Stads Nieuws. YcFschüllgc lijdingen. Heigeen plaats heeft in Frankrijk zou moeten voor les dienen aan onze clericalcn. Zij hebben hier ook de hulp der rcpubliekgezinden ingeroepen om het liberaal beheer om te werpen en niet genoeg daarmede zij bekronen hun werk met eene wet te doen stemmen om den kiescijns onbeduidend te maken. Die ongelukkigen gevoelen niet dat al de onheilen die op onze geburen wegen een gevolg zijn van het algemeen kiesrecht; zij gevoelen niet dat, met de vorderingen der demagogen te begunstigen, zij eerst of laatst met hun zullen moeten rekenen, en dat zij zich blootstellen van door hun, gelijk thans in Frankrijk, te worden verpletterd. God gave dat wij ons bedriegenmaar het is on betwistbaar dat het altijd gevaarlijk is met het vuur te spelen. De toegevingen dat de politieke geeste lijkheid aan de zoogezegde vooruitgangers doet, vermeerdert dezer laatsten hunne macht, en zij zouden gemakkelijk kunnen beklagen, als het zal te laat zijn, hetgeene zij nu doen. BURGERSTAND Huwelijken Sterfgevallen. Men schrijft uit Brussel Veel wordt hier gesproken over de ontdekkingen, welke over de zaken Langrand gedaan zijn. Deze beroemde geldman had zorgvuldig de briefwisseling bewaard, door hem gehouden met eene menigte personen, die er vandaag otn schudden en lieven; want de curators zijn in bezit van 200 kilogrammen brieven, waarvan de minst belangrijkste waarde genoeg bezit om in een museum te figureeren. 't Is het voorspel van een nieuw schandaal, welk niet kan nalaten invloed uil te oefenen op de algemeene politiek van het land. li Een weinig geduld, en er zullen stichtende dingen aan het daglicht komen. Op het oogenblik dat bet bankroet van M. Langrand-Du- monceau wordt uitgesproken, vernemen wij de herkiezing van zijnen bijzondersten raadgever, M. Alph. Nothomb, in boedanigheid van voorzitter der klerikale associatie van Brussel. M. Nothomb is met toejuiching herkozen De nijverheids-gemeenten zijn voornamelijk ongerust over de uitslagen die de vermindering van den kiescijns, door het ministerie aangeboden, ral voortbrengen. Aldus zal in de ge meente Seraing het getal kiezers viermaal grooter zijn dan tegenwoordig. Nu, met den tegenwoordigen cijns strijdt men maar met moeite tegen de ruststoorders en de bijtreders van de internationalemet den cijns aan 40 fr. zullen deze stel lig de meerderheid hebben. Ziedaar de toekomst die het kleri kaal ministerie met eene ongehoorde blindheid voorbereidt. Om onze lezers een staalken te geven der oprechte Jesuiterij der gekruinde opstellers van 't Nieuwsbladzie hieronder hoe ze de volzinnen en woorden verdraaien van de artikels der Toekomst: TOEKOMST n° 409, 19 Maart 4871. 5C kolom, 24n regel. (i Toen er op onze foire laatst een Musée des Arts een Schamoteur, twee Dieren koteneene Zeemerminenz., te zien waren, zagen wij met verwondering bij duizende nieuws gierigen ernaartoe stroomen! Nochtans,van naderbij gezien, ten zij het Muséewas het wel der moeite weerd? Wel zeker neen! Terwijl eene vlaamsche vertooning onzer IJperlingen duizend maal meer waarde heeft en aangenamer is. NIEUWSBLAD n° 275. 8 April 1871. 