Stads Nieuws. Briefwisseling (fep Toekomst. Een pakje varia. Versehillige tijdingen. ringcit van "t Nieuwsbladliet is de ondervinding: dal men eens de leerlingen van onze scholen onder- vrage en wij houden staan dat zij in het algemeen beter op den eatheehismus zullen antwoorden dan degenen der bisschoppelijke gestichten, wat een klaar bewijs is dat de liberalen, onder wiens be heer die scholen zijn geplaatst, in de gevoelens dat men hun wilt toeëigenen, niet deelen, en dus dat de. inzichten welke de opstellers van het Nieuws blad aan de matige liberale toeschrijft, niet anders dan verachtelijke en leugenachtige beschuldigingen zijn, dal eerlijke mannen zich niet zouden mogen veroorloven. Het Nieuwsblad beknibbelt een feit dat in eerre Meisjescbool te Kortrijk zou plaats gehad hebben het is ons onbekend op welke daden het heilig weekblad zinspeelt, maar welke die mogen wezen, zij kunnen aan de hoogte niet zijn van degene die men aan het Bisschoppelijk Kollegie destijds te verwijten had. En daarom de clericale zouden zich moeten weêrhouden van koorden te spreeken in het huis van eenen gehangene, zij zouden zich moeten herinneren dat het openbaar ministerie in het proces van den moordenaar Note met gegronde re den het Bisschoppelijk Kollegie der gezegde Stad een verachteiijken kuil van onzedelijkheid heeft genoemd BURGERSTAND Sterfgevallen. Dc BAVï iXI X van V V//MI Vff/.lO. Het crapuleus Nieuwsblad is in eene bloedige colerie om dat de Toekomst, dat armzalig en goddeloos bladje (stijl der gekruinde Jesuïten-machieneu) zich veroorloofd heeft, tijdens de foire, over zekere soort van dieren te spreken die in de Menageriën waren en als beschermelingen van het Nieuwsblad voorstelde. Het crapuleus blad heeft geraden dat het Bavianen waren Heeft het in die badinage willen zien dat wij eene zinspe ling maakten op hunne zoogezegde broederkens, waarmede zij onze jonge generatie de opvoeding geven, en die, helaas, in plaats van het geestelijk onderwijs, waarop zij zooveel stoffen, welhaast zouden zinken tot het beestelijlc onderwijs zou het misschien waar zijn Nu, nu, alles is moge lijk er zijn er genoeg van die....... geestelijke onderwijzers die achter de grendels zitten, ómdat er zou kunnen een zier ken van waar zijn! ten minsten in den schijn; ten ware het ookal martelaren waren Het Nieversblad, uit wraak omdat het ons rechtstreeks niet kan antwoorden op die verpletterende feiten, neemt een zij delings middel en randt de eerlijke werkmanskinderen, de leden der Vlaamsche Ster, aanhet dunkt iets belangrijks uit te meten met op eene crapuleuze wijze, het publiek dat naar de Vlaamsche vertooningen gaat, uit te schelden voor ledig— gangers en valsehe chignons Het hoopt het publiek bang te maken, och Heere! endaar gaat er van langs om meer! Het poogt de aandacht des publieks V&n zijn fameus onderwijs af te wenden, om later met meer woede uit te vallen tegen de wereldlijke en eerlijke professors. Gij ziet welcrapuleus blad, dat gij al uwen inkt verspeelt, met de Vlaamsche Ster te willen vernietigen. Het is zelfs zeer onvoorzichtig van alzoo het spel van uwen fameuzen Kervyn de Karotenhove bloot te trekken: gij doet klaar zien dat, in plaats van de Vlaamsche taal te bevoordeeligen, hij dezelve in den grond wil helpen en van de Vlamingen slaven ma ken, maar goed genoeg om te exploiteeren! Maar pasop! De Vlamingen zullen hunne rechten weten te doen eerbiedigen want