Stads Nieuws. Briefwisseling dep Toekomst. Verschillige lijdingen. nederen, om de ambtenaren door leugentaal en laster te onteeren, en men de macht in handen heeft om de lezing der beoordeeling hunner werken te beletten, het einde daarvan is dal de menigte eindeiinge noch wetten noch personen meer eerbie digt; zij ziel vijanden in ahvie boven haar is en stelt zich dikwijls ter beschikking van den eersten lisligen utopist, die haar door schijnredens kan bewerken en haar doet gelooven dat, met degenen die rijk zijn ten onderen te brengen, zij haren toe stand kan verbeteren, terwijl het geheel anders gelegen is.. De Koster. Gij moet toch ook bekennen dat het verspreiden der liberale grondstelsels niet vreemd is aan al die buitensporigheden. De Meester. Daar is niets van. De matige libe ralen hebben in Frankrijk onder Lodewijk-Philippe van in 1830 lot 1848 de macht in handen gehad en het land heeft nooit gelukkiger geweestde Jc- suiterij heeft alsdan ook de hand toegestoken aan de demagogen om het grondwettig gouvernement om te werpen, en het is van daar dat den naam van doctrinairen is gekomen waarmede zij ook in ons land het waar liberaal beheer, die gedurende 23 jaren het land lot den hoogsten trap van welzijn en voorspoed bracht, omver heeft geworpen. De Koster. Gij houdt geene rekening, Mees ter, van de tergingen die deze heide Gouvernemen ten de geestelijkheid hebben aangedaan. De Meester. Deze hebben nooit geene plaats gehad. Al wat de liberalen hebben gedaan, is van weder tc nemen hetgene de jesuiterij zich ten on gelijke hadden toegeëigend, en van te beletten dat zij al de vrijheden der anderen ten haren behoeve wilde aanslaan, hetgene zij thans bewerkt en die zware gevolgen zon kunnen hebben want het is niet genoeg van af te breken, het is altijd te vree zen dat de afbrekers en dezen die de afbreking te genhouden, zonder onderscheid, onder de puinhoo- pen zouden kunnen versmacht worden. TWEE AME'CDOT E M Eerste anecdool. Tweede anecdoot. (Ook twee salons). BURGERSTAND Sterfgevallen. De Me use vertelt <i Een gekend politiek man legt in Vlaanderen een bezoek af bij eenen liberalen notaris, lot wiens benoeming hij veet heeft bijgedragen. Eene meid ontvangt hem en geleidt hem in een salon. Hij bevindt zich in tegenwoordigheid van eenen berg re ligieuze beelden en zeintjes. Een groot kruis op de schouw, een Onze Lieve Vrouw tusschen de vensters, het portret van den Paus en die van al de belgische bisschoppen, enz. Hij staat stom. i> Eenige oogenblikken nadien komt de notaris binnen. Hij erkent zijnen liberalen bezoeker en valt van zijn graten. Ein delijk bekomt hij een beetje. Pardon, zegt hij, men wist niet dat gij het waart, men aanzag u voor M. dingen. M. Dingen was een geconfijte katholieke. Langs hier, als 't u belieft. En hij leidde den bezoeker in een anderen salon,waar de portretten hingen van M. Frère en zijn collegas en het stand beeldeken van M. Verhaegen prijkte. De brave notaris had een salon voor elke der twee poli tieke partijen. In 1862 spuwde M. d'Anethan vuur en vlam tegen de libe ralen, omdat zij het koningrijk van Italië erkenden en aldus het gouvernement van Victor-Emmanuel. Dat is de salon voor de bisschoppen, voor den BienPublic, enz., en al de andere klerikalen. In 1871 doet II. d'Anethan precies wat hij aan de liberalen verweet en zelfs doet hij nog een beetje