7C kolom, 20c regel. Dilmael wil het Nieuwsblad zich onthouden en het woord laten aen iemand die volkomentlyk bevoegd is om de Vlaem- sceSter te beoordeeien. ii Nogthans eene vlaemsche vertooning der Vlaemsche Ster heeft duizendmael meer weerde en is aengenamer dan de apenvertooningen in de dierenkoten op de markt van Yper. Eventwel is de Vlaemsche Ster onbekwaem wat grooten der booge klas uit te lokken. ii En wil men weten wie die iemand is, die zulken ver dienden lof de Vlaemsche Ster toezwaeit? Die iemand is de armzalige Toekomst. «MeVlaarnscheSter is een middenpunt van liberalismus zegt 't Nieuwsblad! Eenige woorden gepikt uit eenen volzin van een artikel dien wij destijds ontleenden uit de Liberaal (Toekomst n° 471) over den maatregel tegen het Vlaamsch Tooneel door denfameuzen Kervyn genomen,toonen insgelijks aan hoe eerlijk het vuilblad in polemiek is en hoe grootsch eene partij moet Zijn die zich met een orgaan als dat heilig blad moet staande houden, die tot leugens en bedrog zijn toe vlucht moet nemen om iets te zeggen IJperen, 22 April 1871. oiiceiii'Kai. - Zondag avond had het Concert- Bal plaats in de Maatschappij Koorzangers (Gouden Arend). Het feest was onder alle opzichten allerschitterends en niette genstaande het gevorderd jaargetijde kon men bestatigen dat het Bal er niet te min levendig uitzag als in het midden des winters. Het Concert, door eigene elementen ingericht, heeft eens te meer bewezen wat eene welingerichte Maatschappij mach tig is toen er een goed beleid zich mede bemoeit. Hetgeen wij gelukkig zijn aan te stippen het is dat er Vlaamsche Romancen en Kooren zijn gezongen geweest. Bravo Koristen van IJperen. U* KcpkeiHcven. - Dinsdag in den namiddag zijn door onze policie aangehouden, twee kerels vreemd aan onze stad die in S' Maartens-Kerk bezig waren met de bussen te rooven, bij middel van baleinen welks einden voorzien waren van lijm. Het zijn de genaamde Ladezoo, Napoleon, 54 jaar, van Cachtem, en Sienaeve, Leonard, 31 jaar, van Ledghem, wevers, wonende te Haluin (Frankrijk). Zij bekennen dieften van dien aard begaan te hebben in de kerken van Rolleghem en Gheiuwe en in verschelde kapelle- kens der omstreken. - Een burger onzer stad heeft ons zijne lastbiljetten van dit jaar getoond, waarop wij bestatigd hebben dat er op fr. 147-00eenen opslag van fr.4-22 bestaat. Ais die verhooging algemeen is, zij zal eene aanzienelijke som uitmaken. De clericale ministers zijn bezig met de Belgen gelukkig te maken 1 Burgerwacht. - Een dagorde uit den staf voorts- komende stelt de dagen vast waarop de cijbelschietingen zullen plaats grijpen gedurende het zomersaizoen, zoowel voor de sociëteiten als voor de garden van het batailjon voor de Gouvernementsprijzen. Voor de leden der cijhe'schutters-maatschappij De Maandagen 24 April, 1, 15 Mei, 5, 19 Juni, 5,17 en 51 Juli. Voor de schutters naar de Gouvernements-prijzen. De Maandagen 8, 22 Mei, 12, 26 Juni, 10, 24 Juli. De overige dagen der week zal het schiet-lokaal open zijn voor alwie de permissie heeft en de onkosten daaraan gehecht betaalt. ISrpot- vasB wtapesïs. De Rechtbank van IJperen had voor de Kamer der inbeschuidiging-verklaring van Gend ver zonden 26 verdachte personen,waarvan verscheidene reeds een voorloopig gevang en andere op borg de vrijheid bekomen hadden, uit hoofde eenen depot van oorlog-wapens op het bel— gisch grondgebied gemaakt te hebben en dezelve hadden trachten in Frankrijk over tè brengen om gebruikt te worden door de Republiek tegen de Duiische legers. Vele dezer wa pens waren in beslaggenomen. De betichtten waren vervolgd als schuldig aan de misdaad