Stads Nieuws. Briefwisseling (Ier Toekomst. Vcrscliillige tijdingen. BURGERSTAND Huwelijken Sterfgevallen. Uperen, G Mei 1871. Burgerwacht. •- De tweede cijbelschieling heeft Maandag plaats gehad. Zie hier de uitslag derzelve Hoogste getal punten, Podevyn August, 2. Ligv Felix, 3. Dumon August, 4. Cardinael Léon, 5. Desaegher Louis. Schoonste wit: 1. Leclercq ïhoraas, 2. Pool Henri. AlasBisscSse Ster. - Donderdag laatst hebben de leden dezer maatschappij in algemeene vergadering hunnen Voorzitter (wiens naamfeest den 5 Mei komt) een geschenk aangeboden bestaande in twee overschoone zilveren servicen. Eenige welgevoelde aanspraken werden gedaan bij het over handigen van het geschenk. Deze bijeenkomst vernieuwt door haren aard de verzekering dat, niettegenstaande alle werking van hun die haren val betrachten,zij door de onderlinge ver kleefdheid harer leden, onvrikbaar op hare grondvesten zal blijven staan. Secieteüt WapoleoEsSstess. - Deze Sociëteit overblijfsel der legers van het eerste Keizerrijk onder Napo leon I, werd te Uperen ingericht den 23 Juni 1843, onder den tijtel van Oude Wapenbroeders van hei Franscli Keizerrijk. Alle jaren, op o Mei, wordt er in onze hoofdkerk een lijk dienst gedaan ter gedachtenis van Napoleon I en der afgestor vene broeders. Deze maatschappij, samengesteld uit een lOOtal leden, heeft reeds 77 Wapenbroeders met de militaire eer teraardbesteld. Vrijdag laatst had de jaarlijksche rouw- plechtigheid plaats bijgewoond door nog slechts een tiental leden. Van «Sezi 28 April tot den 5 Mei. iipnnmn.™ Mannelijk geslacht 7) GEBOORTEN te zamen, la. Vrouwelijk o) Lenoir, Karolus, dagloouer, en De Tïaene, Sij'vie, kant— werktster. Hoornaert, 'Germanus, daglooner, en Packet, Rosalia, herbergierster. Beele, Aimatus, bakker, en De vos, Hortentia, zonder beroep. Vangeluwe, Martinus, winke lier, en domein, Elodia, zonder beroep. Terrier, Ilenri- cus, schrijver, en Dierick, Maria, zonder beroep. Marescaux, Catherina, 68 j., weduwe van Joannes Lelan, S' Pietersplaats. Note, Clementina, 35 j.,re!igienze, Boter- straatHoestin, Catherina, 73 jaren, dagloonster, weduwe van Franciscus Depape, Meenenstraat: Kinderen beneden de 7 jaren. Mannelijk geslacht, 0. Vrouwelijk idem, 9. tezamen 9. WEST VLAAMSCHE BOND. Mijnheer de Voorzitter, Het is UEd. niet onbekend dat op den 17 April 1870, hier teKortrijk een Westvlaamsche Bond gesticht werd. De werkzaamheden dezer inrichting waren nauwelijks vol voerd, wanneer de noodlottige tijdsomstandigheden aller aan dacht van die stille werken des vredes aftrok, en ons voor raadzaam deden oordeelen, onze pogingen tot verdere uitbrei ding van den Bond, tot betere lijden te verschuiven. In de algemeene vergadering van Maandag 10 dezer, werd eenpariglijk besloten niet langer te vertoeven, maar wel de band aan 't werk te slaan. Wij hebben dus de eer, Mijnheer de Voorzitter, u hierne vens eenige afdruksels onzer statuten te zenden, met verzoek dezelve te verdeeien aan wien gij het nuttig oordeelt, en in de naaste vergadering de vraag voor te stellen, of het genoot schap waarvan gij de Voorzitter zijt, geneigd is den Bond bij te treden. Wat wij willen zult Gij genoegzaam uit die statuten opne men en er blijft ons alleenlijk te zeggen wat de Bond niet is. Hij is vooreerst geen politiek genootschap, van welk kleur het ook zijn moge. Ons eenig doel is eene verbinding te weeg te brengen lusschen alle vlaumschgezinde genootschappen en mannen onzer provincie, om