Briefwisseling der Toekomst Be wensch van liet yolk. Verschiliige lijdingen. BURGERSTAND Sterfgevallen. BURGEROORLOG TE FARMS. door niemand voor Proven kan vervangen worden, zelfs niet door degenen die niets dan kwaad tegen hem weten te spre ken Dinsdag, 1(1 dezer, ten 15 ure 's namiddags, steeg een dikke rook uit het middenpunt der gemeente op, het potten- en kloefen-magazijn houdende aan het huis der wed0 Ackaert, alsook aan een gebouw de kerkfabriek toebehoorende, stond in laaiende vlam De verslagenheid was groot in de gemeente men herinner de zich 1802, toen bijna de helft van Proven afbrandde; maar heden, gelukkigüjk, zijn zulke onheilen niet meer mogelijk, dank aan de milde gift van M. Mazeman.Op min dan eene uur maakte men zich meester van den brand. De verliezen zijn geschat op 25oo fr. Indien Proven gespaard werd van eene grootere vernieling bet is wel te danken aan onzen achtingswaardigen Senateur, die, niet tegenstaande het. clericaal geschreeuw, de liefde zijner dorpelingen boven allen persoonlijken aanVal weet te plaatsen. Burgerwacht - Door overvloed aan materie wij hebben den uitslag der schieting van 1 li dezer over acht da gen weg moeten laten. Ziehier thans de uitslag Schoonste wit MM. Cardinael Leon; Leclercq Thomas. Grootste getal punten MM. Desaegher Louis, garde; Ligy Felix, luitenant; Candaele Joseph, serg'; Podevvn Aug., Poot Henri en Vergracht Loins, garden. Festival. - Zondag (i oogst, zal er ter gelegenheid dee gemeentefeesten te IJperen een groot festival plaats hebben voor harmoniën, fanfnrenen koorzangmaatschappijen. Er zullen voor 5000 fr. premien en .eeremetalen aan de maat schappijen worden uitgereikt die zich voor den 11» Juli zullen hebben aangegeven. i.-.- Vau «les» 'Bö tot «Sen 2ö 31 el. oi»T>nri7>TTAT Mannelijk geslacht 10) GEBOORTEN v -te zamen, 14. Vrouwelijk 4) Vlaemynck, Maria, 54 j., kantwerkster, ongeh., Goude- veelstraat. Percque, Evelina, 16 j., kantwerkster, Brielen- Bevens-ïpre. Dewilde, Virginia, 68 j., z. b. echtg. van Philippus Iioflack, S' Jacobs-nevens-Ypre. Vuylstekc, Rosalia, 51 j., kantwerkster, echtgenoote van Petrus Claeys, Mondstraat. Verbrugghe, Maria, 46 j., werkvrouw, echtg. van Carolus Hoorelbeke, Klaverstraat. Gheerolfs, Joannes, 69 j., wever, ongeh. Thouroutslraèt. Fiers, Eugenius, 8 j., Langemeersch. De Waeghenaere, Josephina, 81 jz. b. echtg. van Ludovicus Yandenbussche, S' Godelievestraat, Noyez, Maria, 24- j., kantwerkster, echtg, van Henrieus Smeets, S' Jacobs-nevens-Ypre. Vandenbriele, Maria, 15 j., Thouroulstraat.Devvaeghenaere, Justina, 75 j., z. b., echtg. van Jacobus Ceuninck, Klaverstraat. Bordeaux, Anna, 8o j., z. b. echtg. van Henrieus Lambelin, S' Jacobs- nevens-Ypre. - Deruile, Joanna, 79 jz. b. echtg. van Carolus Calonein, Koeimarkt. - Pieters, Idalia, 57 j., kantw. weduwe, van Petrus Dekejen, Meenenstraat. Kinderen beneden de 7 jaren. Mannelijk geslacht, 4. Vrouwelijk idem, 4. tezamen 8. Door plaatsgebrek zullen wij eenen brief uit Leievick tot binnen acht dagen moeten uilstellen. Poperinghe, 25 Mei 1871. Indien men de kopstukken derkatholijkerij moest geloo- ven, de uitbreiding van het kiesrecht zou voor geen andere redens aan onze wetgevende Kamers voorgesteld geweest zijn dan om te voldoen aan den wensch van het volk en om aan de verschiliige klassen der maatschappij het recht van eene evenredige vertegenwoordiging te verzekeren in de Provin cie- en Gemeenteraden. Daar is de reden van de nieuwe her vorming der kieswet die nog maar