VAN IJPEREN. «bbb»« 4 FRANKEN 'S JAARS 494Tiende Jaar. Politiek. Stads,- Kunst- en Letternieuws. Verschillige Tijdingen. Markten. Bekendmakingen. Politieke berichten. Stads Nieuws. VOOR IJPEREN. Fr. 4-50 VOOR BUITEN STAD. Aankondigingen: 12centimen den regel. Reklamen: 25 een li men. ZONDAG, 10" SEPTEMBER 1871. Bureel: Dixmudestraat, 59.Alle inzendingen vrachtvrij. Parijs, 2 Sept. De krijgsraad heeft Ferré en Lullier tot de dood veroordeeld. Werden veroordeeld tot de deportatie in eene forteres Assy, Billioray, Champy, Régère, Paschal Grousset, Verdure en Ferrat. Jourde en Rastoul zijn veroordeeld tot de een voudige deportatie. Urbain en Trinquet zijn veroordeeld tot dwan garbeid voor zekeren tijd. Courbei werd veroordeeld tot zes maanden ge- Vangenzilting, en Clement tot drij. Descamps en Ulysses Parent werden vrijgespro ken. Versailles, 6 Sept. - Nationale Vergadering. De leening van 350 miljoen der stad Parijs is aangenomen. Het wetsontwerp, de schade door den vreemden inval veroorzaakt, door geheel de natie le doen be talen. is insgelijks aangenomen. Versailles, 7 Sept. Nationale Vergadering Herneming der discussie van het voorstel Rive- nel, voor de overbrenging van den zetel der Natio nale Vergadering naar Parijs. Verscheidene redenaars zijn gehoord. De algemeene discussie is gesloten. De discussie der wijzigingen zal morgen plaats hebben. De spaansche Koning doet tegenwoordig eene omreis rond zijn rijk en wordt overal door de be volking met den groolsten geesdrift onthaald. Alzoo vallen al de geruchten welke de klerikalen ver spreiden over zijne zoogezegde impopulariteit en over de plannen van den fanatieken don Carlos, die beter zou doen een partij smousjas te spelen met zijnen kozijn Henri V, ook een van die masto donten die den troon op den outer en den outer boven alles zou willen stellen. New-York, 7 Sept. De republiekeinen heb ben in de kiezingen van Californie met eene meer derheid van 2000 stemmen gezegepraald. De toekomst van Frankrijk levert veel nadenken op 5 vijf afzonderlijke partijen verdeelen de natie, en zoohaast er eene is die de overhand heeft, de andere maken een verbond onder hun om dezelve le bevechten en om te werpen, in hoop van op hunne beurt het staatsroer in handen te krijgen dit is de oorzaak der zes verschillige bcheeren die zich aldaar, van sederd het begin der eeuw. beur telings hebben opgevolgd en die de toekomst ver duisterden. De heer Thiers, die de man der gestel tenis is geworden en die door zijne buitengewone bekwaamheid en zijn verheven karakter, voor den oogenblik President der matige republiek werd be noemd, moet gevoelen dat, hoe belangrijk de dien sten zijn die hij aan zijn vaderland heeft bewezen, hetzelve onder zijne voeten roert, want het is on- wederleggelijk dat al de deelen der kamer hem voor eenen korten tijd tot dit verheven ambt hebben ge naamd omdat niemand anders zich sterk genoeg bevindt om die plaats te bekleeden; maar wel met het vooruitzicht van bij de eerste gelegenheid hem met de matige republiek om te werden; de eene in hoop van dezelve door eene roode republiek te zien vervangen, de andere in hoop van graaf de Cham- bord den troon le zien beklimmen en met hem al de voorkeuren waarvan zij voormaals genoten te zien herstellen, waaruit volgt dat Frankrijk zich moet verwachten nimmer meer rust en voorspoed te genieten. Om met ter tijd zoo eenen ongelukki- gen staat van zaken le doen eindigen, is er slechts één middel, het ware van de vrijheid van onderwijs af te schaffen en door een officieel onderwijs van alle graden te vervangen, in zoo een geval alleen zou men de jeugd in vaderiandsehe gevoelens kun nen opvoeden, en voorkomen dat de eenen de anderen bevecht, oorsprong van al de omwente lingen die Frankrijk zoo nadeelig waren en die ons eigen land met omwentelingen bedreigt. Inderdaad, boe kan men verhopen eendracht in de natie te zien heerschen toen men de jeugd ge voelens van haat, nijd en afgunst, de eene tegen dc andere, laat inboezemen en het beheer, waar onder zij is opgevoed, als vijandig mag behandelen. Wij moeten ons verwachten dat de klericale nieuwsbladen ons c.p het lijf zullen vallen en ons als goddeloos zullen belasteren doch ten