Briefwisseling der Toekomst. VERCHRISTELIJKING DER GENEESKUNDE. Be Vrede is gesloten Versehillige lijdingen. Poperinghe, 28 Februari 1871. De zwarte briefwisselaar van het Nieuwsblad kan er niet over dat het stieletje van Eskuiap nog zoo wel gaat, niette genstaande de concurrentie van twee nieuwe Eskulapjes aan de katholijken opgedrongen door onze geestelijke overheid. Gedurig' bekommerd met de bestaanmiddels van zijne politieke tegenstrevers het doet hem pijne dat de Heilige Inkwisitie, waarvan hij deel maakt, dezelve tot den bedelzak niet kan brengen. God zij geloofd, het stieletje van Eskuiap gaat altijd naar zijnen wensch. Zijn winkel gaat zelfs beter dan de winkel der religie die, onder de redenerende menschen, dagelijks van zijne kalanten verliest. Om op zijn gemak te leven hij moet niet, gelijk de lediggangers der Kerk, gekweekt en onderhou den worden ten koste van den Staat, noch zijnen toevlucht nemen tot dagelijksche schooierijen en heilige dieften. Hij kan gemakkelijk de dompelaars, poupgaais, poesters en al andere kretins missen die maar goed zijn om den bak der vette zwijns te vullen. 't Is om dit welstellend bestaan te ondermijnen en zijnen politieken tegenstrever (bij gebrek aan den pijnbank) te doen vergaan van honger dat de eerweerdige lukwisiteur eene grrroote reclame, met latijn en fransch daarbij, in het Nieuwsblad komt aan te plakken ten voordeele van twee jonggebroekte geneesheeren welke de geestelijken hier naar hunne handje leeren, ten einde de geneeskunde, gelijk de actiën van Langrand, te verchristelijken en alle liberale mees tering of kinderkooping uit Poperinghe te bannen. Willende nogtans de laffe beweegrede van deze reclame verduiken, hij geeft aan dezelve den schijn van een antwoord op een artikel van den correspondent der Toekomst waarin deze zijne twee katholijke ambtgenooten zoude aangerand hebben uit geest van winkeljaloezij maar ahvie klaar ziet zal zich aan dien kwaadtrouwigen list niet laten bedriegen. Het artikel der Toekomst bevat geen de minste beschuldi ging ten laste van die heerenhet had enkelijk betrek op de misbruiken begaan bij ons kathoüjk armbestuur en op de triestige argumenten waarmede men die misbruiken wilde verschoonen. De correspondent schreef dan, gelijk in zijne voorige briefwisselingen, niet in zijne hoedanigheid van ge neesheer, maar in de hoedanigheid van bijzonderen burger, en indien hij, ter gelegenheid van eene beknibbeling nopens de inrichting van den geneesdienst onzer armgestichten, de voormelde heeren aangeduid heeft onder de benaming van katholijke kunstenaars en jonggebeende sprinkhanen, dit was om hen te onderscheiden van hunnen liberalen confrater dien hunne patroonen opvolgelijk aangewezen hebben onder de spotnamen van KluisduivelSluismeester, t Docteurtje met zijne vermufie pillen, den gekweekten Vreemdeling, den Vreemden OpeterTriptrip, Eskuiap, en andere mede- lijdensweerdige benamingen. Wat aangaat de bollewassching waarvan M. Dewulf tijdens de gemeentekiezing van 1869 het voorwerp is geweest, dit was eene politieke waardering van dezen grootgemaakten man in antwoord aan het schandelijk onderzoek door de ka tholijken gedaan over de hoedanigheden van een liberalen kandidaat. De correspondent van het Nieuwsblad zou beter gedaan hebben de zielverkooping van dit gewezen lid der "ultra-liberale Sociëteit der Studenten van Gent hier