Stads Nieuws. Verschiliige lijdingen. BURGERSTAND Huwelijken Sterfgevallen. den pfijs ran 5 centiemen. De liberale politiek wasleven en beweging in het land te verwekken. De klerikale politiek is van Belgie een groot beggijnhof te maken en de steden, gehuchten en gemeenten te ommuren. Zullen wij, burgers, niet krachdadig protesteeren, met onze stem in de naaste kiezingen, tegen de reaktionnaire politiek der klerikalen Ja zeker, en het vonnis zal verpletterend zijn, van den eenen hoek des land tot aan den andere. Verleden jaar beloofden de klerikalen ons de schoonste za ken, afschaffing van belastingen, vermindering langs hier, vermindering langs daar En nu? wat gebeurt er? Vermeerdering van lasten, ver hooging in alles en nog erbij overal verwarring en zorgeloos heid, bij zooverre dat de klerikale gazetten zeiven klagen. Vergeet dat niet, kiezers. Uperen, 50 September 1871. Vlaamsche Step. - Zoo als wij verondersteld hebben, is ons gedacht verwezentlijktde leden der Vlaam- sche Ster die Zondag laatst gaan kampen zijn op den Tooneel- strijd te Audenarde, zijn niet ijdeihands naar huis gekomen; in tegendeel, zij hebben aldaar een schitterende zegepraal be haald, doordien dien prijskamp bezocht werd dom- meest al de beste declamatoren van viaamsch Belgie enlioiland, ziehier deszelfs uitslag Deftige Tweespraken. le prijs, Dewechter en Willems, Mechelen. 2° pr., Giinther en De Kok, Amsterdam. Eervolle melding, Laurie en Mailliard, Uperen. 2e Eerv. melding,De'ava en Pauwels, Deijnze. 5° Eervolle melding, Broeckaert en Meeuws, Lokeren. Boertige Tweespraken.1° prijs, Mailliard en Bruyneel IJperen. 2epr., Deftige Alleenspraken. le prijs, Broeckaert, Lokeren. 2e pr., Deschrpper, Dendermonde. 5e pr., Delava, Deijnze. -Eervolle meldingen, J. Van Gyseghem, Lokeren, en Giinther, Amsterdam. Boertige Alleenspraken. le prijs, Dewechter, Meche len. 2° pr., Goeminne, Deijnze. oc pr., Defrenne, Eecloo. Eerv. meld., De Kok, Amsterdam, Willems, Me chelen. KoopEsiaatscliappIJ- Maandag, 2" oct., heeft de inhuldiging plaats der nieuwe aangebouwde zaal in 't lo kaal van den Arend. M. Aug. Vanden Bogaerde, Voorzitter der maatschappij, ziende dat de heeren leden bij elke muziek feest op hun gemak niet waren omdat de uitvoerende leden zich dwars door het publiek moesten begeven om op hunne plaats te komen, kocht het aanpalende huis en deed eene zaal bouwen nevens de vorige concert-zaal alwaar men toegang heeft op de estrade. Het is ter gelegenheid der opening dezer nieuwe zaal dat de heer Voorzitter zijne medeleden met nog eenige andere oitnoodigingen verzocht heeft Maandag aan staande hem de eer te doen deel te nemen aan een heerlijk sonpé. Oudheidakuiidc. - Donderdag, 22 Sept. laatst, zijn er een vijftigtal leden der Oudheidskundige Maatschappij van Sint Lucas, zetelende te Doornik, in onze stad aangeko men om de verschiliige gedenkgebouwen eii oudheden te be zoeken. Zij waren vergezeld van den abt Voisin, en zijn afgestapt in de herberg Sint Laurens, in de Hondstraat. Zelfsmoord. - Maandag namiddag, omtrent 2 u., was er eene jonge dochterdie zich poogde om het leven te hel pen met achter de herberg De Sterre, buiten de Statie-poort, in het water der stadsvestingen te springen. Spoedige toege- gebrachte hulp redde haar van eene gewisse dood. Men schrijft dit wanhopend besluit aan liefdeverdriet toe. Jubilé. - De Jubilé van den Rozenkrans zal Zondag plaats grijpen in de kerk van S'. Jacobs, alhier ter stede. Deze