Stads Nieuws. Briefwisseling der Toekomst. de volkeren lhans nog genoeg verdweept zijn om, gelijk in de vijftiende eeuw, godsdienstige oorlogen aan te gaan, noch de jesuiten sterk genoeg om door het in stand brengen eener nieuwe inkwisilie de afwijkers in dwang te houden met hun levende te doen branden. Al wederom een van die brave broederkens die in 't donker is moeten gesteken worden, voor zijne schandelijke handelwijze jegens kinderen, die aan zijne zorgen waren toevertrouwd. Een broederke, dat op den zachten naam ant woordt van Servus Dei (dienaar Gods)! het is mij het dienaarke Gods, en die geboren is te St-Martin in Coaiileu, is aangehouden op de klach ten van verscheidene vaders van familie en door de gendarmen naar het gevang van St-Eticnne geleid. Die kerel, beschuldigd van aanslagen op de eer baarheid op verscheidene zijner leerlingen, zal door het hof van Assisen van Monlbrison gevonnisd worden. Ja, het werk van 't vuil papier ik geef het u in honderd keeren te raden wat dit mag beteekenen en ge zult er niet zijn. 't Is M. Flavier, bisschop van Bayeux, die het uitgevonden heeft. De St-Pieterspenning springt op krukken, de rondhalingen hebben alles opgebracht wat zij kon den, de geloovigen zijn het beu, niets en gaat meer. Dan vindt M. Flavier het werk van liel vuil pa pier uit om den St-Pietcrspcnning ter hulp te ko men. Dit werk beslaat hierin ieder katholieke wordt voddenraper en raapt de vuile gazetten de ge scheurde boeken, de brief-envcloppen, de hoeks- kens karton en al de papierkens bijeen die niet meer en kunnen dienen: hij schikt ze met zorg, pakt die in, maakt er een baal van, twee balen, tien balen, honderd balen en zendt die naar de be stuurders van bet werk, die er geld van maken. 't Is zoo simpel-als bonjour. Wat zal er nu van de arme voddenrapers, de echte voddenrapers geworden die in de stralen van Parijs loopen? vraagt de Siècle. Wat er van hen zal geworden Laten zij creveeren, die rampzaligen, al de Paus maar wat meer geld krijgt IV. BURGERSTAND Huwelijken Sterfgevallen. Wanneer zal dat eindigen 111 Het werk ran 't vuil papier S IJperen, 7 October 1871. Ho©zejskrasas. - Wanneer een liberale feest door het een of ander voorval gestoord wórdt, aanstonds nemen de SAMENZANG. Maar niet als het veld, maar niet als de stad, behoort hier het zeevlak aan dezeh of genen voor ieder geschapen ligt 't ziltige nat, voor ieder is 't bad, dat vreugd en gezondheid kan geven een schat, den duurstcn dien God ons op aard kan verleenen. Kom meê, kom meê, naar de baden der zee SOLO. Kom meê naar zee, ze is schoon als met zijn stralen de zonnegloed den rug der baren kust; als zacht de wind haar stijgen doet en dalen, of wen ze kalm als de effen spiegel rust. SAMENZANG. "Wij keeren terug naar het veld, naar de stad, met lichaam en geest weer gestemd om te werken wij loven de zee en haar schuimende nat, 't verfrisschende bad, dat voor de vermoeidheid de lafenis had, de kracht om de ziel en de leden te sterken. Hoezee, hoezee voor de baden der zee 1871. Luitenant Victorien Vancle Weglie. catholijken dit te baat: Zie de wel, zeggen zij, dat God met al hun geruchtmaken niet gediend is ofwel, het is eene straffe Gods ofwel, het is de hand Gods. Maar toen er een feest door de catholijken ingericht verstoord wordt door slecht weder of door een andere oorzaak, o dan zwijgen zij gelijk karpels, ofvvél steken alles op den duivel, of het is de schuld der goddelooze liberalen En de hand Gods Zondag was het 't geval. Eene processie was ingericht ter oorzaak van een zoogezegde Jubilé van 500 jaar Groepen van verkleede heiligen, prinsen, graven, engels, alsook een prachtige triumfwagen, enz., enz., gingen de voornaamste straten onzer stad doorkruisen, toen op het oogenblik des tochts, de hand Gods hen belette uit te gaaneene vlaag van oprecht natten regen viel uit den Hemel op al die schoone koslumen waarvan er velen gehuurd waren hij den Munt schouwburg van Brusseltot zooverre er eenige zouden kun nen bedorven zijn, doordien dezelve maar gemaakt zijn om op het. tooneel en niet om op straat gebruikt te; worde». Wij twijfelen niet aan de oprechte overtuiging van velen die dit kerkelijk feest bjwonen en wij eerbiedigen iedereens doenwijze,- wfj geloovén zelfs aan de kracht van den Heiligen Rozenkrans; maar wij aarzelen niet te zeggen dat de