NOUVEAU STYLE ÉFISTOLAIEE. van IJperen. 1$. Briefwisseling dei' Toekomst. Oorlogsberich ten BURGERSTAND Sterfgevallen. Pour paraitre prochainement a l'usase des gens du monde. *5 D i De Majoor Ivommarsdan! heeft de eer ter kennis van de Burgerwacht van IJperen te brengen dat de opnemingsraad zich zal vergaderen in jaarlijksche zilting den Woensdag 15" Februari 1871, ten 9 ure des morgens, in zijn gewoon lokaal, Benedenzaal van het Stadhuis, ten einde er de reclamalien wel ke hem zullen gedaan zijn te ontvangen en dezelve te onderzoeken. Het hoofd der Burgerwacht, A. IIYAOEIIICK. zal zijn, te meer daar het gegeven is ten voordeele der be hoeftige» onzer stad.En als het erop aankomt,de ijperlingen deinzen niet achteruit voor het geven eenèr aalmoes; wij heb ben het gezien bij het laatste Concert-Bal der Koormaat schappij. koorinaatschapptj. Donderdag hebben wij een alleraangenaamste» avond doorgebracht in het lokaal van den Gouden Arend, alwaar de Koorzangers-Maatschappij een Concert gaf. Verschillge liefhebbers hebben zich laten hooi en en de aanwezigen veel genoegen verschaft. Vooral het laatste stukje (eene operette door drij zangers, waarvan een in vrou- wenkleederen gewonden) heeft herlelijk doen lachen. De drij reizende muziekanten zijn zeer goed vertolkt ge worden en dit als de andere stukken werden door daverende toejuichingen bejegend. Ook wanneer men op liet programma de namen van Mijn- heeren J. Vergracht, Mieroo, Thiebault, Ghaïmant, Mailliarl, Decoene, Mathïeu, Baratfo en Valcke bemerkte, kon men op den goeden uitval van den avond rekenen. Op 12 der toekomende maand Maart geeft dezelfde Maat schappij een alllerluisterlijk;feest waarvan wij later de bijzon derheden zullen mededeelt*n. Vlaainscïje Stee». Zondag, I 2 dezer, geeft de Töoneelmaatschappij de Vlaamsche Ster, hare eerste vertoo ning van 't abonnement. Alhoewel 't Nieuwsblad, de treffe lijke burgerij van IJperen die gewoonlijk deze vertooningen bijwoont voor een hoop leddiggangers en valsche chignons uitscheldt, bestatigen wij met hoogmoed dat de lijsten beter zijn gelukt dan op andere jaren (het effekt van de clericale tc- gankanting en domme artikels geschreven door de dompers mannen). De Toneelmaatschappij van Lokeren kondigt eene buiten gewone vertooning aan waarvan de gansche opbrengst zal besteed worden lot 't verkleeden van de eerste communiekan ten! De keus der stukken bestaat uit dezelve welke het reper- toir de Vlaamsche Ster uitmaken, 't Is wel dat het te IJperen niet gebeurt, zij en zouden geen moeten koopen van het Nieuwsblad. A propos van Lokeren, wij deelen hieronder een artikel mede, getrokken uit de Gazette van Lokeren waarin er nieuwe lauweren voor de Vlaamsche Ster aangestipt zijn. Het is daarom dat de maatschappij dezelfde stukken geeft in bare vertooning welke zij te Lokeren met zooveel bijval opgevoerd heeft. Ziehier dit artikel De Jury, gelast met hel onderzoek der vertooningen door de verschillende maatschappijen gegeven, welke aan onzrn festival deel namen, heeft Zondag avond laats zijne werkzaam heden nog kunnen eindigen. Zie er hier de uitslag van Eecloo heeft twee eervolle meldingen bekomen, eenelvoor Mv Van Gyseghem Louis, met de rol van Babylas in het drama Katharina, en eene voor Mr De