meer. Want hij helpt den Paus van 2ijnen troon werpen met aan onzen ambassadeur, te Florencie, bevel te geven koning Victor-Emmanuel naar Rome te volgen. Dat is de salon voor de Constitutie van België, voor Prui sen, voor Engeland en de andere liberalen. Och 't gaat in 't groot gelijk in 't ldein. De wereld is en blijft een reusachtige komedie. IJperen, 1 Juli 1871. iMiainfeest van oeszen hees' Btis'gcsneesler. Woensdag laats reeds van in den vooravond wandelde eene overgroote menigte in de Boterstraat, alwaar ons beminde Burgemeester woont, die reeds 30 jaar zich opoffert aan de belangen zijner medeburgers, belangen die hij ter lierte neemt en als de zijne verdedigt. De oorzaak van dezen kuitengewonen toeloop was het naamfeest van dien beer ter welker gelegen heid het muziek der Pompiers, de Koormaatschappij van IJperen en de Lyre Ouvrière onzer stad hem eene serenade gingen geven. De verschillige serenaden hebben geene plaats kunnen heb ben, daar het ongelukkiglijk pastle dat een jongeling uil de gebuurte de laatste gerechten had ontvangen. Niettemin zijn al de voornaamste ingezetenen in groot getal den heer Burgemeester gaan gelukwenschen. Afgeveerdigden der Koormaatschappij en der Lyre zijn insgelijks door hem ontvangen geweest. De omstandigheid het niet anders toela tende, zijn de Pompiers eenige stukken op de Groot Markt gaan uitvoeren. Het is lang geleden dat onze achtbare Burgemeester zulk geene ovatie ontving want de burgers van IJperen zijn niet ondankbaar, zij vergeten zoo gouw de bewezene diensten niet, als het zich eenige verdwaalde hoofden wel voorstellen. Men heeft Woensdag gezien, alhoewel zij hem wekelijks in hunne modder bladen uitschelden en lasteren,dat delJpersche burgen 't zij kathoüjken of liberalen, eerlijke mannen zijn, die zoo lichtelijk 30 jaren onbaatzuchtige en onvermoeibare diensten niet vergeten zij zijn zoo gouw de werktuigen niet van eenige alhier pas aangekomene kraaiers die in gezelschap der politieke geestelijkheid de burgers aanzien als domkoppen en ze als eene kudde vee zouden wiilen voortdrijven. Wij zullen later spreken over iets ter dezer gelegenheid voorgevallen, thans zou bet kunnen aanleiding geven tot schade voor eenige onzer burgerkinderen, die de onschuldige slachtoffers zouden zijn van de onverzoenlijke vraakzucht eeniger mannen Wij hadden willen de Lyre Ouvrière hooren, men zegt er veel goeds van. Doch wij hopen in het kort ons verlangen te zien vervullen. Intusschen wij zijn verzekerd dat zij, met hare talrijke elementen, niet missen kan op den weg des vooruit- gans met eer te stappen. VcBflbreederassg. - Woensdag avond, na de ont vangst bij den heer Burgemeester, zijn de twee Koormaat schappijen onzer stad bijeengekomen in het lokaal den Gouden Arend, op de Groote Markt. De verbroedering was volledig. De heer A. Vandenbogaerde, met zijne gewoonlijke welspre kendheid, verwelkomde zijne zustermaatschappij en weidde zich uit over de talrijke elementen die in onze stad te vinden waren in het geval men algemeene feesten zou willen inrich ten, over de weldaden der vriendschap en weiovereenkomst, over de zoete en aangename stonden der verbroedering van twee maatschappijen die, alhoewel soms in het geval zijnde te streven in het vak der kunst, kunnen, toch zonder hinder nis, in de beste vriendschap leven. Daarop antwoordde M' C. B., van de Lyre. Zijn