Stads Nieuws. Honden Terwoedheid. Briefwisseling der Toekomst. IVatlioIijke slimheid. Verscliüligc tijdingen. alle slacli van bijgelooviglieden Salan wierd in metleslreving gesteld mei God en men deed geloo- ven dal de geestelijkheid de bevoegdheid had aan den duivel te bevelen, zoo verre, dat er in een au- laar eener kerk in ons arrondissement eene schilde rij beslondt een priester in gewaad verbeeldende, die den duivel uit hel lichaam van eenen bezetene jaagde, verbeeld door een blauw vlammetjedal den mond van den ongelukkige uitvloog. De Koster. Maar, Meester? De Meester. liet is zoo en het zijn die lijden dat zij graag zouden willen zien herleven. De Koster. Ja, maar daar zijn andere bezwa ren waarvan de bedoelde proclamatie melding maakt. De Meester. Het is te laat, Koster, wij zullen een andermaal ons overzicht hernemen. Het klerikaal ministerie verliest de genegenheid der vlamingen. De Zweep, van Brussel, een blad welk een tijd lang dacht dal de dompers genegen waren voor onze volkszaak en ons recht zouden verlecnen, heeft den blinddoek van voor de oogcn gerukt. Ziehier hoe dit bladzich thans uitdrukt Gij katholijke klik! Gij zijt door de Vlamin gen aan het roer gekomen, onder duizenden belof ten van eerbied, genegenheid en liefde voor ons heilig taalprinciep Katholijke klik! gij zijt aan het roer gekomen onder belofte van spaarzaamheid zuinigheid rechtmatige verdeeling der belastingen Katholijke klik Gij wilt ons zedelijk ver- wurgen, en wat de uitsparing betreft, ge klopt weeral vijftig miljoen uit onzen zak om die in ka- nonnekens van marsepijn, gewcerkens van speku- lutie en forten van peperkoek te versnoepen. Katholijke klik! Gij knipt ons in het donker terwijl gij ons in den klare kust. Katholijke klik! De Vlamingen gaan hun best doen om u van de bank te doen tuimelen, en als gij ditmaal op den grond zult liggen, zal er geen belo ven meer aan helpen. BURGERSTAND Huwelijken Sterfgevallen. IJperen, 12 Augusti 1871. Tlssassasljsg. - Sedert lange jaren is IJperen zoo bevoor- deeligd niet geweest met schoon weder gedur ig zijne gemeen te-feesten. Alleenlijk werd de Thuindag-processie gestoord door eene vlaag, die, zoohaast de processie binnen was, op gehouden heeftom plaatste maken vooreen oprecht kermis- weder. Sïet Festival, waaraan 20 muzieken en 22 zang- maalschappijën deel namen, is gelijk op wielkens afgeloopen. Van beide vakken hebben wij allerbeste uitvoeringen aange troffen en allen hebben gewedijverd om eer aan hel IJpersch feestte brengen. Te middernacht begon alles geëindigd te zijn. Alle maatschappijen waren even te vrede over het ont haal alhier genoten en nog meer over de gemakkelijkheid van vervoer, ingericht door de Feest-Commissie, waardoor ieder een met bijzondere treins naar huis kon terug keeren. JA ©e pa»i|s4leeïlBagcis der twee kollegiën werden druk bijgewoond en 's avonds werd de stad, ter eerbewijzing aan de prijsbehalers, bijna algemeen verlicht. Dat men ons hier eene kleine opmerking toesta. Ieder een herinnert zich de onlangs walgende artikelen geschreven tegen de Vlaamsche Ster en hare vertooningen? Eb wel, ter gelegenheid der prijsdeeling in het Geestelijk kollegie stond er een theater waarop men alleenspraken en komediestukken uilvoerdde! Ziedaar de handelwijs der zwartjes, zij mogen al les doen en een ander (de liberalen) niets; want wij houden staan dat er meer zedekwetsing in de uitvoering der kollegie- ieerlingen bestonden dan bij de Sterrelingen, tot preuve: men vrage eens aan alwie tegenwoordig geweest is in de vertoo ning' der Vlaamsche Ster, of er iets onzedigs, iets tegenstrijdig aan wereldlijk of geestelijk gezag is geschied en men zal u aanzien als iemand die uit eenen droom opstaat of niet weet wat gij zeggen wilt; zij zullen u antwoorden dat zij zich nog nooit beter geamuseerd hebbenen zulke feesten ware volksfeesten zijn, waar men zedelessen voor iedereen vindt. ©e ware StalculiooggeitiiUers uit den Prince Royal hebben dit jaar ook een schoon feest ingericht: Zon dag aanstaande geven zij eene merkweerdige schieting, die, volgens men zegt, wel zal bezocht worden. Ter dezer gelegen heid was er Maandag morgend een buitengewone stoet, mu ziek aan 't hoofd, al de leden, den boog op den schouder begaven zich bij den hoofdman der maatschappij om hun nieuw vaandel te halen ea hetzelve naar hun