Stads Nieuws. Briefwisseling dee Toekomst. Versehiüige lijdinge». Kunst Letternieuws. BURGERSTAND Sterfgevallen. verhopen dat de linkerzijde niet zal afhouden, voor zij deswe gens een afdoende antwoord bekomen hebbe. We weten wel wat de ministers van zin zijn. Zwijgen dat ze zvveeten, zoo lang als er in juni niet geko zen i.s. lJperen, 10 December 1871. Weldadigheid. - Wij hadden veel hooren spre ken over de voortreffelijkheid van het Concert-Tooneel die zal plaats hebben op heden Zondag 17 Dec., in Stads-Schotiw- burg, ten voordeele van den arme, te geven door de Heeren Onder-Officieren van het Ie Linie-Regement en der Rijschool, bijgestaan door het Muziek van 't 1",waarbij zich nog gevoegd heeft eene Juffer-liefhebster. Dit alles prikkelde onze nieuws gierigheid en wij zijn eene repetitie gaan bijwonen ten einde ons te overtuigen wat er eigentlijk waar was van hetgeen er in den mond liep. Inderdaad, het overtrof onze verwachting, toen wij de Tassede Thé zagen opvoerende heeren spelen meesterlijk en met veel gevoel van hunne rol, zij ondersteunden weerdig- lijk de Juffer-liefhebster, die, naar hetgeen wij van haar ge zien hebben, eene reeds volmaakte kunstenares op het tooneel is. Het overige van den avond beantwoordt aan hetgeen wij zegden over de opvoering van de Tassede Thé. Dus, wij zijn verzekerd dat het IJperscli publiek, zoo moeielijk om te vrede te stellen, ditmaal herteiijk zal toejuichen. Wij herhalen het, en wij gelooven eenigzins bevoegd te zijn in de zaak, dat het Weldadigheids-Feest van Zondag eën der schoonste feesten zal zijn dat de IJpériingen zullen bijge woond hebben. Vlussssische Stcsr. - Zondag laatst, door hare ver tooning als 1° van haar abonnement, heeft de Vlaarosche Ster kunnen bestatigen dat zij nog altoos de lievelinge van het pu bliek is; ook het publiek heeft zich in zijne verwachting niet bedrogen, want de uitvoering was eene ware zegepraal voor de Viaamsche Lief hebbers derSterre; zij hebben bewezen dat, met de elementen welke zij bezit, in state is van nevens de beste tooneelspelers van het land te mogen voor den dag ko men, en het publiek heeft zich zoodanig wel verlustigd dat er bij het uitkomen der zaal gevraagd werd: wanneer speelt men nog eens Een Man die de has houdt en Sisha Van Roosemaal,zijn twee stukken die herteiijk doen lachen hebben. Het eerste stukje, Twee Vliegen in éénen slagis zoutloos, en ware het niet wel gespeeld geweest, het zou ver zijn ge weest aangenaam te zijn,doch deSterrelingen hebben het doen doorgaan, zelfs is eenig handgeklap hun ten deele gevallen maar, niet te min, het stukje is veroordeeld om van kant ge legd té worden daar de Maatschappij besloten heeft haar pu bliek niet anders meer te geven dan puike vertooningen. De heeren en damen tooneelspelers ontvangen hierdoor hunne ware loftuigingen die zij zoowel verdiend hebben. Allen zonder onderscheid hebben gewedijverd om den goe den naam der Viaamsche Ster te behouden. Stadia focï:ssag«sa. - Onze Staadsbestuurders, niet tegenstaande de lafhartige aanvallen der clericale portugaal- papierkens, volharden in hunne pogingen tot welzijn en alge meen belang der ingezetenen onzer stad. ledereen heeft kunnen vaststellen waf, nuttige en aangename verbetering men rond de markt aantreft doorhet plaatsen der menigvuldige reverbeerswat verbetering het is 's nachts toch langs de straat klaar te zien en de lantaars die tegen woordig overhands 's nacht aangestoken blijven, geven volle voldoening aan het algemeen verlangen want verlicht het de vreedzamen burgers, het belet ook de kwaaddoeners zich aan het een of ander misbedrijf over te leveren. Wat wij nog met veel voldoening deze week aanteekenen, is de goede maatregel