VAN IJPEREN. Arme «Sotianns 4 FRANKEN 'S JAARS i\r 459, Tiende Jaar, Politiek. Stads,- Kunst- en Letternieuws. Yerschilligc Tijdingen. Markten. Bekendmakingen. Tolitieke berichten VOOR IJPEKEN. Fr. 4-80 VOOR BUITEN STAD. Aankondigingen centimen den regel. Rcklamen: 45' centimen. iwfiK mm ZONDAG, Sn JANUARI 1871. Bureel: Dixmudeslraat. 59.Alle inzendingen vrachtvrij. Madrid, 51 december. De dood van Prim heeft een grooten indruk ge maakt. De Cortès hebben in zitting van gisteren avond verklaard, dat maarchalk Prim zich verdienstelijk aan bet vaderland heeft gemaakt. Zijn naam zal in de zittingzaal worden gegra veerd. Zijne familie is onder de bescherming der natie gesteld. In dezelfde zitting hebben de Cortès eene stem ming van vertrouwen voor het gouvernement uit gebracht. Madrid. 2 Januari, Z. M. is ten twee ure van den namiddag aange- gekomen. De koning heeft zich naar de kerk van Aloeba begeven, om God over zijne gelukkige reis te bedanken en om een blijk van achting te geven aan de nagedachtenis van maarschalk Prim, des morgends begraven. Florcntie, 5 Januari. De koning, bij zijne aankomst te Roome, heeft den Paus eenen brief gezonden, hem zijne aan komst meldende. Kardinaal Antonelli heeft aan kolonel Spinola, drager van den brief, een vriendelijk onthaal ge daan. öc gezant van Porlugaal bij den Heiligen Stoel, beeft den koning een officieel bezoek afgelegd. 's Gravenhagen, 5 januari. Het nieuw kabinet is samengesteld als volgt MM. Thorbeeke, binnenlandde Gericke, bui- 1. tenlandjolles, justitie: 'Van Bosse, koloniën Blussé fmantiënBoons, oorlog:, Broex, marine. Londen, 5 januari. De Times zegt dat Engeland den 49 decem ber uitlegging gevraagd heeft nopens de zaak van Duclair. Het antwoord van M. von Bismarck giste ren ontvangen, drukt zijn spijt uil over de zaak, het belooft een onmiddelijk onderzoek en eene schadeloosstelling in geval de reclamatie rechtveer- dig is. Wij vinden in een klerikaal dagblad eenige bij zonderheden over het wetsontwerp betrekkelijk de herinrichting der burgerwacht, welke eene com- misssie gelast is te besludeéren. De burgerwacht, zoo ais zij heden bestaat, zou worden afgeschaft en vervangen worden door eeuc soort van mobiele garde. Hel jaarlijks contingent zou van 50,000 man zijn bet zou vooreerst sa mengesteld zijn uit mannen, die hunnen diensttijd bij het leger hebben uitgedaan, lot den ouderdom van 40 jaar. Hel contingent zou eerst volmaakt worden door al de jongelingen, die vóór de militieloting het in zicht hebben doen kennen zich te doen remplacee- ren, een goed ntimmer hebben getrokken, tot den ouderdom van 52 jaar vervolgens door dezelfde van 52 tot 40 jaar; eindelijk door al de jongelin gen. anderen dan degenen, waarvan wij hierboven spreken, die de loting een goed nummer getrokken hebben. De officieren zouden uitsluilelijk onder de oud officieren of onder-officieren van hel leger genomen II. worden. Al de examen zouden plaats hebben voor de jurys, samengesteld uit officieren van hel leger. Het getal wapenoefeningen zou op 44 pep jaar zijn bepaald en elke wapenoefening zou 44 uren duren. Zij zou dus bijgevolg oen geheclen dagdienst uilmaken. Als men zijn exaam met onderscheid kan afleg gen zou het getal wapenoefeningen op 14 vermin derd worden. Het is eene echte mobiele ga.ide die men in ous land wil inrichten En dit is voorgesteld door diezelfde mannen die vóór de kiezingen van Portioncula uitriepen