VAN IJPEREN. 4 FRANKEN 'S JAARS Nr 496. Tiende Jaar. Politiek. Stads,- Kunst- en Letternieuws. Yerschillige Tijdingen. Markten. Bekendmakingen. Politieke berichten. VOOR IJPEREN. Fr. 4-50 VOOR BUITEN STAD. Aankondigingen: 12 centimen den regel. Reklamen: 25 centimen. ZONDAG, 24» SEPTEMBER 1871. Bureel: Dixmudestraat, 59.Alle inzendingen vrachtvrij. De inhuldiging van den tunnel van den Mont- Cenis heeft plaats gehad op 17 September. 22 waggons uit Bardonnèche om 10 ure 50 m. vertrokken, zijn te Modane om 11 u. aangekomen. De galerij is in 20 minuten geheel doorloopen en de doortocht is zonder hinderpalen gedaan. De minister Lefranc en andere fransclie perso- naadjes wachtten de aankomst van den trein. De bijeenkomst van den minister en andere ïtaljaansche overheden is zeer vriendelijk geweest. De trein is 's middags naar Ivardonnèche terugge keerd. De Nationale Vergadering van Frankrijk is den 17 dezer in vakancie gegaan tot den 4 December, na voorafgaandelijk eene bijblijvende kommissie van 2d leden benoemd te hebben die de Kamer ge durende de vakancie bij het gouvernement zal ver tegenwoordigen. Na eene avondzitling, welke Zaterdag tot mid dernacht duurde, heeft de Nationale Vergadering eindelijk, met 555 stemmen tegen 51, de wet aan genomen, waarbij M. Thiers gemachtigd wordt, met Duitschland eene overeenkomst te sluiten, be trekkelijk de voordeelen, in zake van douane aan de produkten van den Elzas en Lotharingen toe te staan. M. Thiers heeft hierbij van al zijne welspre kendheid, gebruik gemaakt, en vooral de belang rijkheid doen gelden van de ontruiming der zes bezette departementen, welke het gevolg van die overeenkomst zal zijn. Ten gevolge van het bijzondere douane-trak taat, lussehen Frankrijk en Pruisen opzichtens den Elzas en Lotharingen gesloten, zullen de duitsche troepen welke thans nog op den franschen grond verblijven, van 80,000 op 50,000 worden vermin derd. De departementeele kiezingen zijn op Zondag 8a October vastgesteld. De tweede stemming is op den 15 derzelfde maand bepaalden de zitting deralgc- meene raden zal den 25 beginnen. De derde krijgsraad heeft M. Rochefort tot de deportatie in eene versterkte plaats veroordeeld M. Mourot tot de eenvoudige deportatie en M. Ma- ret tot 500 fr. boet. Het Nieuwsblad zegt dat het katholijk ministe rie in zoo korfen lijd veel zaken op het spoor heeft gebracht die onder zijne voorgangers verloopen wa ren. en inderdaad wij bekennen dat het geen tijd heeft verloren: het heeft de 80 miljoenen, die Frère in de Staatskas gelaten heeft weten op te eten het heeft daarbij eene nieuwe leening van 50 miljoenen gedaan het heeft door het vcrleègen van den communalen kiezerscents het meesterschap van de Pastors op de gemeente-besturen weten te verzekeren; het heeft door de merkelijke verhoo ging der tariven op de spoorwegen van den Staat een drukkend nadeel aan den koophandel toege bracht, en ten slotte de landbouwers begunstigd met eene verhooging van 2 miljoenen op de grond belasting, zoo veel weldaden in één jaar hoe zal het niet voorder gaan Volgens het Nieuwsbladde Toekomst moet gegronde redens hebben om te onderzoeken wat de Overste der Lamotleschool naar Brugge was gaan doen, toen zij aldaar overleden is, en om te vragen of hare dood niet geveinsd was. Geen andere dan het verdwijnen der 40,000franken, die alle slach van veronderstellingen aanleiding geeft, des te meer dat het Nieuwsblad zich wend tot den Procureur des Konings, opdat hij de personelijkheid der over ledene zou doen bestatiger, wel wetende dat een lijk, nazes maanden in de aarde te zijn verbleven, niet meer kennelijk is, ten ware dat moeder The- rese voor eene heilige zou aanzien worden, het- gene niet mogelijk is, daarzij in zoo een geval de 40,000 franken niet had laten stelen. Al de klerikale nieuwsbladen hebben eene be schrijving gegeven van een kinderfeest dat te Lyon heeft plaats gehad en ons een staaltje geeft tot wel ke onbeteugelingen en overdrevenheden het onder wijs kan aanleiding geven, toen het in slechte handen valt. Volgens hun verhaal [kinderen en meesters waren bezopen, en door hunne houding, hunne uitdrukkingen en het