Stads Nieuws. Bi*iefw isseiing dei' Toekomst. Yerschillige tijdingen. Reeds sedert eenigen tijd, de rechters belast met helonderzoek der kuiperijen Langrand,verdachtten hem onder de hand verscheiden belanglijke obliga tion onder handteeken, waarvan het beloop aan de schuldeischers toekwam, door vertrouwden ten zij nen profijte te hebben doen ontvangen M. Camille Nothomb was aanzien als een van die vertrouwden, en na veel aarzelingen heeft hij eidelinge eenen koffer aan de Justicie moeten over leveren, waarin veel dergelijke obligation en be zwarende bewijsstukken zich bevonden, welke nieuwe klarigheden op de heimelijke kuiperijen der bende Langrand zullen leveren. M. Camille Nolhomb, eerst in vrijheid gelaten onder belofte van zich als getuige aan te bieden, is eenige dagen daarna aangehouden en in het gevang te Brussel overgebracht. BURGERSTAND Huwelijken Sterfgevallen. NOG EENE KATHOLIJKE SCHANDDAAD. IJperen, li November 1871. Vlaanasch Tooneel- - De heer Van Doeselaer, Be stuurder van het Nationaal Tooneel van Gent, heeft bij het Stadsbestuur de noodige stappen gedaan tot hel hekomen der Schouwburgzaal onzer stad om aldaar eene vertooning te ge ven op 21 of 22 dezer maand. Het is ons bekend dat zijne aanvraag door ons Stadsbestuur ingewilligd is dus wij mogen den liefhebberen van puik- Verlooningen melden dat hun verlangen staal om voldaan te worden. Geen twijfel dan of MM. Foconnier en Van Doeselaer zullen te IJperen wellekom zijn. Vlaamsflse Stee. Wij bestatigen met voldoening dat het Bestuur der Vlaamséhe Ster iets nieuws uilgevonden heeft, welk dient om zijne betrekkingen met het publiek te vergemakkelijken wij willen spreken over de uitzendbrieven tot het abonnement van het Tooneelsaizoen 1871-1872 In plaats van met eene iuschrijvingslijst rond te zenden en daardoor somtijds ongepast met de deur in huis te vallen en de menschen in hunne bezigheden te stöoren, men heeft thans inschrijvingsbiljelten ten huize toegezonden waarop de heeren en damcn liefhebbers op alle gemakken zullen kunnen intec- kenen, binnen eenige dagen gaat men dé biljetten afhalen en alles is gedaan zonder iemand gestoord of lastig gevallen te hebben. Bravozulks uitvinden is goed, daar het tot uitslag heeft de betrekkingen te vereenvoudigen alle strevingen zou den dit doel moeten hebben. Men zegt dat de le vertooning gesteld is op den 2cn Zondag van December, en dat onder andere schoone stukken men zal opvoeren de Arme Edelman, een schoon tooneel in twee be drijven naar M. II. Conscience. Onderwijs. - Bij koninklijk besluit van 30 October is de heer Lambert Edmond, van Dixmude, onderwijzer bij de Staatsmiddelbare school te Boom, derde regent benoemd bij de Staatsmiddelbare school te IJperen. Be belgische bevolking is niet gespaard gebleven bij de rampen, welke Noord-Amei ika onlangs zoo wreed geteisterd hebben. Na den brand van Chicago zijn er op verschillende andere punten van hel amerikaansche grondgebied groote branden uitgeborsten. Men duidt vooral de volledige vernie ling aan van eene volksplanting, bijna geheel uit Belgen sa mengesteld: er is kwestie van Brussel in Wisconsin. Deze jammerlijke gebeurtenissen hebben het algemeene me delijden doen ontslaan en het belgische gouvernement heeft eene somme van 20,000 fr. gegeven, om in de eerste behoef ten zooveel mogelijk te voorzien. De liefdadige personen, wel ke verlangen onze landgenooten over zee ter hulp te komen, kunnen hunne giften sturen aan