Vliegher Honoré, met de kluchtige rol van Wanmts in bet blijspel Bolsebotse. IJperen munt boven al de andere maatschappijen uit: twee onderscheidingen zijn haar te beurt gevallen eene voor Mr C: -'Francois, met de rol van Van Woert in liet blijspel de Belgische Vrijschutter, en met die van Baas Jan in de Wolf ■in het hagelanden eene voor Mr Bruvneel, bijzonderlijk, niet de roi van Aledard in de Wolf' in het Hageland. Mev. Apers-Ghysbrecht van Brussel, die ook met de maatschappij van Lier beeft medegespeeld, heeft de grootste onderscheiding behaald: het eerelid-maalschap onzer maatschappij, met het verguld eer< metaal ervan is haar toegekend geworden. Geerardsbergen heeft slechts eéne eervolle melding heko men, namelijk M' Fr. de Moor, met de rol van Vader Klauw in het drama de Buschkanters. Lier hoeft zich ook onderscheidende heer J. Queeckers, met de rol van Fritsche en met die van Geert in Ogarita of Wilde I'rouw, beeft eene onderscheiding bekomen de heer F. Goslermans, eene eervolle melding met de rol van Sprin gers in Ogarita. Brugge alleen heeft niets behaald. Ook heeft de jury zijn hartelijk spijt uitgedrukt eene medalie van aandenken te moe ten geven, aan eene maatschappij 200 als die van Brugge, die enkelijk vijf spelers afzendt om geld te verdienen. Immer,ons leest was een festival, en iedere maatschappij ontvangt eene medalie van aandenken. Vorengaande beslissingen zijn met de grootste eenparigheid dbö'r den jury genomen. Niet de minste betwisting is er aan gaande de meerdere of mindere verdiedsten dezer of gener maatschappij, dezes of genes spelers geweest. Zoodat voorze ker iedereen loon naar werken heeft ontvangen. Polteïe. Door Besluit van onze Stedelijke Overheid is sieur D'Hayer (Joseph), serjant van Policie alhier, tot den graad van serjant-majoor van Policie benoemd. KooitStnudelkaiiici-. Bij Koninklijk besluit van 28 Januari, zijn tot leden der Koophandelkamer IJperen- Dixmude benoemd: de heeren A. Vandenbogaerde, adminis trateur van het escompte-bureel van IJperen, Castelein-Van Hille, stoker te Dixmude, L. Bouckenaere, graankoopman te IJperen. 1 it'reiKL'ssrmeiits-Coiiiiiiissai'iaat. Se dert Maandag, 6 dezer, zijn de bureeien van bet Arrondisse- ments-Conunissariaat gevestigd in de Recollettenstraat, nr 8. £.<'ï*ke!Ij!» nieuws. De heer Vandenbogaerde, onderpastor van S' Jacobs, te IJperen, wordt pastor te Oost- duikerke benoemd. De heer Jos. Deprez, onder-pastor te Avelghem, is onder pastor benoemd van S' Jacobs te IJperen. 11e heer Verhaeghe, geestelijke koster van S' Pieters, te IJperen, gaat in dezelfde hoedanigheid over naar S' Bertinus, van Poperinghe. Hij wordt te IJperen vervangen door den lieer Isidoor Deprez, oud-onderpastor te Thiell. Van *37 .Xaaniiis»! (c»t «ïess 3 Ichruari. GEBOORTEN Mannelijk geslacht 5) Vrouwelijk Huwelijken. 2) te zamen, 7. Cherehye, Martinus, kopperslager, en Billet, Sherrsia, kant werkster. Vandaelé, Sophia, 70 j., zonder beroep,'wed' van Theodore Donny, Betters traaG Debaene, Joannes, 64 j., bakker, echtgenoot van Sijlvia Trioen, Rijselstraat. Vanaerde, Jo- sephus, 75 j., winkelier, echtg. van Virginia Lapiere, Bole.