Kronijk isil liet omliggende. Stads Nieuws. Verschillige tijdingen. BURGERSTAND Huwelijken Sterfgevallen. MENGEMNGEïï. grondslagen, toepasselijk per mijl, te welen 56 centiemen voor de le klas, 27 centiemen voor de 2° klas, 18 centiemen voor de 5° klas, voor de gewone treins. Voor de expresstreins, zullen die prijzen met 25 p. h. ver meerderen. Die grondslagen zullen worden ingevoerd in de mixte en internationale diensten. Art. 2. Er zullen voor alle afstanden en voor alle treins bil jetten voor gaan en keeren worden afgeleverd, geldig volgens den te doorloopen weg, voor den dag of tot 's anderendaags te middernacht, met eene vermindering van 20 p. h. op de prijzen der tarieven. Art. o. Op de ringspoorwegen en op de lijnen die er met gelijk moeten gesteld worden, mogen de lokale prijzen bene den den taks zijn, vastgesteld door de artikels 1 en 2, tot het beloop van 2a p. h. maximum. Art. 4. Er zullen insgelijks voor alle afstanden en voor alle treinen, abonnementskaarten worden afgeleverd, geldig voor drij maanden, voor zes maanden of voor een jaar, aan de prij zen in eene aangehechte tabel aangeduid. De bijzondere tarief, ten voordee.le der werklieden, blijft behouden. Alsook de bijzondere larif van abonnement voor de studen ten, met deze voorbehouding evenwel, dat, voor de abonne menten van vier tot zes reizen per week, de prijzen van dezen bijzonderen tarief degenen niet mogen overtreffen van den al- gemeenen abonnementstarief hier aangehecht. Art. 5. De kiezers voor de wetgevende Kamers en voor de provincie De troepen in korps of bij detachement reizende; De leden van maatschappijen De kinderen min dan 8 jaren oud De uitwijkelingen De gevangenen en hunne wachters Zullen eene vermindering van 50 p. h. op de simpele biljet ten genieten. Art. 6. De toepassings-afstanden zullen degenen zijn der tabellen vastgesteld voor het vervoer der koopwaren. Art. 7. De vroegere schikkingen welke door de voorgaande niet zijn afgeschaft, blijven in voege. Brussel, 18 sept. 1871. A. Wasseige. M. Wasseige zet aan België nen pik en hij trekt er uit. Hij gaat voor een heele maand... Gelijk de Parthen, die, eer zij vluchtten, vergiftigde pijlen naar hunne vijanden afschoten, laat M. Wasseige ons zijnen fameuzen tarief achter. IJperen, 25 September '1871. Goed voorbeeld- In zitting van 18 Oogst jl. heeft de Gemeente-Raad van IJperen het reglement opgemaakt aangaande het gebruik der interesten van het kapitaal door M. Alph. Vandenpeereboom, oud-burgmeester onzer stad en oud-minister van binnenlandsche zaken, ten voordeele van het onderwijs geschonken. De leerlingen der dagscholenwelke zich onderscheiden 1° door orde en netheid op hunnen persoon a) schikking en netheid der kleederenu) netheid van het lichaam 2° door de orde en nelheid in het schriftelijk werk, de schrijf en an dere boeken, alle verder schoolgoed, de lessenaar, enz., zul len kaarten ontvangen, eene waarde vertegenwoordigende van 5, 6 en 10 centiemen. Wekelijks zullen er mogen uitgereikt worden: rn de hoog ste klas 12 kaarten van 10 centiemenin de middelste klas 20 kaarten van 6 centiemen in de laagste klas 24 kaarten van 5 centiemen. Op het einde van eiken trimester kunnen de ouders de waarde ontvangen van de kaarten, door hunne kinderen ge wonnen. Stemmen zij er in toe, zoo worden de sommen in de spaarkas gestort, waar ze 5 p. c. opbrengen. Het overblij vende der beschikbare som zal dienen om de leerlingen der adultenschool en der muziekafdeeling aan te moedigen en door iiTSschënkomst van