Briefwisseling der Toekomst. Verschillige lijdingen. BURGERSTAND Huwelijken Sterfgevallen. Het spijt ons de namen niet te kunnen mededeelen der hee- rèn overwinnaars maar het kan ons niet aangerekend wor den de officië'ele uitslag is ons niet gezonden geweest. Nati©Ênaie ScïiijfscMetsrag. - Volgens beko- mene inlichtingen zou een onzer stadsgenoten, SI. Ch. Joye, brigadier bij de artillerie der Burgerwacht, alhier, den 65" prijs behaald hebben in de Nationale Schijfschieling. Vfaamsiclic §4eï°. - Eenige leden dezer tooneel- kundige maatschappij gaan op Zondag (1 a dezer) aan den Prijskamp van Dixmude deel nemen. Siochten zij zooveel kans hebben dan te Audenaerde. Het Bestuur dezer Maatschappij is druk bezig met het in richten van zijn tooneeljaar; de verschillige noodige schik kingen zijn reeds genomen, en het wacht nog alleenlijk op de antwoord van het Stads-Bestuur om dadelijk aan het werk te vallen. Oradheid. - BIr Fr. Böhm, vader, kunstschilder al hier, is thans bezig met het herstellen eener schilderij, die menig ijperling zich herinnert nog gezien te hebben, han gende in het Vleeschhuis. Deze schilderij verbeeldt een over- grooten OS en draagt voor opschrift Iemant die my aenscaiit mach mvn wel Cooning heeten Want niemant in hetLant heeft myns gelyck geweten. Nooyt dier gelyck Dit beest weeght 525,1 ponta 1679. Bessaeusasig. - M' J. Desaegher, candidaat Notaris te IJperen, is bij Koninklijk besluit Notaris genaamd ter re sidentie van Lichtervelde. vsïEi cïeas 4®4 dean £3 ©ctoïsei'. GEBOORTEN Mannelijk geslacht 4) tfi M c< Vrouwelijk z) Metsu, Petrus, werkman, en Verhelst, Ludovica, werk vrouw. Grimmonpi'ez, Emygdius, werkman, enStraetzaert, Eugenia, kantwerkster. Capelier, Aloïsius, mëtzelaar, en Michiel, Victoria, kantwerkster. Dethoor, Augustus, schil der, en Mathieu, Carolina, kantwerkster. Gruwier, Con- slantinus, facteur der brieven post, en Grimonprez, Sophia, winkelierster. Gohijn, Leonardus, werkman, en Devacht, Juliana, herbergierster. Plessiet, Julius, 26 j., z. b., ongehuwd, Thouroutstraat. Jacques, Joannes, 72 j., z. b. ongehuwd, Elverdingslraat. Desaever, Eugenia, 64 j., z. b., weduwe van Petrus De Graeve, Thouroutstraat. Vermeersch, Fidelis, 59 j,, echt genoot van Carolina Libaert, Platteelstraat. Meersseman, Sophia, 17 j., kantwerkster, Kanonweg. Jarrett, Maria, CS jaren, Religieuse, S' Jacobstraat. Men schrijft ons uit Wervick Een artikel is Zondag laatsts verschenen in Het Nieuüws- BI.AD van IJperen. Het artikel dat een meesterstuk is en weerdig der gazet waarin het blinkt, is gericht tegen de libe ralen van Wervick, en voornamelijk tegen de volksfeesten ge geven door de fanfaren-maatschappij De Vereenigde Vrienden. Och hoe slim is de man toch die zulke artikels schrijft; hij schildert en verkleedt de Wervicksche liberalen op eene won derbare wijze onder de gedaante van ezels, vossen, apen, kat ten en Geitebokken Om kluchtig te schijnen valt hij zoo meteen in het crapu- leuze, hij spreekt er in vanvergulde pooten; den muur be kladdenfinite beenen, gelijk er de liberalen, om reden, onder hun lijf dragen brassen zwijns soort bij soort, (sprekende van het volk)feestboelenz., alles doormengd met van die fijne verzen waarin eenen Bok wroetelt (pouah)! Zoo schoon is het geheele artikel dat iedereen vraagtwie mag toch die schrandere poëet zijn Het is zoo goddelijk schoon dat, al lezende, zoowel de ca- tholijken als de liberalen tegen elkander zegden hoort gij het stinken Het schijnt dat het artikel in questie veel bijval genoten heeft bij degeitebokken ook, het kau niet missen, wanneer men weet door wat voor een man het geschreven is: Die man is betaald om het volk de goede zeden voor te leeren