Briefwisseling der Toekomst. Het Nieuwsblad Oorlogsberichten BURGERSTAND GEBOORTEN Vrouwdijk "'r'1' 7) le zamen' U' Huwelijken Sterfgevallen. Van den 21 tot «ïcoü 28 October. Vander Auwera, Emilius, bestierder van openbare werken, en Verfaillie, Emma, zonder beroep. Van Oost, Amandus, herbergier, en Dobbelaere, Maria, dienstmeid. Versteele, Amandus, winkelier, en Cabooter, Barbara, winkelierster. Feys, Sidonia, 13 jaren, Boterstraat. Joye, Petrus, G2j. winkelier, echlg. van Maria Depuydt, Rijselstraat. Dehol- lander, Maria, 22 j., kantwerkster, ongehuwd, Oude Hout markt. Leberghe, Cecilia, 42 j., strijkster, ongehuwd, S' Jaeobstraat. Botel, Amelia, G3 j., kantwerkster, echtge note van ïvo Godtsciialck, S' Maartens-Nieuwweg. Kinderen beneden de 7 jaren: Mannelijk geslacht, 5, Vrou welijk geslacht, 3, te zamen G. Poperinghe, 2G October 1870. GODSDIENSTIG E B E W EGIS (i TE POPERINGHE. Maandag laatst zijn wij ooggetuige geweest van een looneel dat waarlijk zielroerend was en dat liet zien tot hoe ver men het volk in beweging kan brengen, wanneer eene openbare ramp de menschen noodzaakt van bij de Hcmelsche machten troost te zoeken. De week te vooren hadden de priesters van Poperinghe, buiten de solemnele octaven ter eer van O. L. Vrouw, van het II. Hert en van S' Antonius, het initiatief genomen van eene algemeene bedevaart naar debezoekplaats vanO.L. Vromv ter Mirakelen, tot het bekomen van den vrede en de verlos sing van den Heiligen Vader uit het kot waarin hij gevan gen zit. Deze pelgrimagie veel bijval bekomen hebbende, de geestelijkheid, door den ijver der geloovigen aangemoedigd, besloot dien buitengewonen ommegang met nog meer plech tigheid en ruchtbaarheid binnen kort te vernieuwen, en de tweede toer werd, met de toelating van Zijne Doorluchtige Iloogwcerdigheid Monseigneur den Bisschop van Brugge, op Maandag laatst vastgesteld. Men deed dan eenen oproep aan al de geloovigen van Pope ringhe en het omliggende, en circuiairen en plakbrieven werden uitgezonden in al de naburige gemeenten zoowel van Frankrijk als van Belgie, alwaar de pastors op den pre dikstoel hunne parochianen aanwakkerden om aan dien om megang deel te nemen.Op sommige gemeenten men verklaarde dal deze deelneming eene plicht was waaraan zelfs het slecht weder geen beletsel mocht stellen (want, voegde men er bij, hoe meer regen hoe meer verdiensten), dat elk huisgezin al daar moest vertegenwoordigd zijn door ten minste een of twee leden, en dat al die welke uitzondering zouden maken, gingen aanzien worden als slechte christenen (onderver staan liberalen). De dag der plechtigheid aangekomen zijnde, men zag met den vroegen morgend eene ontelbare menigte landslieden en vreemdelingen langs alle kanten de stad binnen treden, en in min dan een uur werd de kerk van S' Jan, waar het miraku- leus beeld berustende is, opgepropt en de naburige straten overstroomd van bedevaarders die met eene diepe godvruch tigheid en met eenen paternoster in de hand de processie vergezelden welke ter dier gelegenheid ingericht was. Niettegenstaande het onstuimig weder en den overvloedigen regen, men zag dit ontzaggelijk gewemel van volk al bidden de straten doortrekken, met luider stem antwoordende aan eenen priester die, van afstand tot afstand geplaatst, den Roozenkrans voorenlas. Het beeld van O. L. Vrouw, in pur per gekleed, werd door eenen draaghemel tegen den regen beschermd en omringd van eenen kring maagden die insge lijks in de rouw wa»en. De geestelijkeid, samengesteld uit al de priesters van Poperinghe en