sedert één jaar voor eene geheel andere reden door de liberalen was hervormd geweest. Om zich te overtuigen dat al die kalholijke belangstelling in de rechten van het volk niet anders is dan kwade trouw en jesuitische oogverblinding, men moet maar het volk hooren spreken, en aanstonds zal men ondervinden dat de volksklas geheel vreemd is aan den maatregel dien men, zoo gezegd, ten haren voordeeie wil nemen. De eerste indruk welken de nieuwe wet op den geest der kleine burgers en der kleine hoertjes gemaakt heeft was een gevoelen van verwondering over eene schikking waarnaar zij nooit gevraagd hebben en waaraan zij zich nooit verwacht hadden. Is het waar, vraagden zij overal aan de oude kiezers, dat wij in het toekomende ook zullen moeten stemmen en, op het antwoord van ja, velen stonden hierover verbaasd en konden zich niet inbeelden dat zij in politieke zaken, waar van zij geen de minste kennis hebben,gelijk gesteld waren aan hunnen proprietaris en aan de hoogere standen der bevol king. Zij waren confus over de teedere attentie van het gou vernement dal dien maatregel buiten hunne wete genomen had doch zij scheenen met die eer, die zij gemakkelijk kon den missen, maar weinig gediend te zijn. Deze onverschilligheid moet inderdaad ons niet verwonde ren, want hoeveel communale kiezers van 40 francs vindt men niet in Poperinghe die liever van de kiezerslijsten zouden geschrabt zijn dan op dezelve behouden te worden Hoeveel neringdoeners en ambachtslieden heeft men, telkens iedere kiezing, niet gevonden die wenschten dat er nooit geene kie zingen zouden plaats hebben, uit vrees voor de onaangenaam heden en de schade waaraan zij zich door eene verdachte stemgeving blootstelden bij de eene ofdeanderepartij?Enmen wil nu nog de kleine stieldoeners en de gepijnde boertjes, zon der hen te raadplegen, aan dezelfde beproevingen onderwer pen Neen, de nieuwe wet is geene wet van toegevenheid en van volksbescherming; 't is eene dwangwet, eene partij- wet. De ware wensch van het land was de toeëigening van het kiesrecht, aan de geleerdheid, aan het verstand, aan de be kwaamheid. Sedert twintig jaren vraagde de openbare opinie de inschrijving op de kiezerslijsten van alle gediplomeerde persoonen, en ongelukkiglijk onze zwakke liberalen bleeven aan die algemeene stem hoorende doof. Uit toegevenheid voor hunne vijanden die geen anderen basis aan het kiesrecht wil den herkennen dan de betaling van het cijns, het is maar in 1870 dat zij eindelijk gepoogd hebben de twee princiepen te conciliearen door een verminderd cijns van 15 francs ten voordeeie der capaciteiten. En wat zien wij heden Nauwelijks heeft deze wet van conciliatie en moderatie den dag gezien of de katholijken, die zoo sterk aan het princiep van het cijns hielden, hebben zelve het cijns bijna afgeschaft, en het kiesrecht toegekend aan al wie, slim of dom, jaar lijks de bagatelle van 10 francs aan den Staat betaalt. De wet van 18.70 heeft nog hare toepassing niet kunnen ontvangen, de ondervinding heeft nog hare uitwerksels niet kunnen doen kennen, en reeds hebben de katholijken die wet verbrijzeld en hunne oude princiepen van overheersching door de dom heid in de plaats gesteld. Men beweert dat, door hunne deelneming in de kiezin gen, de lagere standen in den Gemeenteraad zullen vertegen woordigd zijn .'