen van dit gesticht. Ten zelfden dage, ten 7 ure 's avonds, zijn de 21 hee ren Burgerwachten (voetvolk) die het militaire- en muziekaal- feest dezen zomer te Belle (Frankrijk) hebben bijgewoond, in de estaminet Sans-Souci bijeengekomen ten einde overtegaan lot de verloting der herinnerings-medailje. Het lot heeft deze schoone zilveren mcdailje aan den heer founder Lodewijk Verhaeghe toegewezen. Ozeren-weg van Upereii op Disniude. Er komen ons van verschillige zijden inlichtingen toe, zegt een IJpersch blad, volgens welke twee belangrijke wijzigin gen zouden gebracht worden aan de eerst uitgestekene lijn van den ijzerenweg van Oostende naar Armentiers. Eene eerste verandering zou bestaan van door Dixmude naar Gistel te gaan in plaats van langs Staden en Kortemark naar Thourout. Alhoewel deze wijziging geheel en al het ekonomiek gedacht der linie vernietigt, benadeeligt zij vol strekt de belangen van het arrondissement IJperen niet, mits dat, wel te verstaan, de linie door Boesinghe en Langemarck blijft loopen. Doch, wat de tweede verandering betreft, deze gaat ons nauw aan het hart: er zou van niets minder kwestie zijn dan de maatschappij vrij te stellen de sektie van IJperen door Meessen op Armentiers te maken, die stellig de belangrijkste van de geheele linie is voor het arrondissement IJperen, want niet alleen zou IJperen haren koristen verbindingsweg met Noord-Frankrijk verliezen, maar geheel het kanton Mees sen zou gevaar loopen van langen tijd beroofd te blijven eens ijzerenwegs. AVij gelooven dit gerucht aan de kennis van de belanghebbende gemeenten te moeten brengen, hun zeggen de opgepastwant wij hebben thans het geluk van een klerikaal bestuur te bezitten, en de poogingen van allen zul len niet te veel zijn om het gevaar af te keeren dat ons be dreigt. Men leest in de Finance Bij eene onlangs gesloten overeenkomst, nog niet bekleed met de dubbele goedkeuring der actionnarissen en der Staats besturen, is de ijzeren weg van Oostende naar Armentiers overgenomen door de Compagnie des Bassins houillers. Deze zal aan den Staat vragen om ontlast te zijn der verplich ting van de tweede en derde sectiën te moeten maken als overtollig zijnde. De spoorbaan zou daarnaar gewijzigd wor den. Visss «less 4LS tot «lew ©ctoSjcs*. GEBOORTEN vroTwfjf81^ 5) te zamcn> 8- Huwelijken Cnockaert, Karolus, metselaar, en Legon, Lucia, kantw. Bulcaen, Petrus, werkman, en Lacante, Rosalia, kleermaak ster. Moerman, Paulina, 1G jzonder beroep, Janséniusstraat. Schmyt, Julianus, 22 j., wagenmaker, ongehuwd, Oude Houtmarkt. Kerrinckx, Sophia, 72 j., zonder beroep, w° van Angelus Sinave, S' Jacobs-nevens-Ypre. Vanbecelaere, Philomena, 16 j., kantwerkster, Esplanade. Kinderen beneden de 7 jaren. Mannelijk geslacht. 5. Vrou welijk geslacht. 2. te zamen 5. Wervick, 20 October 1870. Verleden Maandag, omtrent 7 ure 's avonds, ontstond et- een brand in de herberg De Sleerin, bewoond door sieur Franchomme. liet gezwingeld vlas en de gedroogde tabak waren, men weet niet hoe, op den zolder in brand geraakt. Eenigc brave mannen van het oude Pompiers-Korps en eene groote menigte burgers waren seffens ter plaats, en, na eene goede uur, hikten zij er in zich meester te maken van het verslindend élement. De schade is gerekend op 2000 franken. Eenieder heeft in deze gelegenheid gewedijverd om groote schade te vermijden, doch vooral hebben wij met blijdschap gezien den onvermoeiden ijver van M. Césaire Van Elslande, zonder wiens behendigheid alle pogingen om het vuur te biussehen nutteloos geweest waren.Zonder de tusschenkomst van dezen jongen nieuwen liberalen gemeenteraadsheer, zoude niemand zijne vlijtige medehulp geleend hebben om de brand spuiten te bewerken; immers, het was hij diezich aan het hoofd der menigte stellende en het bevel voerende, de