het ministerie van buitenland- schezaken, hetwelk dezelve naar Amerika zal overmaken. Op het oogenblik van onder de pers te leggen vernemen wij dat bijna het geheel Gemeente-Bestuur van Meessen zijn ontslag genomen heeft; men spreekt van M. den Burgemees ter en van verschelde heeren Raadsleden. Van de heeren Schepenen weten wij niets stelligs. van den 3 tot «les» 10 November. rmnniiTrK Mannelijk geslacht 5) ,(1 GEBOORTEN vrouwelijk 7j te zomen, 10. HosselJulianus, kleermaker, en Terrier, Alixe, kantwerk ster. Devos, Joannes, facteur der brieven post, en Dehaene, Emerenlia, kantwerkster. Beirnaert, Isidorus, bakker en Gadeyne, Maria, z. b. Hessel, Henricus, herbergier, en Beuneken, Maria, dienstmeid. Ceuninck, Elorentia, 1!) j., kantwerkster, ongehuwd. Pad- depoelstraat. Decock, Maria, (58 j., kantwerkster, weduwe van Jacobus Thibaut, S' Catherinestraat. Kerrinckx, Petrus, 81 j., z. b., weduvvaar van Virginia, Vermeersch, Rijselstraat. Van Egroo, Ursula, 81 j., z. b. weduwe van Josephus Dejonghe, Elverdinghestraat.Angiilis, Franciscus, 77 j., z. b., weduwaar van Maria, Delhabit, Rijselstraat. Naye, Maria 17 j., diensdmeid, ongehuwd, Meenenstraat. Breyer. Carolina, CO jkantwerkster, echtgenoote van Joannes Lie ven, Tegelstraat. Lagae, Petrus, 4b j., wagenmaker, onge huwd, Thouroutstraat. Vaude Peereboom, Emelia, CC j., z. b., weduwe van Carolus De Moucheron, Dixmudestraat. Kinderen beneden de 7 jaren. Mannelijk geslacht, 1. Vrouwelijk idem, I. te zameri 2. Poperinghe, 9 November 1871 Terwijl men hier altijd bezig is niet de liberalen te bestrij den, ten einde die commiinemannen uit het stadsbestuur en uit alle weldadige administratien of bedieningen te sluiten, men vergeet de heiligste plichten en de belangrijkste werken van bermhertigheid welke deze bedieningen opleggen aan die welke dezelve bekleeden. Het Armbestuur is verplicht de hongerig :n te spijzen en de naakten te kleedende Hospicen zijn gehouden de arme zieken en kranken te bezorgen en hun alle noodige hulpmiddels te verzekeren. Zie hier hoe deze laatste administratie zich van hare plich ten kwijt Maandag morgen een'arm meisje van omtrent negen jaren oud, alleen l'huis-zijnde, is doodelijk verbrand door de ont steking van hare kleederen aan de vlam van een handvol strooi die zij aan het vuur legde om zich tegen de koude van dien dag te verwarmen. Op haar pijnelijk geschrei, de geburen stampten de huisdeur in die gesloten was, bluschten het kind, en, om zijn leven te kunnen redden, namen ten spoe digste hunnen toevlucht tot den geneesheer van den disch die zich dadelijk ter plaats begaf.Deze heer aanstonds ziende dat 't ellendig schepsel in eene te gevaarlijke gesteltenis was om de noodige zorgen bij zijne behoeftige ouders te kunnen vinden, gaf een briefken om het in hi t gasthuis te doen aanveerden. De president der Hospicen onderteekende dit briefken als een bewijs van toestemming, en men ging er mede naar het hos pitaal om het ziekenbed te vragen waarop het kind moest ver dragen worden. Maar, (wie zou het gelooven op de aanbie ding van dit schrift, voorzien van twee wettige handleekens, de geneesheer en chef van het gasthuis springt uit de zieken zaal, en, na hetzelve gelezen te hebben, antwoordt: Dit meisje is nog al te jong om aanveerd te worden, het heeft zijne eerste Communie nog niet gedaan, en wij kunnen geene kinderen aannemen beneden de eerste Communie. Men had schoon de zwaarheid van het geval uit te