Stads Nieuws. Briefwisseling dee Toekomst. Kutliolijke yergelijkingen Verschillige tijdingen. Wat de bovenstaande aanhalingen bekrachtigt, hel is hetgeen van sedert jaren lang in Spanje, in italiën en in Roomcn beslaat; bel Nieuwsblad kan niet zeggen dat het de school van Voltaire is die van deze natiën omwentelaars heeft gevormd, en nog min dat hunne ormventelaarslust een gevolg is van het wereldlijk onderwijs, aangezien in al die landen, alwaar het onderwijs aan de geestelijkheid toebehoort, nooit noch rust, noch voorspoed ge- heerscht heeft terwijl in de landen waar het onder wijs van staatswege wordt verleend de omwente lingen nimmer zoo opvolgende zijn geweest en de nijverheid zich gemakkelijker heeft uitgebreid. Daar het Nieuwsblad ons zijne aanhalingen toe stuurt, waarschijnlijk in hoop van ons in verlegen heid te brengen om op dezelve te antwoorden, het zou eerlijk handelen met onze wedcrleggingcn zonder verkrenking aan zijne lezers mede te deelen. Maar het zal het niet doen omdat de macht van zijne partij bestaal in hare politieke vijanden te las teren, en te beletten dat de waarheid de oogen hun ner verdwaalde lezers zou kunnen openen. BURGERSTAND GEBOORTEN *j t. „m™, 7. Huwelijken Sterfgevallen. IJperen, 2!) April 1871. ?S3cs!,fs;ft,raï. - M. Frederik Gorrissen, leeraar in Rheto- riek en Poëzij bij ons Stadskollegie, sedert '19 October 1845, is alhier schielijk overleden. Zijne begraving heeft Vrijdag 28 April plaats gehad, in het bijwezen zijner talrijke vrienden want bet was een rechtschapen en schrander professor en een voorbeeldig huisvader. Ongclnkkcn. - Woensdag in den morgend is het lijf; van den landbouwer Leleu, waarvan wij in ons vorig nr gesproken hebben, uit het water gehaald langs den kant der Rijsclpoort. Donderdag morgend, tussehen 7 en 8 ure, heeft ge naamde Julia Lamps, oud 49 jaren, zonder beroep, onge huwd, zich gezelfmoord door in het water der vestiugen onzer stad te springen, tussehen de Rijsel- en Meenenpoort, omtrent aan de plaats waar den ijskelder bestaat. Men kent de oorzaak dezer wanhopige daad nietmen is van gevoelen dat de ongelukkige in het bezit van geheel haar verstandver mogen niet was. Gcsaeraal Thibanlt. Die heer is Donderdag alhier aangekomen om het 4e regement te inspekteeren. Des avonds om 7 ure was er serenade door het muziek van 't rege nt ent aan hem gegeven, vóór het hotel het Gouden Hoofd alwaar hij afgestapt is. Viijdag, op het Plaine d'Amour, was het bovengenoemde regement vergaderd en voerde verschillige militaire bewegin gen uit in tegenwoordigheid van den Generaal. Pstiiilaeke M®f. - Zie hierna de datnms der dagen wanneer er 's middags, in den Publieken Hof, Concert zal plaats hebben, en door welk muziekkorps 18 Mei, Pompiers. 21 d°, 4eRegement. 28 d°, P. 4 Juni, R. 11 d°, P. 25 d°, P. 9 Juli, R. 16 d°, P. 25 d°, R. De Thuindagen door de Pompiers. 13 Augusti, P. 27 d°, P. 3 September, R. 10 d°, P. Wcst-Vlaasulcrselie Baesd. - Een brief uit Kortrijk, door den middenraad van den West-Vlaanderschen Bond, aldaar gevestigd, ons toegestuurd, tot het oprichten eener gewestelijke afdeeling in onze stad, zullen wij binnen acht dagen overnemen. Biet onze Ylaamsche vrienden, ten dien doele werkingen inspannen, zal van eenige bespreken af hangen. Vasa d«sa 21 desa 2S April. Legrand, Carolus. slagter, cn Bossaert, Octavia, z. b. Dierick, Carolus, plafonneerde!