de naburige gemeenten, en in welker midden M. de deken het H. Kruis droeg, sloot den stoet van het mannevolk die, volgens eene voorafgaande schikking, voorenging, en werd gevolgd van het vrouwvolk die de tweede helft van den stoet Uitmaakte. Een uur was niet te veel om gansch het geleide van het be gin tot het einde af te zien. Men bemerkte onder die massa volk, die de bevolking van Poperinghe was komen verdobbe len, bijzonderlijk veel Franschen, en men herkende menschen van Belle, Hazebrouck, Steenvoorde, Cassel, Bergen en tot van Sl Thomas toe, 't geen bewijst dat de Franschen zeer moeten gepijnd zijn. Wij buigen ons met eerbied voor deze stichtende betooning waarin het volk, beschroomd voor de onheilen welke zich over Europa neèrstorten, zijnen toevlucht lot God neemt op dat Hij die harde beproeving van het mensehdom zou afkee- ren. Wij herkennen ook aan de priesters de vrijheid en de verdienstelijkheid van zich aan het hoofd dezer godvruchtige beweging gesteld te hebben, voor zooveel wij dezelve mogen aanzien als eene rechtzinnige godsdienstoefening. Binnen deze palen onze geestelijke herders zijn in hun vak, en wij zien hen liever hunne schapen geleiden op den weg die hen met God vereenigt dan dezelve te zien verdwalen en bedriegen in wereldsche en politieke zaken. 't Is omdat zij onder dit laatste opzicht zoo dikwijls hun heilig ministerie te buiten gaan dat sommige kwade longen durven zeggen dat voormelde manifestatie niet anders dan politiek is, zooveel le meer dat men het volk wijsmaakt dat de Paus in de gevangenis zit en dat zijn gevangenschap het werk is der liberalen. De Paus is nu gelijk Ss Pieter was ten tijde van Christus, en gelijk ai de opvolgers van S' Pieter wa ren tot in de achtste eeuw, op welk tijdstip de Koning Pépin le ISref aan den Paus Stephanus II een landschap schonk waarvan hij wereldsche Koning geworden is. Pius IX is dan noch min noch meer 't geen zijne voorzaten waren gedurende de zeven eerste eeuwen der Kerk, en hoewel hij, even als de Keizer van Oostenrijk, de Koning van Napels en de Hertogen van Toskanen en Modena, van zijn landschap is beroofd ge- weestom Italië tot de eenheid te brengen, hij blijft niettemin Paus en de geestelijke Koning der kalholijke wereld. Maandag namiddag ontmoette een jonge kapellaan een vrouwspersoon in de omstreken van Poperinghe, en haar ge vraag hebbende of zij ook den ommegang gegaan was hoe, zegde hij op hare antwoord van neen, behoort gij ook toe a aan de slechte partij Wij vragen nu of de voormelde manifestatie zuiver was van politiek en van partijschap, en wat de geestelijkheid met ons zoude doen indien de benauwdelijke kudde die wij gezien hebben met de suffrage universal begiftigd ware X. BOOR ZICH ZELF GELOGENSTRAFT. Zoolang de liberale partij de meerderheid in de Kamers had, hoorde men telkens iedere kiezing het Nieuwsblad van niet anders spreken dan van de overgroote concurrentie welke het openbaar Staatsonderwijs deed aan het bijzonder onder wijs, en van de gruwelijke vervolgingen ingespannen door het Gouvernement tegen de Bisschoppelijke Kollegien en de Pastorscholen, ten einde deze gestichten te vernietigen en alle christelijk-onderwijs uit het land te bannen. Wil men nu we ten tot hoe ver die concurrentie ging? Het Nieuwsblad, dat wij hier laten spreken, zal het u vertellen u Daar zijn, zegt dit blad, in het bisdom van Brugge 12 >i Bisschoppelijke onderwijsgestichten, te weten: het Klein Seminarie van Rousselaere, de Kollegien van Brugge, Kortrijk, Veurne, Meenen, Oostende, Poperinghe, Thielt