Stads Nieuws. Briefwisseling der Toekomst. Nog' een pok je aria. Verschillige tijdingen. pen van dranken niet eene Masting gelijk die van eenen slachter of van eenen bakker? en is het voorstel niet even onbillijk alsof het liberaal minis terie van de belastingen, door de pastors en de ka- pellaans betaald, geen rekening meer had laten houden om bun het stemrecht te ontnemen onder voorwendsel dat die belastingen bun waren opgelegd uit hoofde der pensioenen of woningen hun door de gemeenten verleend? De Meester Het zal mogelijks beter gaan dan wij bet vermoeden, Léopold de eerste heeft in een vermaarden brief de verzekering gegeven dat hij nooit maatregelen zou goed keuren die de onder drukking van eene partij op de andere zou vestigen, en ik heb even zooveel betrouwen in de schrander heid van den zoon, als in die van den vader. BURGERSTAND Huwelijken Sterfgevallen. IJjaeren, 15 April 1871. ©Bsg'CÏisk. - Zondag laatst, ten 5 ure namiddag, is Joanna Ciinckemaille (vrouw van den magazijn-bewaarder des beert:a August Duflou-Vanneste) bij onze standplaats van den ijzerenweg alhier, bijna aan een ongeluk omgekomen. Deze vrouw, terwijl haar man zijn gewoonlijk noenslaapken deed, voor verschillige werken in het huishouden, had water noodig en ging er putten uil het gedeelte der vesting dicht hare woonst. Zij verloor het evenwicht en sukkelde hel water in. Eenige voorbijgangers zijn juist in tijds gekomen om haar aan eene gewisse dood te onttrekken. VIiaiSMisscüsc St.cs". - Deze Maatschappij komt op eene eervolle wijze hare reeks vertooningen te sluiten, waar mede zij zoo ijvervol het ijper.seI) publiek dezen winter ver gastte. Het is niet dat hare pogingen ontsnapt hebben aan faster en gal van wege het Nieuwsbladhet Jesniten-orgaan onzer stad. Het is niet dat hare leden niet gehoond en bena- deeligd zijn geworden door dat smeerig blad; maar dit alles hielp niets, de heeren Vlaamsche, liefhebbers hebben door verachting en verdobbeling van moed op ai de smaadartikels geantwoord en de ijperlingen (lediggangers en valsche chig nons genaamd door het zoogezegd catholijk blad) eenige leerzame en aangename avondstonden doen smaken. Maar met welk voorrecht komen de schrijvers van het Nieuwsblad hier hunne wetten stellen? wal of wie geeft hun het recht om eerlijke menschen te hoonen Mannen dei- duisternis, van waar komt gij? Waar zijn de waarborgen uwer pretenlien? Is het uwe rechtzinnige godsvrucht Gij lastert dagelijks God, door hem verantwoordelijk te ma ken van al uwe wandaden Is het uwe rechtveerdigheid Gij ondersteunt de Langrandsbende en de erfnisrooverijen der Jesuiten, met hun te willen wit wasschen Is het uwé zedelijkheid en uwe welriekende broederkens die gij ver ontschuldigt en als martelaren beklaagt Laat eerlijke menschen in rust; in plaats van uwe geloof- doodende handelwijs, doet boetveerdigheid, weest nederig en tracht door uw voorbeeld en overtuiging de verlorene zielen op den rechten weg te leiden weest het menschdom eenen troost in plaats van eenen geesel,ende menschen zullen u eer biedigenzoo niet gij zult van langs om meer de verbitte ring opwekken van alwie redeneert. Gij legt de kiemen van eenen burgeroorlog, van eenen broederoorlog zooals er in Frankrijk thans eenen woedt Men is niet altijd kwijles met zijne knikkers uit de ronde te trekken toen men liet spel verbrod heeft. ©asssfeest. - Een der grooten onzer stad, Mr Fer- dinant de Stuers heeft woensdag avond een feest gegeven waar veel notabelen onzer stad en vreemden u.itgenoodigd waren. In lang heeft IJperen niet getuige geweest van