*- straat. - - Bouchaert, Julia, 58 j., zonder beroep, ongehuwd, S' Jans-Ilospitaalstraat. Leroy, Martinus, 69 jM barbier, echtg. van Isabella Dehaene, Paddepoeistraat. Permeeke, Cornelia, 59 jreligieuse, Bolüngstraat. Kinderen beneden de 7 jaren: mannelijk geslacht, 1, vrouwelijk geslacht, 1, te samen, 2. Par IJperen, 6 Februari 1871. Poperinghe, 1 Februari 1871. Katüio53|ke woorden en liberale cijfers. Een groot geschreeuw is.sedert eenige weken opgerezen in de kolommen van het Nieuwsblad ten opzichte van de laatste herziening onzer kiezerslijsten. Men wil, kost wat kost, de onnoozelaars die de Toekomst niet mogen lezen overtuigen dat onze liberale Schepenen MM. Van Merris en Roelens domkoppen zijn en geen de minste kennis van admi nistratie hebben. Ten dien einde is de eerweerdige liedjezaiï- ger nogeens op zijne schragen gesprongen, en, slaande met eene lange wis op zijne schilderij die ons Schepenkollegie verbeeldde, ziet hier wat hij, na een groot getrommel en eene benauwdeiijke muilemakerij aan zijne gapende toehoorders komt uit te svvatelen 1° Den fameuzen Van Merris en den onsluimigen Roelens, bijgestaan door onzen bonten Secretaris hebben, in de af- wezigheid van onzen deftigen Burgmeester, meer dan dertig kiezers van de kiezerslijsten geschrabt, onder voor- wendsel dat zij het vereischte cijns niet betaalden, daar nog- tans allen overvloedig den kiestol, ja velen het dobbel of nog meer betalen dan het stemrecht vereischt. 2° Die olijke gasten, welke als liberale Schepenen tegen alle recht en reden door het fearabaarsch ministerie aan 011- zen katholijken gemeenteraad zijn opgedrongen geweest, hebben ten zelfden tijde aan een twintigtal burgers het kiesrecht toegeeigend waarvan zij geenzins den basis beza- ten, en daarenboven hebben die twee lichten en vaandel- dragers der libelarijaltijd in de afwezigheid van onzen deftigen Burgemeester, nog vier openbare ambtenaren en eenen veearts op de lijst voor de Kamers gebracht, hoewel deze maar recht hadden aan de inschrijving voor de Ge- meenfe. en de Provincie, a Dit ijselijk verhaal is wel eon requisitorium in regel,; de feiten ten iaste gelegd van de beschuldigden zijn klaer aange duid en bekrachtigd door edele en overtuigende woorden. Nogtans de lezers van het Nieuwsblad weten nog niet hoe die snoodaards aan hunne dood gekomen zijn. Maar dat men niemand veroordeele zonder vonnis, en, de wijl de ianggerokte marktzanger,zonder eerbied voor Themis, op zijn verheven gestoelte zoo stout de bediening van het openbaar ministerie durft napoetsen, dat het ons geoorloofd zij de rol aan te nemen der verdediging. Deze taak zal ons niet moeilijk vallen. Zonder onzen tegen strever te willen navolgen in zijne modderachtige taal en in zijne muilemakerij, wij hebben betere middels om onze lezers te overtuigen. In plaats van boerenbedrog wij hebben de waarheid, in plaats van krapuleuze woorden wij hebben wel sprekende cijfers. Zie hier die cijfers 1° In zijne zitting van 19 Angusfi 1870, het Schepenkol legie, voorgezeten door den ««afwezigen Burgmeester, heeft uit de kiezerslijsten geschrabt niet meer dan dertig kiezers, gelijk het Nieuwsblad het beweert,maar veertien, niet één meer, niet één min. Onder die veertien kiezers die, volgens dit katholijk blad, dobbel recht hadden van stemmen, twee zijn uitgeschrabt ge weest voor de onnoozele reden dal zij hunne eigene