VAN IJPEREN 4 FRAKKEN "S JAARS Nr 48^. Tiende Jaar. ZONDAG, 23- JULI 1871. Politiek. Stads,-Kunst-en Letternieuws. Verscliillige Tijdingen. Markten. Bekendmakingen. LIBERALE VEREEWIQING Politieke berichten VOOR IJPEREN. Fr. 4-80 VOOR BUITEN STAR. Aankondigingen: 12 een li men den regel. Reklamen: 25'cenlimen. 0 rums: v:ii; Bureel; Dixmudestraat, 59.— Alle inzendingen vrachtvrij. DER STAD EN ARRONDISSEMENT IJPEREN. Mijnlieeren De Liberale Yereeniging, in zitting van 18 dezer maand, heeft besloten zich te onthouden in de kie zing die moet plaats hebben den 27 Juli aanslaande lot bet voorzien in de vervanging van M. Yan Re- nynghe, als lid van de Kamer der Volksvertegen woordigers. Dit besluit is genoodzaakt door de weigering van alle eandidatuur van wege de mannen die door het kiezerskorps lot dien post als aangewezen waren. Ten anderen dit besluit is door de tijdsomstan digheden verrecht veerdigd. Ten gevolge der moorddadige gebeurtenissen die den franschen grond met bloed bezoedeld hebben en,na zooveelvcrnielingswoedende daden dieParijs in den rouw dompelden, de geest der menigte schijnt zóódanig veriamd, dat de openbare denkwijze als onverschillig geworden is aan alles wat rondom haar voorvalt; maar deze verslapping, die men door geheel het land bestatigt, kan maar tijdelijk zijn daarom, Mijnheeren, men moet onze onthou ding van heden niet aanzien alsof wij afstand zou den doen voor het toekomende. Als in het verledene wij zullen altijd de eischen eener aehteruitkruipende partij bevechten, die zou willen de misbruiken van vroegere lijden zien her leven. en wij zullen ons gelukkig achten, tot bet volvoeren dezer taak, de medehulp te bekomen van al de mannen, die rechtzinnig toegedaan zijn aan de gevoelens van vooruitgang en goede orde. De onthouding die wij u aanbevelen, Mijnhee ren kan onder verscliillige vormen uitgevoerd worden, het zij met niet te gaan stemmen, het zij met een wit brief ken in de stembus te geven, enz. Wij dringen op geen dezer vormen aan. Dat ie dereen te werk ga overeenstemmig met zijne intres ten of zijnen voorkeur; maar dat men zich wel wachle ons liberaal vaandel te verloochenen, door zijne stem te geven aan een politieken tegenstrever. Het zijn deze redenen die ons dit besluit hebben doen nemen wij bevelen die aan uwe overweging, in de hoop dat zij tot geleidsnoer zullen dienen bij al de mannen die rechtzinnig de liberale gezindheid heherligen. IJperen, 18 Juli 1871 De betaling door Frankrijk van hel eerste half milliard oorlogskosten aan Pruisen, zal weldra ge ëindigd zijn. Onmiddelijk daarop zullen de Duil- sehe troepen de departementen van den Eure, de Somme en Seine-Inférieure ontruimen. De afgevaardigden der overweldigde departemen ten, dringen sterk bij het gouvernement aan, om de tijdstippen van betaling der oorlogsschaêvergoeding te verhaasten, ten einde de ontruiming der Pruisen le bespoedigen. Den 14 Juli hebben herbaalde ontploffingen den schrik in Parijs vespreid. Die ontpioffiingen hadden plaats te Yincennes in een depot van kardoezen en bommenhet was een regen van houwitsers en kogels, welke op den omtrek neervielen. Hel bosch van St. Maur geraakte op verscliillige plaatsen in brand. In den aanvang rekende men op een 500 tal t slachtoffers, doch bij nader onderzoek heeft men bevonden dal de ramp zich bepaalt bij een klein getal dooden en gekwetsten. Mgr. Guibert, aartsbisschop van Tours-, is aarts bisschop van Parijs benoemd, in vervanging van Mgr. Darboy, het ongelukkig slachtoffer der Corn- munemannen. Volgens eene diplomatische briefwisseling zou China even als Rusland deed met bet traktaat der Zwarte-zee hel traktaat, in 1869 gesloten, willen verbroken zien. Rusland en America zouden dien eiseh ondersteunen. In Spanje duurt de kresis voort; drie ministers hebben andermaal hunne demissie gegeven; op verzoek van Serrano zullen de ontslaggevers zicli echter nog 24 uren bedenken. Men moet