voorzien bij het art. 125 van het nieuw wetboek, welk eene straf medebrengt van 5 tot 10 jaar opsluiting. Dit feit, als po litiek beschouwd zijnde, de Raadkamer van IJperen kon het aan de kennis van den Jurij niet onttrekken. De Kamer van Gent komt te verklaren dat: er geene re den bestaat om de verdachten aan rechterlijke vervolgingen bloot testellen en heeft bevel gegeven alle verder vervolg op te schorsen en de aangeslagene chasse-pots terug te geven. Wij hebben tijdens de aanslag der wapens en de aanhou ding der personen de zaak verteld in al hare bijzonderheden, wij haasten ons de sluiting dezer zaak aan onze iezeren mede te deelen. Ben®ei!!3csg. - Een Koninklijk besluit van 5 April noemt lid van het komiteit van toezicht der gezondheids-ge- stichten van het arrondissement IJperen, Mr A. Surmont, gemeente-raadslid te Voormezeeie, in vervanging van Mr A. Vanden Peereboom, ontslaggever. ©Mgeltsk. - Désiré Leleu, 50 jaren, landbouwer te Wijtschaete, die Donderdag avond alhier in stad is geweest, is heden nog ten zijnen huize niet terug gekeerd. Men is van gevoelen dat hij in staat van dronkenschap in het water bui ten de Rijselpoort zal gesukkeld zijn, om reden dal zijne klak aldaar op het water gevonden werd. Vaaa den 14 tot cfr.-as SI April. GEBOORTEN te zamen, >5. Deholiander, Leo, stovenmaker en Cortein, Justina, kant werkster. Staessen, Caroius, daglooner en Stratzaert Maria, kantwerkster. Brion, Ilenricus, plafonneerden en Dedier, Maria, kantwerkster. Ducorny, Isidorus, schrijver, geemploijeerden bij het gemeente bestuur, en Vande Lannoite' Prudentia, kleermakster. Wallaert, Charles, slachter, en Leuridan, Maria, z. b. Schnaphauf, Henricus, blikslager en Deman, Sophia, z. b. Spilliaert, Caroius, timmerman, en Boussaert, Justina, kleermaakster. Marchand, Albertina, 82 j., z. b., wed. van Philippus Delhaye, Rijselstraat. Alleman, Henricus, 63 j., dagloo ner, echtgenoot van Antonia Iluberecht, Meenenslraal. Vande Lannoite, Eugenia, 45 j., winkelierster, ongehuwd Sterrestraat. Domicent, Regina, 68 j., kleermaakster, echlg' van Franciscus Verhoest, Meenenstraat Kinderen beneden de 7 jaren. Mannelijk geslacht, 4, Vrouwelijk idem, 5. tezamen 7. Deze week zijn er verschelde dieften, bestaande meest in kleedingstukken, juvveelen, eetwaren, enz., te Langemarct gepleegd. In het klooster te Gheiuwe werd er verleden nacht eene diefte van dien aard begaan. De daders zijn nog onbekend. Men leest in de Patrie, van Brugge it Wij vernemen met genoegen dat Zijne Iloogweerdigheid Monseigneur de pauslijke nuntius te Brussel, zich zal geweer- dicjen de processie van het 11. Bloed bij te wonen. Een priester die zieh geweerdigd zijnen God te begeleiden, dat is de geschiedenis der roomsche geestelijkheid in twee woorden geschreven. Echo du Pari.) De jesuiten uit Rome verjaagd, gaan, zegt men, zich in Pruisen vestigen. Evenwel mogen wij ons aan een groot getal verwachten, dat zich in ons land zal komen vestigen, dat hel luilekkerland der jesuïten is. Men leest in den Landbouw-Journal der provintie Braband <i Sedert ons laatste bulletijn, heeft zich geen enkel geval van runderpest in Belgie voorgedaan. Met recht en reden mag men dus zeggen, dat de verschillende middenpunten van be smetting, welke zich in verschillende provinciën hebben voor gedaan, geheel en al uitgeroeid zijn. De Moniteur kondigt de conventie af tusschen