Stads Nieuws. Verschillige lijdingen. om op te lossen. Veel zijn er tegen omdat zij welen dat zulk een last tegenstrijdig is aan de gevoelens der menigte en aan het welzijn van liet land ook bij de kiezing van 1SG6 meest al de kopstukken der klericale partij hebben hunne kandidaturen op dit voorstel geplaatst. Tc Antwerpen bijzonderlijk hadden de mannen die de plaats van representant naspeurden zich niet alleenelijk als vijanden der oorlogsuitgaven aangegeven maar de noord citadel moest afgebroken worden, en nauwelijks waren zij Ministers of zij wierden ook militaristen: de oorlogslasten waren niet meer te zwaar, en in plaats van de zelve te verminderen men sprak van hel soldatespel nog te verharden met het voor eenieder verplichtend te maken, en wij twijfelen niet of in dien er dit jaar geen kiezingen moesten plaats heb ben, dat de wet reeds aan de kamer zou voorgedre- gen geweest zijn; maar de klcricalen weten hoe deze wet impopulair zou zijn en dus laten zij de zaak in twijfel ten einde de kiezers op nieuw te be ter te kunnen bedriegen. De liberale representan ten hebben in de beraadslaging op de begrooling van oorlog schoon aan te dringen gehad om de kle- rikalen hunne inzichten daarover te doen uiten, niet is er aan te doen geweest, hetgenc bewijst dat wanneer zij in Juni in de kamer zullen worden her noemt dat al de wetten die hun door den Minister van oorlog zullen voorgedragen worden, hoe zwaar zij ook mochten wezen, door hun zullen worden gestemd. BURGERSTAND Huwelijken Sterfgevallen. IJperen, 13 Januari 1872. Vlaamsche Ster. - Zondag', 14 dezer, heeft de 2° vertooning plaats, gegeven door de Vlaamsche Ster op Stads schouwburg. De bijval welke deze Maatschappij thans in onze stad geniet doet hopen dat de zaal nogmaals met een schoon en talrijk publiek zal voorzien worden. De vertooning is alleraantrekkelijkst en zal alle smaken voldoen, zoowel in het ernstig als in het boertig vak.Altoos is het zeker dat er niets is gespaard geweest om de vertooning wel te doen gelukken. (Zie onze aankondigingen). lï o r ib» a at s c li a p p i j- Donderdag aanstaande zal er nogeens feest zijn hij deze Maatschappijeen muziekavond voor heeren waarin iets nieuws zal ingericht zijn,belooft veel bijtreders te vinden. Laatst hoorden wij druk klagen over den stikkenden tabak rook die in de zaal blijft en het den zangeren zoo lastig maakt; men zegt dat er maatregels genomen zijn om een gematigde luchtstroom tc verzekeren die den rook zal doen wegruimen. S.jb'c ©uvrièi*e. - Zondag 28 Januari geeft de Koormaatschappij de Lyre Ouvrière haar eerste concert voor den arme, met medehulp van verschillige goede zangers, het muziek der Pompiers en de kundige zangeres Mej. Simar, alhier zoo gunstig gekend. BJzes'Ma-weg. - De Maatschappij van algemeene exploitatie heeft een speciale trein ingericht op Comen-Ar- mentières, den Woensdag (zijnde den marktdag van Rijsel). Sedert 1" Januari, elke Woensdag morgend vertrekt er een trein van Comen ten 8 u.40 m. correspondeerende te Armen- tières met den trein op Rijsel, die aldaar aankomt ten 9-55 des avonds de trein die uit Ilijsel vertrekt ten 6-35 en zich stilhoudende ten 7-17, vindt in deze laatste stad een trein die vertrekt ten 7-40 naar Comen, alwaar hij aankomt ten 8-20. In liet toekomende zal het den ijpcrlingen gemakkelijk val len zich naar Rijsel te begeven, vooral