Stads Nieuws. Briefwisseling der Tockomsï. Regering van twee broeders. gelooven er des te min aan, daar Ilalien niet beter zou vragen dan van hem naar een ander land te zien vertrekken,daardoor zou dat land ontslagen zijn van de toegestane maandelijksche rent van 52,000 kroonen of 273duizend franken te moeten betalen. BURGERSTAND Huwelijken Sterfgevallen. In de zitting van Woensdag is de lang verwachte aap uit de mouw gekomen. De rechten op den genever zulien afgeslagen, de rechten op het bier behouden worden. Wel te verslaan, de rechten die door den Staat op den ge never geheven wordende andere rechten, ten profijte van provintie en gemeente zullen voor het kiesrecht niet meer in aanmerking komen. Men zal niets minder betalen. Daar kunnen de herbergiers, die zoo braaf in de laatste kie zing voor hunne katholieke hertlappen gestemd hebben, nu eens een schoon keersken voor aansteken ze zullen kiezer af zijn en in hunne plaats zullen optreden eene massa boeren, die nog niet eens hun kruisken A kennen. Daar wordt nog geen genever genoeg gedronken De be schavende klerikale partij vindt dat de alcool den mensch versterkt, verbetert onder lichamelijk en verstandelijk opzicht veredelt, verheft en hem tot alle welkdanige weerdigheden bekwaam maakt Rechten af Bravo En de echte, gezonde drank van het volk, het oude vlaam- sche bier, dat eene europeesche vermaardheid bezit als zijnde .drank en voedsel, verkwikkend en verkloekend, rechten behouden en als ge niet en zwijgt, verdubbelt Als die kerels alzoo blijven voortgaan, ze zullen van ons landeken iets maken IJperen, 5 December 1870. Muziek vacs 't s'eg'. Te beginnen met 7 December, zal het muziek van het 4e regement alhier in be zetting, alle Woensdagen een muziekale avond geven in de lokalen der Concorde, Groote-Markt. Pelden» v;»sï de Sckepens. Dinsdagll., dag vóór S' Andries-feest, werd tentoongesteld op eene lijkbaar, in S' Maartenskerk, de pelder gemaakt in 1504 en hersteld in lfi28, ter gedachtenis der Magistraten der stad, beschul digd van toe te behooren aan de partij der Leliaars en dooi de inwoners doodgeslagen in 1503. De wapenschilden zijn geborduurd rond den pelder. Wij laten aan de Kronijk over ons bet voorgevallen en de namen der slachtoffers te doen kennen i'. In 't jaer Ons Heere 1503, op de vigilie van S' Andries- ji dag soo waeren verslegen tot Ipre op de Halle voor de npene den beer Yooght dezer stede, to hem nog negen Schepen. Dezen Yoogt ende Schepen waeren genaempt soo volgt ii Yooght, Andries van Ackere, Schepenen: Michiel Pael- i> dinck, Francis de Beer, Michiel de Vellemacker, Jan Kop :i ende syne schoon zoon, Jacob Bardonck, Jan Peiper, Ber- ii thoiomeus Marryn, Ciaeys van Loo ende Thomas van Loo.» GV Ccmceirt. Een muziekale avond heeft Donderdag ten 7 ure plaats gehad hij de Maatschappij de Koorzangers van IJperenin den Gouden Arend: op dit feestje waren de Damen uitgenoodigd en men mag zeggen dat de uitnoodiging wel is beantwoord geweest. Ook het feest was alleraantrekke lijkst en de heeren liefhebbers hebben veel en welverdiende bravos door de schoone aanhoorsters toegezwaaid geweest. De katten hebben wel doen lachen. De andere stukken zijn zeer goed uitgevoerd geweest en de Koormaatschappij mag een schoon feest te meer in hare hoeken aanteekenen. I>e Nachtwacht. Dezer week werd er eene geldboet uitgesproken door de Rechtbank van Enkele Politie, voor ruststooring, aangeklaagt door twee nachtwakers. r Men moge niet denken dat men hier de zaak,voor of legen, willen