van, zoohaast het dooit de sneeuw die in de straten ligt te doen wegnemen, een echt lofvveerdige maat regel die de stad zuivert en eenige menschen in het schrale jaargetijde eene daghuur laat verdienen. t-l gr-txxa cw» vitni dess 8 4o4 desi Ï5 BteceJMJjei*. rrannsTviv Mannelijk geslacht 6) GEBOORTEN v,.0UWtJ|ijLu te zamen, 9. Desmidt,Theodora, 8i jaren, vischverkoopste, weduwe van Josephus Yerieure, Rijssetslrsat. Messiaen, Regina, (12 j., werkvrouwe, echtgenoote van Jacobus Roose, Meenenstraat. - Hennion, Maria, 77 jaren, zooder beroep, ongehuwd, S* Jans-hospitaalstraat. Mitkiewicz,César, 5g jaren, Photo- graphe, echtgenoot van Josephina Cremetii; Vieeschhouwer- straat. Kinderen heneden de 7 jaren. Mannelijk geslacht, 2. Vrouwelijk idem, 5. te zamen 5. Westoutre, den 11 December 1871. Mijnheer, Het spreekwoord zegt: ii Hel is niet al Evangelie wat de Pastor predikt. Dit is zoodanig waar dat men het bijna nook meer hoort; het is alsof het te oud of te weinig winstgevend ware gewor den. Zij prediken nu niet meer dan van liberalen, van vui laards of van dezen die tegen den Paus zijn, enz. Zondag laatst was er een artikel in de Toekomst sprekende over het sermoen van voorlaatsten Zondag, waarin de Pastor de brave dochters verzocht had haar kloef op het aangezicht te slagen van dezen die haar trachtten te verleiden. De Pastor, geloo- vende dat het dezen was welke de slag ontvangen had die het artikel uit nijd in de Toekomst had doen plaatsen, meende eene gelijkenis te moeten maken om de persoon aan te wijzen, beging het klein verstand eene zinspeling te maken op eenen persoon, gestorven over een drijtal jaren. <i Deze verleiders gelijken aan eenen persoon van deze pa rochie, die over eenigte jaren door zijne slechte manieren in het kot geraakte en na zijnen tijd gedaan te hebben er uit kwam,maar dat hij nogeens dezelfde wegen inging waardoor hij wederom in het kot werd gesteleen, en alzoo tot drij maal toe, zoodanig dal hij te Vilvorde in het kot gestorven is en God weet op welke manier Dit ware niets, goldt het maar dien persoon alléén, want hij te Vilvorde gestorven en het reeds drij jaren geleden is, maar hetstaat geheel anders met de leden zijner familie alhier ter gemeente. Het moet hun alierpijnelijkst vallen publieklijk in dén stoei der waarheid het voorigmisdadig leven te moeten hooren herinneren van een hunner bloedverwanten, waarvoor zij toch niet kunnen inslaan of verantwoorden. Zietdaar waar aan de laatdunkendheid van wra akg ierige menschen soms. eene heele treffelijke familie blootstelt Voordezsn iedermaal er een artikel in de gazette stond te gen den Pastor, las hij dezelve voor aan zijne parochianen van uit den predikstoel, maar nu begint hij lekker te worden: Hij heeft zich vergenoegd met te zeggen dat er tegen hem een artikel in de gazet stond, maar als van een zot geschreven was en bijgevolg hij niet verdiende afgelezen te worden. Ontvang, enz., X. Poperinghe, 14 December 1871. Be vcrsetiillijc «ooWcu van katholieken. In de politieke sermoenen der Octave van O. L. Vrouw On bevlekt heeft men hier uiteengedaan hoe veel soorten van li beralen er zijn. Men heeft gesproken 1° van de flauwe christenen die naar de mis gaan en hunnen Paschen houden, en nogthans met de liberalen stemmen2° van mannen die als eerlijke lieden willen aanzien worden en nooit eenen voet in de kerk stellen 5° van kiezers die met de twee kanten willen wel staan, die hunne stem beloven aan de kathol ijken en aan de liberalen en die eindigen met te stemmen voor den slechten kant, welke soort nog de ergste van al is, om dat men van hen meest bedrogen is4° van godloochenaars, fraticmacons, revolutiemakers, banditen en petroleurs, gelijk die welke wij onlangs te Parijs aan het werk gezien hebben. Wij zullen op onze beurt hier ook de lijst laten volgen der verschillige soorten van kathoiijken die de klericale partij uitmaken. Onder die partij telt men 1° Al de'eed vónd ige sukkelaars die sedert hunne jongheid niet anders van de wereld gezien hebben dan hun huis en de kerk, die nooit elders gegaan hebben dan naar de mis en het lof, en die geene andere geleerdheid bezitten dan de lessen van den,catechismus. 