Ed.(l Degroote Fl.d Dethoor, SCHILDERS VERGILDERS, Verschil! ige gen. Theatre d l pres. LES DROITS BE 1/flOMME, LES TllOIS GAMINS, Somrnaïre du numéro du 20 Janvier, de 1'Illustration Européenne. HONDSTRAAT, N' 86, TE IJPEREN. Wij hebben de eer bet publiek te berichten dat wij ons bier ter stede in hoedanigheid van Schil ders en Vergulders komen te stellen en dat wij alle werken, ons ambacht betreffende, ondernemen. Wij verhopen, door de zorgen die wij in de uil oefening onzer werken zullen aan den dag leggen en door de matigheid onzer prijzen, hel vertrouwen te verdienen der personen, die ons zouden willen met hunne hevelen begunstigen. Aujourd'hui MARDI 23 JANVIER 1872, 4me representation donnée par les artistes du Theatre de Roubaix, sous la direction de Monsieur GIJÉNEE, ex-Régisseur général et ancien Admi nistrateur du Théalre du Palais Roval de Paris. On peut se procurer a l'avance des carles ehez Degroole, concierge du théalre (a restaminet Parxasse). de prijsbolling, het kaartspel en eene tombola, die de verlus tigingen uitmaakten der vrouwen, al onze voorgaande land- houwfeesten in vermaak en geestdrift overtroffen hebben. Het gezelschap, bevattende een vijftigtal treffelijke vrouws personen, waaronder vele jonge en snelle, is tot iaat in den nacht vereenigd gebleven, en men belooft zich in het toeko mende de landbouwfeest op denzelfden voel voort te zetten. Woensdag laatst was er een lekker soup él je met goede wijnen in de Mitrailleuse, en Z.ondag aanstaande is het de beurt der S'-Sebastianisten van door een banket hunnen feest dag te vieren. Zoo men ziel, niet tegenstaande al de kwezela rij en de klerikale politiek die van onze stad een kerkhof zou den willen maken, wij zijn niet. te beklagen onder het rapport van leute en buikvulling. De onfaalbare papeGAAI, die aan zijne vrienden en kennissen blazen voor lanteerns wil verkoopen, was over ee- nigen lijd door den correspondent der Toekomst in 't bakje geschuifeld, zoodanig dat hij, even als de blinde vink, niet anders meer kon toeroepen dan pink en tjiep. Welhaast zijne langdurige slilzwijgenhcid deed vermeenen dat hij dood was; maar Gilletje leeft nog, want Zondag laatst heeft hij nogeens tjiep geroepen. De krankzinnigere te Evere. Sedert eenigen tijd, heeft de drukpers zich maar al te veel moeten bezig houden met hel krankzinnigengesticht van Evere, welk zoo treurig vermaard is geworden. Wij moeten onze lezers het bloedig tooneel niet herinneren, waarvan dit huis het schouwspel is geweest, en tengevolge van welk tooneel twee ongelukkige zintieloozen, die mishandeld werden door dengene die gelast was met hun te bewaken, be zweken zijn. De overheid die tot dan toe geaarzeld had, nam eindelijk een besluit. Zij deed het gesticht ontruimen waar de ongeluk- kigen, die van hun versland beroofd waren, hoegenaamd de vei zorgingen niet genoten, welke vereischt werd door hun zoo smartelijken toestand. Sedert dien had M. Heyvaert, procureur des konings, die het zich ten plichte gerekend had te doen wat de wet hem ge biedt, ten opzichte der krandzinnigengestichlen, het onder zoek ieverig voortgezet; hij zelve had het gerechtelijk enkwest willen besturen. 'l'oen M. de proktireur des Konings, zegt de Ftoileover eenige dagen een nieuw bezoek aflegde in dit etablissement, bemerkte hij eene deur over wier bestaan men niet eens had gesproken. Hij deed deze deur openen, en hij bevond zich in de tegen woordigheid van een man die op een bed lag. Hij scheen groot van gestalte te zijn, Zijn gelaat, waarvan de trekken zeer regelmatig waren, droeg een langen witten haard. Hij was kalm. Enkel dwaalden hem de oogen weinig in het hoofd, zooals het plaats grijpt bij al deze ongelukkigen. Alles duidde aan dat men zich ij) de tegenwoordigheid bevond van een kra nkzinnige. M. de procureur des Konings vroeg waarom men tot dan toe het bestaan van dezen ongelukkige verdoken had gehou den. Weldra maakte men hem bekend met de schrikkelijke waarheid. Men had de beiden vortc van den ongelukkige moeten afzet ten. Hij bevond zich in den zelfden toestand als degenewaarom verleden jaar een