en IJperen, de pensionnaten van Thourout en Dixmude, en de nijverheidsschool van Mouscroen. Allen staan in vollen bloei, allen zijn opgepropt van leerlingen die te samen het a getal van 2,977 bereiken. ii Wij hebben in onze provincie G gestichten van middei- ii baar onderwijs die of wel door den Staat, of wel door de 'ii Gemeenten zijn ingericht, namentlijk het Koninklijk ii Atheneum en de Middelbare School van Brugge, de Middei- ii bare School van Veurne, die van Nieupoort, het Kommu- n naai Kollegie en de Middelbare School van IJperen. Die zes ii gestichten te samen tellen slechts 801 leerlingen. Zoo men ziet, er zijn in onze provincie twee maal zooveel geestelijke gestichten als wereldlijke, en het getal hunner leerlingen is meer dan drij maal zoo groot als dat dei' Staats- en Gemeentescholen Waar is nu die schrikkelijke concurrentie, waar zijn nu die vervolgingen van het weggejagen Staatsbestuur tegen het geestelijk onderwijs? 0 Kiezers, Kiezers hoe lang zult gij u nog laten foppen Het Nieuwsblad, om de geestelijke gestichten aan te prij zen, en de wereldlijke scholen, die hun zoo groote concur rentie doen, ten hunnen profijte te vernietigen, houdt nog staande, in weèrwil onzer herhaalde wederleggingen van zijne cijfering, dat het geestelijk onderwijs aan de sehatplich- tigen veel min kost dan het Staatsonderwijs, om dat de Staat de bisschoppelijke gestichten niet besoidigt gelijk zijne eigene scholen. Maar zijn de gestichten waarvan het Nieuwblad spreekt, zoo als bij voorbeeld de kathoiijke Universiteit, ook niet onderhouden door de beurs der schatplichtigen Bestaan zij niet met schooijerijen en geldafperssingen van allen aard, en is het niet algemeenlijk gekend dat de geestelijken noch voor onderwijs, noch voor weldadigheid geenen duit uit hun nen zak geven zonder het vooraf bij de goede zielen afge- prommeld te hebben Al hel voordeel dat wii uit de geestelijke scholen trekken, indien wij mogen oordeelen volgens hetgeen wij zien in het Kollegie van Poperinghe, 't is dat de leerlingen die een ande ren staat verkiezen dan het priesterschap, bijna nergens hunne examens kunnen doen om m bekwamen tijd tot dien staat te geraken. X. O Neufcbatoau, 21 October. Eene depeche van den minister meldt dat maarschalk Ba- zaine, in eenen uitval te Melz met 80,000 man, 2G bataillons en twee kavallerie-regimenten heeft verslagen. De kerk van Ars, welke diende om den vijand te beschermen, werd ver nield en 195 waggons met levensmiddels en munitiën, vielen in de handen der Franschen. Tours, 21 October. Een dekreek van het gouvernement van Tours bestatigt dat Chateaudun, den 18 October heldhaftig aan een aanzienlijk pruisisch korps tegenstand gejaoden heeft, welke laatste de stad slechts bezet heeft, nadat dezelve gebombardeerd en in assche gelegd was. Reims, 21 October. Te Soissons heeft men 4G55 man krijgsgevangen gemaakt, alsook 90 officieren. Wij hebben huil gemaakt 70,000 grena- den, 5000 kwintalen buskruit en de schatkist, die 92,000 fr. inhield. Londen, 21 October. M. Thiers heeft een vrijgeleide bekomen om zich naar Parijs te begeven. Berlijn, 22 October. Telegram van den koning aan de koningin, te Homburg. Versailles, 21 October. Officieel. Ik kom terug van een klein gevecht nabij Maimaison. Twaalf bataillons, met veertig kanonnen, hadden eenen uitval gedaan van uit den Mont-Valérien. Na een gevecht, dat drie uren duurde, werden zij terug geslagen. Wij bevonden ons aan den viaduc van Marly, van waar wij het gevecht hebben gezien. Geheel de stad Versailles