en zoo men ziet hij kwijt er zich niet slecht van... met zijn bokken die vcroelelen Hij is betaald om vrede en overeenkomst hij de inwoners te bewerken en het is alsof hij er zich op toelegde om het ver keerde te verkrijgen. Hij is niet betaald om te lachen met de liberalen en het edel galen in hun leerzen nog veel min om gaten te maken in de beurze der arme dompelaars die zich helaas in deu struikrooverswinkel Langrand zoo deerlijk hebben laten onl- pluimen en waarvan bij alhier een der voornaamste werktui gen geweest is.Met al zijne artikels en verzen zal hij niet instate zijn om die gaten te vullenwant de ongelukkigen die te vo ren heerlijk aan hun bestaan kwamen en nu lot den bedelzak gebracht zijn zullen daar vóór hem staan als een eeuwig ver wij tsel De feesten te Wervick gegeven, hebben onze stad doen her leven en profijt bijgebracht aan onze neringdoeners, en de mannen die zulke volksfeesten bespotten, bespotten het volk en zijne belangen C. L. .irr^qoo rarrm. Poperinghe, 12 October 1871. ONDERWIJS WIN REE Sedert dal wij het Nieuwsblad in 't bakje geschuifeld heb ben, dit blad beeft eenigen tijd opgehouden van den korres- pondent der Toekomst persoonlijk aan te randen, en wij hebben natuurlijk ook onzen konfrater in Christo gerust ge laten. Maar Zondag laatst werpt hij nogeens tegen ons eenen bas uit, ter gelegenheid van eene vergelijking die hij uit win- kelspekulatie maakt tusschen het onderwijs van het Atheneum van Brugge en dat van hcC Kollegie van S' Louis derzelfde stad. Om dat de leerlingen van het Atheneum min benamin gen bekomen hebben in het konkoers van het Gouvernement dan die van het gesticht S' Louis in 't konkoers der bisschop- perij, om dat deze laatste dit jaar meer punten behaald heb ben dan de eerste in de examen van Universiteitsleerling, onze konfrater in Christo besluit hieruit dat de geestelijke scholen beter zijn dan die van den Staat, en hij meent door deze gevolgtrekking al de redens te wederleggen welke wij hebben doen gelden ten voordeele van het Staatsonderwijs. Men moet trouwloos zijn gelijk het Nieuwsblad om, tot de beoordeeling van het geestelijk en van het officieel onderwijs, twee gestichten uit te kippen onder al de Atheneums, Com munale Kollegien en gepatrooneerde Kollegien van het land, en om deze algemeene beoordeeling te steunen op het minder of meerder succes van die twee gestichten in de voormelde beproevingen. Het is voornamelijk met het Atheneum van Brugge dat de onderwijskeurder zich zou moeten gewacht hebben de gees telijke Kollegien te vergelijken. De reputatie van dit gesticht is reeds in de konkoersen en de examen der voorgaande jaren gemaakt geweest, en het zijn de kunstslagen niet der bis schoppelijke scholen die déze reputatie zullen verminderen. Het ijpersch blad zou veel beter doen van, in plaats van zijne vergelijkingen te gaan zoeken naar Brugge, zijne oogen te openen op de onderwijsgestichten van zijne eigene stad of van het arrondissement, en van eene vergelijking te maken, bij voorbeeld, tusschen het Communaal Kollegie van IJperen en het gepatrooneerd 'Kollegie van Poperinghe. Terwijl het eer ste gesticht bijna jaarlijks verschelde benamingen bekoomt in het algemeen konkoers van het Gouvernement en dit jaar nog den prijs van eer behaald heeft terwijl deszelfs leerlingen zich meest altijd in hunne letterkundige en wetenschappelijke examen op de schitterendste wijze onderscheiden, dat van Po peringhe komt jaarlijks af met de koebelle en het gebeurt niet zelden dat de poperingsche kollegiegasten gebuiseerd worden en buiten de Universiteit hunne loopbaan moeten zoeken. Dit belet noglhans het Nieuwsblad niet van in alle gele genheden het voortreffelijk