deri Woensdag. Op dien dag kan men,met van IJperen te vertrekken ten 11-40 "s morgens te Rijsel aankomen langs Comen-Armentières ten -20's namiddags; van Rijsel wegkomende ten 6-45 's av. langs denzelfden weg, zal men te IJperen met den laatsten trein aankomen s avonds, maar men zal te Comen nog 50 mi nuten moeten wachten hebben. Predikatie. - Zondag laatst is er in eene der vier parochiekerken alhier eene predicatie gericht geweest tegen onzen uitgever. Alhoewel niet duidelijk genoemd kon men toch niet twijfelen. Wij bedanken den man gods over zijne chris telijke weldadigheid In een zeemende taal sprak hij eene soort van banvloek tegen hem uit. Wat al spertelingen legen een man die hun in den weg slaat omdat hij kloek'en onbe vreesd het liberale vaandel helpt recht houden. Werk maar mannen \an viedc en verdraagzaamheid, uwe hedreigm°en doen hij de incnschen van verstand hunne schouders ophalen van medelijden. Gij moogf weten dat uwe wapens te ver ver sleten zijn om hem te kunnen kwaad doen EstJSBBJsajcÉ (Icm ZnïsEj. - Maandag aanstaande, groot concert, bestaande in Romancen, Chansonnellen, duos en muziekstukken door gekende liefhebbers onzer stad. 'lus- sciien de stukken zullen er drij omhalingen, te voordeele van den arme, gedaan worden. Frttsssch XisoiBcel. - Met voldoening kondigen wij onze lezeren aan dat het Fransch Gezelschap van Roubaix alhier op Dinsdag aanstaande hare derde vertooning komt ge ven. (Zie onze 5e bladzijde). van «les» 5 «Sena '82 Jtüsiicsiïi'i 1872. GEBOORTEN Mannelijk geslacht 9) tg 2amen 12_ Vrouwelijk a) Mueseler, Guiliielmus, Lieutenant hij liet 9° Reg' linie en Sidonia Sonneville, z. h.Claeys, Ludovicus, wever, en Ros- camp, Philomena, kantwerkster. Verstraete, Maria, 86 j., z. b. ongehuwd, Bollingstraat. Ilubail, Joannes, 81 j., grpensionneerde gendarme, echge- nool van Maria Vandepdriessche, Elverdinghestraat. Ver- meersch, Maria, 81 j., landbouwster, weduwe van Petrus Rouckaert, S' Jacohs-nevens-ïpre. Soenen, Amelia. 72j z. h. weduwe van Petrus Delanghe, Meenenstraal. Spons, Joanna, 77 j., z. b., ongehuwd Sl Jans-Rospitaalstraat. Veige, Cecilia. 69 j., z. b., ongehuwd, Rijselslraat. Dela- ruwiere, Eugenia, 37 j., kantwerkster, ongehuwd, S' Jacobs- Nieuw-weg. Kinderen beneden de 7 jaren. Mannelijk geslacht, 2. Vrouwelijk geslacht, 0. tezamen 2. KatMljkc dankfeest te Btfnssel. Terwijl onze geestelijkheid, op de landsgemeenten waar zij den meester wil spelen, dondert en buldert legen het vermaak van den dans terwijl zij van dit vermaak eene zonde maakt en de menschen verdoemt die zich er aan piichtig maken, wij zien dat in de groote steden, waar de inwoners zich bij den neus niet late» leiden-de dans, gelijk bij onze voorvaders, eene onschuldige verlustiging is, en dat een bal zoowel onder de katholijken als onder de liberalen een der voornaamste feesten uitmaakt. Tot bewijs hiervan zien wij in verscheidene dagbladen aan gekondigd dat onze kali/olijke minister van buitenlandsche zaken, de graaf d'Asprrmont-Lynden, op 19 Januari een ï»nl zal geven waartoe reeds verscheide honderden uitnoodigiugen gedaan zijn. De danszaal zal vervuld zijn van kalholijke representanten, van Langrandisten, van generaals, opperofficieren en van de bijzonderste persoonagien van den katholijken edel dom. Wij vragen of de damen, die met de generaals of andere gegalonneerde cavaliers