Stads Nieuws. Briefwisseling der Toekomst. Be kruisvaart der lfle eeuw. Verschilligc gen. willen, zonder iemands controle beschikken over de gelden die hel eigendom der armen zijn, en het is gekend hoeveel capitalen er verloren zijn gegaan. Zij spreken onbeschaamd over de Lamotte-school en lasteren de liberalen terwijl men de verdwijning van 40 duizend franks van hel geld der arme kinderen bestaligt. Liefdadigheideen schoon woord maar het past niet in den mond van dezen die de erfenissen der arme familjen rooven Sprekende wegens den Godsdicnt. Zij schreeu wen omdat men op het kerkhof, zonderonderscheid van geloof, de menschen begraaft; zij zeggen dat de liberalen den godsdienst vervolgen omdat zij daardoor de macht ontnomen zijn om de menschen tot na hunne dood, tot schande der overlevende familie, te vervolgen. Zij durven spreken van Gods dienst, en de spansche inquisitie zal voor eeuwig aan de menschen zeggen hoe gij den godsdienst verslaat Dan over de benamingen. Het liberaal ministerie heeft 20 jaren lang, zon der onderscheid de plaatsen verdeeld, en indien er min calholijken dan liberalen ervan genoten heb ben, 't is dat er mangel aan bekwaamheid bij de eatholijken was want om eene plaats van het gou vernement le bekomen was het toen noodig dat men bij zijnen cathechismus nog eenige begrippen bezat van administratie. In den korten lijd dat gij zult hecrschen, zullen wij optellen hoeveel liberale zonen gij zult benoemd hebben Geheel het manifest is eene fopperij, waarin zij openlijk den spot drijven met al de kiezers. Luister wat zij durven zeggentijdens het li beraal beheer zijn al de goede wetten door de ea tholijken gestemd geweest: ijzeren wegen, kalsij- den, keiwegen, vaarten, koophandelslraktaten, afschaffen van barrieren en octrooien, ehz., enz altijd hebben de calholijken eraan toegejuicht! God gave zeggen de huichelaars dat wij heden daags van de liberalen het zelfde mochten zeggen maar dwarsboomen, dweesdrijvenhinderpalen leggen, tijd en geld verkwisten, schijnt tegenwoor dig hun eenig belang. Hoe vindt gij het, kiezers? onze gelukkigmakers vermeerderen hel soldatenspel, verhoogen de con tribution, verkwisten het gespaard sommeken van 80 miljoen franks, verdobbelen de prijzen op den ijzeren-weg, zij ontnemen aan liberalen kiezers hun slemricht af, en de liberalen zouden dit alles moeten ondersteunen en toejuichen Wij herhalen het, zij verliezen de holle, of drijven den spot met alwie kiezer is. BURGERSTAND Sterfgevallen. IJperen, 2!) Juli 1871 Ziehier de uitslag der kiezing van Donderdag 27 Juli 4871: MM. BERTEN, Notaris4492 stemmen. THEODOOR CERIEZ, Kunstschilder 20.7 Witte brief kens420 Wat wij op deze kiezing bemerkten, was dat geen één ca- tholijke stemmer het heeft durven bestaan te huis te blijven. De weinige liberalen die gaan stemmen zijn, hebben gepro- lesteert tegen de achteruitkruipende candidatuur van M. Felix Berlen door het leggen van een wit briefken of het stemmen voor den achtbaren heer Ceriez, kunstschilder alhierwoonach- tig, die op enkel voorstel zijner vrienden en zonder de minste werking 205 stemmen bekwam De catholijke zaak moet wel magere kansen hebben omdat de kopstukken het noodig ge oordeeld hebben, van in eene kiezing waar geerie kiesworste- iing was, zulkdanige drukking op hunne werktuigen uit te oefenen. ¥!aaasi§c8«e §4©ï». - Deze maatschappij, willende het