-, en Bogaert, Virginia, kantw. Brion, Catharina, 80 j., z.b. echtg. van Joannes, Bulckaen, Dixmudestraat. Gorrissen, Fredcricus, 59 j., professor, echtg-. van Lucia, Clinckemaillie, Beluikstraat. Leien, Ce- sar, 50 j., landbouwer, echtg. van Amelia, Paton, Sl Pieter- nevens-Ypre. Lamps, Julia, 49 j., z. b. ongeh. S' Jacobs- nevens-Ypre. Kinderen beneden de 7 jaren. Mannelijk geslacht, 4. Vrouwelijk idem, 1. tezamen 5. Leijevick, 25 April 1871. Mijnheer de hoofdopsteller der Toekomst, ]k zie met genoegen dat uw geëerd blad brieven opneemt welk men uit bet arrondissement u toezendt. Ik neem de vrij heid Uedmededeeiing te geven eener farce die onlangs ter onzer stad is voorgevallen, met verzoek van mededeeiing Het was op Sint-Nikolaasdag, een feestdag yoor de kinders zoo als bij u de Sint-Maartensdag. Doch, alhier strekt zich ook de feest uit tot de groote geniënEene godvruchtige mu ziekmaatschappij bezit een uitmuntende componist die, om een waar talent te misprijzen, een pas-redoublé vervaardigd had, een fameuze N° 10. Kromme Lovvi (die, wanneer hij op zijn eornet-a-pislon blaast al de meulcns der fransche hoogte doet draaien) met zijn leerling M. Bubon gaven hem, ter de zer gelegenheid, eene serenade, binst welke plechtigheid men eenen stoet zag naderen tussehen welken men eene berrie on- derscheide waarop een groote Sint-Niklaas, met pupiter, mu ziek en den N° 10 gedekoreei'd, gedragen werd door krij- schende en lachende mannen, vergezeld door eene overgroote menigte. Plechtig was het oogenblik, Kromme Lowi deed eene aanspraak en complimenteerde het genie van Leijevick; de componist lekkebaarde bij het zien van den gesuikerden S' Niklaas en werd bewogen over de groote eere welke hem werd bewezen; maar wanneer hij meende eene bete te doen, stelde de stoet zich in beweging en vertrok met zijnen S' Ni klaas gelijk hij gekomen was en de fameuze componist stond daar paf hij had gezien, geroken, en bijna.... gesmaakt. Ontv., BI., enz. X. A. P. S. Ik had vergeten, BI., u te zeggen dat dit feest gevolgd geweest is door een aardig voorval Een citroen-kleurige Trommelaar uit de Papstrate, is dezer dagen bevallen van twee eiers. Ten kan ook nooit beter ge past zijn, want het kapittel van 't Bluziek en eet niet liever dan eiers met hamme. Maar alles op een eeuwig zwijgen, om dieswille, moest dit geweten zijn, t'einde de week zou het ge tal eieren wel tot 100 kunnen klimmen. Poperinghe, 27 April 1871. Het Nieuwsblad, dat zijne lezers van Poperinghe en an dere fanatieke gemeenten altijd voor lichtgeloovige domkop pen genomen heeft, komt hun nu wijsmaken dat de belgische liberalen onder alle opzichten te vergelijken zijn aan de pa- rijsche oproermakers. Tussehen de opperbazen der liberale partij, zegt dit bedriegersblad, en de kopstukken der pa- ii rijsche Revolutie vinden wij volstrekt geen verschil, en om dit te bewijzen het steunt zich op de ongerijmdste aanha lingen. Volgens ons dit verschil is zoo groot als hetgene bestaat tussehen het vredeminnend gouvernement van Versaillen en de muitzuchtige mannen der Commune, en, indien men in ons land eene partij vindt die eenige gelijkenis heeft met de omwentelaars van Parijs, het zijn veeleer de klerikalen dan de liberalen. Inderdaad, terwijl alle pogingen van het liberaal bestuur onophoudelijk strekken om den vrede en de rust in ons land te houden met de vreemde mogendheden, hebben wij de klerikalen door hunne kvvaadzuchtige dagbladeren ons land bij den vreemde niet zien afschilderen als de schuilplaats van al wat woelziek, losbandig en oproerig was Terwijl de liberalen in verschelde moeilijke omstandigheden Belgie be vrijd hebben van alle inwendige en uitwendige onlusten, hebben wij de klerikalen door