indien zij nu slapen, zij zullen latei- wakker worden, en wij veronderstellen, dat de ommekeer zooveel te. verschrikkelijker zal zijn. P. I. -~TSui mü i-» IJperen, 1 April 1871. Kunst- en Letterkrin$. - Woensdag aanslaande, 3 April, openbare voordracht, handelende over de Kroegen en Kroegbazen in de AfFe eeuw (zedeschets) welke zal plaatshebben in het het lokaal des Krings, Groote-Markt. De zaal is gratis toegankelijk voor alwie door een lid zal aangeboden worden. Kechtbauk. SI. E. Dusillion, avoué bij de recht bank van eersten aanleg te IJpere, is tot rechter bij dezelfde rechtbank benoemd. Deurwaarder. Bij koninklijk besluit is M. A. Slos, kandidaat-deurwaarder te Poperinghe, deurwaarder be noemd bij de rechtbank van eersten aanleg te IJpere. De eerste Communie feest is Zondag met een allerfraaist weder begunstigd geweest. De kinderen onzer arme klas, waren zeer nettjes in opschik, dank aan eenige goede zielen onzer welgebbende medeburgers die voor zulke goede werken den openbaren dank verdienen. werkende, rezerve. 51 5 Ghelnvelt, 21 2 54 5 Nieuwkerke, 22 2 2! 2 Waasten, 26 2 21 0 Wervick, 27 2 28 2 HSilicie-Contingent. - Het getal der te leveren mannen voor het milicie-kanton IJperen, in 1874, is 251 voor het werkende leger en 20 voor de rezerve, verdeeld zoo volgtwerkende, reserve. IJperen Poperingl Proven, .jA toting. Volgens eenen brief uit Wervicq zou er eene erge dwaling begaan zijn in de militieloting van dat kanton. Een militien, zou tweemaal opgeroepen zijn geworden en twee nummers hebben getrokken de eerste stelde hem vrij en de tweede maakte hem dienstplichtigintegendeel zou er een militiaan geen nummer in de bus gevonden hebben toen het zijne beurt was om té loten. Men weet niet wal de gevolgen daarvan zullen zijn. Van den 24 t»t deu 31 IHnart. GEBOORTEN Mannelijk geslacht 2) Vrouwelij 1 Declercq, Carolus, 74 j., zonder beroep, echtgenoot van Calharina Wallaert, Meenenstraat. Bésem, Ludovicus, 33 j., zonder beroep, wédnWaar van Maria Treye, Dixmudestraal. Decroix, Sjdonia, 51 j., kantwerkster, ongehuwd, Recol- lettestraat. Kinderen beneden de 7 jaren. Mannelijk geslacht, 10. Vrouwelijk idem, 4. tezamen 14. Poperinghe, 29 Maart 1871. Onze artikels op het onderwijs liggen nog op de maag van het Nieuwsblad, 't Is daarvoor dat dit blad ons van tijd tot tijd een grammen blik toewerpt en, ter gelegenheid der laat ste oorlogsmoorderijen, herhaalt dat het onderwijs moet ka tholijk zijn opdat de volkeren het goed van het kwaad zouden kunnen onderscheiden. Wij zijn verwonderd dat het heilig blad deze koorde durft raken, want nooit sedert dat de wereld staat heeft men meer oorlogen, meer gruwelen en meer moorderijen in Europa ge zien dan ten tijde dat er bijna geen ander onderwijs bestond dan het godsdienstig onderwijs. Wij vragen waarom, bij voorbeeld, onder Philippus II, den godvruchtigen koning bij uitstekenheid, de Nederlanden het tooneel der afgrijselijkste en bloedigste dwinglandij zijn geweest Wij vragen of hel niet onder den invloed van het katholijk onderwijs was dat Karei IX, koning van Frankrijk, op den S' Bartholomeus- dag van het jaar 1572 meer dan 72,000 menschen van alle geslacht en ouderdom heeft doen vermoorden? Wij vragen of het niet krachtens het katholijk onderwijs was dat men in la tere tijden zoo dikwijls revolution en plunderingen gezien heeft waaraan zelfs de geestelijkheid deel nam, zoo als bij voorbeeld den oproer en dé