met vereende krachten aan de bevrediging onzer billijkeen vaderlandsche eischen te arbeiden. De Boud is ten tweeden geen genootschap in den vollen zin des woords, maar wel eene federatie van vrije en onafhanke lijke genootschappen, die, terwijl zij hun afzonderlijk doel blijven vervolgen, daarenboven nog samentreden om naar een algemeen oogwit te streven, te weten, de herstelling der vlaamsche grieven. Wij noodigen u dus vriendelijk en dringend uit, u met de andere genootschappen die in uwe stad bestaan, te vereenigen, en vooreerst eene gewestelijke afdeeling van den Bond te wil len inrichten. Zoohaast gij eene afdeeling tot stand gebracht hebt, en gij eenen Voorzitter, eenen Ondervoorzitter en eenen Schrijver zult gekozen hebben, verzoeken wij ons daarvan aanstonds kennis te willen geven. De iever voor onze vlaamsche volkszaak, waarvan gij zoo menigvuldige bewijzen geleverd hebt, geven ons de verzeke ring, dat wij dezen oproep niet te vergeefs aan uwe vrije over tuiging zullen gedaan hebben. Wij wenschen uw genootschap op de algemeene vergade ring vertegenwoordigd te zien, die hier zal plaats hebben op den 2den Pinksterdag aanstaande, 29 Mei, om twee ure namid dag, in het Café de l'harmoirie, Doornikstiaat, N°51. In afwachting van een gunstig antwoord, reiken wij U onze vlaamsche broederhad, Namens den Middenraad: De Schrijver, De Voorzitter, B,e<!vj»®I«I KaSSessa. IK va sa Beceüaere. Kortrijk, den 20 April 1871. N. B. Allo brieven te sturen aan het adres van den Schrijver, Leopold Gillein, Sioènslraat, N° 12 te Kortrijk. Leievick, den 3 Mei 1871. Mijnheer de Hoofdopsteller, Daar Ued. zoo minzaam zijt nu en dan eenige zeldzaamhe den aan te stippen die u toegezonden worden, neem ik nog eens de vrijheid u mijne zending te vernieuwen. T'onzent is er onlangs nog iets voorgevallen weerdig den publieke mede te deelen. Er was groot rumoer in onze kerk: de klokken luidden, de koster was op zijn beste, de orgel speelde, de pastor in gala gewaad wachtte deftig bij de vont, nevens de suisse in grand' tenue, want een kindje moest gedoopt worden en de kerkbe dienden wisten dat het ging vet zijn. Als nu de plechtigheid ten einde liep, was de koster op zijnen post, daarom ook kreeg de koster 40 fr. iedereen ontving een treffelijk drinkpenning: de klokkehiider 20 fr. de orgelspeler 20 fr. de messedieners 10 fr. en nog 10 fr. en nog 20 fr. en.... de suisse dan ook 20 fr. Er heeft nog nooit zulk geen doop plaats gehad. Bij het uitgaander kerk, zegde de meter aan den peter: Mijnheer, ik heb aan den anderen suisse drinkgeld gegeven, gij moet den dienen ook wat geven, ik wist niet dat er twee suissen waren hier in de kerk 1 Die daar, een suisse! gij lacht, Mejuffer, het is onge twijfeld een generaal. Een generaal Maar, Mijnheer, hij jaagt de straatjon gens weg.... zie liever. - Het is waar.... Wie verduiveld mag die zijn Kos ter 1 wat voor een kerkbediende is die daar, die zoo schoon gekleed is Hij is geen kerkbediende M., hij is Kommissaris Wij weten niet of hij ook drinkgeld ontvangen heeft; maar daar is de kwestie niet. Wij vragen ons af, of hij ieder maal zich op zijn best gaat kleeden (wanneer er een kind te doopen is, en of hij ook tegenwoordig gaat zijn bii het doopsel der kinderen van arme menschen eu van liberalen. Ontvang, enz., X. A. Sg-wTTTT- Poperinghe, 4 Mei 1871. Oazc katEseMjke omsweutelaars. Terwijl de katholijken altijd bezig zijn met den oproer te bewerken welken hunne onvoorzichtige