Stads Nieuws. Briefwisseling der Toekomst. Vcrschilligc lijdingen. Het is op deze toevalligheid dal eeirig liberale representanten, ter gelegenheid der beraadslaging op de begrooling van oorlog voor het jaar 1872, hunne klericale ambtsgenoten hebben getakeld om hun te doen verklaren of zij dergelijke wetten zou den stemmen of wel zich de aan hunne kiezers ge dane beloften zouden herinneren, en wezentlijk, gelijk zij er hun eenigzints aan hadden verbonden, zouden eindigen met het mililarismus te bevechten; maar al de gedane pogingen daartoe zijn zonder uitval gebleven, de liberalen hebben geen eene dui delijke antwoord kunnen bekomen, en ware Loijala zelfs op den hekel gesteld geweest hij zou zich van geene betere uitvluchtendc antwoorden kunnen be dienen hebben, hopende aldus in de toekomende kiezingen hunne kiezers nogmaals door valsche beloften te kunnen bedriegen. BURGERSTAND Sterfgevallen. Sommaire du numéro du 50 Décembre de 1'Illustration Européenne. IJperen, 50 December 1873. tPoraspies's-Mijaielk. - De heeren muziekanten der Pompiers hebben Woensdag in de zalen der Concorde een schitterend concert gegeven dat zeer wel onthaald is ge weest en veel bijval beeft genoten. De zes stukken die aldaar gespeeld werden, zijn allen met evenveel toejuichingen be groet geweest. Vlannmti TownseeS. - Dinsdag laatst heeft het gezelschap van-het Nederiandsch Tooneel van Gent een aller schoonste vertooning gegeven. Het stuk de Geheimvolle Briefis meesterlijk voorgedragen geweest. M. en Mevr. Dhaenens, M. en Mevr. Rans-Overheyden en de heer Vanden Kieboom zijn ware artiesten en hebben het publiek van het begin tot het einde in de begoocheling gehouden. Het stuk in zijn eigen is zeer goed, het was eene vertaling uit het duitsch naar Benedix. Maar de pompom van den avond was wel De Dienstboden o/ De Listen der knechts en der meiden. Dit stuk, alhoewel uit het fransch vertaald, is wel geschikt voor het tooneel misschien is het dat de zeden en de listen der dienstboden overal dezelfde zijn. De akteurs in het algemeen waren goed in hunne 'rol, doch eene bijzondere melding moet gemaakt worden over den heer Van Doeselaer en Mevr. Rans, die meesterlijk gespeeld heb ben. Het publiek was zeer voldaan over den avond en de Be stuurders mogen zich verwachten aan een altijd toenemenden bijval daar men geheel wel begrijpt dat, üm eenigzins be langrijke stukken op te voeren, er veel persoonee! noodigis, en veel persooneel veel onkosten vergen, die maar be taald kunnen worden dan door een genoegzaam publiek. Wij twijfelen niet of het stuk De Dienstboden zal alge- meenlijk hervraagd worden, iets waaraan de heeren Bestuur ders, het is te hopen, zullen instemmen, want zulke stukken moeten door alle liefhebbers van goede vertooningen gezien en gewaardeerd worden. Hoe hertelijk \se ,d er toch gelachen van het begin tot het einde van het stuk; wij gelooven niet dat er onder den tijtel van blijspelen veel zulke bestaan die zoo waar en zoo helder de karakters afschetsen van een zeker gedeelte van het menschdom. Fransch Theater. - Wij vernemen dat de fran- sche Tooneeltroep van Roubaix voornemens is op onzen schouwburg alle weken eene vertooning te komen geven. Zie onze aankondigingen 5° bladzijde. Akitdcmie vaa» Schoane Kansasten. - Dins dag laatst heeft de instelling plaats gehad van M. Aug. Böhm, als Bestuurder der Akademie van Schoone Kunsten en Profes- sionneele School onzer stad, in de tegenwoordigheid van het Stadsbestuur en de heeren Commissarissen van het gesticht. De heer Burgmeester-Voorzitter heeft eeue aanspraak gedaan waarin hij de gevoelens uitdrukte over de verwachting van goeden uitslag tot welzijn der inrichting. De nieuwe Bestuur der heeft geantwoord door het uitbreiden zijner zienwijze en de manier hoe hij verhoopte het Stadsbestuur en de Commis sie niet teleur te stellen in bare welgegronde verwachting. De Akademie kan maar winnen onder het bestuur van een man van talent en goed beleid zooalsM. Böhm er reeds menige proeven van heeft gegeven. Notariaat. - Het ontslag van M. Van Eecke, als Notaris alhier, is aangenomen. Vredegerecht. - M. Felix Sursan, Candidaat-No- taris te IJperen, is bij koninklijk besluit van 28 December Rechter-Plaatsvervanger voor het 10 canton IJperen benoemd. .