MEMGELÏNGEWT. Mei. Rogge doen ongelooflijke pogingen, om de dronkenschap tegen te gaan, zonder er echter in te gelukken. De berichten, welke men uit den verwoesten omtrek van Parijs meedeelt, zijn hartverscheurend. De wapenstilstand van den 26 april heeft slechts eenige uren geduurd en heeft tot geene verzoening kunnen leiden. Dit vvas ook te voorzien 25 dagen bombardement hebben een te diepen afgrond tusschen Versailles en Parijs gegraven. Wij deelen verder eenige belangrijke inlichtingen mede over den wapenstilstand. Den zeiven dag reeds zijn de vijandelijkheden op gansch de linie hernomen. Het fort Issy is door de rooden verlaten, na door de Versaillers buitengewoon hevig beschoten te zijn. Wel is waar hadden zij gedreigd de zuiderforten in de lucht te doen springendoch zij hebben geraadzamer gevonden zich aan die dwaasheid niet te wagen. Die nederlaag is tamelijk aanzienlijk voor de roodende Versaillers naderen op geheel de linie de wallen. De oproelin- gen worden echter niet ontmoedigd; 40,000 nationale garden bevinden zich op het Champs-de-Mars, om op het eerste tee- ken, in verschillige richtingen, ter verdediging der stad, te worden uitgezonden. Issy zou, volgens den Cri du Peuple, later weêr door de bondgenoten bezet zijn. Op het oogenblik dat Issy weèr bezet werd, kwamen de Versaillers aan het garnizoen verklaren, dat heel de bezetting zou gefusilleerd worden, als zij zich niet overgaaf. De garden antwoordden met den kreet van leve de commune! Let wel op dat le Cri du Peuple, een roodgezind blad is. Van een anderen kant wordt de herbezetting gelogenstraft. Mgr. Darboy is, door tusschenkomst der pruissische over heden, op vrije voelen gesteld. Citoyen Cluseret is van zijne funktiën ontzet en aangehou den kolonel Hossel, oud-kapitein der genie, onder de bevelen van Bazaine, neemt zijne plaats in. Die aanhouding is gebeurd op last van M. Delescluze. Dombrowski en zijn staf zijn te Asnières krijgsgevangen genomen. De laatste tijdingen melden dat de Versaillers op de gansche lijn, voortdurend veld winnen. Men verwacht zich aan een algemeen gevecht. Te Lyon hebben er eenige onlusten plaats gehad, die ech ter gedempt zijn ook in 't stadje Tiers hebben de oproerlin gen eenige beweging gemaakt. Die bewegingen hebben voor "t oogenblik nog niets onrustwekkend. Het vredes-kongres te Brussel wordt traagzaam voortgezet. Er zijn moeilijkheden opgerezen opzichtens de belastingen en rekwisitien, sedert het sluiten van den wapenstilstad geheven. De gang der onderhandelingen wordt daardoor vertraagd. fiï® Verdcslagïog. Men maakt zich tot eene hevige verdediging gereed. Indien men alles gelooven wil, zijn er 4000 torpillen, springbommen, gemaakt; 400 liggen er in de Champs-Elyséesin de avenue de le Grande Armee zouden van 200 tot 200 meters mijnen ge plaatst zijn, door elektrieke draden verbonden. Van de rue Royale gaat eene loopgracht uit, bestemd om eene gracht vol petrool te worden zij verbindt de torpillen, loopt onder het ministerie van marine door, is bestemd om het hotel Griilon le doen springen, en komt uit in de rue Casligiione, waar een twintigtal andere torpillen liggen. In de rue Neuve des Capucins zijn een aantal mijnen ge maakt kortom, dal is maar een beginmen belooft nog meer dergelijk vuurwerk. Die vernielingswerken worden gemaakt in de geneeskun dige schooldeze slaat onder het bestuur van citoyen Naguet, een eh mist eenen