Sinds Nieuws. Briefwisseling dei' Toekomst. Versclïiiiige tijdingen. gië zich voorstellen aan Minister Kcrvyn eene Jiairen muls dlionneur op te dragen. En daar, niettegenstaande het oneindig getal ver oordeelingen voor aanslagen op de zedenhet kwaad hij lange niet uitgeroeid is, de Gendarm zal nog lange jaren zeer noodig zijn om de hand te leggen op de broederkens-onderwijzers die al te lang straffeloos hunne w raakroepende euveldaden hadden bedreven Bravo voor Gendarm Kervyn HARTELIJK VAAR WEL Aan vrienden en bekenden bij mijn vertrek van IJperen naar Antwerpen. 4e linie-regement. BURGERSTAND Huwelijken Sterfgevallen. Uperen, 8 Juli 1871 MrtjSö®)" ERRAR3, ScSiooiic Iiansteu. - De besturende commissie der Koninklijke Maatschappij van Schoone Kunsten der stad dent, heeft M. Aug. Böhm, onze stadsgenoot, met eene artis tieke zending naar Parijs gelast. Garnizoen. - Maandag morgend ten 10 1/2 ure is alhier per trein aangekomen, het 1° regement voetvolk, met staf, dat alhier bezetting komt nemen in vervanging van het 4° regiment. Dit laatstgenoemde is den zelfden dag ten 1 1/2 ure namiddug van hier vertrokken, zich naar Gent begevende van waar het ander kwam. De ingezetenen zijn eens om te verklaren dat zij met het vertrekken van het 4° regiment, veel ware en goede vrienden bij het korps officieren komen te verliezen. Die hoeren, niet tegenstaande hun kort verblijf in onze stad, hadden weien de achting en de vriendschap van iedereen te winnen. Concert. - Donderdag avond van 5 tot 6 ure heeft het muziek van het 'le regiment een Concert gegeven op onze Groote-Markt. Men zegt dat voortaan alle Donderdagen de IJperlingen de voldoening zullen genieten deze artisten te mogen bewonderen. Rüsetoi-ie». - Zondag 9" dezer, gaan eenige onzer stadsgenoten, die zich op het vak der Tooneelkunst toeleggen, naar den Prijskamp van Poperinghe om aldaar mede te dingen naar de prijzen voor tooneel- en zangkunde uitgeloofd dooi de Maatschappij de Roeysche Barbaristen. Eenige ware liefhebbers van hier en andere plaatsen zullen op het feest te Poperinghe niet kunnen tegenwoordig zijn, daar zij hel feest ter nagedachtenis van wijlen den heer J. F- Wiliems te Gent gaan bijwonen. Kusast- en Letterkring. - Eene afvaardiging van drij leden van den Kunst- en Letterkring onzer stad gaat Maandag deel nemen aan het feest ingericht door de Maat schappijen 't Willemfonds en liet Willemsgenootscliap, le Gent, ter nagedachtenis van J.-F. Wiliems. Vlnamsclie Ster. - Deze maatschappij zal insge lijks op het Genlsche feest vertegenwoordige zijn door haren Voorzitter. RiiecSstjes-WeesSimls. - De Knechtjes uit het Weeshuis onzer stad hebben dit jaar zeer schoone uitspan ningen. Verledene week deeden zij eene speelreis naar Kor- trijk, en Maandag laatst gingen zij naar het groot Buitengoed van den heer Carton-Hynderick, Voorzitter der Burgerlijke Godshuizen, alwaar eene kleine feest ter hunner intentie was ingericht. V'an tien 30 Jtuni tot den 7 Jtnli. GEBOORTEN Mannelijk geslacht 4) (e y Vrouwelijk a) Delahaye, Leopoldus, werkman, en Desramaut, Octavia, kantwerkster. Morleiez, Josephus, wever, en Dedeckere, Rosalia, kantwerkster. Struyve, Desiderius, werkman, en Defrancq, Maria, herbergierster. Vandecasteele, Alphon- sus, bakker, en Terrier, Stephania, zonder beroep. Vaniholt, Augustus, 19 j., student, Boterstraat. De- snick, Carolina, 81 j., zonder beroep, ong., S' Pietersplaats. Deiporte, Mathilda, 03 j., zonder beroep, weduwe van Cassianus Pascal, S'Jacobslraat. Panneele, Theresia, 78 j., zonder beroep, weduwe