der bestuurders van het huis voor de korrek- lionneele rechtbank verzonden was geworden, liij gebreke aan verzorging waren de voeten van den ongelukkige zinnelooze bevrozen, zij kankerden weg, en eindelijk was men tot de af zetting moeten overgaan. Dit alles was voor de justicie verborgen gehouden, en wat nog veel erger is, was dat de register, waarop melding moet gemaakt worden over den aard der ziekte, waaraan de krank zinnigen lijden, hoegenaamd niets vermelde van de operatie, die de ongelukkige had ondergaan. Al deze feiten zijn door de justicie gekend, en men mag verzekerd zijn dat zij niet ongestraft zullen blijven. De onfaalbare papeGAW is altijd bezig met de Door- nijknaars uil te maken voor domkoppen, omdat zij in plaats van Bara, geenen representant kiezen gelijk M. Herten van Poperinghe. Werkstakingen in de koolmijnen. Maandag is et- in de koolmijnen van Charleroi en omtrek, eene werkstaking uitgeborsten Het werk is geslaakt in de putten Ardinoises, Ilois-Noël, la Reunion, Trieu-Kaisin, Mambourg, Sacre-Ma- dame, Pays-de-Liége, alsook in de mijnen van Roux. in andere koolputten is de werkstaking slechts gedeeltelijk. In alle geval is zij belangrijker, algemeener dan men dacht; maar tot nu toe heeft zij nergens een geweldadig karakter aan genomen. De bestuurders der mijnen hebben besloten, het werk zoo lang te laten stil liggen, als de toestand het zal vereischen. Zondag, bood de stad Charleroi een zeer levendig uitzicht aan al de herbergen waren vol volk overal sprak men over de werkstaking, welke den volgenden dag moest beginnen: Te Gilly werden verscheidene meetings gehouden; talrijke werklieden hadden den oproep beantwoord. De Runderpest. De strenge maatregelen welke M. d i gouverneur onzer provincie heeft doen toepassen in de drie gevallen, welke zich te Elverdinghe en te Poperinghe hebben voorgedaan, zijn volkomen gelukt; mocht het kwaad in zijne geboorte versmacht zijn en binnen weinige dagen mochten wij nogmaals zeggen, dat de wetgeving op de runderpest, welke in ons land is aanvaard geworden, op nieuw de land bouw onzer Vlaanderen heeft gered; maar te Elverdinghe is er een nieuw geval. Alles belooft voor het jaar 1872 een overvloedigen oogst, doch 001 dien te bekomen is het noodig dat de landbouwers van nu afaan jacht maken op de rupsennesten. De kleine witte zakjes, die aan de boomen klissen, de als met slijm aan elkan der gekleefde eitjes, die ringen rondom de takken vormen, moeten zorgvuldig opgezocht en verbrand worden. Men be weert dat de vorst de rupsen doodt; dit is een dwaling. Men heeft van die inseklen zien weerstaan aan eene koude \an 25 graden. De vrouw van eenen veekoopman is te Ligny overleden ten gevolge der onvoorzichtigheid van eenen apotheker, die haai- li grammen morphin in plaats van quinine had gegeven. De apotheker is te Bar tot 40 dagen gevangenisstraf en 5000 fr. boete veroordeeld ten voordeele van den echtgenoot en 100 fr. voor ieder der drie kinderen, ieder jaar tot hunne meerderjarigheid. Zondag, 14 dezer, omtrent den middag, is in de kerk te Hundelgem eene heiligschendende diefte gepleegd. Een man, die als bedevaarder in de kerk gekomen was, verzocht de be waakster der kerk om gezegend te worden, en nog wat te mogen bidden hetwelk hem werd toegestaan, en terwijl de be waakster voor eenige minuten de kerk verlaten had, brak de dief het tabernakel open, en stool de remonstrantie, die ge schat wordt op 15 honderd fr. De dief is nog niet in handen der policie. Gedurende de maand December 1871, zijn er 7071 brieven ten gevolge van onduidelijke adressen onhesteld ge bleven. Van dit getal zijn er 5015, na hunne opening, aan de bestemmmeiingen verzonden of aan de verzenders terug ge keerd kunnen worden. 