België en Italië gesloten voor het wisselen van correspondentie, post-mandaten, enz. De taks voor de gewone brieven, tusschun beide landen, is 40 centimen (gewicht 15 grammen.) De taks voor de dagbladen van beide landen is op 8 centie men bepaald. De taks voor het verzenden van geld bij middel van post mandaten is 10 centiemen per 10 fr. op fraktien van 10 fr. De conventie zal den 1 Blei in werking treden. Pater Hyacinthe bevindt zich te Rome. Men beweert dat hij conferentien zal geven over de poütieke-godsdienstige kwestien. Het spreekt van zelfs dat al de kerken voor hem ge sloten zijn en hij eene andere plaats zal moeten zoeken oni zijne voordrachten te houden. De gewezen karmeliet bezoekt veel officiële italjaansche persoonaadjes. Zondag zijn te Oostcamp twee stallingen gebruikt door de gebroeders Vanhaecke, de prooi der vlammen geworden. Een peerd en een kalf zijn in den brand omgekomen. Men be rekent de schade op 5,500 franks. Alles was verzekerd. De oorzaak van den brand is onbekend. BURGEROORLOG TE PARIJS. De kiezingen van zondag te Parijs zijn eene neêrlaag voor de commune geweest, terwijl men slechts in een a rrondissemenl een voldoende getal stemmers heeft kunnen vereenigen. Hst schijnt nog dat menig bataillon te Parijs weigert temarchceren. De Nationale Vergadering heeft met 499 stemmen tegen 18 de nieuwe municipale wet gestemd. Het leger van Versailles zal dezer dagen 100,000 man bc- loopen. M. Jules Favre zou onderhandelingen aangeknoopt hebben met generaal von Fabrice, om het garnizoen van Versailles op 150,000 man te brengen. Versailles alleen heeft krediet op de geldmarkt. Het ban kiershuis (Londen and County C°) stelt 500 millioen ten dien ste van Versailles, tegen 5 p. c. intrest, tot dat de leening zal gesloten zijn. In die leening zou dit huis voor gelijke som inschrijven. Binnen Parijs doet men onderzoek in de kerken en in list hotel Thiers; alle zilverwerk wordt naar de munt gezonden. Men heeft Mgr. üarboy 5 millioen gevraagd om in vrijheid gesteld te worden. Mgr. heeft de schouders opgetrokken en geantwoord, dat hij geen 3 milloen waard was. De commune heeft de afbraak der Vêndómekolom gedecre teerd, als zijnde een gedenkteeken van barbaarschheid, het zinnebeeld der woeste kracht en van den valschen roem, de bevestiging van het militarsm en inbreuk makende op de re- publikeinsche grondbeginsels der broederlijkheid. Men heeft de stellingen opgericht, om de kolom op het Vendóme-plein af te breken. De Vendöme-kolom was opge richt door fransche handen, uit kanons aan den vreemdeling ontnomen en zij droeg de opschriften Austerlitz, Iena en Wagram. Die vernieling is heiwerk van vandalen want tnen zal toch de nagedachtenis der herinnering niet kunnen uitwis* schen. Waar moet het heen, als ieder geslacht, de gedenkte kens afbreekt van het voorgaande? M. Sarcey, in een wel geschreven artikel, verzet zich moedig tegen het vandalen- werk der commune, die niet anders weet te maken dan puin- hoopen. De gemeente noodigt de personen uit die de Vendöme-ko lom willen koopen welke in vier loten zal worden verkocht. Inde laatste week hebben de oproelingen 9,000man verloren. Te Parijs doet men eenen oproep aan de werklieden; men belooft 4- fr. daags. In eene plakkaart dringt men bij de com mune aan, om iedereen soldaat te maken tot de zestig jaren*

De Toekomst (1862-1894) | 1871 | | pagina 2