BURGERWACHT. Stads Nieuws. Briefwisseling dei' Toekomst. Luitenkiezers degene der steden onder het getal zullen versmachten, terwijl deze laatsten, waarvan het getal weinig of niet te verliezen heeft, aan de vooruilgangers en lot aan de internationale belei- ders toe gehoor gevende, op geen andere meer dan op demokraten zullen stemmen,die eenmaal, hunne onmacht in de kiezingen hestatigd zijnde, al te sa men eene omwenteling zullen bewerken. De betooging voor den Paus heeft in onze stad een schitterenden uilslag gehad. Er waren weinig huizen die geen vaandels hadden uitgestoken, het is waar, niets had verwaarloosd geweest om dezen uitslag te bekomen. liet is de geestelijkheid alléén niet die zich daartoe veel moeite heeft gegeven, maar de vrouwelijke Jesuitieke milicie heeft zich in beweging gesteld om de neiringdoende bevolking te bew illigen met roomsche vlaggen hunne woningen te versieren, en vele wierden bedreigd van in hun nen handel beschadigd te worden indien zij aan dit dringend verzoek niet voldeden. Een groot getal personen, en bijzonderlijk de ambtenaren, hadden zich bepaald met de nationale vlag uitte hangen,welk hierin hunne inzichten zijn geweest is ons onbekend. Hebben zij willen doen zien dat zij Belgen en geen Romeinen zijn, of is het eene proteslatie tegen de onbetaamlijkheid van een vreemd Gouvernement, met het welk wij in vrede zijn, te beledigen? Anderen,en het getal was nogal groot, hadden de heide vlaggen vereenigd zonder overweging dat dezelve tegen elkander zweeren, en inderdaad de roomsche vlag verbeeldt de grondstelsels van den Syllabus die al de vrijheden der volkeren belsche uitvindingen noemt, terwijl de drijkleurige belgische vlag het kenteeken is van al de vrijheden waarvan wij sedert 1830 hebben genoten en die ons door eene grondwet zijn gewaarborgd, welke vol gens de pauslijke gazette de Unita Ca'holka door de hand van den beul zou moeten gebrand worden ten einde de rust der volkeren te verzekeren, het geen wil zeggen dat de Jesuitieke partijdie de ware om wen tela ars-p a r tij is, hare listige bewerkin gen zal voortzetten, totdat al de vrijheden der vol keren zullen worden gedoodigd en zij tot de mid deleeuwen zullen achteruit gebracht worden. Wij lezen, niet met verwondering maar met hartzeer, dat er Zondag avond wanorders te Brussel op verscheide plaatsen en in verschillige zinnen hebben plaats gehadvan den eenen kant hebben onbezonnen liberalen, de demonstratie voor den Paus afkeurende, de stad doorloopen, de meest ver sierde en verlichte woningen uitgeschuifeld en ver scheide kloosters bedreigd, van den anderen kant eene menigte dweepers, gevolgd van eene bende slokslagers, hebben de personen beledigd die aan alle betoogingen vreemd waren gebleven, en bet lo kaal alwaar de studenten zich gewoonlijk vereeni gen gaan bedreigen omdat deze hunnen balcon hadden versierd met het vaandel van Victor-Ema- nuel, zoodanig dat, indien de politie en de burger wacht deGantersteen niet hadden doen ontruimen, God weet welke overdrevenheden zij zich zouden toegelaten hebben de::legénstanrl moet nogal hevig zijn geweest, want er iijn verscheide gewonden,on der anderen eenen pompier die door een goedendag het hoofd is verpletterd geworden, een stadssergent en een jager der burgerwacht die dolksteken hebben ontvangen, én zoo het schijnt meer dan dertig aan houdingen hebben plaats gehad. Dit alles is heklagelijk en werpt eene vlek op ons rustig Belgie. Maar aan wien de oorzaak? Was het in het belang van den Paus dat men zoo eenen op stel inrichtte? In het geheele niet, maar wel om de bevolkingen te verdweepenis het niet om hunne, begoocheling te vermeerderen dat de Bisschoppen van Gent en Brugge gedurende de verlichting in hunne opene rijtuigen de straten hebben doorloo pen en zich door een oneindig getal houkeën hebben doen bedekken? dit al is om bij gelegenheid over eene meerderheid te kunnen beschikken, en dus, het is niet te verwonderen dat er nog personen zijn die zich verzetten, niet tegen tien Paus maar wel tegen de middels welke de geestelijkheid gebruikt ont de bevolkingen te misleiden. BURGERSTAND Huwelijken Sterfgevallen. De Majoor Bevelhebber heeft de eer ter kennis der Burgerwacht van IJperen te brengen, dat de Belgische Burgerwachten uitgenoodigd zijn door de National Rifle Association en de Ancjlo-ReUjian Price Fund