mannen die over 50Ó jaar aan'het hoofd van den Rozenkrans stonden meer verdiensten moesten hebben dan de tegenwoordige, daai het door hunne gebedeh was dat zij zooveel honderd duizend vijanden versloegen en dat er heden met al het ge weld des werelds geen halven dag schoon weder kan verkre gen worden om het oOOjarige feest te vieren 1 De verledene week werd de Bedevaart druk bezocht door onze omliggende landbewoners, vergezeld van hunne zielen bestierders. Wat wij bestatigd hebben is dat er zeer weinig ijperlingen den oproep beantwoord hebben en dezen die ge gaan zijn, zich meest bepaald hebben naar de kerk te gaan zonder den stoet te vergezellen. Maar alles dit maakt de zake niet, wij spreken er van als gazetschrijver en niet als beoor- deelaar. De fijne knoop van dit alles is politiek. Voor eerst zij willen den Paus weder op zijnen wereldlijken troon plaatsen: door gebeden?Het is de wille Gods datZ.H. Pius IX, wereldlijke koning af is, en de mensch mag zich te gen Gods wille niet verzetten. Door menschelijke macht ziet gij daar Belgie den oorlog verklaren tegen Italië, die in één slok ons arm iandeken zou inzwelgen 1 Ten tweede zij willen de menschen voorbereiden tegen de eerstkomende kiezingen die van een groot belang voor Belgie zullen zijn. De catholijken moeten zich voorgoed vestigen of zij zijn voor eeuwig van onder. Zij richten overal ronkende feesten, Bedevaarten, proces sie», Jubilëen en octaven in, alles omdat de menschen niet gewaar zouden worden dat sedert de catholijken aan het mi nisterie zijn de militaire onkosten verdubbeld zijn, de lasten verhoogd worden, de prijzen op den ijzeren-weg opslaan. Wanneer wij dit alles van bij aanschouwen, verwonderd het ons geenszins meer dat God zoo klaarblijkend toont hoe Hij die zoogezegde catholijken niet wil ondersteunen. Iiooruinntfirhiiiipij. - Maandag laatst heeft de inhuldiging plaats gehad der nieuwgebouwde zaal in het lo kaal den Arend, en terzelfder tijde de opening van het winter- saizoen, door een prachtigen maaltijd aangeboden door den heer Aug. Vanden Bogaerde, Voorzifter, aan al de werkende leden en aan eenige heererï uifgenoodigden. Dit feest mag gevoegd worden bij de reeks overheerlijke feesten tot heden door den onvermoeibaren Voorzitter inge richt, feesten die iedertnaal niet alleenlijk zijn onuitputbare mildheid maar 'ook zijne uiterlijk welgepaste doenwijze ken schetsen iets aanbieden is zeer schoon maar de wijze van aanbieden verdubbelt er de weerde van. Ook de heeren leden betalen hem met wederliefde en eerbied en zij zijn als begees terd; want vrolijkheid en welvoegelijkheid gaan immer ge paard en dezen die zulke feesten bijwonen bewaren er een onuitwischbaar aandenken van. Ouderwijs. - Het onderwijs komt een groot verlies te ondergaan. Mr F. Van Aertselaer, leeraar bij ons Stads- Kollegie, is benoemd als leeraar bij het Athenoeuin van Antwerpen, en heeft Donderdag laatst onze stad verlaten, zich naar zijn nieuwen post begevende. Niet alleenlijk de ieerende jeugd van IJperen verliest een schranderen leermeester, maar zijne talrijke vriendenen de maatschappijen waarvan hij deel maakte zullen voortaan een aangename en verdienstvolle makker en een ijverige mede werker moeten ontbeeren. BIr Van Aertselaer is een geleerde en warme kamper voor de vlaamsche zaak. t" Ba-ajs. - Nogecns komt onze stad een zegepraal te behalen. Op den Tooneelprijskamp van Nieuporl heeft M. Th. Verhaeghe de le prijs behaald in de zangkunde. M. Verhaeghe is een oud-lid der Vlaamsche Ster onzer stad, maar treedt thans overal op als bijzondere liefhebber. De nieuwe eer te Nieuport behaald bewijst,eens le meer dat IJperen, in het vak der kunst, voor geen eene stad van het land moet ten onder doen. AasslaouiMug. - In den nacht tusschen Donderdag en Vrijdag heeft onze policie de hand gelegd op eenen aardap- pe'dief die drager was van een nog al tamelijk zwaren vracht. ï-yre Ö:5TE>ièsse. - Deze belangrijke Maatschappij Koorzangers heeft een goeden maatregel genomen; deze is de vorming eener lijst eere-leden wiers jaarlijksche som maar bepaald is op 5 fr. Wij hebben de lijst onder oogen gehad en erop gezien dat reeds een groot getal inschrijvers hunne namen gesteld heb ben, hetgeen het bestuur in state zal stellen de noodige in richtingskosten te bestrijden. (Burgerwacht. - Dinsdag aanstaande geeft de Maatschappij Cijbelschutters onzer Burgerwacht zeer schoone feesten ter gelegenheid der 41° Verjaring van 's lands onaf hankelijkheid. 