zingen der Marseil laise en andere onbetamelijke liedekens zij hebben de eenzame bevolking van Lvon verontwaardigd. Wij vinden met het Nieuwsblad dat dusdanige voorvallen bcklagelijk zijn en de toekomst van Frankrijk met alle slach van ongelukken bedreigt; het is een gevolg der overdrevene grondstelsels van de Commune waarin de tweede stad van Frank rijk heeft gedeeld, en ook van de vrijheid van het onderwijs. Wij zijn dus eenstemmig met de klerikale nieuwsbladen om het gebeurde te beknibbelen maar hetgeene wij hun niet kunnen vergeven, het is de slechte trouw waarmede zij het tijdelijk on derwijs daarvan verantwoordelijk willen maken, het is alsof wij het onderwijs der broeders ook ver antwoordelijk wilden maken met hetgeen ten gelijken tijdein de broedersschool te Toulon heeft plaats gehad alwaar een broeder aangehouden werd om onkuische aanslagen te hebben begaan op 14 zijner leerlingen. Hetgeen te Lyon is gebeurd is eene afzonderlijke buitensporigheid, terwijl het voorval van Toulon niet uitsluitende is; de rechtbanken van Frankrijk en van België hebben van sedert eenige jaren ge- weergalmd van een oneindig getal walgelijke pro eessen van denzelven aard, en nogtans wij zouden onbillijk en pliehlig zijn, indien wij het voorbeeld volgden der klerikale nieuwsbladen, het is te zeg gen, indien wij die menigte schanddaden op al de broedersscholen toepasten. DE TOEKOMST Mïerlkïïle lieflij;!. lieden. Wij hebben hier eenige klerikale gazetten voor ons liggen, uit welke wij de volgende lieflijke namen aanteekenen, die zij de liberalen naar het hoofd w erpen de liberalen zijn volgens de christelijke bladen Communeinannenbrandstichters, moordaanhitsers, pe- troolgieters, lafaards, Schaamteloozen, zedeioozen, snotbaar den, stouteriks, beschimperskwakzalvers, schreeuwers twistzoekers, vechters, uitdagers, lawijtmakers, heerschzuch- tigen, onbeschofteriken, burgervervolgers, eerloozen, hoo- veerdigaards, sluw aards, dubbele jongens, ellendelingen, dwingelanden, revolutionnairen, eigen zak mannen, gemeene kerels, schandalen, valschaards,domkoppen, godsloochenaars, goddeloozen priestervervolgers godsdienstverdrukkers landverraders, lasteraars, bedriegers, hatelijke rechters, slangen, hipokrieten, volksbedervers, deugenieten, dieven, rechtverkrenkers, beurzensnijders, enz., enz. Oef Daar hebt gij de heilige litanie En moeten zeggen dat zulke woeste taal wekelijks, ja dagelijks bij duizende ge schriften verspreid wordt en dat de liberalen nog niet ge- steenigd wordenTer contrarie Alleuwe ï*eizigerBtarieveii. De minister van openbare werken, Gezien het koninklijk besluit van 2 September 1840, de minister van openbare werken machtigende, onder zekere voorwaarden, wijzigingen aan de tarieven op den Staatsspoor weg te brengen Gezien de wet van t juli 1863 en de ministeriëele besluiten van 9 December I860 en van 20 Maart 1866, betrekkelijk de vervoerprijzen der reizigers op de Slaats-spoorwegen Overwegende dat het billijk is eene zoo gelijke behandeling als mogelijk te verzekeren aan al de kategoriën van reizigers en aan al de deelen van het land Overwegende dat het noodig is in den anormalen toestand te voorzien, voortspruitende uit de vermindering der prijzen voor de reizen binnen het land in zekere omtrekken en het be- hout der hooge prijzen in andere omtrekken, alsook voor de internationale reizen Overwegende dat het daarom noodig is een tarief vast te stellen op grondslagen in verhouding van de afstanden, der wijze de vermindering lusscben al de afstanden te verdeden en zooveel mogelijk de eenheid der prijzen op de verschiilige' belgische spoorwegen in te voeren Overwegende dat, om de beweging te ontwikkelen, het noodig is het stelsel aan te nemen van gaan en terugkeer-bil- jetten en van abonnementen, met eene bijzondere vermindering op de normale prijzen Gezien de processen verbaal der commissie, ingesteld met het doel de beste wijzen op te zoeken om de hierboven aange duide princiepen toe te passen Besluit Art. 1. Te rekenen van 1 November 1871, zijn de prijzen, voor het vervoer der reizigers, vastgesteld volgens de volgende

De Toekomst (1862-1894) | 1871 | | pagina 1