Briefwisseling der Toekomst. orl o gs ber ich tee Verschiliige tijdingen. BURGERSTAND Sterfgevallen. Vass den 4 November tot clea! 33 November. GEBOORTEN Vrouvvdijlf65'»0^ 2) te zamen' 4> Huwelijken Soetaert, Carolus, langzager, en Vasseur, Virginia, dienst meid. Jolvt, Virginia, 07 jaren, kantwerkster, ongehuwd, Mee- nenstraat. David, Ludovicus, 55 jaren, wachtmeester bij het 2C Reg' Artillerie, ongehuwd, S' Nicolaus-nevens-Ypre. Troncquée, Ludovicus, 69 jaren, zonder beroep, echtge noot van Maria Taffin, Hondslraat. Spinnewijn, Alphonsus, 17 jaren, werver, Meenenstraat. Dumon, Carolus, 08 j werkman, echtgenoot van Natalia Soenen, Meenenstraat. Ingeiaere, Maria, 50 jaren, dienstmeid, ongehuwd, Dixmude- straat. Delmotte, üesiderius, 70 jaren, vvasbieekèr, onge huwd, Elverdinghestraat. Lemiegre, Joannes, 77 jaren, zonder beroep, weduwaar van Eugenia, Ver Eist, Dixmude- straal. Kinderen beneden de 7 jaren: Mannelijk geslacht, 2, Vrou welijk geslacht, 1, te zamen 5. Poperinghe, 8 November 1870. BE CHRISTELIJKE LIEFDE VAM QNSE POLITIEKE GEESTELIJKEN. Na de voltrekking der verschiliige octaven en der boet processie die hier gedaan zijn geweest tot het bekomen van den vrede en de verlossing van den H. Vader uit het kot waarin hij gevangen zit, wij zegden in de Toekomst dat de geestelijkheid ongelijk had van het volk wijs te maken dat dit zoogezegd gevangenschap, het werk was der liberalen, en wij voegden er bij dat die onvoorzichtige beschuldiging, ten laste gelegd van de liberalen, de oorzaak was dat sommige kwade tongen durfden beweren djt voormeidemanifeslatieniet andersdanpolitiek w*as.Hewe!,om te toonen dat dit gevangen schap, in de tegenwoordigheid der vrijheden en der 52,000 kroonen te maande welke Victor Emmanuel aan den Paus toestond, eene uitvinding was strekkende om den ellendigen staat te doen zien waarin de ontrooving van zijn wereldlijk gezag den II. Vader gesteld heeft, wij vergeleeken de gestel tenis van Pius IX aan die waarin Christus S1 Pieter geplaatst had, en waarin de opvolgers van dezen laatste zich bevonden vóór dat de Pauzen eene wereldlijke macht bezaten, en wij zegden li De Paus is nu gelijk S' Pieter was ten tijde van Christus, en gelijk al de opvolgers van S' Pieter waren lot in de achtste eeuw, op welk tijdstip de Koning Pêpin le Bref aan den Paus Stephanus II een landschap schonk waarvan >i hij wereidsche Koning geworden is. Pius IX is dan noch ii min noch meer 't geen zijne voorzaten waren gedurende de zeven eerste eeuwen der Kerk, en, hoewel hij, even als ii de Keizer van Oostenrijk, de Koning van Napels en de >i Hertogen van Toskanen, Modena cn Parma, nu van zijn ii landschap beroofd is geweest om Italië tot de eenheid te a brengen, hij blijft niettemin Pans en de geestelijke Ko~ ii ning der katlioiijke wereld. Wil men nu weten hoe Een Vlaming van onze Zusterstad, die den correspondent der Toekomst achter zijne gordijn de processie heeft zien afloeren, deze regelen aan de lezers en lezeressen van het Nieuwsblad uiteendoet, wij zullen het hier in het kort kenbaar maken M. Eskulap, zegt deze naamlooze schrijver, is een man die spot met de missen ter eer van S' Antonius en met onze boetprocessie, en die lacht met de godvruchtigheid der pope- ringhenaars hij geeft zijne goedkeuring aan de schurkerij van den rooverkoning en zijne bende hij verdedigt de roo- verij van Victor Emmanuel als eene rechtveerdigheid om dat