/s. Biiefwisselieff dep den heiligverklaarden Langrand en zijne bende?... dat het ook zoo verdedigd heeft Als om het «Nieuwsblad leugenachtig te ma ken en zijne snoode handelwijs jegens M. P. Beke, Burgmeester onzer stad, aan den schandpaal te klampen, komt M. Kervyn een koninklijk besluit te doen ondertcekenen, waarbij nieuwe premien en onderstand voor het vlaamsch tooneel in Belgie worden vastgesteld. Hel geld der contribuabelen uit de staatskas zal er de onkosten van dekken. - Wij verwachten dat hetNieuwsblad» eenen blaam zal werpen op zijnen minister omdat hij alzoo het geld der contribuabelen verkwist!.. Het bastte wel tegen M. Beke omdat hij eene subsidie aan de Slei- ga f. ook van het geld der contribuabelen Het moet haast kiezing zijn te IJperen, en het had hout noodigom pijlen te maken.... waarmede het zichzelve kwetst, och arm Sic BURGERSTAND Huwelijken Sterfgevallen. tJperen, 14 Januari 187!. gi.a©8=5E5a«tselïJ83s|si|, Wij hebben Donderdag avond tegenwoordig geweest in een feest dat ons lang in het geheugen zal blijven. De Koormaatschappij onzer stad gaf een Concert-Bal, in hare lokalen van den Gouden Arend, waarop al de leden met hunne damen uitgenoodigd waren. Zooals wij er ons aan verwachtten heeft dat feest een buiten- gewonen bijval verworven. Het concert heeft als gewoonlijk goed afgeloopen, de zangen en de kooren werden luidruchtig toegejuichd, al de liefhebbers zonder onderscheid verdienden lof; doch èéne onderscheiding zij ons veroorloofd. Mejuffer F.... zal den dank onzer arme stadsgenoten wegdragen door haar Lied aan de Liefdadigheid zoo kies en welwillend voor te dragen; wij ook wij voegen onze bedankingen bij de hun ne voor hare hartelijke medewerking tot het goed gelukken van dit schoon feest. Nu het tweede deel, het Bal. Hier nogeèns otHwaafdde men de tooverroede der inrich ters, want, zonder buitengewone onkosten alzoo eene dans feest improviseeren, mag waarlijk een wonder genoemd wor den want voortreffelijker feest zag meh in lang niet, Burger stand en rijke klas'zag men ongedwongen zich aan't vermaak overleveren. Tusschen middernacht en 1 uur nam dit huislijk feest een einde. Ma«i\ waaróver wij nog niet gesproken 'hebben is het 'doel van -dit feestde weldadigheid. Vóór het Cureert geëindigd was, naden zang van Mej. F., werd er eene omhaling voor den arme gedaan. Om in eens den bijval te bevestigen die aan onze minnelijk rondhaalsters te beurt viel, hoeven wij maar te zeggen dat zij in min dan een kwartiers uurs meer dan 690 framks omliaalden Eenige buitengewone giften hebben op eene snelle wijze de ontvangsten doen verhoogen. Bravo heeren inrichters, gij moogt u nog bezig houden om feestjes voor den arme in te richten: zonder lawijt, verwezentlijkt gij een schoonen uitslag Prachtig is het rood der kimme, als dezonne in 't oosten daagt Lief is 't rood van koon en lippen op 't gelaat der kuisehe maagd Schoon is 't rood der kollebloeme, weemlend in het golvend graan, Mooi is van den morgenkraaier 't roode kamken van den haan Schoon is 't rood in Belgies drieylag, waar de vrijheid zich in hult, Dal aan 't bloed eens volks doet denken, datgeen dwang noah onrecht [duit Zoet is 't rood in 't geestrijk drankje druppend uit den druiventros, Schoon des vinkjes zwellend kropje; wen de vogel zingt in 't bosch. Doch veel schooner dan het roode wangenpons van 'Imaagdelijn, Dan de kóllebloem of drievlag, den de hanekam of Wijn Schooner, ja, dan '1 rood der kimme, is het roode