zullen dansen, ook soldittcmok- kc»a zullen zijn gelijk die welke in de Fanfaren-maatschappij van Reninghelst met de orrder-olïicieren van Westoutre ge danst hebben, en of zij ook met hunne oogen open naar de hel zullen gaan O brave buitenlieden, zijl. gij niet gewaar dat gij langs alle kanten gefopt zijt, en dat men zich van u wil meester maken niet alleen in de kerk en iu uw huis, maar m alle plaatsen waar gij geradig vindt uwe schreden te wénden Ziet gij niet dat men u wil leiden gelijk een kind bij den leiband, ten einde u alle onafhankelijkheid te ontnemen Het is niet tc verwonderen dat er zoo veel van u op de dagen van kiezing zich bij troppen naar de stembus laten geleiden en zich niet verder durven verwijderen van hunnen leidsman als de scha pen van hunnen herder. P. S. Wij vernemen door den Moniteur dat er op den 7 en 12 Februari in het Hof van den Koning twee balen zullen plaats hebben waar den Nuncius van den Paus gewoonlijk acte van presentie doet. Er is te Brussel eene plakkaart aangeplakt, waarin 3000 fr. worden beloofd aan al wie den genaamden M. Degraine, gewezen konvooiwachter, oud-kaporaal bij het lc linie-rege- ment, zal doen ontdekken. Deze kerel heeft eene partij obliga tion en geld, tot een beloop van ruim 32,000 francs, ont vreemd bij eenen wisselaar op de Wolven gracht, waar hij in dienst was. De Brand van Wisconsin. Ziehier eenige uittreksels uit eenen brief van den eerw. II. Iloffin, kapucien, apostelieken missionnaris en pastoor in de bisschoppelijke stad Green Bav, aan eenen persoon van Antwerpen gezonden, en gedagteekend 14 December 187! Waarschijnlijk zult gij in de dagbladen gelezen hebben hoe schrikkelijk God het noorden van Wisconsin getroffen heeft Na drie maanden eener groote droogte heeft de brand ten lie gin genomen in de onafzienbare bosschen. De lucht was zoo dik met gazstof opgevuld, gedurende eenige dagen voor dat de brandramp uitberstte, dat ik met moeite in het midden van den dag in een boek kon lezen. Op 8 October, ten 9 ure 's avonds is de gaz in brand geslagen en verwoeste in minder dan eene uur tijds gèhcele dorpen. liet vuur scheen uit den hemel te vallen. Men schat het getal personen die levendig verbrand zijn op 2000. Nog alle dagen ontdekt men verkoolde beenderen in de bosschen en nooit zal het getal der slachtoffers juist gekend zijn. In de omstreken van Aken heerscht thans onder de paarden eene verschrikkelijke ziekte, naar men zegt een soort van typhus. In weinige dagen zijn er 31 paarden hieraan be zweken. De gedachte om te Brussel eene wereldtentoonstelling te openen wordt voortgezet. Er zijn reeds voorloopige plans. Men had gesproken van het Wapenoefeningsplein, maar de Journal de Bruxelles meldt dat er eene maatschappij in commandite is tot stand gekomen, met het doel een nijver heidspaleis op tc richten en te exploiteren, niet op het Wapen oefeningsplein, maar in het koninklijk park van Koekelberg. Ilet is daar dat in 1874 de eerste wereld-tentoonstelling zou plaats hebben. Men schrijft uit Brussel, 6 Januari. Een buitengew oon geval van oogenblikkelijke blindwording, waarvan men geen voorbeeld aantreft in de annalen der ge neeskunde, heeft op den 24 December plaats gehad in de ge meente Sint-Joost-ten Noode. Wij denken iiet nuttig en in het belang der wetenschap, dit geval te vermelden en over te leveren aan de studie van de mannen