dood ge storven waren, zes om dat zij goedgevonden hadden van woonplaats te veranderen, en zes om dat zij geen bewijs van kiesrecht konden inbrengen. Deze zes laatste, hoewel verwittigd van deze beslissing en vermaand 0111 hunne rechten te doen gelden, hebben geen teeken van leven meer gegeven, 't geen bewijst dat hunne uit- schrabbing gegrond was. Daar is het eerste deel van het katholijk rerjmsitorium ver pletterd. (Vervolgen slot in het aanstaande nrj. De kiezingen welke te Parijs den 5 dezer morsten plaats hebben, zijn verdaagd gewecest tot den 8. Het gouvernement van Parijs heeft bericht gegeven aan zijne afgeveerdigden van Bordeaux, dat hunne volmacht wordt in getrokken, en vernietigt hel kiesbesluit van M. Gambetta. M. von Bismarck beeft geprotesteerl tegen de manier op welke M. Gambetta de kiezing wil doen plaats hebben, name lijk de uitsluiting van een deel der bevolking, hetgeen in strijd is met den geest der overeenkomst. Duitschland zal slechts die vergadering erkennen, wélke vrij en door Frankrijk gekozen wordt. Eene depeche meldt dat M. Gambetta, ten gevolge der oneenigheden met het gouvernement te Parijs, zijn ontslag komt te geven. Eene lijn is voor den wapenstilstand afgeteekend. Zij snijdt de departementen van den Calvados en de Ome af en laat in het bezit der Duitsehers de departementen der Sartbe, Indre- en-Loire, Loire-en-Cher, Loire, Yonne en alles wat zich ten noord-oosten van die departementen bevindt, uitgenomen die van Pas-de-Ca!ais en '1 Noorden. Men behoudt zich voor Ie beslissen over het begin van den wapenstilstand 111 de departe- meuten van Cóte d'or, Doubs, Jura en rond Belfort. Tot dat punt beslist zij, gaan de krijgsoperatie» voort in die streken, erin begrepen de belegering van Belfort. De militaire gebeurtenissen in bet oosten zijn nadeelig aan de fransche wapens; de aftocht der korpsen is daar volledig. De troepen van Bourbaki, ongeveer 80,000 man, die dooi de Pruiseu omsingeld waren, zijn op hel zwitsersoh grondge bied gerukt. Daardoor zijn zij krijgsgevangen en de Bondsraad beeft beslist, dat zij in verscbillige kantons zullen geinterneeid worden. Wal Bourbaki betreft, er wordt gemeld dat die dapere veldheer, uit spijt en eergevoel, gepoogd heeft zicht te zelf moorden. Men schrijft uit Versailles, 28 januari, dat M. Favra, in de onderhandelingen met M. von Bismarkt, niet wilde instaan voor de bevolking van Parijshet is daarom dat de stad voor liet eerst nog van eene duitsche bezetting zal verschoond blijven; maar daarom ook betaalt de stad 200 millioen, die met de andere oorlogsschatting niets gemeens heeft. Gedurende den wapenstilstand mag niemand Parijs verlaten, tenzij met eene paspoort heen en weêr voor gouvernements zaken. In Versailles hoopt men stellig, dat de vrede het einde van den wapenstilstand zijn zal, niettegenstaande Marseille en andere steden zich weêrspannig toonen. Alles doet voorzien dat de zonen van Louis-Philippe zullen gekozen worden. Zij bieden zich aan op drie plaatsen, Sedert 22 jaren zijn die afstammelingen van den burger-koning uit Frankrijk verbannen geweest. Al de inlichtingen die int Frankrijk komen toonen aan dat men zeer voor den vrede genegen is. De Times drukt dezelve

De Toekomst (1862-1894) | 1871 | | pagina 2