op eene schieting die zal plaats heb ben te Wimbledon (Engeland) den iö" Juli aan staande. De leden der Burgerwacht die het zullen afvra gen zullen oorlof ontvangen om zich er naartoe le begeven met uniform en met wapenen. De inschrijvings-vragen moeten toegezonden worden naar den staf der Burgerwacht vóór 28 de zer maand. Men kan de onderrichtingen bekomen door zich te vervoegen bij M. Bourlart, Yioleltestraat, n° 17, te Brussel IJperen. den 21" Juni 1871. Het Jubelfeest van den Paus. wachten, en de kant, alhier verwaarloosd onder het keizerrijk, verscheen welhaast met meer glans dan ooit onder het beheer der Nederlanden en sedert heeft hij zijne plaats hernomen en geeft de rechte maat van den goeden smaak onzer eeuw. Thans is de kant als eene noodzakelijkheid in alle standen gedrongen: eenvoudig bij de kleinere klas, prachtig hij de grootere, brengt hij den welstand in de landen die hem voortbrengen. Alleenlijk had dien staat van zaken zijne donkere zijde. De vrouw die door haar werk alleen in het noodige voor het huishouden kon voorzien, had soms een man die zich aan het gemak overleverde en zorgeloos zijne pijp rookte terwijl zij naarstig met naald en boutje werkte. Sedert lange jaren vierden de speldewrerkslers te IJperen haar feest in de octaaf van het H. Sacrament. Gedurend deze vermaakdagen ware er niemand geweest die eenen slag zou gewel kt hebben; al de scholen waren met bloemen en linten getooid en men zag de kinderen van 's morgens vroeg in hup pelende benden al zingende de stad doortrekken zich naar de eene of andere* huitenherberg begevende. Den Maandag ge meenlijk, die de voornaamste dag is, zag men de jonge dochters met hare minnaars, de vrouwen met hare mans zich in Den Hert, Het Smisken en Den Zoeten Dival aan het vermaak overleveren. Dit gebruik bestaat nog van onze dagen en Maandag laatst bewonderden wij in Den Hert het treffend talent van eenen onzer dansmeesters, terwijl een orkest, on der het geleide van den heer De Torre, de nieuwste en best tot de omstandigheid geschiktste dansen uitvoerde. Deze volksvermaken eindigen gemeenlijk zeer laat in den avond, en de boorden der Vaart, laatste getuigen van soms zeer bewe gende looneelen, weerklinken nog van de zangen der vrolijke speidewerksters, (oen reeds lang de geheele stad in rust ge dompeld ligt. IJperen, 24 Juni 1871. SeE'esstÊÖe. - Woensdag aanstaande, ten 9 ure 's avonds, vóór 8' Pietersdag zullen, zoo men zegt, verschillige serenadtn gegeven worden aan onzen achtbaren Burgemeester, ter gelegenheid van zijnen Naamfeestdag. De koormaatschappij "La Lyre ouvrièrezal zich aldaar ook laten hooren. Wij zien met genoegen deze Jonge Kunstoefe naren zich op den vooruitgangsweg begeven, en wij wenschen hun veel geluk daarover. De Koormaatschappij van IJperengaat insgelijks eene serenade geven aan dien zelfden heer, die onder-voorzitter van dezelve Kring is. !§cEs©®aae ELiaïisteu. - Wij hebben eenige aange name stonden doorgebracht gedurend een bezoek dat wij aflegden bij een jonge kunstenaar onzer stad, Mr Ch. Vankem- mel, die op dit oogenblik aan het voltooien eener schilderij werkt, getijteid Eene pilgrimagie in Vlaanderen in de XIX" eeuw. Dit doek is geschilderd met eene zekerheid in de hand en is vrij van kleur die het onderscheidt. Het verbeeld S'°Godelievestraat, onzer stad, bekleed met wijnkels en kramen bezocht door eene talrijke menigte, onder welke men onder scheidt verschillige godvruchtige vrouwen die, ais 't ware, zich naar de oude kapel van S' Jan-Baptisle begeven, eertijds eene schuilplaats voor de arme pelgrims. Tusschen de koop- mans in paternosters en gewijde medailjen, ziet men den eige naar van den Marimac der Esplanade in schitterend kostuum doorblinken. Wij twijfelen niet of dit kunstgevrocht zal veel succes bekomen, en het verslag over de Tentoonstelling van Gent, waarvoor het beschikt is, zal eene schitterende hulde brengen aan het talent van den kunstenaar die alhier eene reeds groote faam geniet. [Medegedeeld. festival. - Onder de Vermaarde Roofmaatschappijen die zich op het muziekaal feest van Thuindag aanstaande hebben laten inschrijven, mogen wij in eersten rang aanstip pen deze van Koubaix, die de kooren zal komen uitvoeren, waarmede zij de gulden medailjen gewonnen heeft, op den prijskamp van Blots. StadswaadeSIssgera. -Een kerel, niet yer van de