bult, lange haren, en die gaarne den Me- phislopheies uithangt. Men maakt ook vele kardoezen, want de nationale garde verschiet er veel, al was 't maar voor het pleizier van gerucht te maken. Men verwacht er zich aan, dat Parijs dezer dagen met bui tengewone kracht zal worden aangevallen. Op verzoening is er niet te hopen. Zelfs als M. Thiers van lijfsgenade sprak voor de verdwaalden, heft men te Parijs de schouders op, en men zegt dat hij dit eukei doet omdat hij.... bang is. Het beste wat men doen kan, zegt de Gaulois, is spoedig handelen, en dit zal niet moeilijk gaan, dewijl er in het leger der commune vee! verschillende elemeten bestaan, zelf veel met elkander strijdige elementen. liet wezenlijke effektief van dit leger gaat de 60 a 70,000 man niet te boven. Het is echter waar, dat de meesten kerels zijn van galg en rad en die voor niets achteruit [jaan. Naast hen staan er velen die zullen weigeren te marcheeren, omdat zij tot nu toe enkel aan den dwang hebben gehoor zaamd. Velen van hen ook willen wel 50 stuivers trekken en het spek der commune eten, maar zij wagen hun hoofd niet voor de groote glorie van Pyat, Cluseret en consoorten. Ze geven zooveel om die mannen, als een visch om een appel Het laatste rapport aan de communeopgemaakt door den geneeskundigen dienst doet een verschrikkelijk getal dooden, ten gevolge der verwondingen, opmerken. De doktors zeggen Dat dit hieruit voortkomt, dat vele gevangenen in dronken schap verkeeren en den invloed van sterken drank bij hen ont steking doet ontstaan. liet getal dooden, gekwetsten of ver- wenen nationale garden, sedert het begin van den oproer, beloont 18,000. 1 Sic WapeassSiSstasait tc Pai'SJs. Jammerlijke bijzonderheden. Onder dato van 27 april wordt geschreven Ten 9 ure des morgends werd eene proklamatie op de muren van Parijs,van de Maillot- tot aan de Clichypoort, vastgemaakt. Het was de wapenstilstand. Welhaast reden rijtuigen van alle soort, eene lange streep,'langs die richting. Eenige uren later leverden de avenues en straten het schouwspel op van eene menigte, die weèr naar de stad vluchtte. Bet was alsof men een grooten brand of eene overstrooming ontvluchtte. Ook na eenige uren, zou de verwoesting weêr aanvangen. Alle middelen van vervoer waren goed, en alle voertuigen werden gebezigd. Verhuiswagens, fiacres, stootwagens, am- bulansen, kruiwagens zelfs alles diende om de meubelen van die ongelukkigen te redden. Den ganschen dag heeft dit verhuizen voortgeduurd, en het bracht een ijskouden schrik binnen Parijs. Wij hebben de plaatsen gezien, welke sedert drie weken, door het verschrikkelijk Ivuur getroffen zijn geworden. Om trent het midden van den boulevard Binneau, in eene prach tige villa, die zelf veel geleden heeft, vonden wij den staf dei- bondgenoten. Overal dragen de straten de kenteekens van verwoesting. De huizen zijn als doorploegd geworden met ko gels en howitsers. De meeste hovingen van het park van Neuilly liggen openovergroote bressen zijn in alle muren geschoten. Dit park is grootendeels bezet door de artillerie der hondgenooten. Op den boulevard Bineau, in de avenue Inkermann, in de avenue du Roule, wierp men barrikaden op, die moeilijk door de Versaillers zullen ingenomen worden, en wier vuur hen veel kwaad zal doen. De Versaillers liggen op korten af stand van daar en zien dit alles zeer kalm aan. De barrikade der avenue de Neuilly en voor