kort doch welgepast antwoord, drukte de ware gevoelens zijner maat schappij uit; waarop men zich overgaf tot. eene luidruchtige vreugde. Eerst de Lyre zong een koor, dan de Koormaat schappij op hare beurt, dan de beide socieleilen zongen sa men dan nog eenige romancen en kluchtliederen werden opgegeven en het onvoorziene feest eindigde wanneer de schemering aan het ooste terug verscheen. De weiovereen komst overtreft alles, hel is hetgeen veel menschen nooi zul len begrijpen. CiJbeMieting. - Maandag 19 Juni was er schieting voor onze Burgerwacht. Zie hier de uitslag Hoogste getal 1. Dtimon, A. (geweigerd); 2. Ligy, Felix; 3. Poot, Henri4. Candaele, Joseph; 5. Vergracht, J.; 6. Revnaert, H. Schoonste Roos: 1. Dunton, A. (geweigerd); 2. Dtimon, A. Punten en Roezen Ch. Deweerdt, artiüeur. Gaa'ïiazweïï. - Maandag aanslaande vertrekt ons 4" regement naar Gent en wordt vervangen door het 1° reg*. Bièftie, - Vrijdag is er eene diefte gepleegd in het kapelleken van den Frezenberg (Vlamertinghe)Al de juwee- len van het O. L. Vrouwbeeld zijn gestolen. Zelfmoord. - Zekeren M..., oud 14 jaar, wonende op het Wieltje, had te veel St-Pietersdag gevierd en maar ten 2 ure 's nachts te huis gearriveerd zijnde, kreeg hij eene beris ping van zijn vader. Om zijnen vader te tergen, hij heeft zich opgehangen. Van den 28 tot den 30 Juni. rrüooDTriv Mannelijk geslacht 4) GEBOORTEN Vrouwejijk° gj te znmen, 9. Duriez, Bruno, 71 jaren, werkman, weduwaar van Carolina Landsheere, Lange Thouroulstraat. De Coninck, Florentia, 27 jaren, kantwerkster, ongehuwd, Meenenslraat. Ver- straete, Adelaide, zonder beroep, echlgenote van Alphonsus Giller, S' Maartens-Nieuwweg. Kinderen heneden de 7 jaren. Mannelijk geslacht, 1. Vrouwelijk idem, 3. te zamen 6. Wervicq, 1 Juli 1871 Mijnheer de uitgever, Daar alles heden naar het politiek draait, mag ik Ued. thans schrijven over onze stad, die zoolang in den doodslaap der onverschilligheid gedompeld,eindeling komt te ontwaken en hare bevrozene leden schuddende, een heel ander leven aanneemt.Een zwart floers overdekte alhier de weldoende zon der verdraagzaamheid; het clericalismus drukte, als een loo- den hand, op de schouders der vreesachtige burgers en ieder een was als afgeschrikt over hetgeen zijn gebuur mocht zeggen of denken thans ontstaat er een nieuw tijdperk: de heerschappij der dompers begint te verdwijnen, het libera lism richt onverschrokken het hoofd op, onze burgerij be grijpt dat zij te lang lot speelpop gediend heeft van eenen hoop schijnheilige huichelaars. S' Pietersdag gaf aan de stad Wervicq eene gelegenheid om zich los te rukken van den ijze ren klauw der clericale dwingelandij: onbeschroomd heeft zij eenen plicht van welvoegelijkheid en van dankbaarheid vervuld jegens den eersten Magistraat onzer stad, de achtbare liberale Burgemeester wiens naamfeest op dien dag gevierd werd. Veel onzer ingezetenen zijn hem gaan geluk menschen, bij deze openbare betooging vervoegde zich de maatschappij der Vereenjgde Vrienden, de Fanfaren en het Korps Pompiers, samengesteld uit burgers diegedurfdhebben,niettegenstaande zij misschien morgen in hunne bestaanmiddels zullen gekrenkt worden. Het gaat ver niet waar, heer uitgever Wanneer men uit politieke vraak verbiedt aan een onderhoorigen de beleefdheids gelukwensch op den naamdag zijns oversten te gaan afleggen! Wij moeten hem