Stads Nieuws. Briefwisseling dei1 Toekomst. L i'hera 1 e voordammen Verschillige tijdingen. den geest van de verblinde clericalen hatelijk te maken, en het vuilblad heeft de gelegenheid niet la ten voorbijgaan. Maar, een ander geruchte is in omloop: er zijn personen die houden staan dat, aangezien de on derneming geen voldoenden uitval belooft, daar meest al de vrouwen zich weinig genegen tooneu om hunne diamanten of goude sieraden voor den Paus, die er wezentlijk niets mede te doen heeft, af te staan, het is wel op het geheim bevel van een kopstuk der klericale partij zou kunnen zijn dat dit verbod zou plaats gehad hebben, ten einde niet te laten zien dat de onderneming mislukt is ïn den Senaat is de kieswet aangenomen door 54 stemmen tegen 17 en 5 onthoudingen.' BURGERSTAND Huwelijken III. Sterfgevallen. IJperen, 5 Juni '1871. EasE«jsa©f. - Zondag 4 Juni in de Blauwe zaal heeft het Banket plaats ter gelegenheid der opdracht van zijn portret aan Mijnheer Henri Carton gewezen arrondisseinents Commissaris van IJperen door de Gemeente-besturen en leden van de Landbouwmaatschappij enz., uit blijk van hul de en toegenegenheidsbewijs. Iedereen weel dat hij, tijdens de laatste kiezingen, door het klerikaal Gouvernement afgesteld werd uit hoofde zijner liberale gezindheid! Muziek. - Programme der muziekstukken die zul len uitgevoerd worden door het muziekkorps der koslelooze Stadsschool, Zondag 4 Juni 1871, ten 6 u. 's avonds, in den h( f v; n de maatschappij La Concorde. 1° Pas redouble. 2° Ouverture, par Ed. Grégoir, arr. par Ch Otto. 5° Ouverture du ïanhaüser par Wagner. 4° Potpourri sur des motifs d'Offenbach, par Conradi. 5° Grande Valse, la princesse de Trébizonde, arr. parCh. Otto. ©®gs4. - Een persoon die langs IJperen, Meenen en Kortrijk reisde verzekert dat de Oogst te velde aldaar in 't al gemeen veel belooft. In 't vlaskwartier, 't is te zeggen om streeks Wevelghem, Meenen, IJperen, enz., is deze nijver- heidsplant veel verbeterd met den laatsteu regen, en de landbouwers beschouwen dezelve reeds als gewonnen aard appels eri granen groeien welig en goed gestruikt op, ook de hoppe, te en rondom Poperinghe staat naar wensch met een woord, alles belooft aldaar een overvloedigen Oogst, en de vrees die de laatste konde voorde aardgewassen inboezende, is teenemaal verdwenen. Visai «!©e« 26 Mes desa 2 «SfemS. GEBOORTEN 1 Manndijkgeslacht 2) {e zam 4 Vrouwelijk 2) Coutelle, Emilius, meubelmaker, en Vanhee, Emerenlia, kantwerkster. Wolff, Emilius, werkman, en Coutelle, Pau- Bekoren u die stemmen niet het fluistrend windje door het riet, des nachtegaalkens kroulend lied, het suislend water in den vliet, dat door het gras der weide schiet kom liefje, mijn, die stemmen zijn door 't minnend hart vernomen kom, laat ons gaan, bij star en maan e6n uur van liefde droomen kom, liefje kom O avond, die vol minnegloed, door zachte rust het werk verzoet de ziele stemt zoo welgemoed, het hart met blijde hoop weer voedt, o avondstilte, wees gegroet. Kom, liefje kom, de dag is om, ik wacht u blijf niet binnen kom, laat ons thans, bij maneglans gaan droomen, hopen, minnen kom, liefje kom Doornik. Luitenant Victorien Vande Weghe. lina, kantwerkster. Dcconinck, Constantinus, werkman, en Vandamme, Florentia, kantwerkster. Devroe, Jacobus, bakker, en Vermeersch, Maria, z. b. Boone, Joanna, 47 jkantwerkster, eebtg. van Vercouter, Henncus, Meenenstraat. Step, Henrica, 70 j., z. b. ongeh. Bollingstraet. Ranlange, Petrus, 46 j., serjant bij het 4e Reg' voetvolk, Vleeschhouwerstraat. Dejaegher, Joanna, 59 j., naaister, echtg. van Cuvelicr,Romanus,S'Pieter-Plaats. Baas, Anna, 9o j., z. b. wed. van Michiet, Philippus, S' Jans-hospitaalstraat. Kinderen beneden de 7 jaren. Mannelijk geslacht, 4. Vrouwelijk idem, 2. tezamen 6. Poperinghe, 1 Juni 4871. Sedert eenigen lijd houden onze liberale Schepenen zich ijverig bezig met de uitvoering van menigvuldige publieke werken die niet alleen tot nut der inwooners, maar ook tot versiering der stad moeten strekken. Onder die werken telt men den steenweg naar Boeschepe, de nieuwe vischmarkt, de herstelling van het Stadhuis, den aankoop van eenè nieuwe stadshorlogie, de