-aowim vaan des» tot dep 2® December. GEBOORTEN *IannehJk Seslacht f') te zamrn, Tl. Vrouwelijk h) Beublez, Philippus, 85 j., gepensionneerde luitenant, Vleeschhouwerstraat. Francqueu, Maria, 1)7 j., z. b., we duwe van Henricus Peeters, Boomgaardstraat. Huygebaert, Catharina, 81 j., z. b., weduwe van Joannes Demey, Bolling- straat.Bossaert, Petrus, 27 j., rondleurder, echtgenoot van Rosalia, Verschoore, Bukkersstraat. Logier, Henricus, 7 j., Neerstraat. Segers, Carolus, 51 j., koeienhouder, echt genoot van Virginia Schmit, Doorgangstraat. Schoonaert, Fidelis, 61 j., z. b., echtgenoot van Apolonia Vandewoestyne, Dixmódestraat. Vanwelden, Leopoldus, 50 j., douanier, ongehuwd, Meenenstraat. Debuigne, Justina, 45 j., dienst meid, ongehuwd, Sint-JacobstraaC Behaeghel, Martinus, 72 j., dienstknecht, weduwaar van Virginia Gillioen, Meenen straat. Demey, Theophilus, 60 jdaglooner, echtgenoot van Florentia Caes, Weninckstraat. Sacn, Eulalia, 59 j., kantwerkster, weduwe van Francicus Dancel, Beluikstraat. Kinderen berieden de 7 jaren. Mannelijk geslacht, 0. Vrouwelijk idem, ite zamen 1. Rouselare, 22 December 1871. Mijnheer de uitgever Mijne handelszaken riepen mij deze week te Wervik. De zelve geëindigd zijnde begaf ik mij rechtstreeks naar de statie in hoop dadelijk te kunnen vertrekken, maar het sioeg tegen, de trein was van 5 minuten weg. Ik wilde niet weder in stad gaan en besloot in eene herberg den volgenden trein af te wachten. Aldaar bevonden zich 4 personen, eene derzeive er kent mij en seffens ben ik in gezelschap. Wij klapten over het eene en het andere en welhaast zat men scherdeling op de po litiek, en liberaal en calhoiijk maakte als naar gewoonte het hoofdzakelijk kapitel onzes gespreks uit. De burgerij is aldaar niet te vrede, schijnt liet, over de handelwijs der catholijken jegens de liberalen. Twee cathoiijke gazetten van IJperen, het Weekblad en le Journal, zijn aidaar wekelijks gratis rondge strooid en bevatten alle soorten van tergingen, leugens, las tertaal tegen de liberalen of verdachte liberalen,; daarbij wordt aiies den catholijken toegestaan en den liberalen ge weigerd dan verhoogt men 't abonnement, dan, wat weet ik nog alIk hoorde spreken van 1000 fr. gegeven aan 't calho iijk muziek de kalvers! (Ik weet niet waarom men dien naam geeft aan een muziekkorps),de kalvers wanneer de runder pest aan 't woeden is moet de in aanraking met andere stréken van 't landveel moeilijkheden bijbrengen daar Wervick on der de toepassing staat van't koninklijk besluit op de materie; maar nenocg geschetst. De andere muziek heeft ook gevraagd en niets gekregen. Het schijnt dat dit laatste nogal veel goeds verricht te Wervick, alwaar de eerlijke herten niet vergeten worden. Deze heeren klagen ook over de berekende tegenkanting hun in hun weldadig werk toegebracht. Zij hebben zich ge richt tot Armbestuur en Burgerlijke Godshuizen om de lijst ten te kunnen bekomen ten einde hunne uitdeelingèn vol maakter te kunnen uitbreiden, maar dezelve werden hun glad weg geweigerd Alzoo de cathoiijke partij verstaan is waarlijk ezelachlig en ik wed dat men toch hier te Rouselare, alhoewel de catholijken alhier ook niet al te schrander handelen, het zóóver niet zou den drijven. Om (laar een hulpmiddel aan te brengen en den arme niet te laten bezuren voor het onverstand van eenige zoogezegde fraaie menschetij gaan zij 's avonds zelf de ongehikkigen op zoeken; zij geven aardappels en brood, kleederen en lijnwaad, kloefen en dekking, brandstoffen, alles wat bij arme menschi n in het zuur jaargetijde belaas te veel ontbreekt alles wordt, zonder onderscheid, aan het ongeluk gegeven. En zulkeschoone daden worden door de catholijken tegen gewerkt Ik vrees voor de aanstaande kiezing, want hunne actiën beginnen leelijk te dalen, de openbare opinie begint klaar zien en M. de Burgmeester van Wervick zou wel kunnen meer dan één liberaal nevens hem in den Gemeenteraad zien zetelen. X. De Kamer heeft Zaterdag het budjet van oorlog gestemd en is vervolgens tot 16 Januari, ten 2 ure