zulkda- nig schitterend feest. De zalen waren herschapen als in toover- paleizen uit duizend en éènen nacht. De genoodigden evenaarden in pracht van tooisel dat de oogen er van sche merden. In een vvoond het feest was volmaakt. Concert Baï. - De Maatschappij les Chcettrs d' Ypres (gouden Arend) geeft Zondag 16 April een schitterend feest dat weerdig het saizoen 1870-71 zal sluiten. In het lo kaal op de groole Markt, ten 8 ure 's avonds begint het Concert gevold door V Bal, waarop al de leden met hun huisgezin uilgenoodigd zijn. RïJscSsffloï. - Men is bezig met, te Brussel, Ter Ka- meren te schikken om er de Rijschool te kunnen in logeeren. Zoodus dat men er ziet mag aan verwachten de Rijschool onze stad voor goed te zien verlaten. BesisiCEaaassg. - Bij koninklijk besluit van 5 April is M. E. Janssens, onderkonlroleur der accijnsen te IJperen, ontvangen der direkte kontribuliën benoemd te Zarren. Van tlcsi 7 éat cïen 114 Ajse!sI. /^nnrmTTur Mannelijk geslacht 2) GEBOORTEN v,.0UWeJlijk? 7j te zamen, 9. Ghisquiere, Ludoviciis, aardewerker, en De Nolf, Silvia, kantwerkster. Jansoens, Henricus, wever, en Gisquiere, Victorina, kanfwerktster. Claheau, Petrus, bakker, en Thayman, Maria, zonder beroep, Vanoverschelde, Edouar- dus, meubelmaker, en Debruyne, Mathilda, strijkster. De- husschere, Henricus, klompenmaker, en Delanghe, Maria, kantwerkster.Bafcop, Franciscus, brouwer, enWyckhuyse, Juliana, fahrikante in lijnwaden. Gadeyne, Virginia, 75 j., stijkster, wed. van Joannues Sa lon, Rijselstraat. Verhaeghe, Isabella, 74 j., hovenierster, echtg. van Romanus Brutin, Brielen-nevens-Ypre. Verbe- kc, Virginia, 58 j., werkvrouw, echtg. van Franciscus De- clerck, Meenenstraat. Vansteenkiste, Joannes, 73 j., dag- looner, echtg. van Maria Piatteeuw, Meenenstraat. Van Eecke, Anna, 85 j., zonder beroep, echtg. van Bernardus De- deyster, Lente-Markt. Desutter, Petrus, 48 j., serjant bij het 2<!e reg' jagers te voet, ongeh., Vleeschhouwerstraat. Kinderen beneden de 7 jaren. Mannelijk geslacht, 4. Vrouwelijk idem, 7. tezamen Li. Boorden de Lei, den 15 April 1871. Mijnheer de opsteller, Sedert eenigen lijd staan onze weldenkende inwoners als stom omdat er nu in ééne week meer processen-verbaal ver klaard zijn dan over lijd ineen geheel jaar; nogtans onze bevolking is nu niet slechter dan toen. De vuiltongen zeggen dat het komt omdat de Commissaris kazak gekeerd is, dat hij van liberaal clericaal zou geworden zijn. Wat er van zij, altijd is het zeker dat hij Maandag laatst, ten 2 ure namiddag de trommelaars eener liberale maatschap pij heeft doen op houden, dié het rappel sloegen voor een feest (dat alle jaren op de zélfde wijze werd aangekondigd), onder voorwendsel dal zij geene permissie hadden,daar de toe lating door den burgemeester was verleend Terwijl, zoo men ons verzekerd, andere maatschappijen in hetzelfde geval on lang geweest zijn zouder verhinderd te worden. Wij stippen dit feit onder velen anderen aan om te loonen wat overmaat van ijver iemand kan bezielen. Niet dat wij iets hebben tegen de uitvoering der reglemen ten van policie, of dat dezelve alhier willekeurig geschieden, geenszins; maar wij zien niet geern dat de clericalen een achtbaar ambtenaar zoodanig het hoofd verdraaien dat hij, hun werktuig wordende, zóó ijverig is, dat de komeeren en farceurs slof vinden tot lachen, hetgeen altoos iet of wat af neemt van den eerbied welke men de policie verschuldigd is. Men zegt onder ander dat, sedert hij een nieuwe tenue heeft, hij nog strenger is geworden, zoodanig dat hij, nu gekleed zijnde als een