de brug, is in de macht der Versaillers en een kordon troepen van het 45° linie-regement is voorwaarts geplaatst, om te beletten tot daar te geraken. Men kan zich geen denkbeeld vormen van het verschrik kelijk uitzicht van Asnières en zijn omtrek. Welhaast zal dat arme Asnières het doel der parijzer nieuwsgierigheid zijn zoo als S' Cloud. Op het oogenblik dat wij daar aankomen, brand het huis van M. Cognard, zonder dat men iets doet om den brand te gen te gaan. Iedereen zoekt eene schuilplaats, iedereen raapt eenige vodderijen bijeen en vlucht in alle richtingen. Men ziet van de spoorwegbrug de troepen van Versailles, die Asnières in zijn geheel bezettenden. Bij de vernielde brug ruimen de pompiers de puinen weg van een huis, dat gesprongen is ten gevolge het onploffen van een vat kruit. TACHTIG lijken zijn er opgestapeldwij zien er elf ophalen, waarvan een dal eener vrouw. Men brengt ze in het huis van M. Paul Dupont, waar een'belangrijke post der hondgenooten gevestigd is. twee overgroote kanons staan op den eersten pijler der afgesneden brug. Het schijnt dat de rooden kost wat kost Asnières willen her nemen, of hetzelve vernielen, als zij daarin niet gelukken. Een parlementair met de witte vlag staat voor aan de spoorweg brug een ander aan den tegenovergestelde!] kant. Zij die famielie hebben aan geenen kant der Seine, zijn ver plicht expressen te zenden, die nieuws gaan inwinnen over de gebombardeerden. Na eenigen tijd komen zij terug om verslag te geven over den toestand dezer ongelukkigen. Al wat men ziet, al wat men hoort is verschrikkelijk. Ten 5 ure verspreidt zich de algemeene schrik men denkt liet kanon te hooreniedereen vlucht en keert in Parijs terug. Men meldt dat de Vendome-kolom den 8 mei zal worden afgebroken. Het blad le Vengeicr zegt dat men geheel de kolom op eene laag van 10 meters mest zal doen vallen, ten einde den schok te verzachten. De leden der Gemeente en van de bataljons der nationale garden zullen aanwezig zijn. Den 2 mei is men te Parijs op het stadhuis overgegaan tot de plechtigheid der wapening van de vrouwen-burgeressen, gelast de barrikaden te verdedigen. Felix Pyat zat die plech tigheid voor. De klub St-Nikolaas uit de Champs- Elvsées, noodigt bij plakbrief al de arrondissementen uit hunne kerken in politie ke beraadslagingszalen te veranderen. Berten Lkreeg de kozijns. Hij klaagde geweldig, want zij deden hem afgrijslijke pijn. Een vriend die hem bezoeken gingjvondt hem in een deerlijken staat. Saperdeboeren vriend, ik ben als in de hel. Ik meende dat ik nooit die plaag zou gekregen hebben want het zijn toch maar dezen die veel eten en drinken die daarmeè ge plaagd zijn, en ik gij weet dat ik nooit in niets overmaat ge daan heb. Het komt misschien van familje. Allo toe van familje; mijn vader leeft nog en hij heeft nooit ervan geweten. Het is zeer wel mogelijk, zegde de vrouw, maar weet er uw vader niet van, mijn zusters man heeft ze alle jaren hij is ook van de familje alzoo wel als vader. Pouach is dat slechten tabak! 