stond in rep en roer. Moescroen, 22 October. De Pruisen bevinden zich op drie kilometers van Amiens. Men bereidt zich voor de verdediging. De onder-overste der statie van Rijsel is met eenen bijzon deren trein krijgsvoorraad vertrokken. Hij is door Amiens ge reden en voort naar Rouaan vertrokken. Men gelooft dat generaal Bourbaki in den morgend met 5000 man uit Rijsel is vertrokken. Tours, 22 October. De Pruisen rukken met groote strijdkrachten naar Nantes en Rouaan, alwaar men groote toebereidselen maakt om te genstand te bieden. Rijsel, 22 October. S' Quentin is gisteren, na een kort kanonvuur, bezet ge worden. Rijsel, 25 October. De crisis bij den werkende stand verkrijgt een dreigend ka rakter en breidt zich uit. Met uitzondering van twee werk plaatsen staan bijna alle fabrieken stil. De manschappen, die in militaire dienst zijn gesteld, vra gen om wapens; maar de voorraad, zelfs van oude geweeren, is totaal uitgeput. Ieder vreemdeling, die den ouderdom van 50 jaren nog niet heeft bereikt, moet onder de wapens komen, of anders het land uitgezet worden. Tours, 25 October. Depeche aan het ministerie. Evreux, 22 's avonds. Na gedurende anderhalf uur Vernon beschoten te hebben, heeft de vijand zich in het boch van Hécourt verwijderd. Een ern stig gevecht werd gedurende twee uren geleverd. De vijand werd verdreven. De fransche troepen hebben zich bewonde renswaardig gedragen. Rijsel, 24 October. De vijand heeft'gisteren morgend St. Quentin ontruimd. Amiens is niet aangerand geworden. De vijand is terugge*- trokken. Er worden vijandelijke troepen in de richting van Laon gekoncentreed. Een gedeelte van het mecklemburgscbe korps rukt in haast tegen Parijs op. Berlijn, 24 October. De desertien uit Metz zijn zoo talrijk, dat men begint met de mannen terug te zenden; zij smeeken om opgenomen le worden. De hongersnood is te Metz ten top gestegen. Rijsel, 24 October. De generaal Bourbaki heeft de afbraak bevolen der huizen, hoven en hagen die in de eerste zone der militaire servituten gelegen zijn. In de tweede en derde'zone zullen de hagen tot op eenen halven meter van den grond afgesneden worden. Een besluit van den prefekt beveelt de omstreken der sterkte van Rijsel onder water te stellen. Weenen, 25 October. De Abendpost kondigt eene depeche af uit Tours, 25 dezer, meldende dat het gouvernement aldaar, in princiep de voorstellen tot den wapenstilstand heeft aangenomen. M. Thiers zal zeer zeker in onderhandeling treden met M. von Bismarck, na zich voorafgaandelijk met het centraal gou vernement verstaan te hebben. Berlijn, 25 October. De Kreuz-Zeitung behelst een bericht uit Kingsheim van 24, aankondigende dat de sterkte'van Schlestadt zich overge geven heeft. 2,400 fransche soldaten zijn krijgsgevangenen. Het getal kanons door de Pruisischen genomen beloopt 120. Mezières, 25 October. Twee duizend Pruisen zijn den 24 October te Denis-le-Mes- nil toegekomen. Eene groote onrust heerscht in de bezetting van Sedan. Geheel den dag zijn de poorten gesloten. Eene rekwisitie van 500 peerden is gedaan voor het ver- vooren van het belegeringsmaterieel naar Montmedy en naar Verdun. Niets nieuws van Mezières. Talrijke rekwisitien zijn in de omliggende plaatsen gedaan. Rijsel, 25 October. De duitsche troepen, zegt men, zijn op Rheims achteruit getrokken. De journal de Courrier de Verdun, door een boodschap per aangebracht,die den vijand is ont!oopen,bevateene kracht dadige verklaring van den franschen bevelhebber aan de be legerden.

De Toekomst (1862-1894) | 1870 | | pagina 2