VETTE WEIDE, Zout voor den Landbouw Gelegen te Voorniezeelc, Verschilligc lijdingen. Emiee VANDEYYVERj Koopman op de Kaai, te IJperen. Overslag Donderdag, 23 Mei -1871, TE BEKOMEN BIJ Hij is dc cenigste voor liet arrondissement IJpercn, die liet Zont van liet huis RISCOBI en Cie, van Cadix, verkoopt. Prijs comptant: 4a7 fr., volgens kwaliteit liet 100 kilos (in geene zakken). Het Zont van 7 fr. kan ook gebruikt worden in de keuken, en het zouten van 't vleesch, enz. yaawaaaaiMS &/.iK«»wtawaa zers), en er zonden alsdan nog 8 stemmen overblijven voor 't meissen Moet men de schouders niet optrekken bij het zien van zul ke domme nieuwigheden Gelukkigtijk dat er in de Kamers nog liberalen zijn die door hunne schrandere tegenkanting een deel der katholijke meerderheid hebben kunnen overhalen om met hen die belachelijke schikking van het wetsontwerp te verwerpen. X. Men rekent dat, ten gevolge van de vermindering van het cijns, het getal kiezers te Poperinghe zal beloopen op 1,000 die te samen 15,000 stemmen zullen te geven hebben. Men schrijft ons uit Kortrijk, 14 Mei <i Een bakker is hier met zijne twee knechten veroordeeld om koperrood in het brood gemengeld te hebben. Het parket heeft zelfs in de bakkerij de stof aangeslagen. Den bakker, Ivo Vanneste, is een oude jongman van (30 jaren en heel rijk. Hij is gemeente-raadsheer en kerk-meester te Marcke, een goede vriend van den oud-senateur Bethune. Een kristelijk man in den vollen zin van het woord. Men zou hem ons Heere geven zonder biechten. Hij is veroordeeld geworden tot zes maanden gevang, 600 fr. boete, aanplakking van het vonnis te Marcke en inser tie van het zelve in twee dagbladen van Kortrijk. Berooving van zijne burgerrechten gedurende vijf jaren. Het vonnis brengt nog van rechtswege mede dat zijne patent van bakker hem zal afgenomen worden gedurende den tijd van zijne gevangzitting. Zijne twee knechten zullen eik 3 maanden gevang doen. De veroordeelde moet het vonnis wel gevonden hebben, want liij is in beroep niet gegaan. M. Clep, oud-notaris te Veurne, ridder der Leopolds orde, oud-lid van de kamer der representanten voor het arron dissement Veurne, is den 8 Mei overleden te Brussel, in den ouderdom van 86 jaren. M. Clep heeft, bij eene gifte geschat op 1 miliïoen, al zijn onroerend goed gegeven tot het stichten van een oudmannen huis ter gemeente van Hoogstade, plaats zijner hegravenis. De lotelingen van 1871, voor den krijgsdienst uitgewe zen, moeten, injjaan den donderdag 8 juni, alsook de plaats vervangers. Den 10 dezer, rond middernacht, heeft men te Iseghem (West-V!.), den landbouwer J. Bruyse, oud 70 jaar, aldaar op de Markt vermoord gevonden. Het gerecht zoekt de plich— tigen op. Bruyse had rond 1 i 1/2 ure de herberg le Comte de Flandre verlaten. De kompagnie van den Noorder-spoorweg maakt bekend, dat ten gevolge der onderrichtingen van het fransch gouverne ment, de invoer van alle slach van wapensin Frankrijk ver boden is. De groote bankhuizen van het land hebben bericht ont vangen dat de 750 duizend definitieve titels der leening van 'Parijs 1869 verdwenen zijn en dat er reeds een zeker getal van verkocht zijn geworden. Deze titels waren gereed óm tegen voorloopige titels te wor den uitgewisseld en er ontbreken nog zekere handteekens aan. BURGEROORLOG TE PARUS. Nog immer woedt de burgeroorlog te Parijs voort. De Ver- saillers doen thans een algemecne aanval op gansch de linie der fortifikalien. Het uitwerksel van het bombardement is ver schrikkelijk: de Neuilly-, de Maillot-en de Ternespoorten zijn niet dan puinhoopen en dagelijks berst er op verschillige punten brand uit. Het fort Vanves is ontruimd door de troepen der commune fort en dorp zijn, even als het fort Issy, door de Versaillers bezet. Volgens den Telegraphmag men den intocht der Versail les binnen Parijs verwachten. De commune heeft het huis van M. Thiers doen afbreken. Zij gaat de eigendommen van prins Napoleon verkoopen. De vrede tusschen Pruisen en Frankrijk is eindelijk den 10 Mei te Frankfort en niet te