niet te herinneren, want het doel dezer bekeering is te wel gekend. Zoo men ziet, de zoogezegde aanrandingen zijn aan de ka tholijke Eskulaptes niet toegepast geweest jen aanzien van hun stieletje of winkel,'t geen alle betichting van winlcel- spekulatie uitsluit; maarten aanzien van hunne politieke tusschenkomst in onzen administratieven hutsepot. Wil men weten wal er oprechte winkelspekulatie is, en wat het weerdig ambt van geneesheer ten hoogste onteerl? hel is de grrroote B'ecIiïBMie waarvan wij komen te spreken, en waarin men in het lang,zijne namen, zijne titels en zijne uit stekende hoedanigheden laat verschijnen. Er is maar het adres of de nummer der straat meer te kort. Ziehier dit katholijk factum, het is bewonderensweerdïg. (Dit curieus stuk kan maar in ons naaste nummer plaats vinden). DOOR DE NATIONALE VERGADERING. Eer.e depeche Donderdag morgend uit Bordeaux aangeko men, meld dat de Nationale Vergadering de vredesvoorwaar den heeft aangenomen met 546 stemmen tegen 107. Eene tweede depeche uit Versailles, door den keizer van Duitschland aan de keizerin gezonden, meldt dat de duitsche voorhoede Woensdag morgend, rond 8 ure, Paiijs is binnen gelrokken en dat er geene wanorders hebben plaats gehad. Het overschot der bezet-troepen is Parijs, 1 maart, na middag binnengetrokken. Ontzaggelijke menigte op de boulevards, maar neêrslachtm en zwijgende. Groote beweging aan den Louvre en den Carrousel. Bij het zicht der Duilschers die in den Louvre en op de Carrousel plaats wandelden, heeft de menigte geschreeuwd en geschui feld. De Duilschers verlieten vrijdag Parijs. Het leger van prins Frederik-Karel zal onmiddelijk uit het departement der Seine vertrekken. —«SrocgKHSSB De voorwaarden door MM. Thiers, Jules Favre en de 15 afgeveerdigden aanveerd, zijn de volgende: Frankrijk staat Elzas en Melz af, maar Belfort zal hem teruggegeven worden De oorlogsschadeloosstelling zal vijf duizend miljoen zijn Een deel van Frankrijk en der versterkingen zooals Sedan, zullen in het bezit der Duitschers blijven tot dat de vredes voorwaarden vervuld zullen zijn Het is niet te ontkennen, die voorwaarden zijn zwaar, hard, verschrikkelijk zelfs. De vernedering van Frankrijk zou groot, grooter zijn dan wij gedacht hadden, omdat wij de gematigdheid van Pruisen als een wijze politiek aanzagen. De weèrwraak van Pruisen kan volledig zijnhet zou onge nadig aan Frankrijk terug geven, wat het eerste keizerrijk aan Pruisen toebracht. De beschaving heeft dus, onder opzicht van militarism, geenen slap voorwaarts gedaan. Binnen dit en eenige jaren kan Frankrijk, op zijne beurt weêr machtig geworden, andermaal Pruisen met dezelfde maat uitmeten. Alzoo blijven wij gedurig in denzelfden barbaarschen kring ronddraaien, en wij volk, betalen ieder keer, zooals het spreekwoord zegt, de gebroken potten. Pruisen eischt, zooals men zegt, afstand van den Elzas en Melz. Belfort en Lotharingen keereti aan Frankrijk terug. Vijf duizend millioen zal Frankrijk te betalen hebben, en wat niet de kieinste vernedering isde Pruisen bezetten Parijs. Onder dien verpletterden last gebukt, zal men zeggen, moet Frankrijk vallen, bezwijken en voor eene halve eeuw ten minste, machteloos worden gemaakt. Welnu, hoe rechtvaardig hei ook zij, dat Frankrijk betale, duchtig betale, gestraft worde voor al het kwaad dal het deed hoe rechtvaardig het ook zij dat