onderwijs van het Kollegie van Poperinghe te verheffen tot de wolken, en het Kollegie van IJperen te lasteren en door den modder te trekken. X. Donderdag avondop den steenweg van IJperen naar Veurne, is de koetsier van de deligencie van M. Derathée, door een kwaaddoener aagerand geweest. Langs deze kaisijde is er een goed einde wegs waarop er noch herbergen noch andere woningen staan. Daar omtrent gekomen zijnde is er een man met eene witte blouse die vraagt of er plaats is. Zeker,is er plaats zegt de koetsier ik ben maar alleen.Na van liet eene en het ander gesproken te hebben vraagt hij plotselings aan den koetsier of hij nooit geld over zich heeft. Wat geldt zou ik hebben? was het antwoord, ik heb geld om mijn eten en drank te betalen;hoe vraagt gij mij zulks? hé, omdat ik er noodig heb zegt de man maar al met eens grijpt hij den koetsier hij de keel.Deze laatste die een zeer kloeke jongeling is, weerdtzich tegen en werpt den aanvaller zijn rijtuig uit. Onnoodig te zeg gen dat hij, zoodra verlost van den kwaaddoener, het peerd de zweep gaf en zijnen aanvaller verre achter zich leit. Eene ministeriële circulaire herinnert den provintie- overheden, dat de burgerwacht tegenwoordig uitsluitelijk gelast is met den dienst der naeht-patrouiljen en dat de tucht raden de plaats vervullen van de burgerlijke rechtbanken, om de overtredingen vast te stellen met den dienst in betrek slaande. (Arrest van het hof van cassatie van 31 December 1855). Als wij wel verstaan, zou het ministerie ook voornemens zijn de burgermacht nachtdienst te doen verrichten. Allo, dat ontbreekt er nog aan. Men klopt eerst de centen uit den zak der burgers van de groote steden onder vorm van belasting en men zou ze dan nog 's nachts soldaatje doen spelen, 't Be gint goed te gaan. Er is in Oost-Pruisen een man van 130 jaar overleden. Deze persoon, zes voet en een duim lang, is koerier van Frede- rik den Groote geweest. Een zijner zonen is 109 jaren oud. Deze man heeft 21 kinderen gehad, 16 jongens en 5 meisjes. Gedurende de maand September zijn 10,015 brieven tengevolge v&n gebrekkige adressen onbesteld.gebleven, 6,524 zijn na hunne opening kunnen verzonden worden; 3,491 zijn in de scheurmand geworpen. Men schrijft uit Deinze: Met genoegen vernemen wij dat onze stadgenoot M. Lodè- wijk Boddaert, die in de tentoonstellingen van Land- en Ho- vingbouvv reeds zoo vele eermetalen wegdroeg, en onlangs te Mechelen en te Audenaarde werd bekroond, thans twee prijzen in de groote tentoonstelling van Kortrijk heeft behaald. Na eene korte maar beslissende proef die eens te meer bewezen heeft dat de hooge taksen voor de korrespondentien een beletsel zijn voor hare ontwikkeling zou het fransch gou vernement geneigd zijn de nieuwe postwet te wijzigen en de oude prijzen voor het verzenden der brieven op nieuw in ie voeren. Bericht aan M. Wasseige. Wij naderen het tijdstip van de opening der Kamers, die dit jaar zal plaats hebben op den 14 November, 2C Dinsdag der maand. Men meldt de aanstaande verschijning van een nieuw li beraal dagblad de Journal de Philippeville. De stichters van dit blad zijn voornemens den invloed van M. Brasseur en den Journal de Walcourt te bestrijden, die de eigendom is van dien beliendigèn volksvertegenwoordiger .Zou het arrondisse ment Philippeville eindelijk ook beginnen te begrijpen, dat er met een man die alle partijen wil dienen niets goeds te ver richten is? New-York, 9 October. De helft van Chicago is afgebrand. Men poogt den brand tegen te houden door de huizen te doen springen hij middel van buskruit. Honderd duizend personen zijn zonder woonplaats. De.afgebrande plaats is negen vierkante mijlen groot. De verliezen worden op