VAN IJPEREN. DE BIECHTBOETE. 4 FRANKEN 'S JAARS ïfr 503. Tiende Jaar. Politiek. Slads.- Kunst- en Letternieuws. Yerschillige Tijdingen. Markten. Bekendmakingen. Politieke berichten. VOOR IJPEREN. Fn. 4-50 VOOR BUITEN STAD. Aankondigingen: 12 eentimen den regel, lleklamen2a een timen. iVffll saiiiRAflis ZONDAG12" NOVEMBER 1871. tea Bureel: Dixmudestraat, 39.Alle inzendingen vrachtvrij. In cene talrijke vergadering van ingezetenen te Wiesbaden is met eenparige stemmen besloten bij den Rijksdag een adres in te dienen, waarin ver zocht wordt om 1° scheiding tusschen den Staat, en de roomsche katholieke Kerk; 2° zelfstandig bestuur en beheer ook voor de Evangelische Kerk; 5° in voering van eene wet op het recht van kerkelijke corporatie 4° idem op het burgerlijk huwelijk en den Burgerlijken Stand 3° streng staatstoezicht op de orde der Jesuiten en andere godsdienstige veree- ni gin gen. Rome, 4 November. Het Parlement is op 27 November bijeengeroepen. Madrid, 6 November. De poging tot verzoe ning tusschen de Zorillisten en Sagatisten is geheel mislukt. Berlijn, 6 November. De Bondsraad heeft het ontwerp van munthervorming met de verschillige wijzigingen aangenomen. Praag, 7 November. In de zitting van heden heeft de Boheemsche Landdag met eenparigheid geweigerd tot de kiezing van den Reischrath over- tegaan., De Landdag is vervolgens gesloten. Weenen, 9 November. Een keizerlijk de kreet. in de meest beleefde bewoording opgesteld, is heden aan M. von Beust overhandigd. Dit dekreet neemt zijn ontslag aan en benoemt M. Andrassy als zijnen opvolger. Londen, 10 November. Op het banket den lord-meier aangeboden, stelt M. Gladstone vast dat Engeland op dit oogenblik met geene enkele mo gendheid op geheel de wereld in oneenigheid is. Engeland zal altijd zijne positie in de europesche familie behouden. Nooit is de vrede van Europa zoo zeker als tegen woordig geweest. M. Gladstone wederlegt de denkwijze dat Enge land den oorlog had kunnen voorkomen. Hij maakt den lof van Belgie, dat lot voorbeeld aan Europa kan strekken en drukt zijne vriendschap voor Ame rika uit. Generaal Guillaume, minister van oorlog, zal de Kamer een wetsontwerp aanbieden om de plaats vervanging en de nummerverwisseling geheel af te schaffen. Liegen en bedriegen zijn de wapens waarmede het Nieuwsblad en zijne makkers het clericaal mi nisterie verdedigen wanneer hel de lasten ver hoogt, de clericale schrijvers zullen houden slaan dal de sehatplichligen min zullen betalen dan ten tijde van Frère, die het herzieningrecht, de belas ting op het zout en de octrooien heeft afgeschaft toen Minister Wasseige de tarief van den spoorweg op een derde vermeerdert, en het ijpersch eerloos bladje zal trachten te doen gelooven dat den nieu wen tarief daargesteld is in 't belang der werkende volksklassen omdat zij in den afstand van twee of drij kilometers voor twee of drie centiemen min kunnen vervoerd worden maar helgene waarover zij niet rippen, is de merkelijke verhooging op het vervoer der koophandelwaren. Een enkel voor beeld kan de schade, hierdoor aan onze stad toege bracht, doen kennen het verschil in meer voor eenen wagon kolen of kalk beloopt boven de 13 fr., helgene eenen doodslag voor al onze nijverheden is, daar 13 eentimen vermeerdering op de 100 kilos steenkolen of kalk eene belasting is die weegt op den prijs der brandstoffen, eë'rste noodzakelijk heid der nijverheid. Volgens den tarief van M. Vandersticheien, de verre