van Andreas Cooren, S' Jans-Hospi- taalstraat. Annoot, Eudoxia, 47 jaren, zonder beroep, ong., Boterstraat. Janssens, Carolina, 28 j., schipperin, ong., S'Jans-n.Ypre. Debruyne, Clementia, 63 j., zonder beroep, echtg, van Carolus Leien, Hondstraat. Godschalek, Josephus, 57 j., schoenmaker, echtg. van Melania Peraerd, Meenenstraat. Dcuninck, Eugenius, 18 jaren, blikslager, Meenenstraat. Kinderen beneden de 7 jaren. Mannelijk geslacht, 3. Vrouwelijk idem, 1. tezamen 4. Poperinghe, 7 Juli 1871. Jfieijt'fsrliifj cm et W. IVtw SSeue/eizflee. Indien het pijnlijk is voor eene stad van haren Burgemees ter le verliezen,indien het gevoelig isvoor eene politieke partij zich een harer getrouwigsle leden door de dood ontrukt te zien, dit droevig gevoelen mort al zijne vertroosting vinden in de schitterende wijze op welke M.Van Renynghe is begra ven geweest. Deze begraving, die Woensdag laatst ten VI ure plaats had, was inderdaad, door haren luister en hare zeld zaamheid, eene gebeurtenis voor Poperinghe waarover al wie er belang in had fier mag zijn, daar dusdanige plechtigheid, de hoedanigheden van den overledene ophelderende, dezelve zooveel le klaarder heeft doen uitschijnen en te voordeeliger heeft doen schatten. Iedereen was doordrongen van het ge heugen der langdurige difolen bevvezen door M. Van Renijnghe aan de stad in zijne hoedanigheid van Burgemeester en aan het land in zijne hoedanigheid van Representant. De herinnering van zijne benaming als Ridder van het Leopold's- Orde bekrachtigde in het algemeen gevoelen de waarde van dit verdienstelijk leven zoo onharnihartiglijk door den zeissen des tijds aan de maatschappij ontrukt. Ook het is niet te ver wonderen dat al wie de openbare weldaden van M. Van Re- nynghe heeft kunnen waarderen, het zich eene plicht geacht heeft aan dezelve eene laatste hulde te bieden met voor zijne ziel een gebed te storten en zich te voegen bij eenen stoet welken het karakter van zijqe hooge bedieningen verplichtend maakte. Niet alleen de afgeveerdigden van het Staatsbestuur en van de Krijgsoverheid hebben, benevens de geestelijkheid, op eene officieele wijze den stoet gevormd; maar al de adminis tratieve gestichten der stad, de openbare ambtenaren, ver scheidene gilden en maatschappijen, en eene talrijke menigte politieke en bijzondere vrienden van M. Van Renynghe zijn het geleide bijgetreden om onzen Burgemeester en Represen tant naar zijne laatste woning te vergezellen. Ziehier de samenstelling van dezen stoet 1° Het Stadsmuziek; 2° het Korps der Pompiers; 5° de Maatschappij der Bijtende Grenadiersonder het bevelheb berschap van M. 'Amalus Slep; 4° de fijne bloem van den Katholijken Kring van IJperen, onder het beleid der heeren Spillebout en Maubus; 5° de Gemeenteschool; 6° het Bisschop pelijk Kollegie; 7° de Gilde van Sl Sebastiaan; 8° de Weezen- school der knechtjes, gezegd Roobouljes; 9° de Weezenschool der meisjes, gezegd Zwarte. Mutsen; 10° het gesticht dei- Oude Weduwen; 11° het Otidmannenhuis; 12° het muziek var. het Ic Regiment; '13° twee compagnien Soldaten; 14° zestien Standaarden; 15° de Geestelijkheid; 10° het lijk voor- afgegaan van den Opperhuissier der Kamers en gedragen door vier andere Huissiers, nevens welke de pelder gehouden werd door den heer Minister Kervyn de Lettenhove, M. den Senateur Baron Mazeman, M. Thibaut, Onder-Voorzitter der Kamer, M. Alph.Vandenpeereboom,Volksvertegenwoordiger, en de heeren Van Merris en Roelens, Schepenen der stad; 17° de mannelijke familie van den overledene; 18° M. de Gouver neur Vrambout