Stads Nieuws. Koninklijke en andere besluiten. Briefwisseling dei' Toekomst. van al de kalliolijke landen Iraclil mecslei' le ma ken cn voor doel heeft de volkeren lol aan de mid deleeuwen te doen achteruit gaan, ten einde haar uitsluitend meesterschap te kunnen daarstellcn, en dat zij daartoe alle middels die in hare macht zijn, zal bezigen, al moest zij tot de inkwisitie haren toevlucht nemenmaar de mensehen zouden zich zoo gevoegelijk niet meer levende laten branden, en het vooruitzicht alléén der vernieuwing van de gruweldaden der 45e en 4 6e eeuw, zouden in de groole steden opstand verwekken waarvan het on mogelijk is de droevige gevolgen te rekenen. Wat men slechts moet voorzien is dat hoe langer en hoe drukkender de Jcsuiticke overheersching zal du ren, hoe heviger de tegenwerking zal zijn. 6. BURGERSTAND Huwelijken Sterfgevallen. IJperen, 20 Januari 1S72. Ijrc Oiivpirre. - Het is bij misslag dat een der beeren leden aan de redaklie onzer Toekomst medegedeeld heeft dat Mijuffer Simarzou hare medewerking geleend hebben voor het weldadigheids concert door deze Koormaa (schappij te geven den 28" dezer. Het schijnt dat deze Juffer dien dag te YVervick zingt, op het concert der Amis Rèunis. k«oa>Miaat)Sictsi»|5j>ij- Donderdag laatst hebben de eereleden dezer maatschappij vergast geweest op eene die puikfeesten zoo talrijk door dezen kring gegeven. De verschil- lige zangstukken, de kluchtliederen werden zeer toegejuicht, maar vooral het stuk Symphonic werd door de toehoorders bovenmate wel onthaald. In eene maatschappij waar talent, broederlijkheid en goeden wil elkander de hand geven, alles is mogelijk en de afwisseling kan op een hoogen voet geschikt worden. Wat wij ook bestadigd hebben is de verbetering in den luchtstroom om den rook in de zaal naar gebefte weg te laten trekken, zulke verbeteringen dragen het stempel van bezorgd heid en goed bestuur waarvan er in dergelijke maatschappijen altoos rekening gehouden wordt. Estaminet <icn Zaïni. Het eerste Concert van Liefhebbers heeft Maandag laatst plaats gehad. De zangers verdienen alle aanmoediging en lof voor den ijver om aan alles hunnen goeden wil bij te zetten, want verschillige dezer heeren ontmoetten wij overal waar er leute of feest, maar voornamelijk, weldadigheidsfeest is. De eerste poging is maar maagertjes beloond geweest daar er maar een goed 20 franks werd omgehaald doch het is te hopen dat het met den duur beteren zal. VlnntHschc Ster. - Zondag laatst, gaf deze too- neelmaatschappij hare 2de Abonneraents-Vertooning. Nimmer zag men meer publiek' in eene tooneelzaal; ook volgens dat de sterrelingen zich meesterlijk uit den slag trek ken beginnen onze inwoners begrijpen dat deze vereeniging tooneelspelers voorlJperen een ware schat is voor hel openba re tijdverdrijf. Destukken die er opgevoerd worden strekken tot Jesse en onderricht; de zuivere vlaamsche zeden op schranere wijze voorgedragen, helpen niet weinig aan den toeloop tolde vertooningen derVlaamscheSter.Daar amuseert men zich zonder vroeging, daar lacht men hertelijk zonder blozen: De ouders mogen er zonder achterdocht hunne kin deren naartoe leiden en het is wat wij met voldoening vastge steld hebben,niettegenstaande eenige artikelen van een dollen zedenpreker die zich niet schaamde het publiek, dal zich naar klank en stemme kan versterven, alles slijt, verbloeit, vergaat maar ik zweer nooit bier le derven, eer het uur van sterven slaat. Wie kan zingen is tevreden, zoo gelukkig als een vorst wie kan drinken sterkt de leden, wie kan rooken sterkt de borst wie de toekomst wil verlangen, immer blijde en goedgezind, minne pijp en vrouw en zangen en het hier of blijve een kind I Een vrekkig landman, hoog bejaard, ging in den hoogsttijd wandelen de schooven door de jeugd vergaard verbond m' in dichte mandelen lief zong de leeuwrik uit de lucht, en de oude dacht dan in een zucht aan leven, werken, handelen. de Stere begaf, uit le schelden voor lediggangers en valsche chignons! Eere dan aan de moedige Tooneelspelers. Bravo! voor die zonen des volks die hunne uren, na hun werk, zoowel ge bruiken tot nut hunner stadsgenoten. Dank aan het publiek dat zoo gulhartig zulke