leggen, men had schoon te zeggen daf de ouders van het kind van al les ontbloot waren en noch bedding, noch lijnwaad, noch doeken, noch vvatte, noch pluk, noch andere noodzakelijk heden bezaten om de groote wonden der verbrandheid te vermaken, dit deed er niets aan. De kalhoiijke geneesheer bleef ongevoelig aan de tranen der moeder, en weigerde on- bermhertiglijk het slachtoffer van zoo een groot ongeluk te aanveerden, stiplelijk verbiedende aan de nonnétjes, die van een ander gevoelen waren, van in zijne afwezigheid zijne or ders te builen te gaan. De moeder liep nog naar den heer president van den disch en naar M. den pastor, maar alles was vruchteloos. Het kind werd aan zijn betreurlijk lot overgelaten, en, beroofd zijnde van betamelijke hulpmiddels, van voorzichtige zorg en aan houdende bewaking, is den volgenden nacht overleden. Wij vragen nu wat voor een gedacht men zich moet maken van een weldadigheidsgesticht dat van onheugelijke lijden door geen andere mannen is bestuurd geweest dan door ka- tholijke kopstukken?Wij verstaan dat men sukkelaars verkiest vooral wat de kerk en de administratie van hare fabriek aan gaat; maar zulke mannen noemen'óm eene stad te gouverneeren en om burgerlijke gestichten te besturen, dat gaat alle elec torale dwaasheid te boven. Niets vercischt meer vooruitgang, niets vraagt meer verbe teringen dan het bestuur en de inrichting van ons ziekenhuis. Maar men echt meer belang aan de politieke opinie van des- zelfs bestuurders dan aan het leven van de arme zieken. Heeft men ooit een hospitaal gezien waar de geneesheer en chef de oppermeester is van den ziekendieust, waar hij juge et partie is in zijne éigene zaak, en zijnen wil mag stellen bo ven het gezag van den president der Hospicen Dat men eens ons gasthuis vergelijke bij een hospitaal waar de liberalen iets te zeggen hebben, en men zal verstomd staan over liet verschil dat men vindt in de inrichting der beide ge stichten. O kiezers, hoe lang zult gij u nog laten foppen X. M. de gouverneur der provincie Weslvlaanderen heeft aan de gemeentebesturen eenen brief gezonden, waarbij hij uit reden van den voortgang die dagelijks den smettifus doet in het Noorder-departement, verzoekt de stipte nakoming dei- besluiten van l i en 16 Maart, en de optelling van het vee te volledigen, ter plaatsen waar deze voor het oogenblik zou ver waarloosd zijn. Eenige dagen geleden zijn er uit eenen blik te Damme gestolen of verdwenen, ten nadeele der kinderen Hoste, land bouwers te S. Kruis, drie kalfveerzen, ieder van 2 1/2 jaar oud en geteekend met de brandletters S. K. op de rechter- hoorns. Het eene dezer dieren is eene roste geplekte, de andere eene zwarte geplekte en de derde eene geheel zwarte. Eene goede belooning is bestemd voor degene die dit verlies of dien diefstal zoude kunnen doen kennen. De stad Joigny (Frankrijk) heeft 2 broerkensscholen en I wereldsche schooi. De stadsraad stelde een konkoers tus- schen die drij scholen, en de prijsdeeling had plaats den 21 Augusti laatstleden. Op 44 toegestane be!ooningen(l 1 eerste prijzen, 11 tweede prijzen, l i eerste accessiten en 11 tweede.accessiten), de \ve- reldsche school bekwam de elf eerste prijzen en twee tweedSc prSjKe»», de elf eerste nceessitei» en eeu tweede aeccssSt, en de twee broerkensscholen te samen behaalden slechts negen tweede prijzen en tien tweede ac cessiten. De meier die de prijsdeeling voorzat, zegde Ik verheug mij er over, want ik heb'maar