't is korporaal's 4° klas -Dat gij zegt; ik smoor hem geern, en Thomas daar, zegt ook dat hij zeer goed is.... Is 't niet waar, Thomas Zeer goed. Thomas kan daar niet van oordeelen, hij kan hem niet smaken. Waarom hij niet zoowel als een ander Hij heeft watte in zijne ooren De ziekten en kwellingen, de gevreesde gezellinnen des ouderdoms, bestaan niet meer, sedert dat de smakelijke Re- valenta-Arabica, gezondheidsmeel, alle kwalen geneest zonder hindering nog onkost en zonder medecijnen, de slechte spijs- verteering, maagontsteking, gewoonlijke vestoppingen, speen, winden, zenuwkwaal, ontsteking aan de lever en het slijm vlies, snot, het niezen, het braken na eten en in zwangerheid, het maagzuur, de afgang, kramp, spasma, slaaploosheid, hoest, kortborstigheid, teering, borstkwaal, zweeren en puis ten, moedeloosheid, rhumatism, jicht uitgeputheid, wegsmel ting, kleurloosheid en zenuwflauwte, witte vloed, enz. 72,000 genezingen, waaronder deze van Z. H. den Paus, des hertogs van Pluskow, Mevr. de Markiezin de Bréhan, enz. Genezing n° 68,743. Malzien (Lozere), II Nov. 1866. Mijnheer, ik ben gelukkig een nieuw bewijs te voegen aan de krachtdadigheid van uwe uitmuntende Revalenta-Arabica du Barry; sedert ik zeken heb ik ze altoos met veel voordeel gebruikt. Ontvang, enz. Zuster Maria-Justina, kloosterlinge der Presendatie van Maria. Genezing n° 58,716. -Besangon, 15 Sept. Mevr. Reverchon geneest, na 15 jaar braking en ongeloof lijke pijnen en wegsmelting, waaraan al de geneesmiddelen onmachtig waren. Voedzamer dan het vleesch, zij geeft de gezondheid weêr en kost 50 maal minder dan den prijs van allen geneesmiddel, in doozen: 1/4 kil. 1 fr. 25; de kilo 7 fr-12 kilo 60 fr. Du Barrij en Cci 12. keizerstraat, Brussel. Eetlust, spijsverteering, slaaplust en kracht, wederverkre- gen door het Revalenta chocolaad, aan de persooneu en kinde ren van flauwe gezondheid,het is drijmaal meer voeden dan het vleesch, in tabletten van 6 Tassen, 1,25 voor 12 tassen 2 fr. 25; 24 t. 4 fr. Doozen poeder van 12 tassen, 2,23; 18 t. 7 fr. 120 t. 16 fr576 t. 60 fr. of omtrent 10 C. de lasse. Du Barrij en C'°, keizerstraat, 12 Brussel, en te IJper bij Ch. Becuwe, apotheker, Botermarkt; II. Frysou, apolh.,Bix- mudestraat; G. Veys, apoth., Iiijselstraat; H. Mahieu, bakker, Botermarkt. IJPEREM. AARD DER GRANEN ENZ. 6 Mei. 29 April. verkoclille kwantiteit. middenpr. p. tOOkilo. verlioehlte kwantiteit. middenpr. p. iOO kilo. Tarwe 17,200 56-25 21,500 oli-OO Rogge 4,600 26-50 5,700 23-25 Haver 1,100 27-50 500 28-00 Erwelen 500 27-00 500 29-73 Boontjes 2,500 28-50 1,500 29-00 Aardappelen 6,000 7-50 5,000 7-57 Boter 275-00 245-00 De prijs van het menagie-brood, voor de week van den 7" tot 14" Mei is gesteld aan 53 c. per kilo. Vcsiï'hc. Per hectoliter. 26 Ap ril. 5 Tarwe (nieuw) tot tot Tarwe van fr. 56-00 59-23 56-50 59-50 28 30 28 Sucrioen 25 26-50 25-25 25-73 Haver 16-00 18-23 16 18-30 Boonen 52 54 50 55-50 Romsselare. Per 100 kil. 2 Mei. Zaai-larwe fr. aIlaver 26 a 26 50 Nieuwe tarweaBoonen, fr. 50 a 50 50 Oude tarwe 56 00 a 57 Aardap. 100 k. 7 30 a 8 50 Roode tarwe 55 a 55 50 Boter p. kilo 5 a 5 40 Rogge 25 00 li 25 50 Koolzaad-olie p. 105 kilo. Lijnzaad-olie p. 105 kilo Koolzaad-olie, fr. 102 04 a78 a kfflrtsHiJk. Per hectoliter. 1 Mei. Witte tarwe fr. 26a 29 i7 Roodeaard.iOOk 9 50 a 11 Roode tarwea Boter p. 1/2 k. 1 45 a 1 72 Rogge 18 17 a 19 34 Eieren per 23 1 50 a 1 81 Haver 11 67 a 12 67 I'eerdb.p. 1/2 h. a Gesst. Per hectoliter. 5 Mei. Tarwe, fr.aKempz. 100 k. 29 a Rogge,a Koolz. olie, guld 100 a 101 Haver, 16 00 a 19 00 Lijnolie, 75 00 a 73 50 Peerdeboon. 22 50 a 00 00 Lijnkoeken, fr. 50 a 51 Koolz. 100 k 52 00 a 00 Koolzaadkoek. 22 00 a 21 Lijnzaad. 42 00 a 40 00 Kempkoeken. 18 a

De Toekomst (1862-1894) | 1871 | | pagina 3