vergezeld van een tiental leden der Kamer (Biebuyck, Guilery, Vermêere, ïhienpont, Magherman, Van Wambeke, Snoi, Vansteene), van den Distrikt-Conimissaris M. Ruzette en van eene menigte openbare ambtenaren waar onder men gemengeld zag de leden van onzen Gemeenteraad, de üischmeesters, de Hospiceheeren, de leden der Kerkfabrie ken,de Hoppewarandeerders en anderepostbekleeders der stad; 19° nog eene compagnie Soldaten; 20° de vrouwelijke familie van den afgestorvene; 21° een vijftigtal douaniers. Vooraleer men de stoffelijke overblijfsels van Mijnheer Van Renynghe uit het sterfhuis iiglle, werd over dezelve eene lijkrede uitgesproken door M. Van Merris, uit naam van het Gemeentebestuur en van gansch de stad, eene door M. Thi baut uit naam der Kamer, en eene door M. Spillebout uit naam der katholijke partij, ter welke gelegenheid deze laatste heer op de onbetamelijkste wijze getoond heeft met welke ha telijke driften hij en zijne partij bezield zijn. Vele omstaanders waren veronlweerdigd over de stoornis welke die politieke kerel aan deze triestige plechtigheid toebracht. Na het eindigen van den dienst moest de stoet in dezelfde rangschikking het lijk naar heVkerhof begeleiden maar hij is door eene plotselijke dondervlaag uiteengedreven geweest, en slechts die welke ongevoelig waren aan het water des Hemels hebben de teraardbeslellingen de laatste gebeden kunnen bij- woonen. it. s». X. sssssss Zondag heeft het muziekkorps van het 1° linie regiment, onder het bestuur van M. L. Simar, zijn vaarwel-concert ge geven op den Kouter te Gent. Op het einde van het concert, toen het muziekkorps de Braboconne aanhief, werd het luid ruchtig door het publiek toegejuicht, ais blijk van achting en goede herinnering welk dit muziekkorps en zijn verdienstelij ke muziekmeester daar achterlaat. Het bestuur van den brievenpost, herinnert het publiek, dat de wet van 29 April 1868, op straf eener boete van 26 tot 500 fr., verbiedt: 1° in de brieven of in alle andere briefwis selingen geld, zilver, juweelen of andere kostbare voorwerpen te steken2° in brieven voor het binnenland waarden aan drager te sluiten, ten ware men die onderwierpe aan de forma liteit van het Cliargement, met de verklaring der waaiden, en er het recht van betaalde. De wet zondert van dit laatste verbod uit: de waarden in papier, die de som van 5 fr. niet te boven gaan en de poslmandaten. De talrijke overtredingen, sedert het in voege brengen dezer wet vastgesteld, doen zien dat zij onvolledig door het publiek begrepen is. Het bestuur heeft zich tot nu toe onthouden van vervolgingen in te span nen, doch het denkt le moeten verwittigen, dat het voortaan de overtreders bij het gerecht zal aanklagen. De kapellaan Hoegel, te Crefeld, is tot eene boete van 50 thalers veroordeeld, omdat hij in eene predikatie had ge zegd, dat zij die professor Michelis (tegenstander der onfeil- baarheidsleeij bij zijn bezoek aldaar ter stede gastvrij ten hunnent hadden ontvangen, daardoor voor eeuwig ge brandmerkt en geschandvlekt waren. De graaf van Chambord is sedert den 20 Juni te Brugge hij houdt zich in een volstrekt incognito. Maar zijne photo- graphien, die in omloop beginnen te komen, hebben hein reeds verscheidene malen doen kennen. De heer Keiler, gewezen afgevaardigde van Straatsburg, die op het oogenblik te Brussel zijn verblijf heeft, bezoekt dikwijls Hendrik V. Er is in dit oogenblik te Londen van niets anders spraak dan van den engelschen doktor Hutchinson, die bevestigt een onfeilbaar middel te hebben ontdekt om den cholera te gene zen, en die inderdaad een groot getal lijders metdiesmetziekte aangedaan, heeft gered. Het geneetniddel is zeer eenvoudig, verzekert men, het leg gen van Cotodion op de maag, gepaard gaande met het inne men van eene grootehoeveelheid rhum of brandewijn. Men verzekert ons dat in eenige uren de zieken, wier tor- stand wanhoopend was, gered zijn geweest Woensdag heeft de rechtbank van Antwerpen 77 melk boeren en boerinnen der stad en omstreken gevonnist, die allen beschuldigd zijn van vervalsching van melk. 