2056 zijn indescheurmand geworpen. Men schrijft uit Rijsel dat verleden week op ongeveer een kilometer van de statie van Godewaarsvelde, de klep van den ketel en liet deksel van de lokomotief nr 53, uit Belgie komende, is gesprongen. Niemand is gekwetst en de weg is bevrijd geworden na ongeveer vijf kwartier uurs te hebben gearbeid. In plaats van brood geeft men aan onze soldaten tegen woordig eenen keer hout uitgedroogd zeebeschuit. Waarom niet liever met MENGELINGEN. Een man had eene vrouw die al haar geld verkwistte in het raadplegen van slaapwandelaars, waarzgstersen kaartlegsters: klaveren dame, harten heer en kouke tien speelden de voor naamste rollen in haar leven. De echtgenoot, na alle middels te werk gesteld te hebben om zijne vrouw van die gekke streken af te trekken, nam ein delijk zijnen toevlucht tot het volgende middeltje Gij gaat naar de kaartlegster, mijne lieve? ziende dat deze shal en hoed gereed haalde. Ja, mijn beste man. En ge gelooft dat ze u de waarheid zal zeggen Ongetwijfeld. Zijtgij er wel zeker van. Zeer zeker. Welnu, raadpleeg haar voor mij. Vraag haar eens wat er hier ten onzent zal omgaan als gij zult wederkeeren. Verwacht gij iemand? Zal er iets buitengewoon zijn Ik meen van ja. Welnu, ik zal het haar vragen. Madame trekt met opgeruimd gemoed weg en komt twee uren nadien, na eene lange samenspraak met de kaartlegster, weer. Mijnheer wachtte haar aan den ingang der kamer met de armen achter den rug gekruist. Welnu, hebt ge de kaartlegster geraadpleegd Ja, vriend lief. En wat heeft zij u aangekondigd - Niet veel bezonders. Heeft zij u niet gezegd dat u vaandaag iets buitenge woons zou voorvallen Neen. -Welnu, dan is uwe kaartlegster een ezelin die u sedert 2 jaar bedriegt. En het bewijs dat zij niets weet is dat zij u dit niet voorzegd heeft. En deze woorden uitsprekende' haalde tfoman den kluppel- stok te voorschijn die achter zijnen rug verborgen was, en begon er een deuntje op den rugzijner vrouw mede te trom melen om 'n nen tamboer-majoor van de schaamd te maken. garde-civiek be- De kaartlegster had dat geroffel niet voorzien. Ook heeft madame sinds dien geen geloof meer gehechtaan de woorden der kaartlegsters en zij blijft te huis.- -Vos Gravures Un Mariage protestant en Alsace, d'aprës un tableau de Gustave Brion. - Le chateau de Bcersel, prés Bruxelles, dessin original de Pultaert. - Conradin de Hohen- .slauffen et Frédéric de Bade sur l'échafaud (1268). - L'église et le calvaire de Plevben (Brelagne), d'après un tableau de Guinaud. Texte Causerie. Les vagabonds italiens. - Journal d'un excursionnisle. Excursion dans les Hautes-Pyrénées. Suite. - Revue fantaisiste de la mode. - Notice biographique surM. Ie due d'Aumale.-Le chasseur et le pècheur en chambre. Conté. - La figure du chat. Fantaisie historico-musicale. - Miscella- nées: Nouvelles artistiques. - Travaux scientiliques. - La des cendance de Schiller. - Ene nouvelle herbe textile. - Fécon- dité des insectes et des poissons. - Un cadeau sans précédent. IJPEREN. AARD DER GRANEN ENZ 15 Jan. 20 Jan. verkoclilte kwantik'il. rniddenpr. p. lüükiJo. verkochtle kwantiteit. middenpr. p. 100 kilo. Tanve 37.800 54-25 59,000 54-25 Rogge 7,700 21-50 7,600 21-57 Haver 1,500 17-75 2,200 17-50 Erweten 5,000 20-75 2,400 21-50 Boontjes 5,900 21-75 2,800 22-50 Aardappelen 6,000 9-25 5,200 9-25 Boter 300-00 510-00 De prijs van het menagie-brood, voor de week van den 21" tot 28" Jan. is gesteld aan 52 c. per kilo. Vcurnc. Per hectoliter. oo 2 b' 19-75 14 24 Tarwe (nieuw) Tarwe van fr. Rogge Sucrioen Haver Boonen LeuvenPer Nieuwetarwe fr. 52 a Oude tarwea Rogge 24 75 a Boekweit 20 50 a Haver 16 25 a Ronsselarc. 10 Jan. tot - 17 Jan. tot 38- 22 16 26-50 100 kilo - 35 26 20— 1 1 24 12 Jan. 37-50 22-25 17 27 Aardapp. fr. Boter, de kilo a 33 50 a 35 Boonen, fr. 8 a 2 46 a Eiers, de 26 3 a Koolzaadolie 96 a Lijnzaadolie 83 a Per 100 kil. 16 Jan. - Haver 17 a 18 22 50 a 24 aAardap. 100 k, 7 50 a 8 32 50 a 34 50 Boter p. kilo 3 40 a 3 60 22 a 22 75 Koolzaad-olie p. 105 kilo. Lijnzaad-olie p. 105 kilo Koolzaad-olie, fr. 95 a 94 50 78 a 77 50 Eiwetï'Sjjk. Per hectoliter. 15 Jan. Witte tarwe fr. 23 34 a 27 34 Koodea. 100 k 10 all Roode tarwe aBoter p. 1 /2 k. 1 40 a 1 77 Rogge 15 67 a Eieren per 25 3 40 a 5 25 Zaai-larwe fr. Nieuwe tarwe Oude tarwe Roode tarwe Rogge Haver 9 67 a 10 Peerdb.p. h.a Comédie en 2 actes de M. J. de Premarav. Vandeville en 3 actes de M. Clairville.

De Toekomst (1862-1894) | 1872 | | pagina 3