aantrekken maar wij moeten ronduit bekennen dat ze een ernstig onderwerp van nadenken oplevert. De Nachtwacht, zooals dezelve tegenwoordig is ingericht, is onvolledig en levert volgens ons geene waarborgen genoeg op van regelmatigheid: de belangrijkheid van dezen dienst zou moeten onder controle geplaatst worden. Wij willen hier de volkomene eerlijkheid der nachtwakers in geen twijfel trekken maar wij hei-kennen hun (och de on feilbaarheid nietEn het zou altemets kunnen gebeuren dat die mannen (zonder vyelteiijk mandaat en par Lr op de zèlc de eene of andere eerlijke burger, zonder recht of reden, zouden doen vervolgen. Wij zijn de eerste om alle ruststoo ring af te keuren en de strenge maatregels daartegen toe te juichen maar tusschen dit en den willekeur van eenige man nen die door een gebuurte aangesteld zijn om den eigendom te bewaken, valt er zeer veel te zeggen. Het schijnt dat.er spraak is het oud gebruik van langs de straten de uur te roepen wederom in te brengen Spaert 't keerslicht ende vier Bidt voor de zielen in 't vagevier Dé klok is twaelfve Twaelf uren is de klok Twaelfve Dit geroep, gevoegd bij 't soms onnoodig gefluit, de zware klompen en het loopen en ergweeren van sommige wakers zal een schóón muziek uitmaken, en wij vragen ons af of deze doenwijze, die meer dient om de kwaaddoeners te verwitigen dan om ze te betrappen, ook onder de toepassing der straffen op de rustooring niet zouden vallen. Wat wij zouden willen, ware dat veel brave huisvaders met het nachtwaken een goeden loon zouden verdienen onder een wetleiijken vorm en dat deze wacht voor niet anders diene dan als spio>is voor de kwaaddoeners. Ingezonden Muziek. Vrijdag avond heeft het muziek der Pompiers serenade gegeven aan M. Aug. Brunfaut, officier bij 't korps, ter gelegenheid der terugkomst zijner speelreis. Hetzelfde muziek heeft Dinsdag laatst ook eene serenade gegeven aan den L' Colonel Bevelhebber van 't 4° reg' alhier in garnizoen, als weder-visietvoor de serenade aan den heer Burgmeester gegeven door liet muziek vén 't regement, bij zijne aankomst alhier. iS:-. .-. Zondag in de '1 i /I2 mis:z«l hetzelfde muziekkorps, verge zeld van de andere manschappen der Pompiers, twee stuk ken uitvoeren tereere vail è10 Barbara, hunne patroones. •1° Scène et air du 2e acte de Nabncodonosor, arr. par Ch. Otto (Verdij, 2° Pot-pourri sur l'öpëra Dort Pasqualé arr. par Van Calck (Donizetti), Van desa 18 Novembci' tot deu S® November. GEBOORTEN ®ann$l-j!£;Seslacht 2) t(l zam Vrouwelijk 3» oj Bossaert, Josephus, verkenslachter en Vandoolaeghe, Oc- tavia, dienstmeid. Vanraes, Amandus, landbouwer, en Swijngedauw, Octavia, hovenierster. Deraedt, Ludovicus, koopman en Schoonheere, Barbara, dienstmeid. Lrpoutre, Henricus, 60 j., mctzelaar, echtgenoot van Maria, Geinders, Meenenstraat. Geinders, Celestina, 02 j., kantwerkster, weduwe van Constantiuus Didier, S' Janstraat. Yandermeéi'sch, Carolus, 51 j., hoopman, echtgenoot van Blondina, Delbeke, S' Jacobus-nevens-Ypre. Maerten, Angelus, 45 j., kantonier, ongehuwd, Meenenstraat. La- bit, Carolus, 50 j., wever, echtgenoot van Philomèna Hof, Meenenstraat. -Halgrain, Hortentia, 49 j., zonder beroep, echtgenoote van Emilius Doslal Houtmarkt. Joos, Eugenia, 56 j., zonder beroep, echtgenoote van Edouardus Vanover- schelde, Rijsselstiaat. Kinderen beneden de 7 jaren: Mannelijk geslacht, 0, Vrou welijk geslacht, 1, te zajnen.,1 Poperinghe, 50 November 1870. DE S' CEOI3LIA-FEEST l»I| onze {ezniverde SlnziekmaatschappSJ Indien wij mogen zeggen