edele pogingen ondersteunt. (Medegedeeld). Aangemoedigd door het laatste succes, een succes dat aan geene maatschappijen in het vak, fis ten deele gevallen, wij mogen verzekeren dat het bestuur bezig is met de samenstel ling van eenen tooneelavond voor4" Februari aanstaande, die in belangrijkheid met de anderen niet zal moeten onderdoen. liet repertoir der Vlaamsche Ster is allerschoonst en veel stukken mogen meer dan eens opgevoerd worden. Door kost en lijd valt het dikwijls onmogelijk geheelj de vertooning uit nieuwe stukken samen te stellendaarover mag het publiek zich niet beklagen en moet verstaan dat de eerste opvoering van een tooneelstuk veel onkost na zich sleept, die in eene eerste vertooning nooit betaald kan worden. Veel stukken be staan er waarvan het publiek den tijtel en niet den inhoud onthouden heeft. Het hierbovengezegde komt te pas omdat wij weten dat het stuk Karline waarschijnlijk zal aangeduid worden om deel te maken der aanslaande vertooning. (Op verzoek Nota der redaktie). FrauscSï Theater. - Dinsdag laatst heeft het Tooneelgezelschap van Koubaix zijne derde vertooniug gege ven. Hel stuk la Biironne werd meesterlijk gegeven het vau- devilletje, Ronfier est la consigne, heeft het publiek goed verlustigd. Dinsdag aanstaande buitengewone vertooniug (zie onze derde bladzijde). .raiiwor» van den 15 tot den 19 Januari I8Ï2. crunAOT™ Mannelijk geslacht 8) GEBOORTEN Vrouwe'|ijkü 4j te zamen, 12. Baratto, Constantinus, diamantzetter, en Rabau, Maria, modewerkster. Costenoble, Theophilus, bakker, en Be sproeit, Juliana, dienstmeid. MasscheleinFranciscus, werktuigbestuurder, en Desmedt, Maria, z. h. Demey, Leo, 74 j., z. b. ongehuwd, Kortemeersch. Dehollander, Martinus, 77 j., wever, echtgenoot van Isabella Vandenberghe, Aardestraat. Grimmonprez, Catharina, (iff j., naaister, weduwe van Franciscus Sauvage, Bijselstraat. Notredame, Leopoldus, 50 jtimmerman, echtgenoot van Romania, Herteschcne, Thouroutstraat. Broeders, Petrus, 20 j., soldaat bij het I" Reg' linie, ongehuwd, Vleeschhou- werstraat. Logier, Victorina, 22 j., kantwerkster, onge huwd, Nederstraal. Kinderen beneden de 7 jaren. Mannelijk geslacht, 1. Vrouwelijk geslacht, 2. tezamen 5. Door besluit der Besturende Commissie van de Provin ciale voorzieningskas der lagere onderwijzers van West- Vlaanderen, zijn de volgende pensioenen toegestaan aan de hiernagenoemde onderwijzers 1. M. Wemaere, te Dranouter, 519 fr. 2. M. G. Vermcersch, te '/.iliebeke, 421 fr. Door koninklijk besluit van 8 Jannari 1872, is het Bu reel der Weldadigheid van Wijlschaete bemachtigd uit er 't Werd avond en de maaiersschaar ging heen in blijde koppelen vergat men menig korenaar, hij raapte 't uit de stoppelen de leeuwrik zweeg op 't eenzaam veld, terwijl de grijzaard, diep ontsteld, zijn tranen voelde droppelen. Wat zei hem.'t vooglied uit de verf, wat zei de jeugd hem bij de garven hel wreed verwijl.van 't raaagdlijk hert, wiens trouwe hij mocht verwerven, dat hij verleidde, met wiens lol en schand hij Joech en hield den spol, en hooploos deed versterven. Thans slaaploos ligt hij op zijn koets, te denken aan zijn leven en hang, hij zucht om 't weinig^oeds, om 't vele kwaads bedreven Mij levert de oogsttijd overvloed, i' o gaf hij rust aan mijn gemoed, maar dat kan hij niet geven Luik, 1871. Yictorien Vande Weghe. hand te verkoopen voor den prijs van 6000 fr. een perceel land aldaar gelegen sectie B, N°' 2u9 a 2Gia cn 26ib' groot <1 h. 16 a. 10 centiaren. Bij koninklijk besluit van 9 Januari, wordt de gemeente Langemarck bemachtigd eene leening aan te gaan van 100,000 franken. Bij koninklijke besluiten van 15 dezer, zijn de volgende benoemingen in de verschillende wapenen gedaan In het korps van den staf. Kapitein van 2C klas. Lui tenant A. Arendt, gehecht aan het depot van oorlog. In den besluur-dienst. Kapitein-kwartiermeester van 5e klas. He iuilenant-olficier-belaler A. Janssens, van het 10° linie-regeinent. In de kavalerie. Majoor. De kapitein E. Champeam van het 1° lansiers. Poperinghe, 18 Januari 1872. POPERINGSCIIE VERMAREN Terwijl anderen hunnen tijd verslijten en hunnen geest verstompen door den drank, door het slapen of door het le zen