algemeene voltrekking der voordammen en de vervanging van de scherpsteepige en halsbrekende trot toirs der IJperstraat door een effen voetpad dat voor den macadam niet moet onderdoen. Deze werken zijn bewaakt niet door zaakhandelaars die maar oogen hebben voor hunne eigene zaken, maar door mannen die, met niet anders bekommerd dan met de alge meene belangen der stad, dezelve van 's morgends tot 's avonds bijwoonen, aanspooren en met eene wakkere oog toe zien. Men zal misschien meenen dat die nuttige stad&verbeterin- gen en die ijverige waakzaamheid door iedereen zullen toe gejuicht en naar waarde zullen geschat worden In het geheele niet. Die schoone werken hebben het ongelijk van door liberale bestuurders uitgevoerd te worden, en, cïaar de religie vee! te lijden heeft door de bestuurwijze van zulke mannen, al wie rechtzinnig katholijk is gevoelt zich verbit terd tegen die goddelooze ondernemingen waarin men niet anders ziet dan politiek. Dit hebben wij bijzonderlijk kunnen bestatigen in eene knibbelarij voortkomende vaii onzen voormaligen Schepen M. Berten, die door het liberaal ministerie van zijne bedie ning is afgesteld geweest omdat hij gedurende lange jaren de kiezerslijsten vervalscht had, cn die nu door de katholij— ken voor dezelfde reden is gedecoreerd geweest. Gelijk men weet, M. Berten spreekt in alle politieke zaakhandelingen door den mond van zijnen klerk. Wanneer hij, tijdens de laatste gemeentekiezing, aan M. Van Merris op zijn eerlijk woord beloofd had van de liberale lijst niet te bestrijden, hij hield zijn woordmaar hij deed dezelve bestrijden uit zijnen naam door den mond van zijnen klerk, 't Is waarschijnlijk ook uit zijnen naam dat deze getrouwe dienaar, die niet kan lijden dat men de administratieve werken van zijnen meester verbetert, zich laatstmaal wilde verzetten tegen het nivelle- ment der liberale voordammen in de Veurnestraat Om dat hij door de verleeging der oude katholijke dammen eenen trap moest plaatsen aan een afgeperst huizetje, hij zweerde dezen trap nooit te stellen, en hij riep aan de geburen dat hij Van Merris, Jan Roelens en al het werkvolk van zijnen voordam ging schoppen, indien zij nog eenen voet op denzel- ven durfden wagen. Wij weten niet hoe die affaire afgeloopen heeft, maar wij raden aan dien katholijken pootspeler, die zooveel op zijn hoofd wil stellen, van, voor de minste kost, eenen trap te ma ken gelijk dien welken zijn patroon over twintig jaren ge plaatst had voor eene bakkerij in de Gasthuisstraat. Alsdan zullen wij met waarheid mogen zeggen: zulke meester zulke knecht. X. Hel is naar het Groot-Reptogdom Luxemburg dat M. Victor Hugo zich heeft begeven bij 't verlaten der hoofdstad. Er volgt uit eene onderrichting gestuurd aan de heeren provincie-gouverneurs, dat de werklieden, die zich naar Frankrijk begeven, moeten voorzien zijn, niet alleen van een pasport in regel, geviseerd door eenen diplomatischen of korisulairen agent van Frankrijk, maar nog daarenboven van een werkboekje, dat goed in orde is. BURGEROORLOG TE PARIJS. Se Ba'taad. van - Op het oogenbiik dat wij schrijven is de gewapende oproer te Parijs volkomen gedempt. De roodgezinden zijn overal geslagen, maar zij hebben een sleep van vuur achter zich gelaten. De tijdingen uit Parijs zijn sedert eenige dagen verschrikke lijk, hartverscheurend. De bedreiging door de rooden gedaan van zich onder de puinen der hoofdstad te laten begraven, eerder dan zich over te geven, is maar al te wel uitgevoerd. Sedert acht dagen wordt Parijs door verschrikkelijke brand rampen vernield. De vlammen stijgen ten .hemel en verlichten den omtrek als op klaarlichten dag. Men ziet niets dan puinen' brandrampen, dooden men kan er geen stap doen zonder het hart door schrik te voelen prangen. Parijs is groolen- deeis vuur en bloed... Wij sommen verder een aantal gebouwen op die geheel of gedeeltelijk verbrand zijn; gelukkig zijn er vele kostbaarhe den gered, al zijn ze dan niet ongeschonden. De brand was zoo hevig dal men hem schier niet benaderen kon om te blusschen. De oproelingen hebben 64 onschuldigen, waaronder de aartbisschop van Parijs, en den pasloor der Madeleine gefu