hare bijbrengen om de feesten van Stadskermis op te luis teren en het volk bij middel van 't vlaamsch tooneel te stichten in taal en zeden, heeft de noodige toelating en de ondersteu ning van Stadsregering ontvangen om op Dinsdag 8 Augusti eene publieke en kostelooze vertooning te geven. Plakbrieven zullen de samenstelling van dit tooneelfeest aankondigen. Wij zijn gelukkig dit te mogen aanstippen als doorslaande bewijs dat onze Stadsregering de taal onzer vrome voorvade ren ondersteunt. Onze tegenstrevers, moesten zij eens op het Stadhuis geraken, hebben bedreigd van alle maatschappijen en volksvermaken af te schaffen, en dezelve te vervangen door processien en congregatiën €©s5e©i!ile lmitcn. - Programma der muziekstukken die zullen uitgevoerd worden den 50 Juli 4871, om G 4/2 ure, in den Dof der MaatschappijLa Concorde, door het Muziekkorps der Stadsschool, onder het bestuur van M. A. Balmacckers. 4° Pas redouble: Lisbonne, P. Van Wymersch. 2° Ouverture: La Médaille d or, Gurtner. 5° Fanlaisie sur Lara, arr. par. Ch. Oito. 4° Ouverture: L'Amitié, Ch, Otlo. 5° Souvenir Montagnard, Platteel. (i° Christmas, Valse, D. Godfrey. - Zie hieronder de ofificiëele lijst der maat schappijen van Muziek en Zang die op Zondag 6 Augusti 1874 op onze kermis hij beurt zullen moeten uitvoeren: Miizieken. Zonnebeke, Erquinghetn, Rouseiare (S' Ce cilia), Armcntiers, Meessen, Rouseiare (Fanfaren), Iseghem, Wijnendale, Thielt, Roncq, IJperen (Pompiers en 1° Linie- regemenl), Thienen, Bergen (Frankrijk), Steenvoorde, Belle, Paschendale, Kumbeke, Weezenschool (fJperen), Wijtschate, Voormrzeeje, Stadsschool (IJperen), Eecke, Langemark, Passchendaie (vlijt voor kunst), Boeschepe. Koormaatschappijen. De school van 't 10 regt., Dix- mude, Wervicq (Frankrijk), Moorseele, Armentiers, Hooglede, Wervicq (Union chorale), Wijnkel-Sint-Eloy, Iseghem (Mandelkoor), Wervicq (Renaissance), Ronsselare, Iseghem (Crombetz), Roubaix Lijre), IJperen (Chceurs) Hazebrouck, Aire, Kortrijk, Dunkerque, Roubaix (Société chorale), Rijsel, IJperen (Lvre). Eiicffiissg. Iets waarop misschien weinig menschen gelet hebben, is dat de kiezingen, welke te IJperen naar den wensch der clericalen uitgevallen zijn, geschied zijn onder de bescherming van den II. Panlaleon (martelaar) wiens naamfeest op dien dag (27 Juli) gevierd wordt. Die zonderlinge samenloop van omstandigheden wil iets beteekenen zou Druon-PantaIeon,met zijne al verpletterende hielen de martelkroon te verwachten hebben? Alles is moge lijk: de schikkingen der Alvoorzienigheid zijn ondoordring baar LA. LYRE OEVRIERE. Ziehier wat wij lezen in de Opinion van 25 Juli laatst Er bestaat in stad eene Koormaatschappij, genaamd de Lyre Ouvrièresamengesteld uit werklieden, zooals haar naam het aanwijst, deze maatschappij vervolgt het prijsbaar doel aan hare leden, na de werkuren, een aangenaam tijdverdrijf te verschaffen. Muzie maken, en door dit beschavend middel den werkman af te 'wijdéren van de herberg is voorzeker een zedelijk en christelijk werk. Dit schijnt noglans het gevoelen van M. den deken niet te zijn, daar hij deze maatschappij komt te verbieden, aan allen die in de kerk het een ofander plaatseken bekleedt. Zij moch ten kiezen de Lyre verlaten of hunnen post kwijt. Welke misdaad mag toch die ongelukkige maatschappij begaan heb ben om zoo den toorn van M. den deken verdiend te hebben Wat misdrijf