van het Nieuwsblad, onze Roeijsche Barbaristen zetten zich óf) de studie en onderrichten zich in taal- en looneei- kunde door leerzame oefeningen die den geest verheffen en onze oude vlaamsche zeden van alle verbastering bevrijden. Zondag en Maandag laatst heeft deze oude eii gedurig ver jongde Maatschappij van Rhetoricawaarvan wij altijd met lof mogen spreken, nogeens eene vertooning gegeven die alle verwachting te buiten ging. Wij wisten wel dat het keu rig en bekoorlijk programma veel vermaak beloofde en een talrijk publiek zou aangelokt hebben; maar nooit hebben wij ons verwacht aan eene uitvoering die zou mogen geëvenaard worden aan al hetgeen wij hier tot nu hij de bestbefaamde tooneelspelers gezien hebben. Er ontbrak aan dit .schouw spel, om volmaakt te zijn, maar één dingen 't was eene groolere uitgestrektheid der zaal die te klein was om aan de talrijke aanschouwers eene zittende plaats te geven. De vooruitgang welken deze kunstliefhebbers binnen kor ten tijd gedaan hebben is ongelooflijk ieder speler heeft zich, in zijne wederzijdsche rol, allerbest van zijne taak gekweten, en niet alleen liet uiterlijk voorkomen, de gebaarden, de uit spraak, maai' zelfs liet gezang zijn, op kleine uitzonderingen na, onberispelijk geweest. Het lief stukje Gieten en Grietje, doorE.Vandendriessclie, heeft een algemeen genoegen verwekt en is met herhaalde toejuichingen bejegend geweest. Een ander fraai blijspel dat niet min behagen verschaft heeft en door zijne aangename belangyerwrkking alle oogi n en ooren boeide, was: Sl Joris gilde door F. Destoop. Maar het stuk waardoor de Barbarislen zich bijzonderlijk onderscheiden hebben en welks uitvoering de bewondering van een ieder opgewekt heeft, was het tooneelspel de Zie lenadel, door B. Block en I'. Vanelen. De gevoelvolle en na tuurlijke wijze op welke dit stuk is vertolkt geweest, geelt hun het recht van in alle prijskampen, met hoop van goede kans, te wedijveren met de voornaamste maatschappijen van het land. Ook het publiek heeft deze fertooning naar ver dienste gewaardeerd en heeft na ieder stuk de akteurs wedcr- geroepen om dezelve herhaalde maal toe te juichan. Kortom deze schitterende bijval is voor de Barbarislen een ware zegepraal geweest over al de tegenkantingen en vooroordeelen waartegen de kunst hier altijd te worstelen ge had heeft. Wij wenschen deze maatschappij geluk over haren aan houdenden ijver en over den moed met welken zij al diei clit- verdoovende tegenwerkingen weet te trotseren, en wij bieden eene bijzondere hulde aan haren Voorzitter Mr B. Maesen die, ondersteund door goede medewerkers, zijne too- neelkennissrn zoo voordeeliglijk benuttigt om Poperinghe te helpen ontvoogden en vande heerschappij der onwetendheid te bevrijden. Onder de menigvuldige feesten en vermakelijkheden welke hier gedurende den winter eene aangename afwisseling ma ken met de stille en sombere levenswijze waaraan onze be volking' gewoon is, moeten wij nog melden den feestdag- onzer Landbouw maatschappij die Zondag laatst op eene bui tengewone wijze is gevierd geweest. Men had in aandacht genomen dat al de leute hier altijd voor liet mannevolk was en dat de vrouwspersonen geen ander verzet hadden dan van naar de kerk te gaan en van geheel den dagen de lange win teravonden te doorbrengen in de eenigheid gelijk een hond aan den keten. Ons Laiidbouwgenootschap, dat niet alleen de belangen van den landbouw, maar ook den maatschappelijken vooruitgang beoogt, heeft dit jaar het initiatief genomen van eenen maatregel die min of meer kan strekken lot de ontsla- ving van het schoon geslacht, en die, hij deze eerste beproe ving, een allerhesten uitslag gehad heeft. Gewoon zijnde van haren feestdag slechts te vieren door eene gezongene Mis tot welvaren van den landbouw en door een banket tot vermaak der feestelingen, deze maatschappij heeft aan het feest een tweeden vierdag gevoegd toegewijd aan allerhande spelen voor de vrouwen, de zusters en de nichten van hare leden, in welke spelen elf voortreffelijke prijzen te winnen waren. Hoe vrolijk en hoe gulherligüjk het banket is doorgebracht geweest, wij mogen zeggen daf

De Toekomst (1862-1894) | 1872 | | pagina 2