bur gers door zijne kloekmoedigheid wist aan te moedigen. M. Van Elslande diene dus tot voorbeeld voor de andere langgediende klerikale gemeenteraadsleden, om hun liefde tot den evenmensch in te boezemen en hen te overtuigen dat zij in eene naaste vergadering niet mogen aarzelen een nieuw Pompiers-Korps op te richten. Eer dat onze stad door klerikale kopstukken geregeerd was, bestond er hier een Pompiers-Korps dat tot bewonde ring van al de omliggende steden en dorpen diende; maar, helaas! die brave Pompiers waren liberaal, en liever dan het vuur te laten biussehen door vrijmetselaars, hebben onze groote kopstukkenin hunne uitmuntende wijsheid, besloten dit korps te vernietigen. Zal dit klerikaal bestuur nog lang blijven bestaan?.... God gave dat het tegenovergestelde plaats grijpe, dat de brave inwoners van Wervick tot hunne vroegere inborsten terugkee- ren en zien in welke dwaling zij bestierd en geleid worden. Venizot, 10 October. Heden, ten 5 ure, heeft de groothertog van Mecklemburg zijne intrede te Soissons, die gekapituleerd heeft, gedaan. De verliezen, welke wij geleden hebben door de insluiting- van drie weken, de voorpostgevechten welke dagelijks plaats hadden, en het bombardement van vier dagen, zijn niet aan zienlijk. Wij hebben 4000 krijgsgevangenen gemaakt en 132 stuk ken artillerie overmeesterd. Berlijn, 10 October. In den nacht van den 11, zijn de eerste kanonscheuten op Parijs gelost, uit de pruisische verschansing van Bellevue. Zij hebben het fort van V'annes bereikt. De galerijen der veldslagen en de appartementen van Louis XIV te Versailles, zijn in hospitalen veranderd, in het voor uitzicht der gebeurtenissen van het beleg. Tijdens de beschieting van het kasteel van S' Cloud door de franschen, den 10, is eenen grenaat gesprongen in de slaap kamer van Napoleon I, heeft een spiegel verbrijzel en de mu ren onverre geworpen. Tours, 17 October. Er zijn 4,135,541 geweren uitgedeeld hierin zijn begre pen die welke voor de mobiele garden van Parijs bestemd wa ren. Een dergelijke getal wapenen zal eerlang door de wape ningskommissie uitgedeeld worden. Rijscl, 17 October. Het administratief komiteit van Valencijn heeft een onder houd met M. Ribot, geattacheerde aan bet ministerie van buitenlandschc zaken en een der reizigers van den balion Jules Favre gehad. Ziehier hoe de toestand van Parijs, den 16, onder politiek oogpunt was: volledige kalmte. Men was er in het algemeen eens. Op de vestingen was er eene onwankelbare, vaderlandslie vende standvastigheid. Er is bevestigd dat de Pruisen gedwongen zijn zich achter hunne artillerie liniën te verschansen. Alles wat zich op de vlakte bevindt, wordt volkomen door de ontzaggelijke kanons der forten weggekeerd. De kanonuiers der zeemacht schieten lot op eenen afstand van GOOD meters. In den tegenwoordigen toestand is het bombardement on mogelijk. De versterkingen zijn eene ontoegankbare linie voor de belegeraars. Te Parijs worden gemakkelijk alle soorten van wapens ver vaardigd. Er zijn levensmiddelen in overvloedmen is voor langen tijd van voorraad voorzien. Berlijn, 4 7 October. De amerikaansche generaal Burnside, veronderstellende dat Pruisen zou toestemmen, heeft een voorstel van wapenstilstand vooruitgesteld op zeer billijke grondslagen. Het fransch gouvernement heeft dit voorstel verworpen, verklarende dat het verkiest de kansen van eenen strijd tot het uiterste. Tours, 4 7 October. Een dekreet van het gouvernement van Parijs, van 14 Oct. verlengt tot 15 November het tijdstip van uitstel voor de han- delseffekten. Brussel, 4 8 October. AVij ontvangen per depeche tijdingen, welke met den kaat sten ballon zijn toegekomen. De berichten van de glorierijke gevechten der Franschm rond Parijs, op 45 October, worden bevestigd. Te Bagneux telden de Pruisen meer