plechtigheid zal gepaard gaan met eene processie met triumfwagen en allegoriën, welke zal uitgaan ten 2 ure 's namiddags, langs de volgende straten een deel derS' Jacob- slraat, de Paddewijkstraat, de Wenink- en Rijseistraten, de Groote-Markt, de Boter,- Luik,- Elverding- en Boesingstra- ten, de Houtmarkt, de Recoflette,- Kauwekind,- Meenenstra- ten en het ander deel der S' Jacobstraat. Cazllcht. - Nogeens is er ons eenen brief toege zonden vvaarin geklaagd wordt over de ontoereikendheid van stadsverlichting. De schrijver, een onzer abonuenten, zegt dat het nadeel bijbrengt aan den postdienst, doordien de briefdragers met moeite de adressen der brieven kunnen le zen, en eindigt met voor te stellen in iederen wijk eene in schrijving te openen om eenen lanteern te koopen voor den briefdrager. De brief is te lang om in onze kolommen over te nemen maar zonder dat wij willen onderzoeken hoever zijne recla- matiën over de gaz gegrond zijn, wij bekennen dat de uit vinding van Mijnheer Vanden Bussche, post-bediende hij de Noord-Statie le Brussel, een allerbest gedacht is: zij bestaat in een klein lanteerntje op de borst aan een knoop van de vest vast gehecht waardoor het den briefdrager gemakkelijk is altijd en overal de adressen te kunnen lezen. iSelj©©sse ïisjiastcim. In de Tentoonstelling van Schoone Kunsten, te Gent, thans open, nenten 826 artiesten er deei aan, verdeeld als volgt: Brussel, 204 artiesten; Parijs, 124; Antwerpen, 84; Dus- seldorf, 81; Gent, 41; Amsterdam, 29; Den Haag, 27; Berlin, 1 5; Munich, 12; Luik, 10; Weimar, 10; Leuven, 9; Hamburg, 8; Brugge, 8; Spa, 7; Kortrijk, 7;Bresde, 6; Namen, 5; Mi- lanen, 5; Mechelen, 4; Rome, 4;Carlsruhe, 4; Rotterdam, 4; Frankfort, Dordrecht, Sturttgart, Londen, Mannheim, Wee- nen, Breda en Harlem elk mel5;-Terveuren, Breslau ,Ninove, Deurle, Algiers, S'Nicolaas, Utrecht, Keulen, Baden-Baden, Zeulenrode, Arnhem, Königsberg, Doornik, Tamise en Oos terbeek, elk met 2; Samois, Sevres, Platreries, Courrières, Lontainebleau, Tongeren, Asnières, Versailles, Havre, Swy- veghem, Mariaburg, Dol, Forest, Groeningen, Kleinassen, Hal, Lemberge, Delft, Lahuipe, "VVaelhem, S' Germain-en- laie, Hoboke, Appeldoorn, Aalst, Eysden, Leamington (En geland), Braunschweig, Dinant, S' Gratica (fr.) Middelburg, Dantzig, Lyon, Heidelburg, Turnhout, Mayance, Ath, Mons, Rijsel, Gentbrugge, Schapbach, Leeuwarden, Gérimont, Ne- vele, Gontrode, Wervictj, Brisgan, Boulogne (Seine), Madrid, Barbinson, Tensenhath. (Würtenbei'g) en Seneffe elk met 1 artiest. 1522 Kunstvoorwerpen zijn gezamentlijk ingezonden. IJperen is in de Gentsche Tentoonstelling vertegeowoor- digd door o artiesten waarvan 5 te Brussel wonen. 'i mi III'"' varn den 22 tot deu 29 September. GEBOORTEN 4) te zamen> <J- Augustinus Gruwez, winkelier en Loonis Silvia, kantwerk ster. Vandromme, Virginia 07 j., herbergierster, weduwe van David Lamote, Vleescbhouwerstraat. Van Aecke, Ludovi- cus, 58 j., schilder, echtgenoot van Maria Cremery, Meenen- straat. Kestelyn, Maria, 12 jS' Jacobs-nevens-Ypre. Frangoise, Isabella, 69 j., kantwerkster, ongehuwd, S' Jacobs- straat. Brackman, Florentia, 27 j., z. b. echtgenote van Gustavus Clement, Mondstraat. Van Leene, Joannes, 58 j., werkman, echtgenoot van Rosalia Lesage, Meenenstraat. Kinderen beneden de 7 jaren. Mannelijk geslacht, 6. Vrouwelijk idem, 2. te zamen 8. M. Be Quidt, pastoor te Hollebeke, is er den 21 dezer overleden, in den ouderdom van 84 jaren en 7 maanden. De