Meenenpoort wonende, bevondt zich Woensdag laatst omtrent den avond in onze openbare stadswandelingen, gezeten op eenen muilezel dien hij deed gallopeeren, waardoor er wande laars en kinderen zich moesten uit den weg maken wilden zij niet omver geloopen worden. Wij roepen de aandacht der policie over zulk onaangename guitentrekken die aanleiding tot ongelukken zouden kunnen geven. Pmsssifeest. - Zondag avond ontstond er in onze stad eene bijna algemeene verlichting ter gelegenheid van het 25tig jaren pausdom van PiusIX. Veel wandelaars waren op de beenen. Bijna niemand alhier heeft politiek willen zien in deze feestviering, en daardoor heeft de betooging die men willen maken heeft betrekkelijk het wereldlijk gezag geheel fiasco gemaakt. Tlasms-ouipoort. - Dezen middag, in de afspan ning DE BEURZE, heeft de eerste bijeenkomst plaats gehad door de inwoners der gebuurte van de Thouroutpoort, ten einde een verzoekschrift op te stellen om van het Stadsbestuur de verlenging der Thouroulstraat tot aan den Brugschen steenweg bij aanneemiijke voorwaarden af te vragen. Vast «Seaa 3® tot 28 .tissai. Jolyt, Alphonsus, sekretaris van het parket van den Procu reur des Konings, en Hof, Juliana, zonder beroep. Poot, Julianus, hovenier, en Cortevvilde, Ludóvica, diensdmeid. Dehollander, Evelina, 12 jaren, Oude Houtmarkt. Ooghe, Virginia, 68 jaren, zonder beroep, weduwe van Julia nus, Santv, Meenenstraat. - Slragier, Barbara, 72 jaren, zonder beroep, echtgenote van Petrus, Moreaü, Paddepoel- straat. Poperinghe, 21 Juni 1871. TePoperinghe isde 25e verjaardag van het pausdom van PiusIX met veel luister gevierd geweest.Katholijken en liberalen heb ben, op weinige uitzonderingen na, aan dit kerkelijk feest deelgenomen door de prachtigste omvlagging en verlichting hunner huizen. Het was immers voor alle christene geloovigen eene gelegenheid om hunne verkleefdheid aan het Opperhoofd der Kerk openbaarlijk te betuigen, en om tevens te bewijzen dat in de godsdienstige zaken onder hen dezelfde verdeeldheid niet bestaat gelijk in hunne politieke denkwijze. De katholijke kopstukken nogthans, die gewoon zijn de religie met de politiek te verwarren, hoopten aan deze godsr dienstige betooging eene politieke heteekenis te kunnen geven en dezelve te doen aanzien als eene protestatie tegen de ver nietiging van het wereldlijk gezag van den Paus; maarzij zijn in hunne verwachting bedrogen geweest. De viering, haar eigenaardig karakter behoudende, is enkel een blijk geweest van toegenegenheid voor den verheven man die de eer geniet het Hoofd der Kerk te zijn, en men zag in dit feest niet meer politiek dan in de intrede van eenen Bisschop (Maloit, Faict) of van eenen Gouverneur (Devrière, Vramboul). Hoewel de aanvoerders van deze gemiste protestatie een groot getal pauselijke wapens hadden doen vervaardigen, waaronder men las: Pins IX Pans en Koning, de grootste menigte heeft het onbepaald woord Koning verstaan in een geestelijken zin, en, gelijkerwijs men gepredikt had dat de Paus de Koning der Koningen en der volkeren van gansch het aarderijk was, 't geen toch maar in een geestelijken zin kon genomen worden, het is onder den invloed van die verkla ring dat iedereen aan 't geestelijk hoofd der katholijke wereld zijnen eerbied heeft willen betoonen. Hel zou immers onvoor zichtig geweest zijn van, door eene politieke manifestatie te gen het gouvernement van Victor Emanuel, de vijandelijkheid van Italië op ons onzijdig land te trekken. De uitsteking van een geel- en witkl'eurig vaandel kan als dusdanige manifestatie niet aanzien worden, dewijl men in die samengevoegde kleuren, te voren onbekend te Po peringhe, niet anders meende te zien dan het vaandel van den koning der Aarde, gelijk men in een blauw-en witkleurigen doek het vaandel erkent van de koningin der Hemelen. Ook was deze feest de weèrga van die der Onbevlekte Ontvangenis in 181)5. Hetgeen bijzonderlijk bewijst dat het betoog een godsdiens- tigen aard had, 't is dat vele jaarschriften en gedichten hulde booden aan de onfdalbaarheid van den Paus, welke onfaa'" baarheid Hem op het politiek terrein door het Concilie niet erkend is geweest. Andere van die opschriften vereerden den Paus in zijne hoedanigheid van algemeenen vader der clir's~ tenen, van opperherder, van zienlijk hoofd der kerk, van

De Toekomst (1862-1894) | 1871 | | pagina 2