heiige kruis Op de blanke vaandelvouwen, wapprend over't ziekenhuis. Kruis, dat aan de liefde-zuster door des legers dichte schaar Baant een weg door muur en wallen, trots de vijand, trols 'l gevaar; Kruis, waarvoor 'I. kanon die rouwklok wen gij opdaagt, stiller Kruis, waarvoor de grijze krijgsman biddend op de knieën valt';"" Kruis, dal hulp en bijstand aanbreng!, waar de rouw heerscht, smart Dat aan 'i stervend hart doet kennen dtt op aard' nog englen zijn': Schooner ja, dan '1 rood des hemels, is dat roode. heiige kruis Wapprend inde vaandelvouwen boven 's legers ziekenhuis. V Vïatssiïsciie Ster. Zondag 22 dezer zal de ver tooning plaats hebben, welke deze Tooneeimaatscbappij geeft ten voordeele van eèn arm en ongelukkig huisgezin. Het schijnt dat de lijst daartoe in omloop gezonden, op eene zeer voldoende wijze met handteekens vervuld zijn. Gelijk altoos, het gebeurt dat er liefdadige herten zijn aan wie men vergeten heeft dé lijsten aan te bieden. Om deze leemte te vullen, zal er eene lijst ten bureele van dit blad be rusten, waarop iedereen, die zijne jonst wil loonen, gebeden wordt te willen teekenen. Buiten dit zal de vertooning gebeu ren met open bureel, 't is te zeggen, dat men den dag der vertooning aan het bureel zich zal kunnen ingangkaarten ver schaffen aan 2 franks, frank en aan oOcenlimen. De sterrelingen zullen dit menschlievend publiek met eene keurige vertooning vergasten en hopen daardoor hunne po gingen weerdiglijk ondersteund te zien. JDe Vtraage.. Iedereen glimlacht bij het hooren uitspreken van dezen tijtel, omdat deze maatschappij samen gesteld is uit een aantal farceurs die,toen er in stad eene groo- te leugen in omloop is, telkens den naam hebben er de uilsto- kers van te zijn, en wel soms de daad hebben ook! Doch men rekent hun het niet ten kwade, toen men in de schaal al het goede opweegt gesticht door dien zonderlingen kring. Met voldoening mogen wij onze lezers mededeelen dat de verledene week de Vrange eene vijfde deeling gedaan heeft van rond de DUIZEND BRQODEN Zulke feiten brengen hun eigen lof mede. «arniz»en.Generaal Thihaut heef! maandag morgend, op de Esplanade alhier, geheel ons garnizoen in ©ogenschouw genomen. - Seder eenige dagen hooren wij van niet anders spreken dan van troepen die moeten alhier aankomen en eenige dagen bij de borgers ingekwartierd blijven. Ieder maakt zich gereed om aan deze noodwendigheid te voldoen, zich nog getroos tende wanneer men denkt op het droevig lot der streken door den oorlog geteisterd. Men zegt nog dat geheel ons garnizoen welhaast naar de grenzen zal worden gezonden. ^Militie loting, -Ziehier onder de tafel der datums op dewelke de loting in ons arrondisemant zal plaats hebben Poperinghe, 30 Januari 1871; Elverdtnghe, 1 Febu'ari; Gheluvelt, 3 dito; Proven, 'i dito: Nieuwkerke, 8 dito; LJprr, 10 dito; Langemarek, 1 3 dito; Wervick, 14 dito; Waasten, I 6 dito. Doornik. Luitenant Victoria Vamje VYkuhe. Wij ontvangen zooeven den volgenden brief, dien wij met het grootstë'gënóegen' mededeelen. Mijnheer de Opsteller, In het laatste verschenen nummer uwer Toekomst kondigt gij,aan dat.de leerlingen onzer.kostelooze Stadsschool, sedert het begin des. winters gzóiAMt middagmaal bekomen. Ja, M,, zooals gij zegt, zulke maatregels verdienen lof en eer en tonnen hoe pnsBestuiii' he twelzijn zijner stadsgenoten be hartigt. Laat mij er bijvoegen dal niet éc» onzer medebur gers den menschlieveriden maatregel weet te beknibbelen, dat