Stads Nieuws. Briefwisseling der Toekomst. Het vernuft van onze kicshervor- mers. tier slechte hoeken te wijten, zij zijn in de waarheid niet, een der grootste oorzaken is omdat aldaar de geestelijkheid door hare tussehenkomst in de poli tieke zaken en hare overdrevenheden haar gezag heeft verloren en dus geenen invloed op de menigte meer kan uitoefenen het is altijd zoo, wanneer men de koorde te veel spant zij eindigt met te springen. Be overeenkomsten door de clericalen gemaakt, om de grondwettige liberalen om te werpen is iels die hun, mogelijks vroeger dan zij er hun aan ver wachten, zal schadelijk vallen de toegevendheden welk men aan zijne vijanden verleent zijn gewoon lijk de wapens waarmede dezelve hunne tegenkan- ters bevechten, en de nieuwe kieswet die de macht in handen geeft aan het grauw, zal ongetwijfeld tegen hare voorstanders draaien, wanneer degenen die weinig of niet te verliezen hebben aan het Slaatsroer zullen geraken, de macht zal alsdan in handen der hevigste omwentelaars vallen, en de vrijheid, onder welk vaandel zij den opstand heb ben aangepredikt, zai dienen om door dwinglandij degenen die het meesterschap tevoren uitoefenden, te onderdrukken. Wij voorzeggen het, zij zijn be zig met hunne eigene dood te bewerken, en indien de godsdienst en zijne ministers, de Vorst en 's lands welzijn uit de politieke schipbreuk nog zal kunnen gered worden het zal zijn door die zelfde liberalen welke zij doklrinairen hebben gedoopt, die de ware vrijheid ten nadeele van al ander niet hebben laten aanslaan. BURGERSTAND Huwelijken Sterfgevallen. IJperen, 20 Mei 1871 MrasSck. - Donderdag laatst werd het zomerseizoen inge steld in onzen Pu blieken Hof door een Concert, ten middage gegeven door het Muziek der Pompiers, 's Namiddags, niet tegenstaande het zure weder gaf het muziek van 't 4<Ie een Concert in den Hof der Concorde buiten. Zondag 2'! met 12 ure zal het muziek van 't 4<le in den Pubhekeri Hof op zijne beurt ook Concert geven, 's Namid dags ten C ure in den Hof der Concorde zal het Muziek der Pompiers zich insgelijks laten hooren. Vïjsfssiiseüse Sêes». - Donderdag avond, in het Lo kaal dezer Maatschappij had een Banket plaats opgedrag< n aan de heeren Leden, ter gelegenheid van het naamfeest des Voorzitters. De zaai opgeschikt door de zorgen eeniger leden onder het beleid van den hee>- I'"r. Böhm, was allerzuidelijkst en getuigde den waren kunstsmaak der heeren opt chikkers. Het feest, na de gewoonlijke gezondheidsdronken voorge steld fn met geestdrift beantwoord, was aiiervroiijkst en men moest er van getuige geweest zijn om zich al de treffende geestigheid te kunnen verbeelden, welke gemeenlijk zulke soort van feesten met zich medebrengen. ©EBgeï«ak. - Zaterdag morgend, omtrent G ure, is er in de werkhuizen van M.Ed. Vergracht een ongeluk gebeurd. Een jongeling, Jules Deswaene genaamd, is van het bovenste verdiep gevallen door eene valdeur openstaande voor het los sen van houtstukken. Hij heeft erge wonden aan het hoofd be komen. Wi8p>®le©faasteas. - Tijdens den Lijkdienst gedaan ter nagedachtenis van Napoleon 1 (5 Mei laatst), liep het ge sprek over de Maatschappij Wapenbroeders van het eerste Keizerrijk. Onder het gesprek werd er soms op het datum van afsterven eeniger leden ofwel getwijfeld ofwel geheellijk gemist. Wij hebben gemeend onze lezers aangenaam te zijn met hierachter te laten volgen de namen van ai de confraters en het datum huns overlijdens, sedert de inrichting der Maat schappij (25 Juni 1845); het zal bij menigeen nog te pas ko men voor het vaststellen eeniger herinneringen 1845. De Clercq, Joseph, lid, 29 October. 