plunderingen van Brussel, van 16 tot 19 Maart 1790, door de partijgenooten van Vander Noot onder steund door de priesters uit haat tegen de progressisten en zoo veel andere onlusten en omwentelingen waarvan de ge schiedenis vervuld is. Is het ook niet in het middenpunt van het katholijk onder wijs dat de koning van Roomen, in den plebiscite van zijn eigen volk, maar 1,500 stemmen op 45,000 heeft kunnen behalen De correspondent van het Nieuwsblad is van gevoelen dat de spreekstoelen van de ongewijde conferenciegevers en libe rale redenaars op het model möeten gemaakt zijn van diep waarop pater Boone in het jaar 0. H.J. C. '1855 op de Groote Markt van Poperinghe een sermon charnpêtre gaf. Zoude hij die wereldsche volksonderrichters willen vergelijken aan onze politieke kruikoekmarchands Het geval van een behoefligën zieke, die niet te Reninghelst, maar op den oosthoek van Poperinghe gestorven is na negen dagen ziekte Zonder geneesheer te zien, scheen.eerst ten laste gelegd te zijn van den liberalen doktor aan wien de beschul diger het woord toestuurde maar het is een ander liberale geneesheer die zich van die zorgloosheid zou plichtig ge maakt hebben. Na genomene informatie, deze laatste heer weet zooveel van dien zieke als van de uur van zijne dood. Wat doen onze katholijken wanneer men hun een misbruik aanwijst in de eene of de andere administratie der stad Zij keuren dit misbruik goed en lachen met die welke het slacht offer er van zijn. Ziedaar hunnen vooruitgang. De makelaars van onze nieuwe eskulapjes vragen op eene schertsende wijze hoe het is met de zieken van rond het kas teel van Proven, 't is te zeggen, die afhangen van Mijnheer den Baron, den vriend van een liberalen geneesheer. Zij wil len zeker spreken van het wijf van den hovenier die een twee- lingje gekocht heeft aan een katholijken kinderdrager. Dit geval bewijst dat de libérale proprietarissen hunne pachters in hunne huiszaken vrij laten, en verdraagzamer zijn dan de ka- tholijke grondeigenaars die hunne huurlieden verplichten al hunne noodigheden te halen bij katholijke winkeliers, bak kers, smits,wagenmakers,enz., ten einde, in tijden van kiezing, zich de stem van die nering- en slieldoeners te verzekeren. Mijnheer de Baron laat zijnen hovenier (die zeer goed is voor de serren en voor het greffien en snijden der boomen) nog geld winnen in de katholijke huizen, en het is niet ic verwonderen dat deze werkman aan zijne kalanten buiten het kasteel den pennink wederjeunt. De liberalen en francmacons van Poperinghe hebben een concert gegeven met de medewerking van drij leden dor Koormaatschappij van Gent en van M. Baratto, pianist te IJperen. Sedert langé jaren hadden wij geen zoo luisterlijk avondfeest gehad. Indien de katholijkearistocratie in dat middenpunt van liberalismus niet meer verschijnt, wij heb ben ook, gelijk den katholijken Kring, geene kappemantels en zwarte mutsen noodig gehad om de zaal te vervullen. Wij zijn door een ander puik van volk vereerd geweest, en het gezel schap was zooveel te aangenamer en te levendiger. Hoe talrijk de vergadering was, eenige afwezigheden nogtans hebben ons schoon laten zien wie daar niet mag komen zonder zicii te comprometteeren. X. Bij koninklijk besluit van 29 maart zijn benoemd in de rechterlijke orde: M. J. Desmedt, vrederechter te Moortzeele, tot rechter bij de rechtbank van eersten aanleg te Kortrijk, in vervanging van M. Denecker, tot eene