's Namiddags, ten o ure, in het schiet-Iokaal op de Espla nade, groote schieting voor 14 overschoone prijzen.Ten 5 1/2 ure, luisterlijke uitdeeling der gewonnen prijzen in het lokaal dei- Maatschappij, Oud Zilveren hoofddeze plechtigheid zal gevolgd worden door een plechtig Banket waaraan al de leden zullen deel nemen. Wij zien met genoegen deze Maatschappij van meer tot meer groeien en bloeien, dank aan het goed bestier en den eensgezinden geest der leden in het algemeen. van den 29 Sept. tot den 6 ©ct. GEBOORTEN MannellJk Seslacht a) te zamen g. Vrouwelijk o) Vandevelde, Leopoldus, schoenmaker, en Lucassen, Maria, naaister. Vantroeyen, Nestor, timmerman, en Mesure, Stephania, kantwerkster. Devos, Petrus, werkman, en Vanden Broek, kantwerkster. Bendel, Ludovicus, timmer man, en Soenen, Maria, kleermaakster. Yanbeylen, Edou- ardus, timmerman, en Rabau, Sophia, kantwerkster. Harteel, Augustus, diamantzetter, enDehouck, Melania. dienst meid. Klingels, Prosper, controleur bij de messageriè'n Van Gend, en Marckand, Maria, kleermaakster. Blomme, Fredericus, werkman, en Cornillie, Maria, kantwerkster. Verkamer, Josephus, 82 j., z. b., weduwaar van Eugenia D'hellem, Dixmudestraat. Charles, Andreas, 72 j., werk man, echtgenoot van Virginia Bertier, Meenenstraat. Hollinck, Maria, 61 j., z. b., weduwe van Karei Plaetevoet, Bollingstraat.Verschaeve, Petrus, 59 j., werkman, onge huwd, Thouroutstraat. Vanhecke, Regina, 70 j., kant werkster, weduwe van Ludovicus, Renotte, Bukkerstraat. Clarebout, Petrus, 61 j., landbouwer, echtgenoot van Carolina, Pameele, S' Pieters-nevens-Ypre. Joos, Adehna, 44 jz. b., echtgenote van Josephus Segers, Rijselstraat. Boulan- gier, Barbara, 74 j., naaister, weduwe van Karei Salomez, Rijselstraat. Demey, Juliana, 38 jkantwerkster, echtge note van Ilenricus Declerq, Meenenstraat. Kinderen beneden de 7 jaren. Mannelijk geslacht, a, Vrouwelijk idem, 5. te zamen 8. Men schrijft ons uit Proven De Prijsdeeling aan de leerlingen onzer Gemeenteschool heeft dit jaar plaats gehad den 24 September dit datum werd allerbest gekozen daar het juist pastte met onze ge meente-kermis. Niets werd verzuimd om van deze uitreiking van prijzen (altijd door ouders en leerlingen zoo vurig verlangd), een feest te maken dat voor groolere steden,in luister niet wijken moest: De Gefopte Advokaat, eene welbewerkte tweespraak door kinderen der school uitgevoerd, wel voorgedragen fa bels en aangename muziekstukken werden vóór en tusschen de prijsuitreiking onder de warmste toejuichingen gespeeld. De prijzen waren talrijk en schoon en hestonden meesfal in boeken en kleedingstukken, geschonken aan de arme kin deren door den onuitputbaren liefdadige» Burgemeester M. den Baron Mazeman de Couthove, Senateur. De huismoeders die gezorgd hadden hunne binders regel matig naar school te zenden alsook de volwassene avond schoolbezoekers zijn ook niet vergeten geweest zoodat iedereen te vrede gesteld was. De overgroote massa inwoners der gemeente die deze plechtigheid bijwoonde, getuigt ge noeg hoeveel belang men in deze school stelt en wij mogen ongedwongen er bijvoegen dat de 24° September een zoet en aangenaam aandenken laten zal bij de rijke zoowel als bij de arme bewoners onzer schoone gemeente. De school van Proven, wij durven het beweeren en wij vreezen niet gelogenstraft te worden, is een der best inge richte onzer provincie. Zij heeft goede leerlingen voortge bracht waarvan er velen tegenwoordig eene heerlijke loophaan ingeslagen zijn. Indien wij het moesten opspeuren wij zouden er velen vinden, die hunne eerste studiën in de school van Proven begonnen hebbende, tegenwoordig eene uitgekozene plaats bekleeden, of ten minste treffelijk in hun bestaan kan nen voorzien. Zonder een groot getal wijze en behendige landbouwers te rekenen, men heeft bestatigd dat de school van Proven voort heeft gebracht 2 priesters, verschillij onder-officieren, 5 onderwijzers, aan het bestuur van finance1» douanen en accijns, 20 bedienden, en aan de andere adroiniS' traliën veie goede en getrouwe dienaren. Men ziet het, oe school van Proven verdient eene bijzondere en buitengewone

De Toekomst (1862-1894) | 1871 | | pagina 2