milicianen der klas van 1871, moeten zich den 2 October bij het leger vervoegen. Ook de milicianen der reserve, om hunne vier maanden dienst uit te doen waartoe zij geroepen zijn. Verledene week is een ongeluk gebeurd op den ijzeren weg van Dixmude naar Nieuport. De genaamde Hendrik Jacob Wittock, oud 77 jaren, werkman te Pervijse, bezig zijnde met aardappelen uit te doen, geplant langs de linie van de spoorbaan, tegen de statie le Pervijse, is door de lokomotief van den trein komende van Dixmude getroffen en eene afstand van 250 meters medegesleepl geworden de dood was oogen- blikkelijk. Wittock was doof en had den trein niet hooren komen om zich in tijds weg te maken. In Venlo, dat nog geen 8000 inwoners telt, is men be zig een zevende muziekgezelschap op te richten. Voorts be staan aldaar 4 buitensociëteiten met groote tuinen en danszalen (behalve in de aanbouw zijnde actiën sociël Casino en 5 binnensociëteiten. Henri Taiue verhaalt in zijne Notes sur l'Angleterre, om een denkbeeld te geven vau den leeslust der Engelschen, dat de leesbibliotheek van Moodie, die jaarlijks 150,000 boek werken noodig heeft om hare klanten te bedienen, o. a. van Livingstone's reizen in Afrika 5000 en van Macaulay's ge schiedenis van Engeland 2400 examplaren aankocht. Afgrijselijk schelmstuk. Een jong meisje, pas 17 jaar oud, is in het arresthuis van Soissons opgesloten gewor den, onder beschuldiging van haar kind in verschrikkelijke omstandigheden gedood te hebben. De rampzalige zou haar kind met de beenen hebben vastge grepen en het dan herbaalde raaien rnet het hooft tegen eenen boom geslagen hebben. Het aangezicht droeg afzichtelijke kneuzingen. De kaaksbeenen alsook de hoofdschedel hingen bijna aan stukken. Het jonge meisje bekent haar schelmstuk ten yolle en heeft het tot in de minste omstandigheden verteld. Men vraagt zich af of het mogelijk is dat zoo veel wreedheid in het hart van dit jonge meisje heeft kunnen sluipen, des temeer daar zij al les met zoo'n hardnekkigheid en aandringenheid bekent. Wij hopen dat de justicie dit geheim weldra zal ontsluieren. Zaterdag is een persoon 55 jaren oud; geboortig van Maldegem en zich aan de bedelarij overleverende, te Oedelem aangehouden, om zich aldaar schuldig gemaakt te hebben aan de misdaad van verkrachting op een meisje van 7 jaren. 'T is de vader van het kiud die zelve de misdaad ontdekte. De schuldige is naar 't gevang van Brugge overgebracht. Het slachtoffer verkeert in deerlijken toestand. Zondag namiddag, om 3 1/2 uren, is in de schouwburg- zaal Zaal Thalie, Sint-Pietersplein 57 te Gent, eene algemeene vergadering gehouden, met doelwit om eene nieuwe vlaamsche maatschappij tot stand te brengen. Na ruim een uur beraad slaging, zijn de jeudige vlaamsche jongelingen tot besluit ge komen, en hebben eene maatschappij ingericht die voortaan den naam van Moed en Volhardingonder kenspreuk Viaamsch vooruit zal dragen, en die binnen kort haar werk zaamheden zal aanvangen. Zij zal de zang- en tooneelkunde beoefenen. Uitbersting van het grauwvuur te Wasmes. Woensdag, rond U ure van den avond, is het grauwvuur uitgebroken in den put N° 2 van de koolmijn van Hornu en Wasmes, in die laatste plaats gelegen. Men kan nog niet juist het getal slachtoffers noemen, maar men berekent dat er ten minste dertig zullen zijn. De municipale raad van Besaneon heeft eene broeder- kensschool afgeschaft om het bestuur aan wereldlijke onder wijzers te geven. Een dergelijke