TAN IJPEREN. 4 FRANKEN 'S JAARS Nr 495. Tiende Jaar. Politiek. Stads,- Kunst- en Letternieuws. Verschillige Tijdingen. Markten. Bekendmakingen. Politieke berichten. VOORHEEN EN NU. VOOR IJPEREN. Fr. 4-50 VOOR BUITEN STAD. Aankondigingen12 centimen den regel. Reklamen: 25 centimen. ZONDAG, 17" SEPTEMBER 1871. Bdreel Dixmudestraat, 59.Alle inzendingen vrachtvrij. Parijs, 8 September. De krijgsraad heeft Rossel ter dood en tot de militaire afstraffing ver oordeeld. Versailles, 8 September. Nationale Vergade ring. Krachtens de beslissing, heden op het voorstel Ravinel genomen, zullen de voorzitter der Republiek en de ministers te Versailles verblijven. De statu quo is behouden met 432 stemmen te gen 190, wat het personeel der minisleriën en de openbare diensten betreft. Parijs, 10 Sept. Generaal von ManteulTel is naar Versailles gekomen om M. Thiers bekend te maken met de ontruiming van vier departementen. Parijs, 12 Sept. Inlichtingen verzekeren dat er eene overeenkomst is gesloten lusschen M. Thiers en de commissie voor de verdaging der ver gadering. volgens welke de vakantien den 17 Sept. zullen beginnen en tol op 1 November duren. De discussie der finantiewetten zal naar de va kantie aanvangen Als een opmerkelijk feit met betrekking lot de kerkelijke beweging moeten wij mededeelen dat de Gemeenteraad te Ofen (Oostenrijk) in de zitting van 4 dezer, met groote meerderheid van stemme, op voorstel van prof. Ribary de volgende verklaring heeft vastgesteld: De Vertegenwoordigende Vergadering der hoofdstad Ofen verklaart: dat zij, vasthoudende aan het oud Katholiek geloof, hetOnfeilbaarheids- domag, waarop het Placetum regium nog niet is verleend, niet erkent als rechtens bestaande. Dientengevolge is de afkondiging van dat leer- stuk in de onder haar palroonaat slaande kerken en scholen verboden en zal van iederen geestc- lijke, die het afkondigt, de bezoldiging worden ingetrokken. Pesth, 11 September. lieden is er aan de ver- eenigde ministers en den bisschop Jekelfatusy lezing gegeven van eenen eigenhandigen brief van den koning, die het gedrag van den bisschop laakt en afkeurt om het geloofspunt der onfeilbaarheid te hebben afgekondigd. De bisschop Jekelfatusy heeft verklaard zich aan het koninklijk gezag te onderwerpen. Madrid, 10 Sept. Officiëele tijdingen stellen vast dat de inschrijving voor de leening zeven maal is gedekt geweest. Moet men de engelsche dagbladen gelooven, dan zou de loeslaud van koningin Victoria oneindig veel erger zijn dan de officiële bulletins zulks mel den. De vorstin van groot Bretanje zou eene ontste king in de ingewanden hebben, vergezeld van aanvallen van delirium tremenswelke aan hare geneesheeren groote onrust baren. De prins van Wallis heeft gister morgend ten 10 ure met zijn gevolg Parijs verlaten. Hij werd gisteren te Londen verwacht. Konstanlinopel, 8 September. De groot-vizier Ali-Pacha is heden overleden. De Meester. Wel, Koster, gij zegde mij des tijds dat ik droomde toen ik u voorzegde dat dc jesuiterij zoo verre zou gegaan hebben als zij durf de, en indien zij niet omverre werd geworpen, tot de inquisitie toe zou herstellen gij ziet nu, Koster, dat zij reeds eenen stap vooruit in dien zin wilt doen. De Koster. Iloe dat De Meester. De kommissie door het Gouver nement genaamd, komt een wetsontwerp op te stellen,die de gemeentebesturen de overhand op de kerkhoven afneemt om dezelve aan de Pastoors toe te eigenen, ten einde hun de bevoegdheid te verleenen de overblijfsels dergenen die in hun leven niet onderdanig genoeg zijn geweest, te onteeren, met hen als honden in eenen vuilhoek te doen del ven. De Koster. Ik heb ook dit ontwerp gelezen, DE TOEKOMST Samenspraak lusschen den Schoolmeester, den Koster en Jtan Gocdgebcur. I. - -VOORHEB». 