der kunst; vooral aan degenen die zich speciaal bezig houden met de oogziekten. Op 24 December jongstleden, vooravond van Kersdag, begaf zich een zeer gezond twee en twintigjarig jongeling, de heer C. J., zich des avonds naar zijne herberg om er zijne pijp te rooken en zijn glas bier te drinken. Zooals naar ge woonte werd er geweldig gerookt. Nauwelijks bevond deze jongeling zich eene halve uur in de estaminet, toen zijn oogen hem begonnen zeer te doen, en hij geen persoon meer kon onderscheiden. Hij was blind! Hij moest naar zijne woning gebracht worden de gewone geneesheer werd onmiddelijk geroepen, diende hem eenige zorgen toe, doch alles bleef zonder uitwerksel. Zijne familie deed hem geleiden naar het etablissement in de Koninklijkestraat, bestuurd door M. den doctoor Tack en speciaal ingericht voor de ooglijders. De geneesheeren consulteerden elkander en erkenden dat zij dergelijk geval nooit te bestatigen hadden gehad. Zij sloegen de hand aanstonds aan het werk, en na ver scheidene smartelijke operatien aan het hoofd van den lijder gedaan te hebben, verkregen zij den eersten uitslag, dengene van een weinig van het gezicht aan den wanhopige» jongeling weder te geven. Goede verzorgingen hebben sedert dien eene gevoelige ver betering toegebracht aan den toestand van den zieke, en men verzekert ons dat de geneesheeren de gegronde hoop koeste reu, dat de arme jongeling binnen eenige weken het gezicht geheel eu al zal terug bekomen hebben. Dit geval van blindheid schijnt aan den tabaksrook te moe ten toegeschreven worden. Eene Engelsche Compagnie beeft M. Thomas, voor eene som van 25o,ooo fr. zijnen uitvindings-brevet gekocht voor eene nieuwe steendrukpers. Rij koninklijk besluit is M. d'Omalius-dTIalIoy, bestuur der der klas van wetenschappen voor 1872, voorzitter van de Koninklijke Akademie, gedurend gezegde jaar, benoemd. Er volgt uit een statistiek dat in Belgie de grootste hoe veelheid kofiïj verbruikt wordt van al de landen der wereld. De stad Oran (Amerika), der argenteinsche republiek, is is op 23 October II., door eene aardbeving, verdwenen. Er blijven nog slechts pinnen over. De eerste schokken deden zich ten 11 ure 's avonds voelen,de laatste ten 8 lire's morg. Een brief, geteekend van den dag zelf der ramp, zegt dat de ongelukkige inwoners der stad, van alle schuilplaats beroofd, allen neêrgeknield waren, om Gods genade af te smeeken. Door een bijzonder toeval werden slechts twee personen onder de püinen hegraven. Men heeft in het geheel 38 a 4o schokken gevoeld, maar de stad is eenskiaps ingestort als een kaarten kasteel, in min dan lo minuten, en toen gansch de bevolking, door de eerste schokken verwittigd, den lijd had gehad om op straat te vluchten. De tijdingen van Jnjuy, van denzelfden datum, melden dat men insgelijks langs dien kant schokken gevoeld heeft en dat een vuurberg in deze streek gelegen, hevig vuur braakte. Men leest in den Ami de l'Ordre van Namen De werkstaking van Vezin nadert haar einde. ii De inlichtingen die wij heden ontvangen bevestigen die strekking naar eene voldoende oplossing op alle punten. De toestand verbetert; de werklieden zijn kalm on men hoopt dat het werk eerlang zal hernomen worden. liet blad les Cóets de Bruxelles roept de aandacht op circulaire» die in geslolen omslag, aan de burgers worden

De Toekomst (1862-1894) | 1872 | | pagina 2