beslissing is te Julline genomen. Dat is braaf gehandeld; men ziet dat in Frankrijk de oogen der municipale overheden geopend worden en dat de broeder- kens die de kinders naar ziel en lichaam bederven eindelijk de opleiding er van zullen worden ontnomen. De heer Thiers is door den Koning van Spanje benoemd tot ridder van het Gulden Vlies. MENGELINGEN. ©e Kozenkraus (historische opzoekingen). De Rozenkrans was reeds in gebruik in 1100; het is dus ten ongelijke dat verschiliige historieschrijvers den oorsprong er van aan den H. Dominions toeschrijven. Dit Broederschap werd te Uperen ingericht in 1618, ter kerke der Predikheeren,alwaar liet bestaan heeft tot in 1794, wanneer het afgeschaft werd. Men vindt op de registers des Broederschaps een groot getal rijke-lieden benevens eenige namen van arme inwoners onzer.stad ingeschreven. Kleine boekjes, gedrukt te Uperen, omtrent het midden der verledene eeuw, maken ons bekend met eenige bovenna tuurlijke voorvallen, die men toeschrijft aan de krachtvan den Rozenkrans'oiider andere, wij vinden er in het jaar lOtiii, Martinus Praets, Xdc Bisschop van IJperen,die bij het verlaten eener sobere maaltijd eene sterre met 'nen steert zag. Hij ge loofde het einde der wereld nakend en vluchtte zeer bevreesd bij de Predikheeren, die,door de macht van den Rozenkrans, hem welhaast de rust in het gemoed weder deden bekomen... Jan-Baptiste Bulteel, heere van Reninghelst, had grootelijks medegeholpen tot het inrichten van 't Broederschap binnen deze gemeenteer overleden zijnde in 1655, werd hij er be graven in kostuum van Predikheer met den Rozenkrans over den hals; zijne wed0, Johanna de Mailly, overleefde hem tot in 1661. Bij hare begraafnis deed men den faiiiilje-kelder open en men vondt den ridder met den Rozenkrans aan den hals in denzelfden staat als den dag zijner teraardbestelling hetgeen met bevoegde akt bewezen is doorGillesHouvenaegle, alsdan Prochie-pape. Welhaast verspreidde zich het gerucht van dit mirakel over het gemeente en het omliggende en een groot getal ge- loovigen kwam toegesneld om hunne offeranden aan den Rozenkrans te doen, door de zorgen van den Pastor ter kerke tentoongesteld. Dit mirakel was eene groote bron van gelde lijke ontvangst, zoodanig dat de heer van Reninghelst er af gunstig over werd en denzelve in zijn kasteel nam, alwaar men hem er terug vond in 't jaar 1742 als deelmakende van het mobilair De registers dezer Confrérie bevatten een oneindig getal namen. Onder vee! oorzaken dezer menigvuldige bijtredingen mag men zeker wel rangschikken de zonderdèriinge eigendom van den Rozenkrans: het grootste getal kwaaddoeners die een paternoster over zich droegen, 't zij om den hals of in de beurs, waren, niet tegenstaande het getal hunner euveldaden, hunner euwige zaligheid zeker. Deze privilegie werd door de Pauzen aan de Predikheeren verleend. Het Broederschap van den Rozenkrans werd heringericht te IJperen in 1803, in de kerk van den H. Jacobus; onze jaarboeken maken geené melding van een Jubilé die vroeger zou plaats gehad hebben het is te verwonderen dat er een tijdstip van 500 jaren noodig zou zijn om te midden der XIX eeuw een feest te meer in te richten. Bedevaarten, processiën, enz., afijn nu in de mode: Uperen mocht toch ook hare beurt hebben. (Een oudheidskundige)- E «i» heden af tnsn men de 'S'aln'tlc dei' reyfeefaei'en rat» den E zea'en- - beli&incst fen bureeSe ran ons &?ad

De Toekomst (1862-1894) | 1871 | | pagina 2