een miljard frank geschat. -Men schrijft uit Dixmude, 8 October: Eergisteren is een ijselijk ongeluk gebeurd te Kaaskerke, ter hofstede van Pol. Decat. De zoon van Karei Sansen, van Beerst, een knaap van 14 jaren, was met den zwijnenbeer zijns vaders ter genoemde hoeve; hij had het ruwe dier in eenen stal gezet en was er onvoorzichtig bij gebleven. Plotseling hoorden de bewoners der hofstede angstige geschreeuwen en het geknor van den beer; zij snelden toe en wat zagen zij? De arme knaap liggende onder het beest en groote bloedvlek ken op den grond. Met de meeste moeite.kon Decat er maar in gelukken den beer zijne prooi te doen loslaten. De jonge Sansen is erg gewond aan de knie, die onder het gebijt van het woedende varken verpletterd werd. Te Moorseeie staat een liridenboom, die 4 meters 50 centim. dik is; hij is algemeen Sctffers linde genoemden bevindt zich aan den ingang eener laan, welke naar eene groote hofstede leidt, die vroeger een klooster of eene abdij geweest is. Deze reusachtige boom moet verscheidene eeuwen oud zijn, maar niettemin is hij nog in volle kracht en staat eiken zomer in een heerlijk groen gebladerte, 't welk van verre aan eene wolk gelijkt. Maandag is te Brussel openbaar verkocht géworden, den schoonen eigendom der Moëres, genaamd de Duist ge metenbevattende een kasteel, 8 groote en 10 kleinere hof steden, watermolens, werkmanswoonsten en 480 hektaren land. Het is een koopman van Brussel, M. August Titeca, die er eigenaar van geworden is, ten prijze van 1,765,000 fr. Den 24 September, rond 1 ure namiddag, is te Kuerne een windmolen door eenen rukwind omgeworpen en heeft in zijnen val den genaamden Adolf Dutois, oud 40 jaar, mulder te Ileule, die in de molen bezig was met werken, medegesleept. Hij is in zulken eliendigen toestand opgenomen geworden, dat er weinig hoop is hem te redden. Bij koninklijke besluiten zijn de volgende pensioenen toegestaan Luitenant generaal E. Berten, 6,300 fr.; luitenant generaal Lecocq, 6,300 fr.; generaal-majoor Donny, 5,000 fr.; gene- raal-majoor Delobel, 5,000 fr.; Z. Merchie, opzichter van den gezondheidsdienst, 5,000 fr.; kolenel Mulle, 3,600 fr.; luitenant-kolonel Guilmain, 2,760 fr. Het was 11 dezer, 21 ja ren dat de koningin van Belgie, Louise-Marie van Orleans te Oostende overleed. De koninklijke familie heeft als naar gewoonte te Laeken een jaargetijde doen celebreren. De periodieke staartstar van Larrey, gezien in 1851, in 1857 en in 1864, zal eerlang weder verschijnen, Diestaart- star is tijdens hare verschijning in 1864 de aarde genaderd op eenen afstand die overeenkomt met het derde van onzen afstand van de zon, en zou ditmaal nog dichter hij ons ko men. Een jongeling, Josef Maréchal, is in het dorp Awenne (Luxemburg), arrondissement Marche, in volle straat gedood geworden door eenige dronke kerels. Een der plichtigen is aangehouden en opgesloten, Zaterdag (8 dagen geleden) heeft op den ijzeren spoor weg van Dijon een rarageval plaats gehad. Een granietblok, welk door den overvloedigen stortregen der laatste dagen los gewerkt was, en in beweging kwam, door het daveren van den trein die uit Monaca daar voorbij reed, is toen op de baan ge rold. Het machien is boven op dit zware lichaam geloopen, en de botsing was zoo hevig dat de rotsblok in stukken sloeg. De schok' deed den geheelen trein ontriggelen. Verscheidene wagons werden verbrijzeld, de lokomolief en de tender wer den op zijde geworpen. De helft omtrent der wagons zijn be schadigd achtergebleven en de reizigers zijn in goederen wa gons tot Aix-Ies-Bains overgevoerd. Een der personen cue hierbij gekwetst werd, is overleden: het is een meisje van

De Toekomst (1862-1894) | 1871 | | pagina 2