afgelegen streken dei- mijnen of steengroeven waren begunstigd in dezen zin, dat de vervoerrechten berekend per kilometer verminderden naar evenredigheid der te doorloopen afstanden terwijl de heer Wasseige de vervoer rechten op eenen gelijken voet per kilometer daar- stelt, onverschillig de afstanden te doorloopen, het- geene voor de verre afgelegen plaatsen de medestre ving van verschelde nijverheden onmogelijk maakt. Niet te min hel Nieuwsblad heeft reeds gezegd dat den bedoelden tarif eene weldaad was die de al- gemcene herkentenis moest opwekken. Voor welke soort van onnozelaars is het Nieuivsblad geschre- Ter zelfder tijde dat het klerikaal ministerie hooge posten verleent aan de mannen die de werk tuigen zijn geweest van den schork Langrand, en dat het door de vervanging van eenen rechter van Instructie de ingespannen onderzoeken wegens de pliehtigheid van de Bestuurders der verscheide maatschappijen vermoeielijkt, zoo niet onmogelijk maakt, komen er nieuwe daden aan de kennis der Justicie te geworden, die, indien zij bestaligd wer den, nieuwe bewijzen opleverden der schelmerij, waaraan de roomsche Graaf en eenig zijner ver trouwden zich plichtig hebben gemaakt. De gazette van Luik meldt dat, ten gevolge van eene rechterlijke huiszoeking gedaan bij M. No- Ihomb, Arrondissements Kommissaris te Arlon, zijn zoon M. Camille Nothomb. gewezen Sekrelaris van Langrand, onder de grendels is gezet. in-n aaaa fö'ïu A uTÜ> OEKOMST Viermaal 's jaars ging naar den biechtstoel Jan, de knecht van pachter Loog, zich ontlasten van het pakje zonden, dat op 't hart hem woog. Telkens gaf de eerwaarde priester Jan vergiffhis voor zijn kwaad, maande hem tot beter leven, gaf hem vrome les en raad. Jan volbracht met zorg de boete aalmoes, offerande of heè en met waar berouw in 't harte, trok hij weer naar 't werk tevreê. Nu, moest Jan na Paschen trouwen, en eene algemeene biecht scheen hem noodig thans te spreken voor die plechtigheid,'t was plicht. Weder knielt hij vóór den herder, opent hem zijn gansche hart kinderdromen, jonglingsleven, klachten, wcnschen, heil en smart.... Hoe als vondling, op de hoeve voor wat geld hij werd besteed hoe als knaap hij soms gemord had tegen 't lot, voor hem zoo wreed Hoe hem soms al bij 'nen zweepslag, als bleef steken 't wagenwiel, om het luie paard te moed'gen, hem een vloek der lippen viel. Hoe, wanneer hij eene moeder bij haar kind zag, fier en prat hij het leven soms verwenschte, hij, die vriend nog magen had. Hoe hij 's Zondags, na de vespers, op dien dag aan God gewijd, naar den dans met Jo gegaan was, haar gekust had en gevrijd.... Hoe, wanneer hij Jokens jawoord had verkregen lang verwacht, hij twee dagen zot van vreugde, in de kroeg had doorgebracht En weer sprak de eerwaarde priester Jan vergiffnis, maar van boet niet een woord... Zelfs wenschte in huwiijk, zegen hem in overvloed. Nauwelijks was Jan ter kerk uit, of het schoot hem in 't gedacht, dat men hem geen kruisweg» oplei, of dies meer nog, zoo het placht. Dit belette Jan te slapen van dien nacht en 's morgens eer aan het oosten zonlicht daagde, kwam hij tot den biechtstoel weer. Zachtjes SoecSi de goede pastor Om Jans kommer en hij sprak neen, 't is waar, 'k lei u geen boet op voor het grove zondenpak Maar voor 't geen u staat te wachten met uw Joken in den echt, ligt de boet... tot gij mij de akte van berouw hier later zegt Yictorien Vande tVeglie.

De Toekomst (1862-1894) | 1871 | | pagina 1