voor al/en die lijding eën'e blijde verrassing is. Ik ben, M., als IJperling'fier te mogen bestatigen dat neit een Bestuur zelfs niet der groote steden onzes lands zoo edelmoedig handelt ten opzichte der werkende klas, immers onze stad deelt niet enkel de jeugd van alle standen het brood des geestes uit, maar het reikt zelfs de behoeftigen daarenbo ven het brood des lichaams uit, want als Verlicht Bestuur begrijpt het dat ijdele magen geene ooren hebben en dat de opofferingen voor het onderwijs en de moeite der leeraren vruchteloos zijn zouden zoo de maag ijdel bleef. Wat edel gevoel, innige dank welt in het hart der ruim 200 arme kinderen op die dagelijks voor zij het middagmaal nutten den Hemel en hunne weldoeners danken die hun ne vens de spijs des geestes die des lichaams bedeelt, aandoenlij ker schouwspel, ffi., hebt gij nimmer bijgewoond. Vreesde ik niet u te vervejen, M., ik onderhield u nog een oogenblik van eenige andere wijze maatregelen ten voordeele der behoeftige voiksjeugd genomen. Onder de wérkende klas der steden vooral is het dubbel voordeelig eenige kennissen der werktuigkunde, der natuur kunde en soortgelijke zaken te verspreiden ten eiude den geest te verlichten en aldus het vooroordeel te ontwortelen en den werkman begrippen mede te deelen die hem in zijnen licbamelijken arbeid kunnen te stade komen. Welnu, dank zij der zorgen van ons verlicht Bestuur, tegenwoordig is men aan het inrichten vaneen Scholmuseum in afhankelijkheid met hoogergemeid onderwijsgestichtdit museum zal niet slechts eene verzameling van de meest nuttige natuurvoor werpen zijn, maar tevens de meest noodzakelijke toestellen voor het onderwijs der Natuur- en der Werktuigkunde be latten, aldus zal mén de kinderen onder de oogen kunnen brengen die voorwerpen welker beschrijving of benaming in hunne leerboeken voorkomen. Andere wijze maatregel. Gij weet, M., dat het onregelma tig schoolgaan de hanker der volksscholen is, immers zonder samenhang is het Onderwijs, is alle vooruitgang onmogelijk. Ten einde de regelmatigheid in het bijwonen der lessen té bevorderen, heeft ons verlicht Bestuur niet geaarzeld nieuwe opofferingen te doen. De ouders der afwezige kinderen ontvangen in den voor- en m den namiddag den zelfden dag nog vóór het uur der school uit is per posl een billet hen vermanende over het afwezen hunner kinderen.... Naar het zeggen der onderwij zers heeft die wijze maatregel zulk uitwerksel dat zij weinig of geene afwezigheden meer aan te stippen hebben. Maandelijks ontvangen, even als in de kostscholen, de ou ders der leerlingen dier school een bulletin hun aanwijzende het getal goede noten door hunne kinderen in den loop der maand gewonnen, het getal hunner afwezigheden, hun ge drag en hunnen iever; dien bulletin aanzien ouders en kinde- rens als een verdienstemeler en het is naar de uitslagen van dat bulletin dat de Maandelijksche Aanmoedigingen en de Jaarlijksche Belooningen berekend worden. Voorwaar het moet de armen onzer stad wel zoet zijn te vernemen da^ aldus, enkel voor de Jaarlijksche Prijsdeeling het Bestuur telkenmale eene opoffering doet van 2,500 lot 3,000 fr. om ais prijzen uitgedeeld te worden, welke bestaan in kleedingstukken zooals laken broeks, baais, enz., inschrij vingen op de Spaarkas, eermetalen en geldpremiën aan de ouders wier kinderen regelmatig de school bijwonen en net onderhouden er zich vertoonen. Men zegt dat tusschen de school en de leerling die ze ver laat een band