het lezen om het te kunnen geloovcn. Het Nieuwsbladin het vooruitzicht der aanslaan de kiezing, welke zal moeten plaats hebben ter ver vanging van den heer Van Renynghe, spreekt met eene onbetamelijke verachting van het gevallen Mi nisterie, juist alsof bet zou bewezen zijn dat die mannen het land zouden ten onderen gebracht heb ben, dal zij onder de belofte van de belastingen af te slaan, binnen het jaar hunner aankomst, dezelve zouden vermeerderd hebben; alsof zij, om de kie zers te foppen, de belofte zouden hebben gedaan het soldatespel te verminderen en in tegendeel de geheele bevolking onder de wapens zon willen brengenen in een woord, alsof zij Belgenland hadden onteerd met de band te bieden of persoon lijk de spaaroordjes van duizend en duizend on ge lukkigen af le persen onder voorwendsel van dezelve te verchristelijken. Nogtans zij hebben zich nooit van zulke scborken'jen plichtig gemaakt; noch de hand geleend aan zulke nietweerden noch nimmer de conscienlien noch de eerlijke ge voelens gekwetst met de gedachtenis van den vader van onzen Vorst te beledigen of de goddelijkheid van Christus te loochenen Integendeel, het gevallen Ministerie had ons va derland verheven uit den betreurlijken toestand waarin het klericaal beheer hel in 1847 had laten vallen, en diezelfde Ministers die het Nieuwsblad tracht te vernederen hebben destijds in de Kamers der naburige landen als voorbeelden van schran derheid en beleid aangeduid geweest, hclgecu waarop noch de Jacobs, noch de Kervyns, noch de Wasseigen nimmer geen aanspraak zullen kunnen maken. Alwie de ijpersche klericale nieuwsbladen leest en die de gezonde reden bezit, moet zich vragen hoe het mogelijk is dat eene partij, en namelijk eene partij welke door de Bisschoppen en de gees telijkheid wordt beleid, zich toelaat van dergelijke schendsehriflen uit te geven of te ondersteunen de twee laatste nummers, zoo wel van het Journal d'Ypres als van het Nieuwsblad, houden eene aaneenschakeling in van walgelijke lasteringen, die verfoeilijk zouden zijn indien zij niet belachelijk waren. Er is onder andere een van hunne aanha lingen die ons te veel vergeestigd om dezelve aan onze lezers niet mede te deelen, er is kwestie van den heer Spillebout die de liberale partij van IJpe ren onder de hielen van zijne leerzen moet verplet teren Ziet gij Druon Panlaleon van Rousselaere, die zich de pluime op het hoofd stelt IJperen te gelei den en alwie inzijnegevoelensnietdeelen tekunnen bréken gelijk glas; het is waarachtig aardig dat de sukkelaar niet gevoelt dat hij niet anders dan de rol speelt van de vliege van Eusopes; de heer Spille bout slaat ook zijne vlerken open omdat den kleri- calen wagen voortgaat; maar dat hij zich niet in- beelde dat hij of de maatschappij waarvan hij voorzitter is, er iets aan doethet zijn de Bisschop pen die de kandidaten aanduiden, en de kiezers die stemmen, niet voor het welzijn van het land, maar voor hunner ziele zaligheid, en de heer Druon Spillebout kan er zoo weinig aan doen dat, indien hij een kandidaat tegen den wil van Monseigneur moest ondersteunen, hij gezamenllijk met de Mau- bussen en de Desagers geen twintig stemmen zou kunnen aanwerven. De runderpest doet grooten voortgang in het de partement van liet Noorden, bijzonderlijk in de omstreek van Valencijn. Het schijnt dat veel van bet getroffen vee aan de slijting wordt geleverd en dat onder ander een veertigtal zieke schapen in het abattoir te Bijsel zijn geslacht geworden. Indien bet waar is, zulk eene verwaarloosheid van wege hel Gouvernement is in state om het ge heel departement en de aanpalende streken te ruï neeren want de slachters en bedienden die bij de zieke schapen zijn geweest, die de vellen of het vleesch hebben gehandeld en nadien bij ander vee of bij schapen zullen gaan, zullen buiten twijfel de ziekte voortzetten. B&ettt a a.»® i fii Bh QmmHp

De Toekomst (1862-1894) | 1871 | | pagina 1