't Is beter als zoo heel veel, doch wij wenschen van harte dat zij elk een jesuiet in hunne famillie hadden, dan zou er hoop op vrij komen zijn, na de veroordeeling. Inlichtingen le nemen hij bakker Hessels. Dit Munchen wordt gemeld, dal de Katholieke tegenstan ders der Onfeilbaarheidsleer hebben besloten, den Minister van Eeredienst te verzoeken dat een of meer der tegenwoordige kerkgebouwen aan hen worden afgestaan, ten einde aldaar hunne goedsdienstoefeningen te houden onder leiding hunner eigen geestelijken. Aan den Miinchener professor Zenger, die dezer dagen zrer gevaarlijk ziek lag, heeft de geestelijkheid de sacramenten dei- stervenden geweigerd, zoolang hij zijne onderteekening van het protest tegen de Onfeilbaarheidsleer niet wilde herroepen. Hij heeft dit echter niet willen doen. Daarop zijn hem de sar cramenten toegediend door prof. Friedricb, waartoe pastoor Renftle de hostie enz. uit Mehring had overgezonden. Zenger is eenige uren later overleden. Den 2 Juli was de verjaring van den dag, toen in 1849 het fransche leger, onder generaal Oudinot, de ilaliaansche revolutionnairs uil Rome verdreef. De ontroostbare weduwe van Rossini doel de snuifdoo- zen verkoopen van haren beroemden echtgenoot. Men kan er twee tentoongesteld zien vóór liet venster van een juwelier, in de St. Huibrechts-Galerij te Brussel. De eene draagt in briljanten de naamletters van Victor-Emmanuel en is 3200 fr. weerd, en de andere is een geschenk van Isabella II van Spanje, die op 1800 fr. geschat wordt. -M. De Norine, pastor te Heule sedert 40 jaren is er den 1 dezer maand overleden in den ouderdom van 72 j. en 40 m. Een groote brand is Zondag morgend, rond 10 1/2 ure uitgeborsten in eene hofstede aan de godshuizen van Brugge loebehoorende en bewoond door den heer Jonckheere, land bouwer te Thourout, langst de kalsijde naar Oostende. Het openbaar gerucht schrijft dien brand toe aan de kwaad willigheid, maar wij weten niet of hét gegrond is. Men schrijft uit Roubaix, dat eene hevige brand de ka- toenfabriek van M. Motte-Bossut heeft vernield. Het verlies wordt op 100,000 fr. geschat.Men zegt dat niets verzekerd is. I)e pompiers, onlangs ingericht, hebben veel moed getoond. De Demokratische Internationale Maatschappij van Florencie is door het italiaansch gouvernement ontbonden, omdat zij de Commune van Parijs wenschen van goed geluk had toegezonden. -Washington, 1 Juli. Gedurende de maand Juni is de schuld van de Vereenigde Staten met 7,103,000 dollars ver minderd. New-York, 2 Juli. De tijdingen uit Nieuw-Orieans, doen eene vermindering van 25 p. h. op de ontvangst van het katoen voorzien. Eene jammerlijke gebeurtenis, zegt de Vérité, heeft op den dag der kiezing te Parijs plaats gehad. Op bet oogenblijk dat een detachement soldaten, zonder wapens, door een bataljons- hoofd aangevoerd, in de Mouffelardstraat kwam, werd er eet* geweerschoot gelost en raakte een soldaat, die dood ter plaats bleef. De kogel uit eene venster komende schijnt op dea

De Toekomst (1862-1894) | 1871 | | pagina 2