lokaal over te brengenWel ©e AeatiesisSe heeft dit jaar hare prijsdeeling gehad. Na dezelve, doorkruistte de stoet (samengesteld uil al de pracht-rijtuigen onzer vo»rname ingezetenen, waarin de prijs- winnaren, de heeren bestuurders, professors en genoodigden plaats namen), de straten onzer stad, stilhoudende aan elke woonst der bekroonden am er den eerewijn aangeboden te aan veerden. De stoet voorafgegaan door het muziek der Pom piers, en omhaagd door de mannen van het zelfde korps, had een vrij-heerlijke lengde en is maar met den valavond geëin digd. Des avonds, in al d.e gebuurten van de laureaats, werden vreugde-vuren ontstoken. ï2e« Feest iae de Cesacorile verdient eene bijzon dere melding: Zich voorstellen hoeveel volk dit feest uitgelokt heeft, ware onmogelijk. Ook het was onmisselijk; want het. schoon zicht dat het vuurwerk opleverde overtrof aller ver wachting. Eer aan den liefhebber, Mr A. V., die zich geene moeite gespaard heeft om te toonen dat er te IJperen, arties ten zijn in alle vakken. Zijn bonket aan de Damen overtreft alles wat wij tot heden it. dit vak gezien hebben en wij maken er ons hertelijk komplimènt over, zeker zijnde dat wij het gevoelen des IJperlingen vertolken. Viaamsclae Sier. - Maandag namiddag komen al hier aan met den trein van 5 1/2 ure, de heeren der commis sie die zich naar Lokerenbegeven hebben om de onderschei dingen te gaan halen, die de maatschappij den verleden winter aldaar verdiend heeft. Volgens het algemeen gerucht zon men in gang zijn eene schitterende ontvangst asn deze maatschappij voor te bereiden. Men spreekt van stoet, muziek, meest al (ie maatschappijen der stad, wat weten wij nog al Indien alles wel meêvalt, mag men zich aan een schoon familje-feestje verwachten. ©e I.yre. - Na het schitterende succes van Zondag, heeft deze maatschappij een bal ingericht in stadstooneelzaal. Eh welzij moogt er zich mede bemoeien. Deze dansfeest was merkweerdig door liet schoon gezelschap en de levendig heid waarmede dansers en danseressen bezield waren. Het was reeds klaar dag toen de feestgenoten zich ter rust bega ven. BSe Es©35ete. - Wij maken onze policic onze herleiijke complimenten over de goede orde welke gedurende geheel het Thiiindag feest geheerscht heeft. Nergens geene ruzie of gevecht. De beurzensnijders ook hebben zich niet durven wagen op onze publieke plaatsen en nietegënstaande een on uitsprekelijk groote menigte werd er niemand iels ontvreemd. Dit komt omdat er den Zaterdag te vooren twee van die den- genieten bij den kraag gevat waren en daardoor bestatigd was dat de wakende oog onzer policie nooit slaapt. Wij kunnen onze lezers niet genoeg aansporen over het in zicht houden hunner bojklen. Het schijnt dal deze afgrijslijke kwaal zich komt te veropenbaren te Meessen. AL de honden, zonder onderscheid, zijn aldaar op bevel der openbare macht doodgeslagen. vis si «lesi 4 tot sïess IS Aasgsssti. GEBOORTEN Mannelijk geslacht Vrouwelijk o) 5 Ghyselen, Eugenius, timmerman, en Knockaert, Maria, kantwerkster.Depoorjer, Karolus, werkman, en Vanden- brouekë, Oclavia, kantwerkster. Cardinael, Karolus, werkman, en Andries, Julia, kantwerkster, Verslype, Pe trus, werkman, en Forrez, Rosalia, kantwerkster. Muilier, Joannes, wever, en Wenes, Valeria, kantwerkster. De- hollander, Leopoldus, werkman, en Slagmulder, Sophia, kantwerkster. Seys, Leopoldus, rijtuigmaker, en Baert, Maria, kantwerkster. Nevejans, Emilius, werkman, enW - selynck, Eulalia, kantwerkster. Ferrand, Ernestus, schil der, en Vanroussel, Philomena, kleermaakster. Dehouck, Karolus, werkman, en Clinckemaillie,, Hortenlia, kantwerk ster. Berlen, Sophia, 14 j.,Brielen-nevens-IJperen. Bauwens, Justina, 55 j., zonder beroep, echtgenote van Livinus Semay, Meenenstraat. Joye, Joannes, 40 j., voerman, echtgenoot van Tberesia Werrehrouck, Rijselstraat. Vandecasielle, Jacobus, 75 j., bakker, echtgenoot van Amelia Annoy, O. L. V. straat. Poperinghe, 8 Augusti 1871. Dikwijls hebben wij gezegd en bewezen dat het Nieuwsblad en zijne katholijke lezers maar sukkelaars zijn. t Geen ons gezegde op nieuw komt bevestigen 'tis dat dit blad,om zijne mannen te doen begrijpen hoe grrrool hunnen zegepraal in de kiezing van 27 Juli geweest is, zijnen toevlucht moet ne men tot de volgende slimme vergelijking Den 2 Augusti 1870, M. Alphonse kreeg 1IJ i stemmen