ongelijke, want wij deelen in de gevoelens van den heer Gui- zot dat de schoollucht godsdienstig moet zijn, en wij beknibbelen zelfs ernsliglijk de weigering der geestelijkheid van in de staats- en stadskollegicn de godsdienstige grondbeginsels niet te willen onder wijzen maar dit onderwijs gelijk al ander zou moeten gegeven worden onder de toezicht van het landsbestuur, dat zou moeien het recht hebben hetzelve le bewaken, om te voorkomen dat men er grondstelsels onderwijze die tegenstrijdig zijn aan die welke het land beheeren of afwijkende zijn van de nationale eendracht die een der bijzonderste voorwaarden is van de macht en het welzijn der natiën. maa afiS -l-JA v: -\:s OEKOMST OPENING DER JACHT. De opening der jacht is vastgesteld op de hierna volgende tijdstippen Voor de provintien Antwerpen, Brabant, West-Vlaandercn, Oost-Vlaanderen en Limburg en voor de gedeelten der pro vintien Henegauwen, Luik en Namen, gelegen op deu linker oever der Sambre en der Blaas, het grondgebied der steden Luik, Hoe; en Namen inbegrepen, op 7 September. Voor de provintie Luxembourg en de gedeelten der pro vintien Henegauwen, Luik en Namen, gelegen tusschcn de Sambre en de Maas en op den rechter oever van de Blaas, op 11 September aanstaande. Evenwel is de jacht met wind- en loophond maar toegela ten te rekenen van 20 September en de fezantenjacht te reke nen van 1 October. In de plaatsen waar de sneeuw toelaat het spoor van het wild te volgen, is de jacht in de pleinen opgeschorst; zij blijft gemachtigdin debosschen, moerassen en langsheen de rivieren. De jacht op patrijzen en fezanten zal in de provintien gé- sloten worden op 51 December 's middernachts. Alle andere soort van jacht zal op 31 Januari te midder nacht gesloten worden. IJperen, 9 September 1871. ScSaoorae krasssteaa - Wij vernemen met groote voldoening dat een artiest onzer stad, M. Theodoor Ceriez, eene schilderij komt te verkoópen aan BI. A. Dumas, Zoon, van Parijs. Dit gewrocht is gelijteid Een jongeling in stu die (Louis XV). Zij moet dienen als tegenstuk met eene an dere schilderij, door dien heer verkocht in de parijsche ten toonstelling van Blei 1870, aan BI. A. Dumas, voor tijtel dra gende de Rooker (Louis XIII). BI. Ceriez, ^die een onvermoeibare werker is, heeft thans 4 verschillige lafereelen op de Tentoonstelling van Gent, (van daag geopend, 10 Sept.). Deze zijn De Duo, (Louis XIII); de Kegclbolders, |Louis XV)de Oudheidslief hebbers, (Louis XV), en de Wildkooper, (hedendaags). Deze laatste schilderij is reeds verkocht en behoort aan BI. Blaurice Merghelynck, liefhebber, te IJperen. Ten einde onze belofte gestand te doen in ons vorig Nr besproken, deelen wij onze lezeren mede dat het kunstge wrocht van den heer Karei Van Kemmel, ten geschenke ge geven aan den Tombola, te Brussel ingericht door het Brood- Comiteit, tot bijstand der gekwetsten in den laatsten oorlog, met veel dank is aanveerd geweest door de inricluingscom- missie; ten bewijze de erkentenisbetuigingën uitgedrukt dooi den zeer vleienden brief van den Voorzitter BI. de Graaf Lode- wijk de Bierode. Aleer dan eens spraken wij over het echte talent van dien achtbaren artiest; wij kenden zijne mildadigheid en zijn edel gevoel om zijn talent ten dienste te stellen der ongeh kkigen, ook waren wij verzekerd dat de Commissie zeer gevleid zou geweest zijn over zijne menschlievende inzending. -BI. August Böhm, landschapschilder alhier, komt, zoo onze inlichtingen waar zijn, benoemd te worden ais Bestuur der onzer koninklijke Akademie van Schoone-Kunsten. Die heer neemt deei aan de Gentsche tentoonstelling met een landschap <c tiords de V Yvelte, vallée de Chevreuse, Donderdag laatst er naartoe gezonden. BI. Albert Lenoir, lid van het Instituut van Frankrijk, bauwmeester te Parijs, is dezer dagen in onze stad aangeko men. Men herinnert zich dat het een der onderteekenaars is van den brief aan BI. Böhm gezonden over zijn Eere-Onder- voorzillerschap der vereenigde artiesten van Parijs. €oaseei*É. - Wij hebben dezer week tegenwoordig geweest bij de repetitien die plaats hadden in liet lokaal der Pompiers, onder de twee muziekkorpsen het 1" Regement en

De Toekomst (1862-1894) | 1871 | | pagina 1