1844. Corteyn, Pierre, id., Hi April. Pironon, Anet, vice-president, 9 Juni. Angillis, Léandre, lid, 27 Juni. De Cock, Jean, id., 12 Augusti. 184:1. Santorum, Jean, lid., 12 Januari. Van Ackere, rid der, id., 9 Februari. Francois, Xavier, id., 27 November. 1840. Verheylewegen, Pierre, vice-president, 4 Janurri. De Puydt, Pierre, lid, 8 April. Le Grand, Jean, id., 14 Oc tober. Duhameeuw, Pierre, id., 4 November. 1847. Huseel, Guillaume, suppl1 vice-president, 15 Dec. 1848. Verhaest, Jean, lid, 10 Februari. Spinnewyn, Char les, id., 14 Mei. Van Dromme, Pierre, id., 10 Juli. Vanheule, Philippe vice-president, 21 November. 1849. Treve, Thomas, lid, 28 Januari. Beaudin, Chrétien, id., 12 Augusti. 1850. Legrou, Charles, lid, 12 Mei. Taelman, Joseph, id., 20 Septemb. Van Wauterghem, Jan, id., 9 October. 1851. Devos, Pierre, lid. 50 Juli. 1852. Tack, Henri, id., 24 September. 1855. Othon, Albert, lid, 22 Februari. Deconinck, Fran cois, id., 19 October. Allewaert, Louis, id., 25 November. OllvvierFrancois, id., 21 December. 1854. Poupart, Francois, lid, 11 Januari. Mailliard, Jan- Baptiste, id., 21 April. Alleman, Henri, id., 7 September. 1855. Verrack, Ange, 24 Mei. Coiombaen, Michel, 25 Sept. 1856. Dehem, Louis, vaandel-drager, '19 Februari. Holle voet, Valentin, lid, 25 Februari. Moltzberger, Conrad, presi dent 4 April. Vanhecke, Louis, lid, 8 April. Vereecke, Fran cois, id., 22 April. Gos, Constant, id., 1 Septembre. 1857. De Moor, Jacques, id., 9 October, llosez, Bruno, id., 1 November. 1858. D'evaux, Francois, lid, 4 Januari. Gravez, Anloine, vice-president, 12 Jan",.Allewaert, Emanuel, lid, 14 April. 1859. Joos, Gerard, tresorier, 15 Januari. Verstraete, Jac ques, lid, 8 Maart. Thiebault, Pierre, id., 28 Maart. Flamand, Jean, id., 28 Maart; Delerive, Albert, president, 21 April. Gonwy. Charles, lid, 28 April. Turck, Francois, 51 Augusti. 1800. (Cornelia Grooi.es; cantinière, 21 April). Soenen, Charles, lid, 25" September. 1801. Hoton, (tambour), 50 Januari. Meerseman, Pierre, 8 Juli. Lebouck, Francois, 20 September. 1802. Devoedt, Emanuel, vaandel-drager, 15 Maart. Le- graverand, Martin, president, 20 Mei. Dutrot, Louis, lid, 0 Juli. Debrabant, Pierre, id., 10 September. 1805. Rousseile, Pierre, lid, 25 Januari. Verbrugge, Al bert, id., 24 Januari. Dauchy, Joseph, id., 10 Februai, Van- znyt, Louis, id., 50 Mei. Swaegers, Joseph, id., 2 Augusti. 1804. Cornette, Jean, vice-president, 4 Januari. 1805. Velghe, Jean, lid, 9 Januari. 1800. Destuers, Lambert, eere-president, 7 Januari. De- schriver, Pierre, lid, 14 Februari. Bolle, Charles, id.,8 April. Deruddere, Pierre, id., 25 December. 1807. Declerq,. Francois, lid, 21 Februari. Dejonghe, Jo seph, id., 4 October. 1868. Vandoorne, Leon, tresorier, 28 December. 1869. Hobyn, Pierre, lid, 10 April. Vanacker, Emmanuel, id., 10 fvlei. Devos, Joseph, id., 15 October. 