Pruisen zijne voorzorgen neme, denken wij dat deze laatsten overdreven zijn. Neen, zij zullen den wezenlijken vrede niet doen ontstaan, en wij gaan een tijdperk van gewapenden vrede te gemoet, die zijn nadeel nog lang zal doen gevoelen, die gansch Europa ruïneeren zal. De ingepalmde gedeelten zullen slechts met de bajonnet bedwongen worden, en het neérgeslagen, maar nog niet uit geputte Frankrijk, zal, vreezen wij, eene doffe woeling aan vangen, hoe wanhopig ook, om te beproeven het juk af te schudden. In zijn eergevoel gekwetst zal het enkel denken aan wraak neming. Ja, het zal zich herscheppen, maar enkel onder een militair oogpunt, en met hel doel om zoo spoedig mogelijk Pruisen aan de keel te springen. De vrede na Sedan, ofwel grootmoedige, maar tevens dege lijke voorwaarden, hadden dit wellicht verhinderd of voor lang verschoven. Frankrijk zal beginnen te werken om zich weêr op te beuren: de boer zal zijnen akker weêr bezaaien, de nijveraar zijne fabriek heroprichten, de koopman zijnen betrekkingen weêr aanknoopen. Ieder gaat van vooraf aan, in het zweet zijns aanschijns, weêr trachten op te bouwen wat die heeren kroondragers vernield hebben. Mochten wij ons bedriegen, maar wij vreezen dat zulks niet voor eene lange reeks jaien zijn zal. Frankrijk kon niet meer worstelen maar juist van dien toestand had Pruisen een beter gebruik kunnen, maken, al was het maar dat het die nuttelooze bezetting van Parijs eene dwaze militaire gril achterwege hadde gelaten. Ja, de vrede zal ons welkom zijn; ja, wij hebben hem se dert lang vurig gewenscht en wie niet maar nog eens, wij vreezen dat de duurzame vrede, waarvan de pruisische politiekers zoo lang spraken en hem beloofden, als loon voor al 't goed en bloed door Duitschland opgeofferd, dat de duurzame vrede niet zal komen, niet dergelijke verpletterende voorwaarden als men hooger zegt. De stad Brussel is als de plaats aangewezen, waar men zich zal vereenigen, om over de definitive vredesvoorwaarden te beslissen, Men verzekerd dat de gevolmachtigden, gelast met dit do- kument op te stellen, dat in de geschiedenis den naam zal dragen van de Vrede van Brussel, op het stadhuis zullen zetelen. Parijs 25 Februari. De huurrijtuigen zijn hier nog zeer zeldzaam. Eenige schouwburgen zijn geopend, maar spelen nog niet regelmatig. De sterfte is verminderd. Zij is van 5000 sterfgevallen per week gedaald op 4000. De pokken woeden zoo hevig niet meer. Van vier honderd gevallen zijn ze verminderd tot tweehonderd. De gaz zal heden weèr branden. Er zijn nog veel behoeftigen die moeten geholpen worden. De hulp kan slechts langzamerhand verminderen. De eetwaren komen in overvloed. Nogtans blijven de prijzen hoog. Al de dagbladen raadden de bevolking aan door stilzwijgen ,m onthouding te protesteeren, in hare woningen te blijven en de vensterluiken ie sluiten. Het hof van Gent heeft een vonnis uitgesproken, dal, gelooven wij, zonder voorgaande is in Belgie. In overeenstem ming meteen vonnis der rechtbank van IJperen,uitgesproken op de vervolging der Bank van het Handelskrediet te Antwer pen, tegen M. Max de Neckere, te Rouselare, en op de tus schenkomst van Ml. Opsomer, Lienart en Van der Wee, allen hypothekaïre schuldeischers, heeft het lof van Gent den imraobilieren aanslag bekrachtigd van omtrent 400 hectaren land, van prachthoeven, een kasteel en park,,gelegen in het arrondissement