generaal hij er de pretentien van begint te heb ben dat alwie eenen sabel draagt, geheel voorzichtig moet zijn dat hij hem niet te veel zwaait,want het te rieskeiijk is de scheenbeenen der voorbijgangers er mede te kwetsen!... en meer andere lachernijen die niet noodig zijn Onlv., enz. O. Poperinghe, 13 April 4871. De correspondent van het Nieuwsblad heeft eene aardige manier van strijden in zijne pennefwisten met de Toekomst. Hij verzwijgt al de redens waarop zijn tegenstrever zijne ge zegden steunt, en, zonder het minste van die gezegden te kunnen wederleggen, hij maakt hem uit voor eenen lasteraar, eenen goddelooze, eenen ketter, enz. 't Is bijzonderlijk wan neer men een onaangenaam woordetje durft lossen op het wereldsch gezag van den Paus of op de politieke heerschzucht der geestelijkheid, dat men eene stortvlaag van scheldwoor den en lasteringen over zijn hoofd trekt. Nog onlangs bevon den wij ons in dit geval, en hoewel wij, bewogen niet dooi den drift maar door de waarheid, ons uitdrukten met de grootste kalmte, aanstonds waren wij betegen van razernij tegen onzen Heiligen Vader en tegen onze eerbiedweerdige Bisschoppenaanstonds waren wij ketters, joden, geuzen, enz.., en onze redekaveling, die men geenszins kon tegenspre ken, was niet anders dan eene uitspuiging van gal en eene uitbraking van hoon en laster tegen al de gezalfden des Heeren. Als men maar met onnoozelaars te doen heeft, dit is een gemakkelijk middel om in alle polemieken gelijk te halen. - - r De briefwisselaars van het Nieuwsblad, die zooveel schoone namen geven aan den correspondent der Toekomst, vinden onbetamelijk dat deze op zijne beurt hen aenwijst onder den naam van gebruinde schrijveldars, kortgebroekte abbétjes, langgerokte marktzangersenz. Zou de uitdeeling der hijna men, gelijk de verleening der doopselnamen, het monopo- lium zijn van onze eervveerdige zielbestierders Op Goeden Vrijdag laatst wandelden vier fransche vacancie- gasten, vergezeld van een belgischen student, rond de kas- leelen van M. Van Merris en M. den Baron Mazeman. Vérgaan zijnde van honger, waren zij verwonderd dat men hun, in de herbergen waar zij zich aanbooden om het middagmaal te ne. men, niet anders kon geven dan brood met sirope en hoonen met haringen. Van de eene plaats naar de andere gaande oni iets beters te vinden, ontmoeteden zij bij bijval kapellaan Lampe die daar gelijk van God gezonden was, en aan wien de stoutste van hen vraagde of zij geen boter en melk mochten eten gelijk in Frankrijk. M. Lampe, die zoo wonderlijk niet is als men zegt, aarzelde geenszins aan die jongelingen dispen. sie te geven maar hij ontraadde hun van in de Clijte te gaan die eene herberg van den Baron is, en vergezelde ze tot den Gapaavd waar iiij aan de bazin de permissie gaf van hun boter, kaas en melkpap op te dienen. Maar liet schoonste van al is dat hun belgische medemaat, die aan dusdanige spijzen geen recht had,op den tafel had moeten slaan te kijken indien hij de slimheid niet had gehad zich ook voor franschman uit te geven. Wij vragen of deze laatste, door zijne overtreding aan de bulle van Mgr. Faict, eene zonde zal begaan hebben, terwijl de andere voor God straffeloos zullen gebleven zijn Hoe lang zal in elk oord de wet van God verschillen Eu 't kunstwerk blijven der Bisschoppelijke grillen ■fc Wij vernemen dat een liberaal van Poperinghe, die zich aan den biechtstoel aanbood van kapellaan Tweetand met het inzicht van zijnen Paaschen te houden, tot het het Sakrament der Biecht niet is toegelaten geweest omdat hij mede doet met de kerkvervolgers