verschaft ze de eer den clericalen haat op zich te halen Wij hebben het overal gevraagd, en niemand weet er iets van. liet is toch niet omdat men voorgesteld had eene serenade aan den heer Burgemeester te geven, den avond vóór zijnen feestdag? Ten anderen, een deken heeft geen redens noodig om zijnen wrok lucht te geven een gril is hem genoegzaam. Ook indien wij eenige woorden zegden over een incident die het voorwerp aller gesprekken is, is het niet om er onze verwondering over uit. te drukken dat het zich opgedaan heeft. Niettegenstaande de reputatie van verstandig man die velen aan M. den deken willen geven, reputatie waaraan hij, in het voorbijgaan gezegd, een harden stoot komt te geven wat ons betreft, wij weten zeer goed dat er van den kant der pries ters, hoe aantrekkelijk hunne manieren zijn, nooit dan fana- tism en overheersching te verwachten is. Wij weten nog dat hetallernoodigst is zich op zijne hoede te houden tegen dezen die uitwendig aantrekkelijk zijn en honigwoorden in den mond hebben. Wij bedanken M. de deken omdat hij eens te meer bewezen heeft dat onze oordeelvelling niet mis was. Wij bedanken er hem over, niet voor ons die gelukkiglijk van over lang deze bewijzen niet meer noodig hebben, maar omdat het nu vast gesteld is bij de klas die het toekomende jaar een nienw kies- element zal uitmaken, klas waaruit de Lyre Ouvrière is samengesteld, welke zotte verwaandheid de clericalen bezielt, en waar heen zij ons zonden leiden indien de nieuwe kiezers hun de deuren van het Stadhuis moesten openen. Dit zai niet zijn, te oordeelen naar hetgeen komt voor te vallen. De bedreigingen van M. den deken hebben overal het uit werksel niet gehad waaraan men zich verwachtte. Een werk man, bewijs van de edelste onafhankelijkheid gevende heeft niet geaarzeld het hoogzaal van S' Maartens te veriaten liever dan onder den tijranieken wil van den zoeten herder der deke nij te plooien. De hoogmoed van M. den kqneunink moet er deerlijk om gakrenkt geweest zijn. Wij zijn spijtig voor hem. Nochtans wij wenschten dat hij nog dikwijls alzoo vaarde, al moest hij nog duizend maal meer vernederd worden. van d©n 21 den 2fi JUala. GEBOORTEN Mannelijk geslacht z;lm( Vrouwelijk o) Soeuen, Hortcntia, 40 jaren, kantwerkster, echfgenoote van Ludovicus Pertry, Mondslraat. Taverne, Franciscus 58 j., werkman, echtgenoot van Godelieva Oc!ent,Nederstraat. Boudry, 49 jaren, wever, Janseniusstraat. Kinderen beneden de 7 jaren. Mannelijk geslacht, 0. Vrouwelijk idem, 3, te zamen 5. Poperinghe, 28 Juli 4874 Even als de heerschzucht, de roofzucht, de onwetendheid en de bijgeloovigheid de bijzonderste beweegkrachten waren die in de B ©sa 12°ees$w het volk aangedreven hebben om de wapens op te vatten tegen de ongeloovigen en de ketters, en om, onder den invloed van driftige predikatiën, Jerusalem te ontnemen aan de Turken, zoo ook hebben wij'dezelfde be weegkrachten en dezelfde invloedmiddels in de 10° ©eisw eene kruisvaart zien te weegbrengen legen de liberalen en de francmagons die gedurende drij en twintig jaren ons heilig land in het ongeloof en de ketterij gedompeld hebben. Men heeft gewild dal ons katholijk Belgie zoude ontrukt worden uit de klauwen van dat helsch gebroed; men heeft gewild dat de belgisché bevolking, die zoo ongelukkiglijk door de ver volging der priesters en door het sluiten der kerken van de vrije uitoefening