silleerd. '169 gevangenen, die men meende hetzelfde lot le doen ondergaan, werden nog gered. Onder de gefusilleerden telde men 21 priesters en 55 gen darmen, alsook den bankier Jecker. Gelukkig heeft men nog 500 grij'zelaars die in het gevang La Roquelte waren opgeslo ten, kunnen verlossen. Droevige geruchten loopen over verschrikkelijke geheime misdaden. Laat ons hopen dat die tijdingen overdreven zijn. Men rekent dat er 50,000 lijken in Parijs, op de straten, in de huizen en kelders liggen. Onder deze slachtoffers lelt men vele vrouwen en kinders. De vrouwen doen zich vooral door hare woede opmerken. Er worden gedurig talrijke personen, waaronder vele vrouwen, met het geweer doodgeschoten. De verwoesting in de stad is zeer grooter is wel een vier de gedeelte van vernield. De oproeilingen hebben herhaalde maal gepoogd langs Au- bervilliers te ontsnappen; maar daar hebben de Duitschers ben met geweer- en kannonvuur terug gedreven. Voor mis dadigers van die soort is er geen genade. De Pruisen hebben 4 000 krijgsgevangenen gemaakt. Volgens l'Indépendance zou M. von Bismarck aan den ge zant der Vereenigde-Staten gezegd hebben <i Ik ben niet bang voor den burgeroorlog, zoo min voor j> Frankrijk, als voor Europa. Laat de commune, begaan al ii de revolutionnairs van Europa te Parijs bijeen komen. Als ii zij au complet zijn, doen wij de muizenval toe en gelukkig ii hij die ontsnapt. Zijn die woorden waar? Wij weten het niet: maar dit zou we! mogelijk zijn. De laatste tijdingen melden dat de kalmte volledig is en dat de bevolking het werk hervat. De wester-spoorweg en die van Orleans zijn geopend voor de koopwaren die naar Parijs gebracht worden. Niemand kan Parijs verlaten. Er is geen enkele reizigerstrein op welke linie ook. De militaire overheid gaat nu tot de ontwapening, tot de huiszoekingen en de aanhoudingen over, zonder eenige weêr- stand te ontmoeten. De gevangenen komen in groot getal te Versailles aan. Het getal beloopt 27,000 daarvan zijn er 24,000 te Versailles. De andere 6000 zijn reeds getransporteerd. Admiraal Pothuau organiseert in Nieuw-Caledonië eene kolonie, om die char mante jongens en nog charmanter dames te bergen. Het finaal getal zal 5o,ooo beloopen. Alhoewel de branden nog voortduren, is men zeker dezelve weldra gansch meester te zijn. De bevolking toont eene groote voldoening van het jok der Commune verlost te zijn. Wat verwoesting te ParijsDe prachtige stad is aan de vlammen overgeleverd Men vermeld de volgende prachtgebouwen, als zijnde door de vlammen geheel of gedeeltelijk vernield: 4° De Tuileriën, het paleis waar de laatste regeerende sou- vereinen van Frankrijk woonden, een der prachtigste paleizen van de wereld. 2° De Louvereen vroeger paleis der vorsten thans een museum dat de schoonste kunst-verzameling van Europa be vatte Napoleon ill vereenigde dit gebouw met de Tuileriën. 5° Het paleis van den Luxembourgeen paleis wier zalen door levende meesters geschilderd zijn, en dagelijks voor het publiek open staan. 4° Het Paleis-Roycdeen paleis dat vroeger door den her tog van Orleans en vóór den oproer door prins Napoleon be woond was. 5° Het stadhuis, een der schoonste gebouwen der stad, met prachtig geschilderde salonsde groote trap is een be roemd meesterstuk. 6° Het Paleis van Juslicie, in welke de Salie des perdus de grootste is van Frankrijk. 7° Het gezantschap van Oostenrijk, welk hotel de eigendom was der keizerin Eugenie. 8° De niewe opera, nog onvoltrokken. 9° De prefektuur van policie. 4ou Het paleis van het Rere-Legioen, een gebouw, dat <B 48o4 voor de kanselarij der orde werd aangewend. Op zijnen voorgevel leest men honneur et partie. 4 4° Het paleis van den Staatsraad. 42° De Pantheon een der prachdigsle kerken van onZP" tijd. Hel was vroeger vooral eene begraafplaats voor groote mannen, en werd in 4854 aan de katholieke eeredienst teri'u gegeven. 4 5° Het Hötel-Dieu, een overgroot gast- en godshuis. 14° La Saint-Cliapelle, het oudste monument van Parijs- 45° De Notre-Dame, de kathedraal van Parijs, een reus- achtig gebouw met 5 beuken; het binnenste van bet gebou is grootsch en rijk aan kunstwerken.

De Toekomst (1862-1894) | 1871 | | pagina 2