den hoofdonderwijzer, hunne spaar penningen in de spaarkas of in de pensioenkas te storten. Goed zoo! zeggen wij, en mochle het voorbeeld talrijke na volgers vinden. Vlassrascla T®®Bac®!. - Wij vernemen dat M. Van Doeselaer, de beroemde tooneelspeler, thans Bestierder van bet Nationaal Tooneel te Gent, te samen met M. Fauconnier (de echtgenoot van Mev. Fauconnier, alhier zeer goed gekend omdat zij lang met verschillige maatschappijen op onzen vlaamschen schouwburg het IJpersch publiek vermaakte) be sloten heeft den toekomenden winter op ons stadsschouwburg verschillige keurige vlaatnsche vertooningen te geven. Zijn gezelschap is samengesteld uit de best bekende tooneelartiesten van huidige dagen. Zoo onze inlichtingen juist zijn, die heeren zouden reeds zich tot het stadsbestuur gericht hebben ten einde de noodige toelating en bijlage te kunnen bekomen. Indien zij lukken in hunne stappen dan zal het den vlamsch-tooneelminnende liefhebberen goed vallen daar zij met recht zullen mogen rekenen op een reeks goede en verma kelijke vertooningen. Pa'sjsksmip. - Eenige leden der Vlaamsche Ster gaan Zondag aan den Tooneelprijskamp te Audenaarde deel nemen. Wij wenschen hun goed succes; te meer daar de Vlaamsche Ster van haar begin tot heden nog nooit ijdelhands is teruggekeerd van de prijskampen alwaar hare leden deelna men. „nu 11 nii> j van den 15 t&t den 22 Septeinkes1. GEBOORTEN ^cht fj te zamen, 8. Verhack, Desiderius, hovenier, en Devos, Carolina, hove nierster. Lacante, Isabella, 84 jaren, z. b. weduwe van Franciscus Ceriez, Meenenstraat. Lshryne, Amelia, 68 j., kantwerk ster, echtgenoote van Josepbus Spinnewijn, Meenenstraat. David, Clementia, 16 jaren, z. b. S' Nicolaus-nevens-Ypre. Jacmart, Gaspare!, 60 j., z. b. ongehuwd, Lange-Thourout- straat. Rits, Carolus, 75 j., z. b. weduwaar van Josephina Piosez, Rijselstraat. -Debouck, Augustus, 58 j., koopman, ongehuwd, Vleeschhouwerstraat. Verholle, Regina 76 j., kantwerkster, weduwe van Imandus Vivé, Meenenstraat. Rubberecht, Joanna, 66 j., z. b. echtgenoote van Jacobus Pareyn S' Maartehs-nieuwweg. Kinderen beneden de 7 jaren. Mannelijk geslacht, 4. Vrouwelijk idem, 2. te zamen 6. De herder ya;n Kheeft Zondag laatst, in de Hoogmis, een sermoen gedaan dat aan de ribben hield het liep mees tendeels op de onzuiverheid. Toen reeds veel jongelieden en meiskens, röod tot onder hun hair van schaamte en ongemak kelijkheid, zich gereed maakten om op te staan, meenende dat het geëindigd was, begon hij op eens een ander kapitel het Zondags werken. De goede herder donderde hard tegen deze overtreding en meesters en dienstboden kreegen ieder het hunne. Wanneer nu de Hoogmis gedaan was en de godvruchtige dorpelingen met een vast voornemen naar huis trokken ston den zij niet weinig versteld toen zij de Pijkeman (die zich reeds in de sakrislij ontpluimd iiad uit vreeze dat zijne klee deren zouden kunnen vuilgemaakt worden) in den hof dei- pastorij ontwaarden bezig met aardappels uit te doen, in ce- zelschap van de meid, Poulletje Vossens, die de aardappelen raapte! Iedereen was verontveerdigd om deze overtreding liberalen en kalholijken ware» het eens om te zeggen dat M. de Pastor daar voor niets lusschen was. Doch, men is nieuws gierig te weten of de Pijkeman en het mefssen gaan huitenvlie- gèn van M. den Pistor, zooals1 hij het ten stelligste zijne paro chianen aanbevolen heeft, van hunne dienstboden aan de deur te zetten die den Zondag werken. Maar ja, ge zijt er wel meê! Poulletje die de plaats