Geen soldaterij meer Kiezers Kiezers Hoelang nog zult gij u laten voor den aap houden van die klerikale leugenaars, die alles beloofd hebben en niets doen; die van de wijze maatregels der liberale ministers wapens smeedden om hunnen val te bewerken, en nu. tot hunne eeuwige schande genoodzaakt zijn er zelf de nuttigheid van te herkennen. Van alle kanten, zegt Het Recht, van Brugge, hoort men klachten over de wanorde die blijft heerschen in de administratie der ijzerenwegen; en, alsof het eene besmettelijke ziekte ware, gaat die verwarring over tot de poslbureélen, die na tuurlijk cr mede in verband slaan. De treinen ko men altijd REGELMATIG te laat aan. Dit is een algemeen regel geworden. De correspondenten ondergaan hetzelfde lot als de reizigers, en dit kan niet anders zijn, omdat brieven en reizigers zich gezamentlijk op weg be geven III. Piö M J'P'üf ï\n®. (A mm DE 10MST BEBBBBCaaME BBaagSMBBBBBBBBBBBMB m'ï Van koude en honger sterven in dees verlichtende eenwe, hoe kon het toch gebeuren, ik vraag het, rijken, u Uekend hebt gij ze vroeger a!s maagd, als vrouw,als weeiivve. en op der dooden akker ligt haar gebeente nu 1 be Hemel had erbarmen Men droeg uit 't zindlijk huisken beur lijk, dat niemand volgde die droeven morgendstond verbrokkeld ligt aireede van 't needrig terpjen 't kruisken alléén heur kindren weten waar 't houten kruisje eens stond Wat scheelt het toch der wereld, waar allen uit verdwijnen, of t onspoed en 't verdriet is dat hen heeft weggehaald wal geelt het toch der wereld dat nimmer zon zal schijnen, de zon der moederliefde, voor eeuwig neergedaald Johanna had niet immer geworsteld met de smarte als kind loech haar de toekomst met veel beloftens aan en aan een vriend der kindsheid schonk zijheurminnend harte, zóó was vol hoop Johanna het leven ingegaan. In de eerste huwlijksjaren bracht ieder dag zijn zegen het leemen huisken binnen, waar 't al van vreugde klonk; en uit het teenen wiegsken klonk gul de kreet haar tegen van 't eene kind na 't andre, dat haar de liefde schonk. Niet veel hoeft men op 't dorpken om 't rein geluk te smaken: een brokjen veids, een woning hezaiigd door de min waarover mild de Hemel een zonnestraal doet blaken, 't geworpen zaad doet kiemen, tot vrucht rijpt voor 't gezin. lin kwam er soms in 't leven een dag met weemoedskleuren, min vrolijk, min verblijdend Johanna wist heur' man den moed door woord en blikken in 't hart weer op te beuren, door 't woord dat vrouwenlippen alleen ontvloeien kan,.,. Ofwel zij zong een Iieken: de erinnering aen stonden van toen zij samen wijdden, van toen zij hand aan hand van 's dorpjes kermis kwamen en zich alleen bevonden, en droomden van de toekomst van reinen liefdeband Zoo bloeiden aan bun zijde drie kindertjes als bloemen, voor wie hun hart zoo vurig den Albehoeder bad wie mocht meer als Johanna op hei! en voorspoed roemen, wie was het dien de Ilemel hier meer gezegend had Doch geeneri mensch ter wereld is 't waar geluk beschoren, want tusschen vreugd en weelde houdt wee en smarte wacht; op iedren stam der roze bloeit naast de bloem een doren, en door'de jubelkreten verheft zich vaak de klacht. Een rukwind schudt het nestje waar in der boomen kruinen, het schuldloos vogelparken den lof des Scheppers zingt de oorkaan in zijne woede werpt 't hoog gebouw in puincn Be bliksem slingert 't schipken dat in de golven zinkt.

De Toekomst (1862-1894) | 1871 | | pagina 1