Brussel, definitief geieekend gewor den. Dientengevolge zouden de üuitschers onmiddelijk de forten van t noorden en 't oosten van Parijs openlaten, ter bezitne ming van 't regelmatig fransch leger. De Pruisen zuilen echter nog Belfort, Longwy en Nancy bezetten tot dat de vre desvoorwaarden volbracht zijn Het overige der fransche krijgsgevangenen zal vrijgelaten zijn; En de fransche schuld zal van 5 milliards op 4 en half milliards worden gebracht. De in bezit neming door de Versailles van al de forten van t noorden en oosten rond Parijs, en de terugkeer der fransche krijgsgevangenen uit Duilschland, zal, denken wij, veel bij dragen tot het veroveren der stad. Maar ongelukkiglijk zullen er daartoe nog groote bloedstortingen en verschrikkelijke menschenslachtingen worden gevergd. Men zegt dat de stad gedeeltelijk is ondermijnd en dat de kopstukken der commune liever dan te kapituleeren, zich noch eerder onder de puinhoo pen der hoofdstad zullen laten begraven. Men kan dus niet dan met afgrijzen denken aan het bloedbad en de verwoesting die bij eene bestorming zouden plaats grijpen. ^©ss8ï©23ïe-2i©ï®3is ISgt cv De omwerping der Vendorae-kolora heeft den 10 Mei plaats gehad. De straten de la Paix en Castiglione staan vol volk de vensters, de balcons en de daken zijn met nieuwsgierigen be zet. Men begint met de werkingen. Het publiek verkeert in angst. Om 5 1/2 ure breekt een der bijzonderste gescheeren, in de rue de la Paix. Een marinier word ernstig gewond. Om 5 en half ure doen de mariniers de herstellingen. De werkingen herbeginnen de kolom waggelt en valt in 4000 stukken, te midden het geroep van leve de Commune Toen de kolom op den grond lag ontstond er een hevig ge woel iedereen wilde de overblijfsels van dat monument van nabij zien. De kolom was geheel in stukken. Het standbeeld is een arm kwijt en het hoofd is geheel van de romp gescheiden. Toen de wacht die de plaats afzette wegging, kwamen er ten minste 20,000 menschen toegeloopen die allen een stuk brons, ijzer of steen trachtten té bekomen. Eene zekere davering van den grond en der huizen in den omtrek, eene beweging van het volk dat achteruit trok, eenige kreten van vrouwen en kinderen, een weinig ontroering, veel stof en dat is al. De kardoezenfabrief nabij de soldatenschool gevestigd, is in de lucht gesprongen. Zes honderd bedienden, het grootste gedeelte vrouwen, zijn gedood. De kogels hebben een groot getal voorbijgangers getroffen. In de gemeente W. t goed en 't fatsoen en 2 fr 25 voor de MENGELINGEN. had er een huwelijk plaats. Jocobus X was gevraagd om getuige te zijn zijn vriend Louis D, die een rijk huwelijk deed had het hem dringend ver zocht, zoo dat er niet aan te doen was, hij moest zich in kazak en witte gilet zetten Die mode, alhoewel zeer belachelijk, blijft medegaan vandaar zóóveel menschen die niet altijd in bezit zijn van een zwaluwsteerten-kazak en eene gilet van eene boldersmaatscliappij. Jacobus X was in dit geval; hij ging bij een zijner vrienden die hij wist een witte gilet en eene gebra- denvleesch-kazak te hebben. Den dag der bruiloft kwam aan en Ko was present: pro per gelijk Bijou Bij de plechtigheid op het Stadhuis werd de inktpot bijna geheel gestort op den witten giletf— Wat gedaan? Alle êtiquet over het hoofd gezien en eene zwarte gilet -aangetrok ken. Een kleêrmaker der gemeente werd ontboden. Mijn vriend, ik moet tegen morgen nachten ten 10 een gilet hebben gelijk den dezen, ik moet hem hebben kost wat kost, het is een geleenden en ik wil hem wedergeven gelijk ik hem gehad heb, ik keer morgen met de Male weder naar IJpre, dus, wees op uw uur. Juist gelijk met den dezen -Ja, juist gelijk, dezelfde coupe, gestikt en geboord, juist gelijk den dezen. Bon, bon 'k Heb u weg. Zoo, tot morgen ten 10. 