com- maudeert zal een scheef mondje trekken en alles zal gezeid zijn. Luister naar mijnen raad, Doet niet naar mijne drati. Volgens een schrijven uit Wervick, is het muziek Les Amis Rèunis, onder het bestuur van M. Saieur naar het festival van Doornik gegaan alwaar het een waar en schitterend succes be haald heeft. De uitvoering zijner stukken was zoo boiend en wel dat na het eindigen het publiek dezelve met een donderend houraterug vroeg, verzoek die met alle welwillendheid werd voldaan, onder de grootste toejuichingen. Onnoodig te zeggen dat voorzitter, bestierder en muziekanten het voorwerp waren der sijmpaliesche goedkeuring waarin iedereen zijne verwondering te kennen gaf een zoo uitstekend muziek-gezel- schap te vinden in een zoo klein plekje als Wervick. Wij kunnen hun antwoorden: het is omdat die muziekan ten mannen van licht en vooruitgang zijn. sterfgeval. Wij vernemen met spijt het overlijden van den heer Kesteloot-De Man, van Nieuport, een oud en kloek verdediger der vlaamsche zaak. De maandelijksche en wekelijksche veemarkt te Dixmude, zal van heden voort op het schoolplein gehouden worden. Runderpest neemt in Frankrijk weder op eene onrust wekkende wijze toe. Men beslatigt verschillige nieuwe gevallen van tifus in het noorder-departement. Een besluit van den prefekt van den Noorden, gebiedt de strenste maatregels in werking te stellen. Zooals men ziet is hel gevaar voor onze streek bij lange niet voorbij. Laat ous eventwel hopen dat de krachtdadige maatregels door de beide gouvernementen geno men, deze zoo vreeseüjke ziekte zullen beletten bij ons in te dringen. De koningin van Belgie heeft het kruis van verdiensten voor 1870-71 gehad van den koning van Beieren. De Vesuvius braakt thans weer vuur en biedt iederen avond ?en hoogst indrukwekkend schouwspel aan. Talrijke vreemdelingen, die zich te Napels ophouden, begeven zich da gelijks naar het observatorium, van waar zij den lavastroom van den krater tot den voet van den berg kunnen zien vloeien en de opeenhooping dezer stof waarnemen, hetwelk met vree- selijk geweld gepaard gaat. -De 50,000 fr. hebben hunnen meester gevonden. De dagbladen van Luik hadden even als wij aangekondigd dat het lot van 50,000 fr. der trekking van 51 Oogst 1870, der leening van die stad, niet gereklameerd was geworden. He den is de gelukkige bezitter gevonden, het is een inwoner van Brussel, die Zaterdag laatst, te middag, op het bureel der ge meentekas te Luik de 50,000 fr. is gaan afhalen in verwisse ling zijner obligatie. In Turkije is het tiendeelig stelsel ingevoerd, maar de Osmanen weten er niet mede om te gaan. Een geestelijke heefteen vernuftig hulpmiddel uitgedacht. Bij heeftop een sluk berdpapier een kring geteekend en in 't midden bevindt zich een ijzeren stift. De kring is in twee helften verdeeld op de eene de oude gewichten aangeduid, op de andere de nieuwe, en de stift toont als men ze op die plaats schuift waar de oude maat staat, tijdelijk de nieuwe aan. Deze doel matige en eenvoudige machien komt algemeen in gebruik. Overal vinden de Parijzenaars calembourgs op. Een koetsier had van een dikken heer een magere fooi gekregen. .I Nu, men zal ten minste niet zeggen dat deze een 'pais-trop- l'heare (pétroleur) is, riep hij brommend uit. Gedureede het beleg zijn te Parijs opgeëten 29,543 paardende regeering heeft daarvoor moeten be talen 25,150,545 fr. Het totaal cijfer der uitgaven, door liet ministerie van koophandel voor de approviandering en voe ding van Parijs gedaan, bedraagt 