't Was avond in 't volle dei' Meimaand, als 't hart voor de min zich ontsluit, als alles tot droomen genoopt wordt, als de aarde zich tooit als een bruid. 't Was avond en 't zonneken liet zich ver achter de heuvelen neer, en duizende dauwdroppen blonken op beddekens graan, als een meer. Wij gingen door velden en weiden, waar 't koolzaad te geuren reeds stond waar traagzaam de Dender zijn slangloop ons kussen van windekens zond. Zij legde haar hand in mijn handen wis 't vogeltje, eer nake de nacht, zoekt even het warreme nestje, waar lang hem zijn gaaiken betracht. iieur hoofdeken leunde op mijn schouder, heur lippekens loechen mij aan en onder heur golvenden boezem, ik hoorde heur herteken slaan. Wij gingen verder. Geen woordje dat beiden ons der lippen ontviel, want dronken van weelde, wij lazen e kauder in hart en in ziel. De krekelkens ronkten in 't loover, de nachtegaal kweelde in de verl op lievekens lippen als bloemen, zong zacht ook een vogel: heur hert. Veel schooner scheen mij nog mijn liefken dien avond, in 't donkere woud, wanneer zij mij fluisterde in de ooren <i met u ben ik hier niet benauwd En onder dien hemel vol lichtglans, en over hetDenderdal klonk een zoen, waar de starren om juichten, en diep in onze herten verzonk. II, - RU# Verzwonden is lang nu die Meïmand de vogel zingt nog in de vert', de laster ontstoo! mij die bloeme, de dood ontstool mij dit hert. De erinnering alleen blijft mij over, een wee dat mij nimmer verliet vervlogene vreugde vergeet men, geleden verdriet blijft verdriet Verbeelding, valsehe verleidster, die "t hart zooveel wonne beloofd klaar scheen me uwe scheppende vlanune, hoe ras was die vlamme verdoofd Wanneer op de wieken der jonkheid, ik naderde het zomergetij, dan vlogen des levens begoochelingen de eene na de andere voorbij. Eenvoudig, de werkelijke waarheid, verscheen mij in 't heldere licht eerst onder den naam van Rede, dan onder den naam van Plicht. Zoo werd het eens klaar in mijn harte, ik leerde hoe bestond hier de mrnsch maar hoe ik hem vroeger gedroomd had, liet bleef bij een smartvollen wensch. Ik leerde mijn hartstocht betemmen, ik oordeelde naar eigen belang, en loech, wanneer Recht en Rede neerknielden voor 't dwaze belang. Maar soms mijn geloovende ziel nog ging hij de ondervinding om raad, waarlegen het machtig vooroordeel steeds overwinnend ook staat. Der vrouwen Verraad en de laster, en der vrienden trouweloos woord hebben mijn harte aan stukken gereten mijne ziele vermoord. Niets thans verschrikt me, verwondert van alles wat gebeurt voortaan ik bevroed thans bedaard, onverschillig, wat mij gister ontrukte eenen traan. Verhiaken, vriendschap en liefde, o droomen wat zijl gij thans ver nog blik ik u na, bij 't verdwijnen, als op eene zinkende ster. Doordringen wil nog mijn geest vaak dien poel der werkelijkheid 't onreikfaare doel nog betrachtend, dat recht naar de waarheid geleidt. De waarheid Een wonderlijk droombeeld waar ieder van spreekt, aan gelooft de waarheidDie toortse des menschdoms, door het menschdom zeiven verdoofd En daarom versmoor ik in 'l leven tot den glimpigsten lievelingszucht, vergallend don stond van het. heden, door den stond die nadert of vlucht. O, was 't niet uit menschelijk opzicht, ik schaamde mij ooit in de jeugd te hebben een harte bezeten, dat geloofde aan liefde en aan deugd Luik, 4871 Luitenant Viclorien Vande Weghe.

De Toekomst (1862-1894) | 1871 | | pagina 1