1870. Vanden Bulcke, Jean, lid, 25 Januari. Vtas» «les» IS Uit «lesa 19 ffleS. rmnnni-™ Mannelijk geslacht 5) GEbOORlEN - te zamen, 8. Vrouwelijk o) Strauwen, Alphonsus, peerdensmid, en Baeys, Rosalia, kantwerkster. Houtekiet, Bruno, werkman, en Derudder, Calhar.ina, kantwerkster. Vlaemyrick, Joannes, 09 j., hovenier, echtg. van Amelia Legrand, Rooseslraat. Lombaert, Julianus, 18 j., schoen maker, Oude-Kieêrmarkl. Vromman, Maria, 56 j., werk vrouw, echtg. van Dominions Cotickhoui, S' Pieters-nevens- Tpre. Vandenberghe, Augustus, b" j., koopman, ongeh., Meenenslraat. ^Debussctiere, Petrus, 19 j., werkman, Meenenstraat. Pauweis, Melania, 40 j., kantwerkster, on gehuwd, Meenenstraat. Een taalschrijver uit Wervicq heeft het op zich genomen wekelijks de artikels uit Boordenderlei aan de Toekomst ge zonden, door den hekel te halen. Wij kunnen niet/dan hem dankbaar zijn over zijne moeite. Hij zal eenen dienst bewijzen aan de vlaamsche drukpers en de dat's van Boordenderlei en de van's van 't Nieuwsblad zullen er gestaan hebben en het is wel besteed De dal's der ingezonden Boordenderlei weggelaten en de artikels beteekenen toch iets; daar een artikel uit 't Nieuws blad soms een grooten van gelijkt, die weg gelaten,niets meer beteekent dan modder, laster en dommigheid. Daarom raden wij onze korrespondent aan zich om de taalles van Wervicq niet te bekreunen, alleenlijk nut te trek ken uit hetgeen hij in staat is te verbeteren, hel overige zal van zelfs komen de zeldzaamheden van Boordenderlei zijn te aantrekkelijk oin, uit hoofde eeniger dat's, ons ervan te be- rooven. Léievick, 18 Mei 1871. Mijnheer de opsteller, De trek dien ik ga mededeelen is te beleekenisweerdig om erover stilzwijgend te blijven. Onze suisse-generaal heeft deel genomen aan de pelgrimagie van Brugge. Men zag hem zeer ingetogen praten, de handen gekruist op de borst, met de heeren geestelijken die den godvruebtigen stoet geleidden. Men zou gezegd hebben een heilig man, zóó een godsbedrie gend gezicht trok hij Men zegt dat hij op opinie van heilig heid leeft. He! waarom niet, men kan vallen en opstaan, Sint Augustinus was zoo een groote zondaar en hij is nu gelukza lig. Maar daar ligt den hond niet gebonden. Een man wiens ambt moet uitgeoefend worden in zijne eigene stad, mag hij zijn ministerie leenen aan de koppen der clericals partij om politie te houden onder de reizende schapen eener Bedevaart Indien het waar is, het is aardig en de ijver ginge waarlijk te ver. Zulk een man mag' pretention hebben, en hij heeft er, zoo het schijnt. Men zegt dat hij de verledene week een postbediende lastig gevallen heefthij wil vóór iedereen bediend zijn Hier loopt er nog eene andere personaadje. Maar de tijd ontbreekt mij om er breedvoerig over te schrijven.Tot binnen acht dagen dan. Onlv., enz. X. A. Poperinghe, 17 Mei 1871. De kalholijken, die in de kiezingen hunne stembrieftjes best kunnen plaatsen in de handen der onwetende en bijge- loovige landslieden, ondervonden hebbende dal er veel van die eenvoudige buitenkiezers vóór het eindigen der kiezing de stad verlaten, en dat de liberalen, in geval van ballottagie, hierdoor dikwils de overhand hebben, wilden, om de ballot tagie zooveel mogelijk te beletten, het oude princiep der vol strekte meerderheid uit de wet vagen, en de benaming der Senateurs en Representanten doen wettigen door de twee vijfden van het getal kiezers. Behalve