kieshervorming vroeg of laat in het land moet te weeg brengen, zij vallen in hunne dagbladeren gedurig uit tegen de oproerige liberalen die zij vergelijken aan de parijsche revolutiemakers, met het inzicht van deze verantwoordelijk te maken van de slechte gevolgen die uit hunne blinde politiek zouden kunnen spruiten, en het volk te wapenen niet tegen hunne eigene overweldigingen, maar tegen de zoogezegde goddeloosheden van die welke hunne heerschzuchtige plannen durven tegenwerken.» Wau- neer, roept het Nieuwsblad uit, zal men eindelijk het verwoestend liberalismus geheel onmachtig maken met te durven zeggen: liever met de onbekwaamste en eenvoudig- ste der katholijken dan met de geleerdste en de machtigste onzer liberale heidenen Zoo men ziet, de klerikale partij die al hare macht vindt in de onwetendheid, de domheid en de hijgeloovigheid der on geleerdste kiezers, waarvan het getal door hare nieuwe kies wet nog grootelijks zal vermeerderd worden, tracht deze nieuwe onnoozelaars door voormelde vergelijking benauwd te maken van de bekwame en geleerde liberalen ten einde hen in het toekomende te doen stemmen voor de onbekwame en eenvoudige katholijken. En waarin bestaat nu die schrikverwekkende vergelijking waardoor men het volk van de liberalen wil afkeerig maken? Zie hier hoe het Nieuwsblad dit aan zijne lezers uiteendoet le leugen. De parijsche woeslaards verklaren het onder wijs uitsluitelijk ivereldsch.... en de liberalen willen dit ook. i> Iedereen weet dat de liberalen, gelijkvormiglijk aan de Constitutie, het onderwijs vrij laten, dat er ten ge volge van die vrijheid meer geestelijke [dan wereldsche kolle- gien zijn, en dat het de priesters zijn, en niet de liberalen, die in deze laatste altijd geweigerd hebben het godsdienstig onderwijs te geven. 2e leugen. Kerk en Staat verklaart men volstrekt ge scheidenen onze liberalen willen dit ook. - Niemand kan in ons land dit ernstiglijk willen, dewijl, volgens de Con. slilutie, de bisschoppen en geestelijken door den Staat moe- ten betaald en onderhouden worden, welke verbintenis tus. schen Kerk en Staat de liberalen altijd geëerbiedigd hebben. Onder alle andere opzichten de Staat, die laiek is, mag noch met de joodsche, noch met de katholijke, noch met de pro. testantsche, noch met andere kerken vermengd worden, de wijl er in ons land geene Staatsreligie bestaat. 3° leugen. Het budjet der eerediensten wordt te Parijs afgeschaft.... en onze liberalen willen dit ook. ])e liberalen, ver van het budjet der eeredienslen te willen af- schaffen, hebben nog onlangs de jaarwedden der geestelijken merkelijk vermeerderd. 4° leugen. De goederen der geestelijken slaat men aan.„ en onze liberalen willen dit ook, dewijl zij de studiebeurzen der katholijken gestolen hebben. Deze studiebeurzen waren oorspronkelijk gegeven voor het openbaar Staatson- derwijs, en niet voor het bijzonder katholijk onderwijs, en daarom heeft het liberaal Ministerie deze beurzen, welke de katholijken zich ten onrechte toegeëigend hadden, doen we- dergeven en dezelve onder de vier Universiteiten van het rijt verdeeld. 