andere bediening geroepen. - Bij koninklijk besluit is M. V. F. Facon, koopman in lijnwaad te Rousselare, lid der handelskamer van die stad benoemd. De plaats van bestuurder-onderwijzer in het weezenge- sticht te Nieuport, is open. Jaarwedde 800 frs. De gediplo meerde verzoekers mogen hunne aanvraag toezenden aan den heer L. De Jaegher, voorzitter der commissie, vóór 15 April aanstaande. - Den 17 Maart, rond 5 ure namiddag, is het lijk van eenen onbekende, schijnende 50 jaar oud, door dm stroom der zee op den oever te Lombartzijde geworpen. Volgens twee brieven, die men op hem gevonden heeft, zou hij Bos nians heeten, oorspronkelijk van Leuven, en zou voor een koopmankruidenier van Kortrijk, de heer Van dc Casteele, reizen. Het lijk droeg geen spoor van geweld. Die persoon is den 17, rond middag, gezien geweest, zich naar de z« wendende. De prijs voor het wasschen van het lijnwaad is thans te Brussel driemaal hooger dan vroeger. Doordien er zich zoovele vreemdelingen te Brussel bevinden, zijn de vvachsters en strijk sters zoodanig overlast met werk, dat zij het geraadzaam heb ben gevonden de prijzen te verhoogt-n een schoon hemd dragen is tegenwoordig te Brussel een teeken van weelde. In Engeland heeft de Privy Conceil een bevel afgevaar digd, waarbij bepaald is, dal van af 15 Maart in Groot-Brf- tagne uit Frankrijk en Belgie geen vee, noch versch vleesclt, versche huiden, ongesmolten vet, hoeven, hoorns, mest en hooi, mogen ingevoerd worden. Sedert acht dagen, is de kommissie, door het belgiscli gouvernemen gelast het slagveld van Sedan gezond te maken, in de omstreken van die stad aan 't werk. Zij gebruikt een zeer eenvoudig middel om de verpestende uitwasemingen te vernietigen, die op 't oogenblik der groote hitte te vreezeo waren. Ziehier dit middel Men doet de putten openen eiv legt de lijken bloot, zonde' ze echter aan te roeren vervolgens doet men, op de opw» gehoopte lijken, koolteer gieten, derwijze, dat ze met eene dikke laag van dit vocht dedekt zijn. Eens de teer overal inge drongen, doet men de lijken met petrool begieten, dan steekt men er het vuur aan en na drie uren, blijft er niets meer over dan verbrande beenderen. De belgische afgevaardigden doen daarenboven, gezament- lijk met den hoogeren gezondheidsraad van Sedan, kalk in de putten strooien, en ze met aarde en levenden kalk bedekken, inderwijze van goede grafheuvels te vormen. Het schijnt da' volgens de verslagen dezer heeren, ter uitzondering van de begrafenissen onder de waakzaamheid der franscjie overheden gedaan, de ter aardbestellingen doorslecht zijn. Pulten, P'i mannenlijken bevattendezijn slechts met 10 centimeter' aarde bedekt In het groot getal uitwijkelingen die dagelijks uit Parij» toekomen, is de kleine burger in groot getal; de kleine han delaars van Parijs zijn meest allen geruïneerd door de gebet"' tenissen en zij hebben den opstand laten begaan, om aan d' betaling hunner schulden en hunne huishuur te ontsnappf' die zij denken door het Midden-Komiteit te zullen worde" kwijtgescholden. In Petersburg is door Pantiloff, een der grootste hand langers der geheime politie, eene misdaad ontdekt, died' gemoederen van alle inwoners in beweging heeft gebracht. Het geldt eene erfenis van verscheidene miljoenen, die d0"1 twee personen is bemachtigd met behulp van vervalseend' verscheidene moorden en vergiftingingen. Er schijnen h0<,5

De Toekomst (1862-1894) | 1871 | | pagina 2