Kronijk uit het omliggende. Stads Nieuws. Briefwisseling der Toekomst. Katholijke argumenten en ik vinde dat het overeenstemt met de voorschrif ten der wet van prerial, die bepaalt dat in de ge meenten alwaar er verschillige godsdiensten zijn gepleegd, er eene afzonderlijke begrafplaats voor ieder moet bestaan. Jan. Onze grondwet verboden hebbende van de geloofpunten van wie het zij te onderzoeken, heeft buiten twijfel de bepalingen der wet van pre rial verijdeld, en of ware het anders,, het is Waar blijkende dat de inzichten van den wetgever zijn geweest om afzonderlijk begraafplaatsen toe te staan in de gemeenten alwaar herkende godsdiensten kerken of tempels hebben, die door ministers of ra- bins enz. zijn bediend, en dit voornamelijk om te voorkomen dat de eene de andere zouden beletten van hunne oefeningen uit te werken, maar het ware belachelijk van te veronderstellen dat men eene bijzondere begraafplaats moet uitsteken voorie- dere afzonderlijke godsdienstige gevoelens,wanneer dezelve niet in getal zijn, het zou mogelijk zijn dat men aldus een oneindig getal kerkhoven zou moeten hebben, hetgene niet aannemelijk is. De Meester. Het zijn al praats, het doel der kommissie en de verlangens der geestelijkheid is van haar meesterschap in de familien te kunnen uitbreiden en aan hare koorde te houden maar bijzonderlijk van hunne vraakzucht te kunnen uitoefenen, niet op de lijken die evenge- 1 ijk in ongewijde als in andere aarde zouden rusten, maar op de bloedverwanten, die in eenen oogen- blijk van diepgrondige droefheid, zich aan alles zouden onderwerpen om de overblijfsels dergeenen die zij teederlijk beminden niet te zien onteeren. De Koster. De vrijheid van den godsdienst is ook door de grondwet gewaarborgd, en dus de gees telijkheid moet het recht hebben van degene die aan de voorschriften van den godsdienst niet hebben voldaan in de gewijde aarde niet te laten begraven. De Meester. Gewis, ik herken tie aan de Pas- tois het recht van,gelijk het te Parijs en te Bergen in Henegauwen wordt gepleegd, de graven afzon derlijk te wijden of niet te wijden, maar in geener wijze van begraafplaatsen te doen daarstellen die volgens de vooroordeelen der menigte onlcercnd zouden zijn voor degenen die aldaar zouden worden begraven, en indien eene dusdanige wet ooit tegen verwachting kon worden bewerkstelligd, men zou zich moeten verwachten dat de geestelijkheid alles zou aanwenden om hetgene de wet gemeente-kerk hoven noemt zooveel mogelijk te onteeren. of moes ten zij katten en honden in dezelve doen delven! Jan. Het afzonderlijk wijden der graven zou alle moeielijkheden voorkomen, maar het is dat niet wat de Jesuiterij verlangt, zij bewerkt niet anders dan haren invloed uit te breiden, en na het meesterschap op de kerkhoven zij zal dal vorderen van te mogen overgaan tot het celebreren der hu welijken zonder de voorafgaande tusschenkomst van den Burgerstand. De Koster. Wat kan u zulks doen vermoeden? De Meester. Hetgeen thans in Spanje en Ita— lien plaats heeft, en hetgene bij ons in 1814 gebeur de. Nauwelijks hadden de Franschen het land ver laten of de Bisschoppen bekwamen de toelating van te mogen overgaan tot het celebreeren der huwelij ken zonder dëh burgerstand te herkennen, ver- schcide koppelswerden te Upre aldus vereenigd, en meest al weigerden hun huwelijk te doen wetti gen. om, na hunne vrouwen te hebben buitenge- daan. met eene andere te kunnen trouwen. De Koster. Wat doel kunnen zij daar in hebben? De Meester. - Het doel van hun meesterschap in de familien te kunnen uitoefenen. De Koster. Ba Ba Jhn. Koster, gij wilt de zaak niet verstaan omdat gij u voorstelt dat het u niet betreft; maar gij hebt een ouden vader dien gij teederlijk bemint en die altijd liberaal is geweest; wel nu, indiend hij kwam te sterven en men zijne overblijfsels in hel honden kerkhof wilde delven, hoe zou dit u be vallen? De Koster. Ik zou het niet gedoogen en ik zou aangedreven zijn om een ongeluk te doen. De Meester. Inderdaad, zulk eene wet zou kunnen ongelukken te wege