...Neen,onwetende burgertjes en bijgeioovige hoertjes van Poperinghe, gij zult daar niet vertegenwoordigd wordenmen zal u doen stemmen voor de dienaars van den pastor,op straf van in uwen handel en uwe stoffelijke belangen beschadigd te worden, Nogtans gij zult de meerderheid van liet kiezerskorps uitmaken dewijl het getal kiezers door de nieuwe wet hier meer dan verdubbeld zal zijn gij kunt, in dien gij wilt, op het stadhuis meester worden maar er waren zoo vele instrumenten in het kiezerskorps van 410 francs, en gij zult, door uwe onwetendheid, ook instrumenten zijn in het kiezerskorps van francs. X. Be Bajrgea'wacM Ibï Eelgaë. Volgens de werkzaamheden der kommissie, zal de burger wacht niet meer ingericht worden per gemeente, zoo ais thans, maar wel per territoriale omschrijvingendie zullen bepaald worden koninklijk besluit en zooveel als het mogelijk is, een legioen of een balaillon zullen vormen. Dt: burger wacht, zal werkdadig zijn in al de omschrijvingen van het land. Zij zal verdeeld worden in twee bans de eerste samen gesteld uit mannen van 22 tot 52 jaar; de tweede uit degenen van 52 tol 42. Iedere ban zal, ten minste, een honderdste moeten verte genwoordigen van de bevolking, dus loo,ooo manschappen voor de twee bans. Na een examen te hebben afgelegd, zullen de garden tot garden van eerste klas worden erkend en slechts aan twaalf wapenoefeningen per jaar onderworpen zijn. De genen die dit examen niet zouden afleggen, kunnen jaarlijks opgeroepen worden om 60 wapenoefeningen bij te wonen. De manschappen van den tweeden ban (32 tot 42 jaar) die hun onderricht in den eersten ban hebben ontvangen, zuilen jaarlijks slechts 8 wapenoefeningen moeten bijwonen, zonder de revues en de inspektien. De kompagnien zuilen samenge steld zijn uit ongeveer 200 man, waarvan 8o aktieven en 1 2o (degenen die zich op hunne kosten niet kunnen kleeden) op de kontroi der reserve. Ter gelegenheid van stads kermis, de 50 verjaring als erkende Koninklijke Maatschappij, zal het Rhetprikagild Van Vroescepe Dinnete Nieüport, op Donderdag 29 Juni naast, eenen Prijskamp geven voor 1" Dichtkunst, opstel van een Vaderlandsch Volkslied De Zeebaden. Prijs: een zilveren verguld eermetaal. 2" Tooneelstuk. Prijzen: Ernstige en Boerlige Twee spraken, voor vreemde liefhebbers 25 fr. en twee bronzen eermetalen, voor stadgenoten twee zilveren eermetalen Boer tige Alleenspraken, voor vreemde liefhebbers en stadgenoten elk een zilveren eermetaal. 5° Zangstukken.Prijzen door het algemeen bestuur van het Willem fonds aangebodenA. Zangstuk, voor vreemde liefhebbers, een verguld zilveren eermetaal en een exemplaar van de nederlandsche zangstukken, eerste reeks, uitgegeven door het Willem fondsvoor stadgenoten een zilveren eer metaal en een gelijk exemplaar der zangstukken. 11. Tooneel- lied, zelfde prijzen als voor het zangstuk. Het legioen der burgerwacht van Namen heeft beslist, den 2 Juli aanstaande, eene schijfschieting in te richten, waarop al de burgerwachten van het koninkrijk zullen uitge- noodigd worden. Bij koninklijk besluit is M. De Bruyn, ontvanger der rechtstreeksche belastingen te Wulpen, in dezelfde hoedanig heid te Alveringhem benoemd. Uit goede bron verneemt men dat de Père Duchène een der vuiiste organen van de commune, een Belg, Ver- mersch genaamd, tot redakleur heeft. Welk een roem voor België Men schrijft uit Kortrijk, 16 Mei Een kerel die een gedeelte van den dag in de herberg had overgebracht in gezelschep eener jonge dochter, heeft deze laatste willen vermoorden,pogende haar de keel af te snijden. De jonge dochter hseft eene wonde bekomen ter lengte van tien centimeters. De kerel is door de politie