namiddag, in vakan- cie gegaan. Bij de heropening zal de beraadslaging plaats hebben over de begrooting van binnenlandsche zaken. Het posbestuur denkt te moeten herinneren, dat de personen, die gebruik maken van een postzegel die reeds ge diend heeft, strafbaar zijn met eene boete van 26 tot 500 fr. M. d'Aspremout-Lynden, is. Senateur herkozen met 1190 stemmen op 1511 stemmers. M. Moncheur, minister van openbare werken is te Na men met 1,195 stemmen herkozen. Er waren 1,511 kiezers opgekomen. Bij koninklijk besluit van 26 December zijn de brief kaar ten, te rekenen van 1 Januari 1872, geldig om geheel het land door verzonden te worden. Men weet dat die briefkaarten maar vijf centiemen kosten en men er met potlood zelfs mag op schrijven. MENGELINGEN. Het sloeg een ure op stadstoren. Alles lag te rusten- de laatste bewoner van een in appartementen verhuurd huis'was reeds van over eene uur binnen gekomen en had de voordeur gegrendeld. Tusschen slapen en waken scheen het hem iets te hooren Hij luistert met meer aandacht en hoort duidelijk van uit de kamer recht over de zijne als gesmoorde hulpkreten slaken Deze kamer was bewoond door eene reeds bejaarde juffer. Het geschreeuw wordt klaarder, hij springt uit zijn bed trekt met haast het noodigste kleedingstuk aan, grijpt zijn karabien (want hij maakt deel der arlilleurs) en loopt op den allée. Andere bewoners waren ook door het onverwacht gerucht °e- wekt cn bevonden zich reeds voorde deur waarachter mengde kreten hoorde. Niemand had gedacht licht te aansteken zoo haastig waren zij toegsneld. Wat is er in godsname Maar wij welen het niet Het is in jufvrouwe 's kamer. Hoor Eu eene nieuwe rabolteling heeft plaats, gevolgd door een nieuw geschreeuw Och heere! wal mag dat zijn?... en de sleutel steekt op de deure niet.... Wacht ik ga licht halen Al met eens vliegt de deure open. Iedereen deinst verschrikt achteruit, want in het schermerlicht ziet men eene witte ge stalte zich bewegen, rond het hoof eengroote zwarte kraag- dragende. De man verschijnt met het licht. De artilleür stond baijonnelte croisée, een kleèrmaker met zijne persplank in de hoogte, eene vrouw met hel stookijzër, eene met de frujtpan, eene jonge dochter met gesloten vuist en dezen die hel licht droeg is zekerlijk bij de Pompiers daar hij en garde zich stelde met een sabel in de hand,, allen in hun nachtpaket. Uit de kamerdeur stapte jufvrouw omwonden in 't behangsel van haar bed met den hemel over hare schou ders. Tableau! Wanneer de eene den andere bezag, de mannen met hunne puntige slaapmuts, de vrouwen als beschaamd zich verschui lende, schoot men eindeling in eenen schaterlach. Men weet niet hoe het gekomen was, maar gedurend den nacht was de hemel losgeraakt en op het bed van Jufvrouw gevallen, die, verschietende, uit haar bed sprong en alzoo in hare gordijnen vevnestelde om hulp riep, eindeling was zij er in gelukt zich recht te houden en zelf hare kamer te openen. Nos gravures.- En vue de Rome, par Luminas. Le dé- jeüner, tableau d'Eug. Feyen. Le prince Charles de Rou- manie a la chasse au sanglier. -- La lecori de la grand'mèrc. 1 exte .-.Causerie. La querelle des Holbein. La montagne de St-Piprre prés Maestricht. (Pages exlraites du journal d'un touriste). Les déclassés de Paris, peints par i'un d eux. Le livre de la liaison. L'Lntant du Carrefour maudit. Sui te. MiscellanéesNouvelles artisfiques. Origine de la signature. Le plus grand canon du monde. - Trop fardées. IJPEREM. AARD BKR GRANEN ENZ. 50 Dec. 25 Dec. verkoel) Ho kwantiteit. midden pp. p. lik)kilo. vcrkochlle kwanlileil. middenpr. p. J00 kilo. Tarwe 57,400 54-25 27,800 54-25 Rogge 5,000 22-50 4,600 25-00 Haver 1,700 18-25 5,000 18-00 Erweten 5,600 22-25 2,100 22-50 Boontjes 1,000 22-00 5,400 22-25 Aardappelen 5,000 9-25 4,800 0-25 Boter 500-00 517-00 De prijs van het menagie-brood, voor de week van den 51" Dec. 1871 tot 7" Jan. 1872is gesteld aan 52 c. per kilo. tcju'ijc. Per hectoliter. 27 Dec. 20 Dec. Tarwe (nieuw) tot tot Tarwe van fr. 55- 58-25 50 59 Rogge 25 27 26 27-25 Sucrioen 20-50 22 17 22-50 Haver 14 17 15 17 Boonen 25 28 20 28

De Toekomst (1862-1894) | 1871 | | pagina 2