115,140,119 fr. 22 c. Deze cijfers zijn officieel en ontleend aan het ontwerp van wet door den minister van koophandel bij de nationale vergadering in gediend, tot het toestaan van een supplementair krediet te de zer zake van 24 miljoen. De bewoners van het gouvernement Moskow (Rusland) zijn in schrik gedompeld. Sedert de laatste week van Aug. zijn zij blootgesteld aan de woede van eenen tijger, ontsnapt uit eene menagerie te Nijni-Nowgorod, die de omstreken op ver scheidene mijlen onveilig maakt. Reeds heeft hij in de distric ten Moskow, Garycyn, Vierpuchouw en Bmitrow talrijke slachtoffers gemaakt en dagelijks maakt hij nieuwe. In de omstreken van Moskow vond men in de eerste week van September 13 ijslijk verminkte lijken, die de slachtoffers van eenen enkelen nacht moesten zijn. Bij de jonste berichten had de gouverneur van Moskow eene klopjacht bevolen door al de troepen, met medewerking der beste jagers. Men schrijft uit Munle Gp 19 Juli laatsleden heb ik u bekendgemaakt met het huwelijk van eenen 74 jarigen ouder ling, die het echtelijke bootje was ingéstap met eene jeugdige bloemenmaakster Van 21 jaar. Stellig moet de grijze man het huwelijksbootje niet goed kunnen sturen hebben, want reeds den dag van heden is het koppeltje van elkander gescheiden. Zoo gaa.t het doorgaans in de wereld. De grijze mail heeft een jong meisje getrouwd voor haar schoon vellekenen zij een oude man voor zijn schoon geldeken. Ziedaar al zijn gedroomd geluk verbroken, nadat hij vijftig lange jaren gierig had ge leefd met eene oude keukenmeid, en eene fortuin van 75 dui zend frank had weten bijeen te zamelen. Men leest in den Journal de Charleroi dat het gerucht in deze stad veel geloof vindt, als zou de ontriggeling Zondag laast op de lijn van den Grandcentral, bij Ottignies, voorgeval len en waardoor een koopwarentrein geheel vernield is, moeten toegeschreven worden aan de kwaadwilligheid. De Union zegt dat er naast den exentriek stukken hout zouden geleed ge worden zijn. Men schrijft ons uit Meerendré Het was hier zondag gepasseerd 8 dagen kermis. M. Ker- vyn, inspecteur van het onderwijs, in gezelschap van de heeren burgemeester, schepenen en onderpastor, hebben al de herbergen geïnspecteerd, waar de speelman ging en die doen sluiten. Men zegt dat de schoonste meiskens van de congregatie onder heilige geleide naar huis gebracht werden. Allo, Mijnheer,'t word nog slechter in ons Vlaanderen dan in den goeden ouden tijd. Daar en mag nu niet meer gedanst worden. Daar en mag geen ander muziek meer gedaan wor den als in de kerk en 't is mij 't muzieksite Gelijk men weet is onlangs in het kanton Aargau eene andere wijze van benoeming der katholijke geestelijkheid in gevoerd, namelijk dat zij voortaan zullen gekozen worden bij Stemming door de leden der katholijke gemeenten, en wel voor den tijd van 6 jaar, na afloop van welken termijn zij zich aan eene nieuwe verkiezing moeten onderwerpen. Thans wordt aan de Kólnische Zeilung gemeld, dat de geestelijk heid hiertegen in verzet is gekomen en verklaart, niet op die wijze benoemd te willen worden. Daar nu de gemeenten niet willen toegeven, hebben de geestelijken in verscheidene ker ken hunne bediening gestaakt en is door de kerkbesturen de zer parochiën in de dagbladen bekend gemaakt, dat de gods dienstoefeningen lot nadere aankondiging zijn opgeschorst. Het was in de Nieuwjaarmaand. Een officier der burger wacht was komen te sterven en ziine begraafnis had plaats

De Toekomst (1862-1894) | 1871 | | pagina 2