aangehouden en naar de gevangenis geleid. Wij vernemen dat de veepest zich op nieuw in Frank rijk heeft verklaard, op eenige kilometers van onze grenzen. De overheid heeft !e Etaires een groot getal veekoppen doen afmaken, die met de verschrikkelijke pestziekte waren be smet. Volgens officieele opgaven bedraagt het aantal dooden en gewonden van Duitsclie legers in den iaatsteu oorloog 499o officieren en 12,o38 onder-officieren en manschappen. Het daarvoor vast te stellen invalidenfonds moet voor de offi cieren bedragen 59,880,000 thalers en voor de onder-officie ren en manschappen 179,26o,8oo th.te zamen 259,14o,8oo thalers. Woensdag namiddag, rond 5 ure, heeft een gendarm zich te Beveren door den kop geschoten. Men kent de oorzaak van dezen zelfmoord niet. Sommigen zeggen dat de gendarm, die nog jong was, eenen afkeer van den dienst gekregen had anderen beweren dat hij niet gaarne te Beveren geplaatst was. Iets is zeker, dat hij zich niet over de inwooners van Beveren kon te beklagen hebben, daar deze met de gendarmen altijd op de vriendelijkste wijze omgaan. Men schrijft uit Iloei, 25 Mei. Te Pelit-Bois in de gemeente Tihange, is een afschuwelijk misdrijf gepleegd. Zaterdag morgend, rond 10 ure is een jonge vrouw, welk van de stad was teruggekeerd, in hare wo ning vermoord gevond. Men spreekt van doodelijke slagen op het hoofd en van teekens van verworging aan den hals. De arme vrouw leefde nog en is eerst den volgenden morgend ten 5 overleden. Men verliest zich in gissingen over deze misdaad, welke den diefstal niet voor drijfveer schijnt gehad te hebben. Het slachtoffer laat eenen man en twee kinderen achter, waar van het oudste 2 jaar is het jonste 5 en half maanden oud, lag in zijne wieg te weenen, toen men in het huis trad. Versailles, 23 Mei. M. Thiers heeft aan de burgerlijke- en kiijgsoverheden de inneming van Parijs bekend gemaakt. Hij zegt dat er op dit oogenblik 90,000 man troepen in Parijs zijn. Men heeft 105 kanonnen genomen en ongeveer 6,000 krijgs gevangenen. Wat het getal dooden en krijgsgevangenen betreft, men kan het niet zeggen, maar het is aanzienlijk. Versailles, 24 Mei, 10 ure. Behalve de Louvre en de Tuilerien hebben de opstandelin gen het vuur aan het paleis van het Eere-Legioen gestoken en aan hetgene van den Staatsraad zij stichten nog andere bran den. Onze troepen rukken links vooruit tot achter Belleville lie' centre tot aan den Louvre en tot aan de Hallen rechts tot aan het Observatorium. Men denkt dal de opstand dezen avond geheel zal onder drukt zijn. Al de branden zijn met petrolic aangestoken. De lucht te Parijs riekt naar de petrolic. Versailles, 24 Mei, 5 u. 's namiddags. Tijding uit Parijs. Eene groote ontploffing is om twee ure gehoord het is waarschijnlijk een monument uit Parijs dat is gesprongen. l)e Tuilerien zijn geheel vernield. Men heeft de Galerijen van den Louvre kunnen redden. Parijs, 24 Mei 10 u. 's avonds. Een verschrikkelijke brand verwoest a! de groote centers van Palijs. De batterijen van Versailles schieten hevig op de w ijken die nog tegenstand bieden. Vele dooden en gekwetsten blijven in de straten hggen zon der dat er iemand voor zorgt. Versailles, 24 Mei, 9 u. 's avonds. Parijs 5 ure 's avonds. Men vecht nog aan de Noorder-stalie, aan het Stadhuis en op andere punten. De ontploffing tot in Versailles gehoord, kwam voort "n het paleis van den Luxemburg die de opstandelingen gedeel'1' lijk hebben doen springen.

De Toekomst (1862-1894) | 1871 | | pagina 2