hunne onvaderlandsche schrif ten de teergevoeligheid van Frankrijk tegen ons gouverne ment niet menigmaal zien ophitsen, en, indien het in hunne macht geweest ware, zouden zij niet sedert lang ons Vader land aan Frankrijk verkocht hebben Terwijl het liberaal ministerie gedurig waakte om de volksheerschappij tegen alle verbasterde dominatie te beveiligen, hebben wij de klerikalen niet gedurig den oorlog zien voeren tegen hel burgerlijk ge zag, en zich vereenigen niet alleen met de rechtzinnige pro gressisten, maar met al de politieke warkoppen en woelgees ten van het land om de kerkheerschappij op den troon te stellen En wat de zeldzame troebels aangaat waardoor het land, sedert zijne onafhankelijkheid, gestoord is geweest, zijn het de klerikalen niet die er aan aanleiding gegeven hebben In alle volksberoerten het zijn immers de opstandelingen niet die de ware oproermakers zijn, maar die welke het volk tergen, kwellen, en door die kwellingen tot opstand brengen. Het Nieuwsblad, tegenstrijdiglijk aan deze laatste waar heid, zegt onder anderen, om zijne voormelde vergelijking te doen blijken, dat de parijsche revolutiemakers tegen de wet tige overheid opstaan en dat onze liberalen hetzelfde deden in 1857 toen zij door de kalsijsteenen van het staatsbewind meester geworden zijn. Dus, omdat de katholijke ministers, door hunne vermaarde wet op de Weldadigheid.... ten voordeele der kloosters, on der het volk eene algemeene en oproerige ontevredenheid verwekt hadden die den Koning de Kamers deed opschorsen, de liberalen zijn van deze onlusten de oorzaak geweest En deze liberale onlusten waren te vergelijken aan de wandaden der parijsche muiters Hetgeen bewijst dat de ontevredenheid en de wanorders van 1857 kwamen van den kant der klerikalen, die alsdan slonken gelijk de vortevisch,'tis dat het volk in de gemeente- kiezing van October daarna eene verpletterende meerderheid gegeven heeft aan de liberale partij ten gevolge van welke het katholijk ministerie onmiddelijk zijn ontslag gaf, en dat het zelfde volk, na de ontbinding der kamers die uit dezen ontslag gesproten is, voor eene tweede maal in de algemeene kiezinp van 10 December den schitterendsten zegepraal aan de libera len verschaft heeft. Nog eene lange reek andere vergelijkingspunten van den zelfden aard worden door hel heilig blad aangehaald om de liberalen op dezelfde linie te stellsn met de dieven en moor denaars van Parijs maar, indien de plaats ons hier niet ont brak, wij zouden die aanhalingen zoo gemakkelijk als de voor gaande kunnen wedeleggen en bewijzen dat in ons land de klerikalen de ware omwentelaars zijn, gelijk zij het van on heugelijke tijden in alle andere landen geweest zijn. Indien zij soms te klagen gehad hebben van de gevolgen van hun eigen werk, zij zouden, met in hunne kerk te blijven, nooit deze onaangenaamheden ontmoet hebben. Dinsdag laatst was het de verjaardag der godsdienstige troebels die op 25 April 581 te Brussel plaats hadden. De ambachten en gilden deden het voorstel van de katholijke re ligie af te schaffen tot dat zij in overeenstemming zoude ge steld zijn met het Heilig Schrift. En dit is bijna drij honderd jaren geleden Gelijk men ziet, altijd troebels en altijd troebels door de onchristelijkheid der politieke geestelijken. t*r Verleden Zondag zagen wij gedurende de mis de c/uêle doen voor het onderwijs in de katholijke Universiteit. Om de geloovigen te beter te bewilligen om diep in hunne beurs te schieten, de pastor en de kapellaans in wit gewaad doen deze geldomhaling zelve. En men