IJperen, en volgens men verzekert, eene waarde hebbende van omtrent 2 millioen fr. Wat voldoet om te bewijzen dat een zulke aanzienlijke aanslag de vooruitzichten van den wetgever te buiteu gaat, is de omstandigheid dat de belgische wet van 4854 op de gedwongene onteigening ver plicht, tot eene zulke aanzienlijke verkooping over te gaan, Ivinnen de dertig dagen, te rekenen van de uitspraak van het vonnis. Het is de financieelè spekulatiezucht die M. de Neckere ten onder heeft gebracht. Wij vernemen dat het belgisch leger op vredesvoet is gesteld. Al de binnengeroepen militianen zijn naar hunne haardsteden gezonden en men zal overgaan tot den verkoop der peerden en het materieel, voortaan nutteloos geworden. Sedert de genezing van den H. Vader door de aangename Revalenta-Arabica, en de toedreding van verschillige genees heeren en gasthuizen, niemand kan nog twijfelen aan de kracht van dit kostbaar gezondheidsmeel, diezonder remediën, onkosten of andere geneest de verzwakte eetlust, de maagont- st, king, de gastralagies, de slijmen, de winden, het zuur, het braken, de opvverpihgen, de verstoppingen, de afloop, het hoesten, de kortborstigheid, de tering, de borstziekte, al de keelkwaiin, adem, de stem, de luchtpijpen, de blaas, de len den, de ingewanden, het slijmvlies, de hersenen, het bloed, de bleekzucht, de witte vloed, het speen enz. 72,000 gene zingen, daaronder begrepen deze van 'L. H. de Paus, de her tog van Piuskou, Mmc de Bréhao, enz. Genezing n° (i!,81fi. Longue-ville (Belgie) 21 Sept. 1862. M., ik heb over eenige maanden gebruik gemaakt der Re- valenta om eene hoest te genezen waardoor ik meer dan een jaar gekwolen was, en na een-maand was ik geheel genezen. Vier andere personen aan wie ik dit geneesmiddel aanbevolen heb, bevonden zich, na korten tijd, vee! beter, en zijn mij komen bedanken over den goeden raad die ik hun gaf. P.-J. Imberechts, notaris-klerk. Voedzamer dan het vleesch, zij geeft de gezondheid weêr en kost 50 maal minder dan den prijs van allen geneesmiddel, in doozen: 1/4 kil. '1 fr. 25; de kilo 7 fr.; 12 kilo CO fr. Du Bat-rij en Cci 12. keizerstraat, Brussel. Eetlust, spijsverteering, slaaplust en kracht, wederverkrr- gen door het Revalenta chocolaad, aan de persoonen en kinde ren van flauwe gezondheid,het is drijmaal meer voeden dan het vleesch, in tabletten van 6 Tassen, 4,25; voor 42 tassen 2 fr. 25; 24 t. 4 fr. Doozen poeder van 12 tassen, 2,25; 18 t. 7 fr. 120 t. 4G fr; 57C t. CO fr. of omtrent 10 C. de tasse. Du Barrij en Cic, keizerstraat, 12 Brussel, en te IJper hij Ch.Becuwe, apotheker, BotermarktH. Frysou, apoth.,Dix- mudestraat; G. Veys, apoth., Rijselstraat; H. Mahieu, bakker, Botermarkt. MPEMERf. AARD DER GRANEN ENZ. 25 Febr.. 4 Maart. verkochtte kwantiteit. middenpr. 1». 100 kilo. vcrkoclilte kwantiteit. middenpr p. 100 kilo. Tarwe 14.500 57-75 29,600 57-75 Rogge 7,100 25-75 5,700 25-50 Haver 2,000 25-00 2,800 20-00 Erwelën 000 00-00 1,000 28-00 Boontjes 6,800 28-00 4 0,500 29-00 Aardappelen 2,800 10-00 5,000 40-00 Boter 540-00 550-00 De prijs van het menagie-brood, voor de week van di.ii 5" tot 12" Maart, is gesteld aan 54 c. per kilo. Ycuriie. Per hectoliter. - 1 Maart- 22 Fcbr. Tarwe (nieuw) 1 tot tot Tarwe van fr. 59-00 41-50 37-50 Rogge 27-00 28-00' 20 Sucrioen 23 25— 25-25 Haver 14-00 18 4 0 Boonen 50 33- 30

De Toekomst (1862-1894) | 1871 | | pagina 2