van gehechtheid zou moeten blijven bestaan, die band wordt hier de jongelingen ter hand gesteld, zij wor den in het Muziekkorps opgenomen dat leerlingen en ouder lingen van dat gesticht onder elkander vormen dat jeugdig muziekkorps dat, zoo ik verneem, heden omtrent 65 execu tanten telt is een echte broederband, alle onkosten ais aan koop en onderhoud van instrumenten, alles is ten laste dei- Stad. Verstaat gij, M., welken zedelijken invloed de liefheb berij der schoone kunsten op die jonge herten heeft? Men verzekert mij dat voor de leerlingen die na hun schoolverla ten aan het muziekkorps geen deel kunnen nemen, eerlang eene Schoolbibliotheek zal opgericht worden. Of gij, gerustweg ïnogt herhalen dat ons Stadsbe stuur het welzijn zijner stadsgenoten behartigt, meen ik bewezen te hebbe, af het op de. ACHTING van 'alle verltch-le medeburgers mag rekenen, is verstaan, dat enkel de vrien den der duisternisde lichtdoovers zulk Bestuur niet.bij- slcmtnen is licht te begrijpen. Eere aan wie eere toekomt Een IJperling, geen kiezer. Vjseï SO USï© il .laiiuart 181S. GEBOÜRIEN Mannelijk geslacht. 0. Vrouwelijk idem. 5. te zamen 1 Clinckemaille, Isidorus, daglooner, en Knockaert, Maria, kantwerkster. Vandenbroucke, Caroius, zonder beroep, en MuJIié, Eloreutia, zonder beroep. Behague, Celina, Sjkantwerkster,otigeh., Meenenstraat. Dtiflon, Maria, 8 j., Meenenstraat. Ignon, Isabella, 63 j., zonder beroep, ongeh., Kiekenmarkt. Faehe, Caroius, 71 j., zonder beroep, echtgenoot van Anna Sergeant, Lom baardstraat.Feys, Henrica, 52 j., strijkster, echtgenote van Amandus Reynhout, Meenenstraat. Lagace, Polijdoor, 19 j., barbier, ongeil., Meenenstraat. Berbut, Michiel, 25 geweermaker, ongeh. Tegelstraat. Decrock, Xavenus, 39 j., daglooner, ongeh., 'I hou routs t raat. Vailaeys, Vir ginia, 64 j., naaister, echtgenote van Jacobus Besramault, Koeimarkt. Demeersseman, Caroius, 70 j., daglooner, echtgenoot van Rosalia Bollaert, Meenenstraat. Kinderen beneden de 7 jaren: mannelijk geslacht, 3, vrouwelijk geslacht, 2, te samen, 5. Poperinghe, 4 Januari 1871. Obb# nassjp. (Vervolg en slot). Ter gelegenheid van het onderzoek welk M. Van Merris over een der bovengemelde misbruiken gevraagd heeft, men heelt dezen heer verweten dat hij, in zijne hoedanigheid van Schepen, ook zijne gunstelingen heeft en dat hij in de leve ringen of m de noodige werken voor de stad hetzelfde mis er '!effaaJ- ®'aar deze liberale stadsambtenaar die, in voor melde hoedanigheid, geetien steen „f h, ijk mag leggen, die geen hak moortel mag doen leveren noch geen venster mag doen vermaken zonder hiervan rekening te geven, heeft, met de prenven in de hand, bewezen dat de kaffiolijke winkeliers en slieldoeners zoo wel als de liberale 1 un aandeel in die oh- kosten hadden. Hel is dan met gegronde reden dal M. Lebbe, in de Raads zitting van 26 December, de opmerkingen van M. Van Merris ondersteund heeft om met hem te protesteren tegen een mis bruik dat men in geene welingerichteadminislralien ontmoet. Met anders inziende dan den voorspoed der stad door de ver mindering der deficiten van de Wëldadigheidsgeslichten die >001 de stedelijke financien een knagenden worm zijn, M. -ebbe heeft bijzonderlijk doen verstaan dat in de administra- le van tn iH'h, gelijk in alle welbestierde huisgezinneri, mets gemakkelijker is dan de aanteekening der uitgaven waar toe de bovengemelde som van 7,200 IV. gebruikt ,s, en de.

De Toekomst (1862-1894) | 1871 | | pagina 2