noemt ditOnderwijs met eigene penningen Zijn benoemdpastoor te Iïoogstaede, BI. Van de Maele, pastoor te Lopheni Pastoor te Lophem,M. Van Eecke, onderpastoor te S' Denijs. M. Kamiel De Cae, van Alveringhem, leerling van de hoogeschool van Gent, heeft zijn exaam als kandidaat-notaris, voor het gekombineerd jurij Gent-Brussel afgelegd. Een beweenlijk ongeluk is in den nacht van 19 tot 20 dezer te Cortemarck voorgevallen. De genaamde Felix üevui- der, oud 29 jaar, kleingebruiker aldaar, wonende te zamrn met zijnen broeder en zuster, is om 5 1/2 ure 's morgens door zijne zuster gevonden geweest. Devulder was bezweken aan de gevolgen zijner wonden, aan het hoofd bekomen, val lende uit zijn bed op de sleenen. Den 18 dezer is te Veurne een ongeluk gebeurd. Een lSjarige jongeling, de genaamde Hendrik Dupon, metsersdien der, is bij het losmaken eener ladder, op het dak van den heer Desmet, veearts, met dezelve afgetuimeld, en heeft zich, in zijnen val op straat, de bil gebroken en erge wonden aan het hoofd bekomen. Blen meldt uit Rouselare, 18 april: Dinsdagavond heeft de genaamde Amand Verbeke, wever, oud 30 jaar, een jonge ling van geen voorbeeldig gedrag, die reeds sedert eenige dagen een ongeluk voorzegd had, zich langs de ijzerenweg- baan van Rouselare naar Brugge begeven, en op een kwartier uurs van stad daar het konvooi afgewacht dat rond 10 ure uit Rouselare naar Lichtervelde vertrekt. Vooraf een deel zijner kleederen afgedaan en op eenen hoop hebbende gelegd, heeft hij zich met het hoofd op de rails gelegd, het lichaam tussehen de beide rails, en het konvooi voorbij rijdende,werd zijn hoofd als met een mes afgesneden. Een jong meisje, eenig kind, oud 18 jaren, woonachtig te Beveren, bij Harelbeke, had Pasehendinsdag hel vaderlijk huis verlaten, na den spaarpot van haren zorgvuldigen vader ontdekt te hebben, die deze heimelijk in een aarden kruik in den grond van zijne slaapkamer gedolven had, waarop nog 600 kilos aardappels uitgegoten waren; de dochter had, met de medehulp eener buurvrouw, de som van 700 fr. medegeno men. Zondag laatst kwam zij te Dixmude aan en trok ten huize van haren minnaar binnen; na twee dagen verblijf, heeft de policie dezer stad bemerkt dat het meisje de waarde van het geld niet kende en hetzelve met milde hand en overvloedig aan jongelieden uitdeelde. Weldra werd zij door een policieagent naar het bureel van den kommissaris geleid. Na eene dringende ondervraging, bekende het meisje alles. Hare voorlopige aan houding werd onmidellijk per telegraf aan hare ouders over geseind, en 's avonds kwam de vader, een brave, neerslige en eenvoudige werkman, met den laatsten trein in deze stad aani bij het vernemen dat de geheele som, zijn schat, in kwasten] en slemperij verteerd was, kan men gemakkelijk de ontstelte nis van den ongelukkigen man raden, die bedroefd en angstig het einde van zijne ramp zal moeten afwachten bij eenige maanden. Deze die het gestolen geld hebben helpen verbrassen, zij" insgelijks door den policie-kommissaris, die een neerslig ®n' derzoek doet, ontboden geweest. Den 21 dezer heeft men uit de Lei te Bleenen liet lij'' van een onbekenden getrokken,schijnende 25 a 30 jaren oud) 1 m. 65 leng, gekleed met broek en gilet van gekleurde stof» wollen gebreid slaaplijf, rood met wit gespikkelde zakdoek') twee lijnwaden hemden, waarvan eene wit, elastieke bottmen bijna nog nieuw, en kleine voelen. In zijnen zak heeft men eene som van 85 centimen gevonden en een bergbriefje van Rijsel, van 11 April.

De Toekomst (1862-1894) | 1871 | | pagina 2