Sl Pieter en al de eerste Pauzen geen Koning waren zijne princiepen zijn: dat al degenen wier rijkdommen in hunnen oorsprong giften zijn geweest, van dezelve mogen beroofd worden hij is de beste vriend van al de dieven, de roovers, de bandieten en de fortuinzoekershij spant te samen met al de itahaansche schelmen, en juicht toe aan de leering volgens welke men de hand mag leggen op het geld van die welke te vooren nooit niets bezeten hebben of wier tegenwoordige be zittingen voortkomen van giften en legaten; hij kan niet aan nemen dat, indien men geene restitutie doet aan de monarken van Oostenrijk, Napels, Toskanen, Parma eu Modena, men ten minste aan den H. Vader zijn landschap zou moeten we dergeven. Dit zijn de lessen die hij door den predikstoel zou willen doen veropenbaren, enz., enz. Wij vragen nu of een mensch, die met gezonde rede be gaafd is, eene sprank van die gedrochtelijke princiepen in onze bovengemelde regelen kan vinden, en of de gevolgtrek kingen welke de klaar- en rechtziende Vlaming uit die regelen valschelijk maakt, niet de uitbersting zijn van de ruwste onverdraagzaamheid, van de onbescjioftste verwaandheid en van de woedendste w raakzucht Nooit hebben wij in onze schriften van den Godsdienst en zijne plechtigheden gesproken op eene oneerbiedige wijze, en wij hebben deze koorde nooit maar geraakt dan om te jam meren over het leed welk onze hedendaagsche priesters de religie aandoen met haar tot politieken kiesmiddel te doen dienen, en met van haar eenen klimtrap te maken om hunne wereidsche heerschzucht te voldoen en zich aan het hoofd van het burgerlijk gezag te plaatsen. En ver van toe te juichen aan den val van den Koning van Roomen, wij hebben in te gendeel altijd gewenscht zijne macht te zien versterken door de inrichting van een verzachtend volksbesluur dat hem tegen den triestigen uitslag van den romeinschen plebiscite moest bevrijden. De correspondent van het Nieuwsblad, in plaats van zulke hatelijke lasteringen tegen zijn liberalen evennaasten uit te braken, zou veel beter gedaan hebben met den défi le beant woorden welken M. Esculap hem toegeworpen heeft toen hij dezen in openbare dagbladen durfde betichten van door tek sten, uit valsche bijbels getrokken, het volk te verleiden. Maar hij heeft liever te zeggen gelijk Basile lastert, las tert maar voort, er zal toch altijd iets van overblijven. Men schijnt M. Esculap te willen uitgeven voor een verlo ren schaap maar de Goede Herder, in plaats van het verloren schaap door lasteringen en spotnamen te vervolgen, ging het opzoeken met zachtmoedigheid, en bracht het op zijne schou ders naar den stal terug. Mogelijks meent men ook dal men M. Esculap door deze aanrandingen tergt en pijnigt, in hoop van dezen ketter, ge lijk ten tijde der H. Inkwisitie, door die zalige pijnen eu tormenten tot boetveerdigheid wedertebrengen. Maar M. Es culap weet te wel dat de klerikale smaad hem aangedaan, in de oogen van verstandige menschen eene eer is waarover hij zich overal, uitgenomen bij de kwezels, mag beroemen. Ten anderen, alle klaarziende mensch weet dat de religie hedendaags vervangen is door de politiek en dat al die heilige vervolgingen, door de geestelijken tegen M. Esculap ingespannen, niet anders zijn dan eene Jesuitieke taktiek strekkende' 0111 dien politieken tegenstrever, die hun te Pope ringhe in den weg staat, te verdelgen en van het politiek tooneel te doen