één oogwit, ééne begeerte, te welen: de belooningen te geven aan wie zij toekomen. Aie mie'! onfaalbare p«pe...gaa», 't is om er de koorts van te krijgen. Donderdag avond is eene vreemde daad gepleegd gewor den op de ijzeren spoorbaan Dixmude-VeurneToen het kon vooi van 6 1/2 ure naar Dixmude kwam gestoomd, werd er een geweerschot op den trein gelost, die de lokomolief raakte met een hagel zaadkorrels het schot moet gelost zijn geweest van uit het wegeltje leidende naar het kappellrken Troost ia nood, te Caaskerke, nabij onze stad. Met welk doel is deze misdadige aanslag gepleegd? is het eene zinnelooze guiten strek of is het schot bij toeval of door onvoorzichtigheid af gegaan? Wij weten het niet. Maar men schrikt niettemin voor de gevolgen die dit geweerschot had kunnen hebben; inderdaad het scheelde weinig of de machinist en stoker waren getroffen. Het gerecht heeft een onderzoek ingespannen. Een bericht van den direcktcur der Bank ran Marseille, meldt dat de pauselijke munt andermaal zal uitgegeven en ontvangen worden. Wij hebben in den tijd gemeld dat een lot der leening van Luik, welke 30,000 fr. had gewonnen, niet gereklameerd werd, en dat het noodig was herhaalde malen de aandacht op te roepen om de gelukkige winner op te sporen, die zijne premie alsdan is geweest reklameren. Feiten van denzelfden aard doen zich heden wear op in Luik (leening van 1868) Het lot van 10,000 fr., nummer 31,320, op 1 Oogst 1871 getrokken, is nog niet gereklameerd. Zes obligatien uilkeerbaar elk met 8,000 fr., zijn insgelijks niet gereklameerd; de nummers zijn 82,150, 118,205, 19,319, 26,929, 24,803 en 110,757. Er zijn ook nog loten die met eene premie van 300 fr. zijn uitgekomen en die insgelijks niet ter uitkeering zijn aangebo den; het zijn de nummers49,518, 63,359, 95,500, 104,283, 85,558, 44,965, 20,844 en 56,865. Een afschuwelijk schelmstuk is dezer laatste dagen te St. Jans-Molenbeek ontdekt geworden. Een mandemaker, wo nende in de Broodstraat had een meisje van nauwelijks 6 jaren in zijne woning gelokt en op haar den hatelijksten aanslag gepleegd. Het ongelukkige kindje leed reeds sedert eenige dagen zon der dat de moeder wist waaraen dit toe te wijten. Eene kleine vriendin welke de vertrouwelinge der kleine geweest was bracht alles uit. De policie werd verwittigd, doch de hatelijke kerel kon in tijds de vlucht nemen en ontsnapte tot hier toe aan de opzoekingen der policie. Verscheidene katholieke dagbladen hebben gesproken dat de vader van Mortara, vervolgd werd om zijne dienstmeid te hebben vermoord en zien daar eene wraak in van den he mel omdat hij zich in den tijd tegen den diefstal van zijn kind, door de geestelijkheid van Rome heeft verzet. Ehwel M. Mor tara is door de rechtbank van Florentie, waarvoor die zaak gebracht is, vrijgesproken. Het verslag over de werking van de spaarkassen en de postbureelen gedurende 't jaar 1870 is deze week uitge geven, verslag door het handteeken van Z. M. den Koning bekrachtigd, en daaruit blijkt, dat er in 't jaar 1870, in de spaarkassen, op al de postkantoren van België bestaande, op intrest gegeven is een millioén honderd twee en zestig duizend 689 frank 26 seutimen! Mogen dezen welsprekende cijfers belanghebbende opwek ken om met de spaarkas, op de postkantoren ingesteld, dat voordeel te doen hetwelk zoo veel anderen thans reeds ge nieten Er is op de beurs een bericht aangeplakt dat eene be oo

De Toekomst (1862-1894) | 1871 | | pagina 2