dan 300 dooden; hunne verliezen zijn insgelijks groot te Chatijlon; wij namen een honderdtal krijgsgevangenen. De mobiele garden hebben dapper gevochten. De Pruissen vroegen eenen wapenstilstand om de dooden te begraven; deze werd verleend van 44 ure tot 5 ure. Des nachts overweldigde de nationale garde een sterk deta chement Pruisen te lluel. Men rekent het getal dooden bij de Pruisen op 1200, bij ons op 200. Er komen gedurig tijdingen toe over uitvallen door maar schalk Bazaine te Metz. In eene dezer namen der Franschen 500 ossen en 500 schapen van den vijand. In eenen aanval op Thionville vochten de Franschen met wanhopigen moed. De dooden werden op duizenden geschat. De Pruisen bekennen zelfs dat zij verschrikkelijke verliezen hebben geleden. De Times zegd dat de besmettelijke ziekten onder rnen- schen en vee lc Metz aanzienlijk toenemen. Versailles, 19 October De 22e afdeeling van het leger van den koninklijken prins heeft gisteren den vijand nabij Chateaudun verslagen. Chateaudun is stormenderhand ingenomen. De fransche gevangenen zijn verdeeld onder de verschillende vestingen, als volgt: Königsberg, 1210; Grandenz, 550; Thorn, 1500; Danzig, 1030; Stettin, 4 4,950; Custrin, 890.; Spandau, 5510; Maegdeburg, 41,170; Erfurt, G800; Wit tenberg, 4750; Torgau, 4000; Clogau, 8000; Posen, 5800; Cosel, 2000; Neisse, 5000; Glatz, 500; Coblenz, 11,400; Keulen, 10,000; Maiuz, 40,000; Minden, 5000; Wesel, 5000; Te zamen 110,020. Ontvangst der Burgerivacht te Gent. Maandag heeft de ontvangst plaats gehad der overwinnaars in den Nationalen Prijskamp te Brussel. Rond vier ure heeft de stoet zich aan de spoorwegstatie gevormd, samengesteld uit eene deputatie van de verschillige wapens onzer Burgerwacht, met de mu ziekkorpsen der Burgerwacht en geheel het officierenkorps. Het luiden der klok en het spelen van den beiaard kondig den den optocht van den stoet aan. Op het Stadhuis gekomen, werden de overwinnaars in de zaal van den krijgsraad geleid en door den heer generaal-ma- joor, opperbevelhebber der Burgerwacht, den heer Burge meester voorgesteld, zeggende, dat de Burgerwacht zich altijd weerdig zal toonen van de algemeene genegenheid welke zij geniet. Overeenkomstig art. 70 der grondwet zullen onze Wet gevende Kamers, voor den gewoonen zittijd van 1870-71 geopend worden op dinsdag, 8 November aanstaande. De briefkaarten op het einde des zitlijds van 1869-70 door de Kamers gestemd, zullen, binnen twee of drie weken,, in cirkulatie worden gebracht. Bij koninklijk besluit van den 15 October mag de heer. B. Renard luitenant-generaal, zijne rechten op pensioen doen: gelden. Hij is benoemd tot algemeen opzichter der burgers- wachten van het rijk. Bij besluit van zelfden dag is eervol ontslag verleend aan den heer Ch. de Sorlus, als kolonel algemeen stafoverste der burgerwacht. Hij mag den eeretitel van zijnen graad be- houden. Dinsdag, 11 October, heeft in het klein seminarie van Mechelen de algemeene vergadering plaats gegad der katbo- lijken, om te protesteeren tegen de inlijving der pauselijke sta ten. Rond de vier duizend personen waren er tegenwoordig. De aartsbisschop van Mechelen zat de vergadering voor; de bisschoppen van Gent, Brugge, Namen en Luik waren er ook aanwezig. De heer advocaat Verspeyen, van Geut, gaf verslag over het werk van den Sint Pieterspenning, dat in 4 869 imBelgie de som van 770,000 fr. heeft opgebracht. In die som is niet begrepen de opbrengst der pauselijke nieuwjaargiften enz., die de 500,000 fr. overtrof. Op die vergadering is bij toejuiching een adres gestemd,, om Paus Pius IX te worden toegezonden. Er is onmiddelijk een telegram naar Rome gestuurd, om het opperhoofd der jrcomsch katholijke kerk met de beslissingen der vergadering bekend te maken.

De Toekomst (1862-1894) | 1870 | | pagina 2