2° Da oprechte geloovigen die, een zeker onderwijs ont vangen hebbende, kunnen öordeele'n door hunzelven, en die uit zuivere overtuiging de klerikale politiek aanzien als den hesten middel om het menschdom tot den Hemel te leiden. 5° De hijocrieten, de speculatcurs en de vuilaards waarvan wij meermalen gesproken hebben, en die, hoewel gansch on verschillig aan al wat de religie raakt, te biechte loopen, flambeeuwen dragen, paternosters knabbelen, kruisgebeden storten en alle slach van muilen maken, om, door dien schijn van godsdienstigheid, onder de kathoiijke bevolking eenig aanzien te winnen, hunnen winkel te doen gaan en hunne vuiipolterijen ongeloofbaar te maken. 4° De broedertjes der christelijke leering die, voor hunne walgelijke aanvallen op de eerbaarheid der kinderen wier op voeding hun toevertrouwd is, bijna wekelijks door de recht banken veroordeeld worden en de rasphuizen vervullen. 5° De oude opstellers en correspondenten van het schanda lig vuil blad 't Jaar oO, stinkerder memorie, of Wegwijzer voor treffelijke lieden. 6° De vermaarde brandstichters vanS' Denijs, en de. man nen die aan den Chef van de bende alle slach van eerhevvijzin- gen toegebracht hebbefi. 7° De grootste godloochenaars van het land, zoo als Dhane- Steeuhuize en Brasseur, die tegen de godheid van Christus geschreven hebben, en nogtaus als kathoiijke representanten gekozen zijn. 8° De kapellaantjes die gedurende lange jaren te Poperin ghe de kiezerslijsten vervalschd hebben, en aldus de be vol kino van hare tegemvoordigers in den Gemeenteraad beroofd heb ben. 9° De Langrandistcn en hunne complicen die, niet tevreden met de miljoenen welke zij aan duizenden geruïneerde fami- lien ontstolen hebben, onder zich nog ai de vetste posten van het land wilden verdeelén. 10° Al de weerdige en onweerdige priesters die, met of zonder vocatie, zich de kruin hebben laten opzetten. i 1° De Jesuiten die'tongeluk end en ondergang zijn geweest van al de landen waar zij eenigrn invloed verkregen hebben. 12° Eindelijk de Paus, die de werkingen van Langrand ge zegend en aangemoedigd heeft, en die, in zijne onfaedbaar- heid, dien schelm lot het Graafschap van het Heilig Riik ver- heven heeft. Ziedaar de samenstelling der treffelijke partij bij uitsteken- heid. Wij vraagden laatstmaal waarom onze politieke geestelij ken, die dagelijks de aanzienlijkste en de bekwaamste mannen van hel land honen en lasteren, zoo teergevoelig zijn wanneer hun eenig ongelijk opgelegd of eene harde waarheid gezegd wordt. De reden hiervan is dat zij da weerdigheid van hunne kruin stellen boven alle menschelijke verhevenheden, en mee- nen onschendbaarder te zijn dan de Koningen zelve. Ja, onze Lacordaire II, hij voorbeeld, en zijne consoorten zijn onschendbaarder dan Leopold II M. Lacordaire II, die met al zijne onschendbaarheid over eenigen lijd eene visite en eene bolwassching ontvangen heeft van Monkje, om dat hij den invloed van zijne weerdigheid wilde beproeven op de meisjes der lijnwaadfabriek, komt nog een nieuw voorbeeld te geven van hel vermogen zijner kruin bij eene getrouwde vrouw. Gevraagd hebbende wie. haren ge woon lijken accoucheur was, en met groette .verwondering vernomen hebbende dat zij zich liet bijstaan door eenen