brengen. De Koster. Er is nogtans iets die daar in onklaar is men rust niet geern in de nabijheid van dooden die niet eerbaar zijn geweest. Jan. Ik begrijp dat er sukkelaars zijn die zich bekommeren in de nabijheid van wien zij zullen begraven worden maar gij moet bekennen dat een vrijdenker, die altijd zedelijk, eerlijk en weldoende is geweest, eerzamer is dan dweepers of schijnhei ligen die hun leven lang de van hun afhangende lieden hebben uitgeperst, of die onder het voor wendsels van de kapitalen te vercristelijken bij dui- zende ongelukkigen hebben ten onderen gebracht, zelfs of waren zij Representant, Senateur of Minis- ter geweest BURGERSTAND Huwelijken Sterfgevallen. 1 Tien jaarkens maar. Alexius Guyon, in relegie Cautien Martyr, broeder der christelijke leering is Dijnsdag laatst voor het Hof van As sisen van la Rochelle veschenen, onder de beschuldiging van aanslagen op de eerbaarheid van achttien kinderen van min dan dertien jaar, wier opvoeding hem toevertrouwd was. Hij was te Ia Rochelle geroepen om een ziek broerken te ver vangen. Die plaatsvervanging heeft slechts acht dagen geduurd, en die korte tijd is voor dien achtbaren man genoeg geweest om zich plichtig te maken aan de wanbedrijven die hem op het banksken van het Ilof van Assisen brengen. De Courrier de la Rochelle zegt: ii Wij zijn lang geweest zonder aan de waarschijnlijkheid der feiten te willen gelooven die hem ten laste gelegd werden, maar thans is alle twijfel onmogelijk. Het Hof heeft hem tot •10 jaren opsluiting veroordeeld. Niet gelooven Twijfelen Ei wel, de Courrier is een bra ve gazet, die helaas! niet en schijnt te weten wat er sedert jaren en jaren met die godtergende schelmen in ons land sehier alle weken voorvalt. (Stad Gent). Verandering der belastingen. Ziehier, volgens de Meuse, de verandering welke, zoo als wij reeds gemeld hebben, M. Victor Jacobs, minister van financien, voornemens is te brengen in het stelsel der belas tingen 1. Afschaffing der belastingen op deuren en vensters 2. Afschaffing der belastingen op de schouwen d. Verhooging der belastingen op de huurwaarde, het mo bilair, dé dienstboden en de paarden 4, Inrichting eener belasting op de rijtuigen. Volgens alle waarschijnlijkheid zal dit ontwerp bij den aan vang van den Wetgevenden zittijd aan de beide Kamers voor gesteld worden. IJperen, 1G September 1871. Feest. - Het sluitingsfeest voor het zomersaizoen der Concorde is zeer schitterend geweest. De twee muzieken hebben den publieke eene overschoone programma uitgevoerd. Tusschen de stukken werden er ver- scheide luchtballen opgelaten die allen, over stad, het noord westen introkken. Onnoodig te zeggen dat binnen den Hof, alsook er buiten, eene groote menigte was toegestroomd om bet feest bij te wo nen, bevoordeeligd door een alleraangenaamst weder. ©ssgevallen. - Dinsdag laatst, in den namiddag, kwam er een met hooi geladen wagendeStatie-poort binnengereden, toen hij eensklaps omrne viel, met dit gevolg dat hij letterlijk een der paviljoenen bedekte welke nog langs iederen kant van het water staan en die eertijds dienden voor de beambten van 't stads-octrooi. Het was een aardig schouwspel 4°en men de bewoners verlostte langs eene uitgenomene ruit eehs Vensters. Na de herlading van den wagen was alles weldra in zijnen ouden plooi en de menigte verdween allengskens. Donderdag avond, bij het aankomen van den trein van Rousselaere viel er bijna een ongeluk voor. De trein, de Statie in komende, liep uit de riggels; doordien hij bijna geen snel len gang meer had is het maar de machien alléén geweest die met de voorwielen tot aan den as in den grond stak; de reizigers voelden een nog al betrekkelijk harden stoot, zonder meer. Al de andere treinen werden daardoor tegengehouden, 's Anderdaags was alle spoor van ontriggeling verdwenen. Vrijdag avond, ten 7 1/2, in de Boterstraat was er een wagen geladen met werk (stoppe)waar van de as door de vrij- ving het wiel in brand gestoken had. Gelukkig dat het in tijds gezien werd anders zou de lading des wagens