5e leugen. De geestelijken worden gevangen genomen en de kloosterlingen uit hunne schuilplaatsen gejaagden onze liberalen willen dit ook. Wij hebben hier geene andere geestelijken en kloosterlingen weten in de gevangenis steken dan die welke door het Assisenhof zijn veroordeeld ge weest voor aanslag op de eerbaarheid der jonge leerlingen die aan hun godsdienstig onderwijs toevertrouwd waren. Gelijk men zich er van kan overtuigen, al deze vergelijkin gen zijn niet anders dan opzettelijke lasteringen strekkende om de liberalen hatelijk te maken en de wet op de kieshervor ming te gunstiger door het publiek te doen aannemen. Al wat wij weten te zeggen van de liberalen, 't is dat hel land nooit gelukkiger noch voorspoediger is geweest dan bin nen de drij en twintig jaren dat zij, behalve eene korte on derbreking, aan het bestuur zijn geweest. Gedurende hun bestuur de handel en nijverheid stonden in vollen bloei; hel land werd verrijkt door alle slach van nuttige werken het werd doorsneden door ijzerenwegen, steenwegen en vaarten; menigvuldige belastingen, waaronder bijzonderlijk hel ok- trooi en de barrieren, werden afgeschaft en andere werden verminderd, behalve de rechten op den genever die de afge- slagene rechten op het zout en op de brieven zijn komen ver vangen; het openbaar onderwijs werd zorgvuldiglijk bewaak! en zooveel mogelijk ingericht naar den geest der Grondwet; dc openbare monumenten, kerken en pastorij huizen zijn her steld geweestde jaarwedden der geestelijken zijn verhoogd geweest; een boni van 80 miljoenen is door M. Frère in 's iands schatkist verwezenlijkt geweest, en het land, in volle vrede en rust, is niet alleen bevrijd geweest van alle vreemde aanvallen, maar zelfs van alle inwendige wanorders. Dezen gunstigen staat van zaken willen de katholijke om- vventelaars nu omverwerpen met de domheid te doen vechten tegen het versland, met de onwetendheid te doen heerschen hoven de geleerdheid, en met het lot der steden en gemeen ten in de handen te stellen van ongeletterde kiezers die geen de minste kennis hebben van de politieke en maatschappelijke belangens. God weet welk bestuur, het oude of het nieuwe, later meest zal te vergelijken zijn aan het schrikbewind der pa rijsche commune. X. Moor overvloed aan materie zullen wij onze briefwisseling van Iicmniel voor acht «lagen uioelrn uitstellen. Brievenpost. Er is eene overeenkomst gemaakt, krachtens welke korrespondentie-kaarten, door het belgisch bestuur uitgegeven, te rekenen met 1 Mei, naar de volgende landen mogen gezonden worden Noord- en Zuid-Duiischland, Oostenrijk, Hongarië, den Elzas en Lotharingen, Denemerken, het Groot-IIertogdom Luxemburg, Noorwegen, Kortugaal, Holland, Zweden en Zwitserland. Deze kaarten moeten gefrankeerd worden aan denzelfden prijs als eenen brief kost voor een dier landen bestemd. Het is 37 jaar dat de wet werd uitgeveerdigd, volgens welke het te maken spoorwegnet in Belgie werd gedecreteerd om door den staat te worden geëxploiteerd (1 mei 1845). 55 UII (i li 310 O R Ij O li TE PARIJS. Tegenstrijdig met de verklaringen van prins von Bismarkm den Duitschen Rijksraad, zijn de forten van Charenlon en Aubervillers, door de Duilschers aan de troepen van Versailles overhandigd, in afwachting dat zij hun ook de andere forte8 zouden kunnen overleveren. De insluiting van Parijs is dus een stellig feitdal is de tweede maal dat die stad geblokkeerd is, binnen de zes tpaanden. De commune gaat voort met woelen en de zaken meer en meer in verwarring te brengen, terwijl zij de ongelukkige8 dagelijks dwingt naar den broedermoord te gaan. üp de voorposten krielt het van dronke kerels, die gedurig met het geladen geweer in de hand staan, en op alles schiften, zelfs op doktors, die hunne hulp komen aanbieden. De officielS

De Toekomst (1862-1894) | 1871 | | pagina 2