's Anderdags ten 10 kwam de kleêrmaker. Hoeveel is 't? 10 franks voor plekke, dat vraagt veel werk Voor de plekke? Ah, gij hebt de plekke gearrangeerd Jaa:k, Mijnheere, zoowel dat gij dén ouden uit den nieuwen niet meer zou kennen. Voortreffelijk, ik zal nu ook een gilet hebben. Alles is niet verloren. -Van eigen Te huis gekomen nam Ko de gilet weg met eene plekke die den bovensten lag en zondt de kazak en de gilet terug met 1000 bedankingen. Een half uur nadien keerde de vriend terug. Ko geheel mijne gilet is bedorven, zie eens wat eene plek Ja, maar ik heb gemist, dat is hier uw gilet, en hem open doende stond hij gelijk aan den grond genageld: men kon den eenen uit den anderen niet kennen. De kleêrmaker had 2 fr. 25 meer gerekend om de twee gilets gelijk te maken. Geene ziekten bieden nog weerstand aan het ^nakelijk Re- valenta Arabica, die geneest zonder medecijn noch onkost de moeilijke spijsverteering, de maagontsteking, de slijmen, de winden, bet zuur, de braakiust, de opwerpingen, de verstopt- beden, de buikloop, de hoest, dé:kö.tfbörstigheid, de tering en alle andere geraaktheid aan de borst, de keel, de adem, dc stem, de longen, de blaas, de lenden, de ingewanden, het slijmvlies, de hersnen en het bloed. 72,000 genezingen, waar onder deze van Z. II. de Paus, de hertog van Pluskow, Mevr. de Markgravin de Bréhan, enz. Cerliffkaat N° 62,812. M., indien de getuigenis eens werkmans, nuttig kan zijn, wil ik de mijne voegen bij deze der talrijke hooge personaad- jes die zich in uwe verzameling bevinden. Aangetast door het schurft van onder aan mijne beenen, verergde de kwaal van dag tot dag, niet tegenstaande de hulp van drij geneesbeeren die mij verzekerden dat aan mijnen ouderdom (55 jaar) de genezing onmogelijk was, ik heb besloten tot mijn groot ge luk, gebruik uwer Revalenta te maken die mij in korten tijd genezen heeft en geheel mijne gezondheid op eene verbazen de wijze heeft hersteld. Ontv., M., enz. Gr. Voos, wacht bij de proef bank der vuurwapens. Voedzamer dan het vlecsch, zij geeft de gezondheid wefr en kost 50 maal minder dan den prijs van allen geneesmiddel, in doozen: 1/4 kil. 1 fr. 25; de kilo 7 fr.; 12 kilo 60 fr. Du Barrij en Coi 12. keizerstraat, Brussel. Eetlust, spijsverteering, slaaplust en kracht, wederverkre- gen door liet Revalenta chocolaad, aan de persoonen en kinde ren van flauwe gezondheid,het is drijmaal meer voeden dan het vleesch, in tabletten van 6 Tassen, 1,25; voor 12 tassen 2 fr. 25; 24 t. 4 fr. Doozen poeder van 12 tassen, 2,25; 18 t. 7 fr. 120 t. 16 fr; 570 t. 60 fr. of omtrent IOC. de tasse. Du Barrij en Cio, keizerstraat, 12 Brussel, en te Li per bij Ch. Becuwe, apotheker, Botermarkt; H. Frysou, apoth.,Bix- mudestraat; G. Veys, apoth., Rijselstraat; II. Mahieu, bakker, Botermarkt. ZEER GOERE OPENBAER TE VERKOOPEN TE Den Notaris BUT AYE, residerende te Meessen, zal over- gaen tot de openbare verkooping, van de volgende Patrimo- nieele Weide GEWEEKTE VOOKWEZEELE, Oost aan de calchiede van S' Eloi naer Meessen aen den Diependael, Eene zeer schoone en goede VETTE WEIDE, groot volgens tytel t hectare sivesa 91 ceHtaaEfesa, en volgens, cadaster sectie B, nummers 408 en 409, '1 hectare 57 aren 06 centiaren. Gebruikt door Henri Vasseur-Vermon, herbergier te Voor- mezeele, met recht van pacht tot 1 January 1880, aen 250 fr. 's jaers boven de lasten. -Den kooper zal moeten betalen voor boomprys 550 fr. om 4 ure namiddag, in de herberg Sl HUBERT, be woond door Amand Decat-Ghys, ter Plaats van Wytschaete. De Ivlels, plan en voorwaerden berusten tér inzage van de liefhebbers ten kantoore van den Notaris BUTAYE, te Meessen. IJPEREN1. AARD her GRANEN ENZ. 20 Mei. 13 Mei. verkoclitte kwantiteit. middenpr. p. iOOkiJo. verkoclilte kwantiteit. middenpr. p. 100 kilo. Tarwe 50,800 37-00 15,000 57-75 Rogge 4,700 27-25 5,500 27-25 Haver 200 27-50 1,400 27-75 Erweten 1,100 29-00 800 51-00 Boontjes 1,200 29-25 1,000 29-00 Aardappelen 4,000 8-00 5,500 7-50 Boter 275-00 272-00 De prijs van het menagie-brood, voor de week van den 54 c. per kilo. Veni'iie. Per hectoliter. 21" tot 28" Mei is gesteld aan 10 Tarwe (nieuw) Tarwe van fr. Rogge Sucrioen Haver Boonen Blei. tot - 58-00 28 25-50 16-00 41 29 26 18-50 55-50 17 Mei. tot - 58 29-75 26 17 52 42 27 19-50 54

De Toekomst (1862-1894) | 1871 | | pagina 3