i) op '1985 tegenwoordige kiezers: nu bekomt M. Berten i) SHi 5> stemmen op slechts 1521) tegenwoordige kiezers. Om zijne eenvoudige lezers van verwondering te doen ga pen het fijn bladje vergeet maar één dingen te zeggen, 't is dat er in 1870 eene hevige worsteling was waarin men door alle slach van middels vele stemmenaanM. Alphonsonttrokken heeft, en dat er in 1871 geen de minste kamping bestond, want men kan geene kamping zien in de verschillige wijzen van onthouding. Als men, gelijk Pierrot inde Pantomime, alleen met de kaart speelt, men is altijd gewonnen, al speelde men zelfs met een blinden partenaar, en men is nog meer ge wonnen als men aan dezen laatste zijne telkaarten ontsteelt maar men moet sukkelaar zijn om eenen zegepraal te zien in een gewonnen spel waaraan geen tegenspeler deelgenomen heeft. Indien op 27 Juli een liberale kandidaat tegen M. Berten de kaart opgevat had of den blinde vervangen had,hoevele pun ten zou hij niet onttrokken hebben aan de 1179 behaald dooi den klerikalen kandidaat hoevele kiezers die nu voor M. Berten gestemd hebben, zouden dan niet hunne stem aan den anderen kandidaat gegeven hebben Gok deze verplaatsing van stemmen moest niet groot zijn om den liberalen speelpot (verbeeld door de verschillige soor ten van afhouding) boven dien van M. Berten te doen zege pralen. Het slim Nieuwsblad zegt dat M. de Rolland, opsteller van den Eclaireur, een gaai is [gelijk vele gaais van IJper, om dat hij de broederschoolmeesters voor nietweters uitgeeft. En op eene andere plaats hetzelfde blad maakt Esculap ook uil voor eenen gaai, om dat deze van den eenen kant den val van den Paus bijzonderlijk doet afhangen van den wil der plebis- citers, en van den anderen kant den val der libéralen in Bel gië toewijt, niet aan den wil der kiezers, maar aan de ver deeldheid of scheuring die onder de liberalen ontslaan is. Indien, zegt dit slim blad, die gaai eene once versland had, hij zou zien dat er le Roomen, gelijk in België,- anar- chie is in de francinagon libera lei-ij. En gel ijker wijs hij zelf bekent dat er onder de francmaconüberalerij van België scheuring is die door gegronde misnoegdheden is te weeg- gebracht, zoo ook ontstaat de scheuring onder de schurken die de eeuwige stad overweldigd hebben. Zoo dan, volgens het Nieuwsblad, de val van den Paus is toetewijten aan dezelfde oorzaak die in Belgie den val der li beralen te weeggebracht heeft. Zonder de scheuring die on der de romeinsche schurken bestaat, de II. Vader zou nog in volle bezit zijn van zijn wereldsch gezag! 't is te zeggen dat het behoud van dit gezag maar afhangde van de- eendracht in de schurkerij Wij vragen nu wie de gaai is, Esculap of het Nieuwsblad if if Vele menschen zijn verwonderd geweest dat de muziek dei- Pompiers geen deel genomen heeft aan het festival van IJper waar zoo veel andere kleine en verder afgelegene' sleedjes door verscheide muziek- en koormaatschappijen treffelijk vertegenwoordigd waren. Om dit uit te leggen de eenen zeg den dat.de oude zwalmsteertkazakkcn van onze muziekanten te kaal en te zeer versleten waren om met eer in een treffelijk gezelschap of in een oflïcieeleii sloet te paradeeren; de anderen voegden er bij dat het stadsbestuur, onder den invloed der pastors, hun geen nieuwen uniform wilde geven om dat hun chef M. Van Merris liberaal is, en dat de Bijtende Grena diers maar vlammen om de muziek te zien vallen, ten einde haar door een katholijken beerenjacht te vervangen. Wij weten den fijnen knoop niet van dit geheim maar liet schijnt ons dat de ijverige burgers die, in hunne hoedanigheid van pompier en muziekant, zonder de minste aanmoediging of belooning aan de stad zoo vele diensten bewezen hebben, het slachtoffer niet zouden moeten zijn vau persoonlijke en politieke wraaknemingen. Zoude het slim Nieuwsblad van ons gevoelen zijn De Commerce van Brussel meldt dat de inrichting' van eene wereldtentoonstelling te Brussel in 1875 op goeden weg is. Die tentoonstelling zal invallen met de drij jaarlijksche tentoonstelling van schoone kunsten, die in hetzelfde lokaal zal plaats hebben. Het paleis zal eene oppervlakte van zes hektaren beslaan, en het Park en de aanhangels zuilen eene ontwikkeling hebben van 14 heklaren. De veronderstelde onkosten zullen to 3,500,000 fr. beloopen.

De Toekomst (1862-1894) | 1871 | | pagina 2