dat, volgens dit dom stelsel, de verkozenen de minderheid in plaats van de meerderheid ven het kiezerskorps zouden verbeelden (dewijl zij de drij vijfden, tegen hen zou den hehben),de uitslag van dusdanige kiezing zou den schoon- sten hutsepot uitmaken dien men ooit met zijne oogen zou gezien hebben. Inderdaad, iets waaraan onze katholijke hervormers waai- schijnelijk nooitgedacht hebben, 't is dat men met dit stelsel mees' dan twee maal zoo veel kandidaten zou kunnen kiezen als dat er mandaten te geven zijn. Liberalen, kalholij ken en progressisten zouden al kunnen gekozen zijn met den zelfden trek, en wij weten niet hoe men die verwarde hasfp zon kunnen ontwarren. Om hiervan een voorbeeld te geven, laat ons een arrondis sement veronderstellen waar drij Representanten te kiezen zijn en waar 2,000 kiezers (met 6,000 stemmen) aan de kic- zing deel nemen. Laat ons ook veronderstellen dat er verscheidene lijsten iö omloop zijn en dat er zich, bij voorbeeld, zeven kandidaten op rang stellen waarvan de eene liberaal, dc andere kalholijk en de andere progressist zijn. He wel, die zeven kandidaten zouden kunnen te gelijk gekozen zijn met nog elk eene eer bare meerderheid. Eu nogtans van die zeven men moet et- maar drij hebben wat zal men doen met de vier andere Om dit klaar te bewijzen wij zullen die zeven kandidaten aanduiden door de letters A, B, C, D, E, F, G. Veronderstelt dat 400 kiezers stemmen voor A, B, C. 400 voor A, B, D. 400 voor C, D. E. 400 voor E, F, G. 400 voor F, G. 2,000 Al deze kandidaten zullen elk 800 stemmen behaald heb ben die de 2/5 van het getal kiezers uitmaken, en de laatste 400 kiezers, die maar aangeteekend zijn voor twee kandida ten F en G, hebben nog elk eene stem beschikbaar (te samen 400 stemmen) ten voordeele van den eenen of den anderen der zeven mededingers, welke stemmen, indien zij tusschen hen gelijkelijk verdeeld waren, nog aan elk eene meerderheid vau 57 stemmen zouden geven, terwijl er zelfs nog eene stem zou overblijven voor het meissenzoo het blijkt uit de vol gende recapitulatie A zou behalen 857 stemmen. B id. 857 C id. 857 D id. 857 E id. 857 F id. 857 G id. 857 Het meissen i Totaal der uitgegevene stemmen 6,000 Wij bekennen dat in dusdanige kiezing de 400 laatste be schikbare stemmen,die nooit gelijkelijk zouden verdeeld zijn, bijna altijd een zeker verschil zouden doen bestaan tusschen de stemmen behaald door ieder der zeven kandidaten, en dat men aan de drij hoogslgestemden den voorkeur zon geven I maar, behalve dat deze betrekkelijke meerderheid onbedui dend zoude zijn, hoe dikwils zou het niet geburen dat er ver- I scheidene kandidaten hetzelfde getal stemmen behalen,en wat zou men doen in die menigvuldige gevallen zou men da" ook zijnen toevlucht niet moeten nemen tot eene ballottagie I en, terwijl men een kruis wil ontvluchten, zou men niet twee andere kruisen te gemoet loopen Onze vernuftige kieshervormers wilden ook dit stelsel toe passen aan de provinciale en communale kiezingen. W il 111(11 weten hoeveel kandidaten men te Poperinghe, na de ontbin ding van den Gemeenteraad, zou kunnen kiezen om de raadsheerszetels te vervullen 32 kandidaten zouden kunnen gekozen zijn met elk epn^ meerderheid van 6 stemmen (boven de 2/5 van bet getal kic

De Toekomst (1862-1894) | 1871 | | pagina 2