welhaast in vlam geschoten zijn en het vuur medegedeeld hebben aan het een of ander huis der straat. Verlichting. - Een onzer abonnenten vraagt ons waarom wij niets zeggen over de stadsverlichting. Hij merkt op dat eenigen tijd van hier het soms meer dan vooravond is toen de stads-lanteerns ontsteken worden. Donderdag laatst was het reeds 8 ure toen men er begon aan te denken de straten te verlichten, zooverre dat bij het uit- komen der hijselstraat er twee personen op elkaar geloopen zijn en dat de eene 's anderdaags een dikken neus had.' Advies aan wie het behoort. Een braaf herder onzer katholieke religie pastoor of onderpastoor te IJperen, heeft, zegt de Chronique, eene kleine inschrijving geopend om voor de H. Maagd zijner kerk een kanten vool te koopen. Ge moet niet denken dat er hier spraak is van eene groote som het vool moet niet veel kosten ten hoogste een tien duizend frankskens, De eerwaarde pastoor bood zich dezer dagen, met de lijst in de hand, bij een zijner parochianen aan, een weiingezeten dikken burger, van wie hij eene milde gift verwachtte. Maar de ongeloovigheid en den geest van tegenstrijdigheid zijn tegenwoordig overal binnen gedrongen. M. de pastor, zegde de dikke burger, zeker en met het grootste genoegen zal ik in schrijven, maar op eene voorwaarde. Welke, mijnheer? ik neem op voorhand aan. Dat het geld, welk ik u ga geven, zal dienen om eene onderbroek niet van kantte koopen, voor den Kristus van uwe hoogen altaar, die dit meer noodig heeft dan de H. Maagd een vool. De historie zegt niet of de pastor heeft aangenomen. Maar wij gelooven dat de Kristus nog lang zal moeten wachten. van den 8 tot den 15 September. GEBOORTEN I. oma, 9. Arfeuiile, Karolus, timmerman, en Coemelck, Maria, dienstmeid. Claus, Augustus, herbergier, en Dekeersmae- ker, maria, herbergierster. Stevelinck, Maria 55 j., zuster van Maria-Sehool, Rijsel- straat. Lambin, Jenny, 19 j., zonder beroep, Elverdingh- straat. Dervillé, Coleta, 68 j., kantwerkster, echtgenote van Joannes Arfeuiile, Bukkerstraat.Doolaeghe, Ludovica, 57 j., kantwerkster, weduwe van Joannes Desomer, Meenen- straat. Vlaminck, Sophia, 69 jzonder beroep, echtge note van Henricus Gillot, S' Nicolaus-nevens-Ypre. Van- neste, Prudentia, 55 j.,kantwerkster, ongehuwd, Statiestraat. Berten, Joannes, 84 j., mandemaker, echtgenoot van Catharina Haezebrouck, S'NicIaus-nevens-Ypre. Batten, Barbara, 82 j., zonder beroep, echtgenote van Petrus Boury, Meenenstraat. Kinderen beneden de 7 jaren. Mannelijk geslacht, 5. Vrouwelijk idem, 5. te zamen -10. In de gemeente Ghkwam de heer Pastor van zijnen predikstoel alwaar hij zijne parochianen alle soorten van her derlijke vermaningen was gaan geven. Beneden op den grond der kerk zat er een kind op zijne kniën voor den trap alwaar M. de Pastor moest afstappen. Of nu de eerweerde heer in een kwaden luim verkeerde of dat hij verstrooid was, is het altoos waar dat hij het kindje zeer hard uit zijnen weg stootte! Het kind begon luidkeels te weenen. De moeder van 't kloos ter, die daar omtrent knielde, en zeker beter hart had dan den vinnigen herder, trachtte het kind te troosten met het op ha ren stoel te doen nederzilten. Wij vinden niet dat dit een echt middel is om zich van zijne porochianen te doen beminnen. Te IIalwaar het kermis was, is de heer Kapellaan op den predikstoel geklommen en heeft zeer hard uitgevallen tegen de dansers en dezen waar er gedanst werd. li Er is maar ééne boerendochter zegde hij die naar mij niet wil luisteren, en gij zult ze zien danssen, tot schande der parochie! Het is de schuld van de duivels met lange steer- ten die alhier van IJperen aankomen en onze gemeente beder ven ii (Merci) 1 Poperinghe, 14 September 1871. Gaaigaai gaai daar is het argument waarmede de slimme schrijver van het Nieuwsblad al de aanhalingen en al de redeneeringen van den korrespondent der Toekomst wederlegt en verbrijzelt. Wanneer wij zeggen dat de Paus, op een getal van 45,@00 plebisciters, maar 2,50© stemmen

De Toekomst (1862-1894) | 1871 | | pagina 2