hier niet noemen dien be diende die zijnen Burgemeester niet gaan gelukwenschen heeft; iedereen kent hem. Dat de burgers, die onbeschroomd zich welvoegeiijk ge loond hebben voor hunnen achtbaren heer Burgemeester, hier onze hertelijke dankbetuigingen ontvangen, voornamelijk deze personen die door hunnen maatschappelijken stand het meest kunnen benadeeligd worden Wervicq heeft het reeds begrepen dit korps, deze maatschappijen zijn geroepen om de naam onzer stad uit den vergetersboek te halen en hem te doen glanzen nevens de meest gevorde steden. Mag ons li beraal muziek, dat zich den avond van S' Pietersdag liet hoo ren, niet gesteld worden onder de voornaamste? Hebben onze Pompiers, met den welgekenden populairen Mr V. E. aan het hoofd, hunne onverschrokkcne en menschlievende pogin gen niet ten pande gesteld in den laatsten brand te Boesbeke? Wie leeft er, wie roert er te Wervicq? zijn het de liberalen niet? En wat doen intusschen de katholijke kopstukken? Zij nijpen in 't donker, beramen vraak legen alwie niet denkt als zij, en geven zich uit als zijnde de Navolgers van onzeij goe den God Wat schelmen! Maar hun rijk is uit. Ontv., heer uitgever, enz. W. ♦T* i It®. Vntircninghc, Burgemeester en Volksvertegen woordiger, van Poperinghe, is Zaterdag aldaar overleden. Een gemeente-onderwijzer doet aan de Eloile de vol gende mededeeling Heden, 27 Juni 1871is nog geen enkel onderwijzer van Brabant betaald voor zijne diensten, te beginnen van 1 Januari 1871, bewezen, ten zij in de plaat sen waar de gemeente-ontvanger van zijne eigene fondsen het geld heeft willen verschieten. Het gouvernement zendt «e subsidien niet en de ge meente-kassen zijn ledig dus voor de onderwijzers is er geen geld. a Bericht aan wien hel aangaat. Op de beurs van Brussel werd de fr nsehe leening ge vraagd aan 83 '1/16, dat is 9 /16 p. h. premie. De inschrijvingen in ons land op de frarische leening heb ben 300 miljoen bereikt, waarvan de helft door het huis Er- rara-Oppenheim werd ingeschreven, De korrektionele rechtbank van Hijsel heeft eindelijk uitspraak gedaan in de zaak der leveranciers van het Noordu- leger, die na eene aanneming te hebben gesloten van schoei sels voor zeer hooge prijzen, aan het intendentschap slechts schoenen geleverd hadden met kartonnen zolen. Men herin nert zich het gerucht dat dit bedrog veroorzaakte toen bet ontdekt werd. De plichligen de genaamde» Havry en Hickson, zijn veroordeeld, de eerste tot vijf en de tweede tol driejaren gevangzitting. Het schandelijke spel te Spa moet volgens het wets-ont- werp, dat in de Kamer aanhangig is, den 31 October 1872 ophouden. De kunstrijd, uitgeschreven door de maatschappij van rhetorika, onder kenspreuk Van Vroescepe dinne 'e Nieuport, die op 29 Juni bepaald was, is verschoven tot op Zondag 1 October eerstkomende, zijnde St-Michiejs of stads tweede kermis. Alle ingezonden stukken blijven geldig voor dezen kunst- strijd. In het hospitaal te Presburg bevindt zicht thans e?n jongmensch van 22 jaar, die sedert 20 Mei, dus -het be richt is gedagteekend van 15 Juni 25 dagen slaapt. Alle pogingen om hem te doen ontwaken, zelfs het galvano-maS" nelisme, mislukken. Elke houding, die men den slapende geeft, behoudt hij tot men ze verandert. Men voedt hem door inspuitingen, want slikken dort hij niet. Hij is zeer vermagerd

De Toekomst (1862-1894) | 1871 | | pagina 2