dat de patroonfeest van onze Muziekmaatschappij dit jaar merkwaardiger en belangrijker is geweest dan al andere jaren, 't is bijzonderlijk onder een politiek oogpunt dat men deze belangrijkheid moet beschou wen. De buitengewoone bijval welken deze feest bekomen heeft mag immers aanzien worden als eene onbetwistbare zegepraal, behaald door onzen kunstminnenden Kring over de geheime kuiperijen van zijne vijanden die van de kunst politiek wilden maken. Ja, eene veruerflijke partij, die alles zoekt te vernielen om op de puinhoopen van hare afbrekingen te heerschen, heeft ook eene heiligschendende hand op deze nederige schuilplaats der kunst willen leggen. Mannen die de wereld der 19c eeuw willen dwingen met princiepen van over duist jaar, hadden aanhangers tot in den boezem van ons Muziekgenoot- schap toe, en indien wij hét hoofd niet gerecht hadden tegen de kwaadzuchlige inzichten van die wulven in schapenvellen, dit voortreffelijk genootschap zou sedert lang gevallen en verslonden zijn. Gelukkiglijk"zulke mannen zijn uit onzenKring verdwenen. Overtuigd van hunne onmacht, zij hoopten eindelijk de Maat schappij te kunnen dóen lijtien en kwijnen door eene kracht dadige prolestatie bestaande in....... hunne gezamenlijke ontslaggeving Maar, o Hemelwelk gelukkig gedacht heeft onze'goede patrones, de H. Cecilia hun ingegeven Nooit heeft onze Muziekmaatschappij meer sterkte gevonden; nooit is haar behoud meer verzekerd geweest. Door de ver dwijning van die valsche broeders, door het vertrek van die fanatieke sukkelaars, spekulateurs en stinkers, de Maatschap pij is nu gezuiverd van alle onkruid en zal met te meer vrij heid hare vruchten dragen. Voortaan zal ons gezelschap sa mengesteld zijn uit mannen van hetzelfde bloed, bezield met dezelfde gevoelens van eendracht, van broederlijkheid, van christelijke liefde en van eenparige streving naar vooruitgang en naar al wat den mensch kan verlichten en verheffen. Y Is de middel om de kunst voortaan van alle hinderpalen te be vrijden, en dezelve in Poperinghe te doen stijgen lot een hoogen trap van voorspoed en bloei. YVij zulien ons niet ver uitbreiden op de feest welke de Maatschappij, sedert hare zuivering, voor de eerste maal komt te vieren. Het vergenoege ons te zeggen dat meer dan honderd leden aan het banket van Zondag laatst deel geno men hebben, en dal, onder liet opdisschen en het nutten van uitgelezene spijzen en lekkere wijnen, de broederlijkste gul hartigheid geheerscht heeft. Aan het nagerecht een tost werd voorgedragen 1° door M. Van Merris, overste van het muziek, aan den Koning en de Koninklijke Familie, 2° door M. Maerten, muziekmeester,aau M. Van Merris, 5" nogeens door M. Van Merris aan de muzie kanten eii aan de eereieden, ter welker gelegenheid deze heer eene welverdiende hulde bood aan den getrouwen ijver van onze kunstoefenaars en aan de aanmoedigende ondersteuning welke de talrijke eereleden hun toebrachten. Op deze vleiende redevoering moest nog eene antwoord volgen van den kant der eereleden; maar men heeft hun hier toe den tijd niet gelaten. Onmiddeiijk na de donderende toe juichingen welke deze redevoering verwekt had, een lang kluchtlied, aangevangen door een der muziekanten, scheen een signaal te moeten zijn voor het sluiten der tosten. Inder daad dit lied uitgezongen zijnde, een groot getal muziekan ten verlieten de zaal om te gaan smporen, en de eereieden; dit ziende, hebben hunne antwoord gespaard tot het naaste jaar. M. Vanden Boogaerde no'glans kon niet nalaten van, vóór