van haren godsdienst is beroofd geweest, zoude verlost worden van die godloochenaars en die gods diensthaters; men heeft gewild dat de gemuilbande slaven van ons godvruchtig land zouden gered worden uit de ketens, waaronderzij lagen te zuchten,om aan de menschlievende be scherming van katholijke bestuurders toevertrouwd te wor den; men heefl voornamelijk gewild, door eene uiterste poging Donderdag laatst aangewend,dat de Poperinghenaars, deIJperlingen en andere inwooners van ons arrondissement aan de zoete en vaderlijke heerschappij der portiers van den Hemel zouden overgeleverd worden. Ook was de vurige oproep ten dien einde door het mani fest van het Journal d'Ypres aan al de katholijke kiezers toe gestuurd, allerbewegelijkst en weerdig van de edele onderne ming waartoe men het volk wdde opwekken. Van niet anders sprekende dan Van <le ziele zaligheid waarvoor alle wereld- sche belangen moeten wijken, en in stilzwijgenheid voorbij gaande de vermindering der budjetten,de militaire onkosten, de belangen van koophandel en nijverheid, de reisprijs der ijzeren wegen, enz., enz., het voormeld manifest liield zich uitsluitelijk bezig met de middels die den mensch tot den Hemel moeten brengen. Zijne geleerdheid ontvangen bij de broedertjes om later in de gewijde aarde te mogen begraven worden, daar is hetgeen waarover het Gouvernement meest moet zorgen, daar is geheel den inhoud van het katholijk programma, daar is de rede waarvoor wij katholijke repre sentanten moeten kiezen. Wij moeten het bekennen, de heilige kruistocht van Don derdag laatst is uitnemende we) gelukt. Door de kiezing van M. Berten de christene slaven zijn vrijgevochten hun geloof is gered van nu af zullen de grslolene kerken op nieuw open gaan, en de klokken, diezoolung gezwegen hebben, zullen op nieuw mogen luiden en bellen. Nu is de religie zegepralend, nu is onze zaligheid ons verzekerd. Met M. Berten zullen de werklieden niét meer moeten eten; met M. Berten zullen de stiel- en neringdoeners hunne deur mogen sluiten en hunnen buik kunnen vullen met heilige Hostiën. Proficias, Pope ringhe Een farceur, die wel teekenen kan, had Donderdag laatst eene karikatuur gemaakt verbeeldende eenen kermismuziekant meteen orgel waarop een groot getal mannetjes dansten, e'1 die voorzien was van eene vrang die ook den vorm van een manneken had. Een van de beldjkers vond dat [de vrang M. Berten was, en dal de draaier, met eenen bril op zijnen neus, den bisschop van Brugge slachtte. X. Men schrijft uit Olst (Holland), 25 Juli: De aardappelenziekte is in de laatste dagen op een onrust barende wijze toegenomen. Het zijn vooral de muisjes die hevig zijn aangetast. Op den ligten grond wordt slechts bier en daar een enkele struik aangetroffen, waaraan zich het kwaad vertoont. Op den kleigrond neemt de ziekte dagelijks toe. Men is begonnen met het maaien der rogge; over hetalgr- meen zijn de aren zeer zwaar geladen en is het stroo zff laag. Men verwacht van dit produkt een ruimen oogst. vruchtboomen zullen zeer weinig opleveren. Volgens een telegrafisch bericht aan de Schlesiscl'e Zeitung heeft het Pruisisch ministerie eene gunstige beschik) king genomen op het verzoek van de katholieke tegenstand^ der onfeilbaarbeidsleer te Kattowilz, om de aldaar aanwezig hulpkerk uilsluitend in gebruik te mogen hebben voor hunnc

De Toekomst (1862-1894) | 1871 | | pagina 2