verdwijnen. Maar zij zijn hiertoe te laat gekomen. Welk een kontrast met de woorden van den Zaligmaker die zegt: Mijn rijk is van deze wereld niet, en wiens lee ring geene andere prineiepen bevat dan de christelijke liefde en den vrede onder de menschen Gij zijt allen broeders zegt hij, hebt eikanderen lief en bemint uwe vijanden. Ja, welk een kontrast met de zedeleer van het II. Evangelie waarin Jesus zegt aan zijne Discipelen Omnis qui irascitur fratri suo reus erit Judicio. AI wie zich vérgramt op zijnen broeder, zal plichtig ziju voor het oordeel Gods. Si ergo offers munus tuum ad altare, et ibi recordatus fucris quia frater tuus habet aliquid adversum te relin- que ibi munus tuum ante altare, et vade prius reconciliari fratri tuo, et tune veniens öfferes munus tuum. Indien gij eene offerhande voor den autaar wilt doen, en u aldaar herinnert dat gij niet welstaat met uwen broeder, Iaat uwe offerhande vóór den autaar liggen, en gaat eerst u verzoenen met uwen broeder, en keert alsdan terug om uwe offerhande op te dragen. Ego autem dico vobis non resiste.re malo, sed si quis te percusserit indexteram maxillam tuam, prcebe illi et al teram. Wilt geenen tegenstand doen aan die u beleedigt maar, indien iemand 11 op de rechtere kaak geslagen heeft, biedt hem de linkere aan. Diligite inimicos vestros et benefacite his qui oderunt vos.... Si enim diligitis eos qui vos diligunt, quam nierce- dem habebitis Bemint uwe vijanden, en behandelt met goedheid die welke u benijden, want, indien gij maar uwe vrienden bemint, welke verdiensten kunt gij hieruit Hekken? Estote ergo vos perfectisicut et pater vester perfectus est.Zijt dan volmaakt gelijk uw Ilemelsche Vader volmaakt is. Men zal nogeens zeggen dat die teksten uil eenen valschen bijbel getrokken zijn. Nu, het zal maar eene nieuwe lastering zijn bij al de andere. Esculap de ter Sluis. Plaatsgebrek noodzaakt ons eene tweede correspondentie uit Poperinghe tot ons naaste nummer te verschuiven. De onderhandelingen tusschen M. von Bismark en M. Thiers, voor eenen wapenstilstand van 25 dagen, ten einde de kiezing van de constituante in Frankrijk toe te laten, zijn mislukt, liet gouvernement der nationale verdediging heeft, volgens lijdingen van 6 november, per ballon, eenpariglijk den wapenstilstand verworpen, Pruisen geweigerd hebbende versche levensmiddelen in Parijs le laten brengen en maar met voorbehouding de deelneming van den Elzas en Lotharin gen aan de stemming aangenomen hebbende. Alvorens uitspraak te doen over den wapenstilstand heeft het gouvernement der nationale verdediging Parijs willen raadplegen of het ai of niet vertrouwen had in dit gouverne ment. De stemming had den 5 November plaats; het resul taat was557,976 JA en 62,658 NEEN. Die onderhandelingen hebben aanleiding gegeven tot wan ordelijkheden in Parijs, Den 51 October is eene gewapende massa volk naar bet stadhuis gegaan en heeft het voorloopig gouvernement gevangen genomen. Vérscheide leden werden daarop door de nationale garde uit de handen der oproerma kers gerukt en het stadhuis en omstreken werd door hun ontruimd. Generaal Trochu, die voorbij de troepen passeerde werd geesdriftig onthaald. Een gerechterlijk onderzoek is in gesteld; verscheide bataillons-oversten zijn afgezet. M. Rochefort heeft zijn ontslag als lid van het voorloopig gouvernement gegeven. De rust in Parijs is thans volkomen hersteld. De oorlog zal dus met