en in de kiezingen werkt voor M. Van Merris. Hierover in discussie willende treden hij gaf eenen huisch op de tablette van het venstertje; maar de politieke biechtvader viel niet slinks, en hem toeroependeik ver geef u nog deze buitenspoorigheid hij sloofjhem plotseling het deurtje voor zijnen neus. Welke schoone aanmoedi ging voor de liberalen die, de religie buiten de politiek stel lende, zich van hunne christelijke plichten willen kwijten Sedert eenigen tijd ziet men eene groote beweging in de uitvoering der publieke werken onzer stad. Men is neerstig aan het voltrekken der geboordeerde voordammenmen heeft eene nieuwe Vischmarkt gemaakt, men heeft eene splin ternieuwe stadshorlogie gekocht, in vervanging van de oude patrakke van M. Berten, voorzien van een klein klokgespel en van een elektrieken draad die verscheide commnnicatien zal hebben, en men heeft reeds de werken aangevangen tot het leggen van eenen steenweg naar Boeschepe. Dit al is zeker het gevolg [der administratieve onbekwaamheid van onze libe rale schepenen MM. Van Merris en Roelens. Onze Burgemeester is nog niet dood, en de katholijken wijzen reeds de mannen aan die hem zuilen vervangen in zijne verschillige bedieningen. Niet anders dan den wensch van het volk raadplegende, zij zullen M. Berten door ons nieuvi onpartijdig Ministerie doen namen als Burgmeester, 0111 eenen neus te geven aan den partijdigen Minister die hem van zijn schepenschap beroofd heeft, en zij zullen M. Devos doen kiezen als Representant, denzelfden heer Devos die uit on partijdigheid als President van den Militieraad is genaamd geweest, en die zoowel fransch kan schrijven. X. Men weet dat de Broederkens der christelijke leering van St-Joos-ten-Noode, onlangs nog eene van die ongelukken hebben gehad waaraan zij zoo onderhevig zijn. De Justitie heeft eens te meer moeten tusschen komen in hunne gelief koosde exploiten, 't is te zeggen in aanslagen op de eerbaar heid van kinderen aan hunne zorgen toevertrouwd. Een der broederkens is er in gelukt aan de opzoekingen der gendarmen te ontsnappen, een ander is in de kleine Karmelie ten opgesloten. Wij vernemen dat beiden naar het hof van assisen van Brabant zijn verzonden. Ongeveer 60 kinderen, min dan elf jaren oud zijn als getuigen gehoord in deze schandelijke zaak. Men schrijft uit Antwerpen, dat er zondag in die stad eene processie heeft plaats gehad, ter eere der herstelling van het wereldlijk gezag van den Paus. Het waren allen arme onwetende lieden, vrouwen, kinderen en boeren, door dweep zieke priesters opgeleid en die al zingende langs de straat gingen; maar in plaats dat op eene stichtende wijze te doen, deden zij niet als rondgapen overal waar zij voorbij gingen. Als men denkt dat M. Wasseige daarvoor eene vermindering van prijs toestaat op den spoorweg, dan moeten wij bekennen dat de klerikalen wel laag gevallen zijn. Den 5 dezer, rond den avond, zijn, ten nadeele van den heer De Kemel, horlogiemaker te Oostende, acht horlogien en een gouden ketting, en drij andere horlogien, waarvan eeD engelsche, een fransche en een ander gestolen geweest. Dm voorwerpen hadden eene weerde van 2000 fr. Men vermoed' dal de dader dier diefte op de vlucht is. Men haalt een echt wonderlijk feit aan, zegt de Jour' nal de Liège. Eene moeder en hare dochter te zatneo wonende zijn denzelfden dag in het kraam gekomen de eerste va'' twee jongens, de tweede van twee meisjes. Als dat voorbeeld wat gevolgd wordt zal men geene vermindering van bevolking te Luik meer moeten vast stellen.

De Toekomst (1862-1894) | 1871 | | pagina 2