libe raal in wien zij sedert lang al haar vertrouwen stelde, hij waagde dit blind vertrouwen af te keuren, zeggende dat de kathoiijke doctors in de verloskunde meer ervaren zijn. Om het vrouwtje nog beter te overhalen, hij lamoesde haar niet zoo een lieflijk gelaat dat hij scheen te gelijken aan den engel Gabriel bij O. L. Vrouw. Maar de inan viel niet slinks, en stak den engel buiten gelijk eenen droeven jongen, zich inhou dende, uit eerbied van zijn heilig karakter, van hem eenige schoppen onder zijn panen broek te ge.ven. X. Het artikel over het S'c Barbara-feest, te laat ingezonden zijnde, zal maar binnen 8 dagen kunnen gegeven worden. Gedurende de maand November 1871 zijn er 7011 brie ven onbesteld gebleven ten gevolge van gebrekkige adressen, van dit gatal zijn er na hunne opening 5021 kunnen verzon den worden aan de bestemmelingen of teruggezonden aan de verzenders; 1990 zijn in de scdeurmand geworpen. L'Umvers illustbé, een Parijs weekblad, bevat eene plaat, voorstellende de onlusten le Brussel. Men ziet daar soldaten als italiaansche bersaglieri gekleed, mannen uit bet volk gevangen nemen, die vaandels, horden, enz., dragen, al hetwelk men le Brussel niet iieeft gezien. O, parijsciie lichtvaardigheid Men meldt ons dat een pastoor uit een dorp in de na- hijheid van Eghezéc, zich als veldwachter heeft aangesteld; terwijl hij de mis in zijne kerk door eenen onderpastoor deed zingen en het sermoen doen, ging bij rond in de herbergen, op een boekje, de namen der personen aanteekenendè, die verkozen in de herberg, te blijven in plaats van naar het ser moen te gaan. Een ander pastoor predikte dezer dagen dat hij m corres pondentie is met de bewoners van den Hemel en dat onlangs de kleine Jesus hem gelast heeft de geloovigen uit te noodigen veel kaarsen aan zijne moeder te brengen. Zou het in den Hemel niet zeer klaar zijn dan De Senaat is op Maandag 18 dezer, om 2 ure namiddag bijeengeroepen. Karei Valbron, geboortig van Baiileuil, broeder dei- orde van de christelijke leering te Duinkerke, is hij verstek- veroordeeld om vrijwillig slagen en wonden te hebben toege bracht aan Georges F...., oud 7 jaar, onder voorwendsel dat het kind niet genoeg oplettend op zijne les was. Men meldt uit Berlijn, dat op hevel van het ministerie van openbare werken de wagons van alle klassen en van alle klassen en van alle openha.ie en bijzondere spoorwegen eerlang van een verwarmingsstelsel zullen voorzien worden. De twee laatstverschenen afleveringen van het maandschrift de Toekomst houden een aantal bijdragen in, door schrijvers van naam geleverd. Prof. C. P. Serrure, Mr. P. A. F. Gerard, Prof. II. Kern van Leiden, J. W. Regt (Waddinxveen), A- Torfs (Leuven), Aug. Machiels (Gistel), J. B. Pasteels en Frans dc Gort; J. H. van Dale (Sluis), Dr. K. Ledeganck (Brussel). G. Huberti (id.), Ida van Beers, Edmond Crnidde (Gent), J, Micheels (Bergen), enz. Ten slotte een overzicht der voornaam ste gebeurtenissen op schoolgebied in België en elders. Zooals men ziet, telt de Toekomst haast zooveel medewerkers in Noord- als in ^uidnederland. 0j> de laatste bladzijde der Decemher-aflevering lezen wij, dat Frans de Gort, die sepert aen tiental jaren de Toekomst bestuurt, de malerieele leiding van dit tijdschrift, dat in 1872 driemaal per maand zal verschijnen, heeft overgelaten aan J. A. Torfs, gemeente-onderwijzer te Leuven.» Er zullen dus voortaan twee redacteurs zijn Torfs voor het paedagogische, en de Gort voor het literarische, gedeelte. De abonnementsprijs (5 fr. 25) ondergaat geene verande ring. In 1872 zal op de koninklijke Akademie van Antwerpen den heeldhouwknndigen prijskamp, gezegd van Rome, plaat»

De Toekomst (1862-1894) | 1871 | | pagina 2