vernieuwde krachten en hardnekki ger dan te voren worden voortgezet. Men verwacht eerlang het bombardement van Parijs. Een dekreet, grdagteekend uit Tours, 4 Nov., beveelt de mobiliseering van al de weerbare Franschen, van 20 tot 40 jaren, zelfs van de getrouwden en weduwanaars met kinderen TcIegraSeke Bei-Icïiteii. Tours, 4 November. Officië'ele dekreten. J- Elk departement za! binnen den tijd van twee maanden eene artillerie-batterij met het noodig personeel op zijne kosten moeten oprichten; geschat volgens elk hondertal inwoners. Elk korps vrije schutters dat voor den vijand geene kracht dadigheid zal hebben getoond, zal worden ontbonden, ont wapend en voor eenen krijgsraad worden gebracht.. Cormar, 4 November. Montbelliard is bezet geworden ten einde de omsingeling van Belfort le verzekeren. Tours, 5 November. Vantes, 0 November, met luchtbol. Officieel uit Parijs. De uitslag der stemming van Pa rijs is, behalve drij arrondissementen, gekend, nopens de ge stelde kwestie of het tegenwoordig bestuur nog het vertrou wen der parijsche bevolking geniet. De uitslag is: 442,000 ja en 49,000 neen. Tours, 7 November. Depeche van het gouvernement. Vendóme, 6 Novembre, avond. -Een luchtbal brengt tijdingen uit Parijs. Het gouvernement der nationale verdediging verwerpt eenparig den wapenstilstand, daar Pruisen de bevoorrading van Parijs verwerpt en enkel met voorbehouding de deelne ming aan de kiezingen van den Elzas en Lorreinen aanvaardt. Het fransch staatsblad van den 6 November meldt de vor ming van drie legers te Parijs, waarvan een van sedentaire burgerwachten. De rust is te Parijs volkomen. Tours, 7 November. Eene vijandelijke kolom, bestaande uit twee bataljons, 1500 ruiters en 10 kanons, heeft de Franschen aangerand te Poisly en Valiière. Het gevecht duurde van itot 3 1/2 ure. De Pruisen werden door de Franschen, die middelerwijl hulp hadden gekregen, teruggeslagen. De Duitschers lieten 52 dooden en gekwetsten op het ter rein en wij maakten 64 krijgsgevangenen. Versailles, 8 November. Officieel. Den 7 November hadden eeti detachement van de 9" brigade en de infanterie eene ontmoeting met d$ mobielgarden bij Bretenay tusschen Keulen en Chaumont. De verliezen van beide kanten waren gering. Tours, 10 November, 4 ure 's avonds. Verscheidene dagbladen van Tours melden belangrijke ge vechten, die gisteren wetswaarts Orleans hebben plaats gehad. Ten gevolge dier gevechten, zouden de Pruisen Orleans hebben ontruimd. Het gevecht duurt voort. Londen, I i November. De Telegraph kondigt het gerucht af, uit Bern komende, dat Garibaldi zich zou over gegeven hebben. Het blad deelt geene bijzonderheden mede. Muncheu, 11 November. Men meldt uit Oud-Brisach, dat Nieuw-Rrisach zich giste ren heeft overgegeven met 5000 krijgsgevangenen en 100 kanonnen. De Minister van binnenlandsehe zaken heeft een wetsont werp neergelegd, waarbij de kiescijns voor de gemeente op 10 frank en dien voor de provintieo op 20 fr. gebracht wordt. De vereischte van bekwaamheid, aangenomen door het voorgaande ministerie, is afgeschaft. Deze hervorming roept een geheel nieuw volkselement in het openbaar leven eu moet voor onze gemeentelijk en provio- tiaal bestuur gevolgen hebben, welke voor het oogenbiik nie- maed berekenen kan. Donderdag avond, 8 dagen, rond 9 ure, is een vreeslijk ongeluk op den ijzeren weg van Dixmude naar Veurne, op t

De Toekomst (1862-1894) | 1870 | | pagina 2