de volkomene uiteenscheidiug der vergadering, nog een heil dronk voor te dragen aan de heeren Van Merris en Roelens,, in hunne hoedanigheid van Schepenen der stad, die gezament- lijk met M. Lebbe in dit feest de Stadsoverheid verbeeldden. Na dezen tost, die door M. Van Merris deftiglijk beantwoord en algemeenlijk toegejuicht werd, de koflij werd opgediend aan de nog blijvende leden, en liet gezelschap is allengskens uit een gescheiden om des anderdags het feest met nieuwen lust voort te zetten. X X Op Maandag, ten 7 ure 's avonds, vergaderden de leden der Maatschappij zich op nieuw in hun lokaal, vergezeld dezen maal van de damen van hun huisgezin. Dit avondfeest werd samengesteld uit een boertig tooneelspeI,.eene voortreffelijke prijsboiling voor de damen en een luisterlijk bal dat met de grootste levendigheid tol laat in den nacht is voortgezet ge weest. Den Dijnsdag avond werd het feest gesloten door een Con cert-bon ff egegeven door de leden van het muziekkorps, met medehulp van de heeren Leonis en Louis, kluchtzangers te Brussel. Zeggen welk vermaak dit snaaksch zangtooneel aan het talrijk gezelschap verschaft heeft ware onmogelijk, en de plaats zou hier ontbreken om diesaangaangde in eenige uit leggingen te treden. Een Eerelid. Wytschaete, 1 December 1870. Roem en zegen aen de voikryke gemeente van Wytschaete, die onder den zaligen invloed van haer kierikael besluer, eene eeuw van vooruitgangen bloeyenden toestand aen hare ingezetenen belooft. Nauwelyks was het nieuw ministerie sa mengesteld of een der gebroeders wierd lot het ambt van burgmeester verheven. Korten tyd daerna het overlyden van den gemeente ontvanger ontwaekte op nieuw den heerseh- zucht van den anderen broeder die sedert een tiental jaren, tot misnoegen eens geheelen dorps, bediener was van het bureel van weldadigheid. Om tol deze nieuwe bediening te komen had hy de vriendschap van den achtbaren sekretaris weten te winnen met zynen besten frak naar Meessen te gaen koopen. Deze middel gelukte zoo wel dat den eerw. broeder van het gemeente hoofd Vrvdag 25 November ontvanger wierd gekozen. Proficiat Wytschaete uw nieuw bestier is nu voi- maekt, en de brave inwooners mogen zich te vrede houden, en kloppende op hunnen borst denken dat zv in geur van heiligheid zyn, want zalig zyn zy die arm van geest zyn. X Passchendale, 27 November 1870. Mijnheer de Opsteller, Sinds eenige maanden was Passchendale eene gemeente ge worden waar er echte stilte heerscht.Al die dwaze en woelige bewegingen, waarvan meer dan een dagblad melding heeft gemaakt, al die onbeschaafde openbare onteeringen, die door zekere hoofden der misnoemde klerikale partij wierden voor gehouden en aangehitst, en uitgevoerd door personen die hun laag karakter te pande stelden, om den hoogmoed hunner aanstokers te vleien, alles scheen vergeten. Daar was bij vele inwoners reeds besloten eenen doek op het voorgaande te leggen, allen tweedracht onder hun te staken, en in broe derlijkheid te leven, zoo als vóór i860. Laat ons in het voorbijgaan eenige bloemen strooien op de houding van twee jonge priesters die onze bevolking met wijsheid en voorzichtigheid den zedeleer voorhouden en ons wel overtuigen, dal hun gedrag ten opzichte van eenieder de oorza ik is van den gelukkigen vrede waarvan wij hierhor.ger spraken en ons vleiden voor altoos hem te genieten. Ja maar, S,c Cecilia heeft in Passchendale nu nog liberale en klericale aanbidders, en beiden namen het besluit, alhoe-

De Toekomst (1862-1894) | 1870 | | pagina 2