Stads Nieuws. La Princesse Georges Bans ime Cave, Briefwisseling der Toekomst. Verschillige lijdingen. BURGERSTAND Huwelijken Sterfgevallen. bracht door de clericale werking der dompers-partij die willen doen gelooven, om aangenaam aan God te zijn men eene geheele werk behoeft te werken, le bidden en te vasten Men ga nu eens naar Wervik. liet leven is er veranderd de menschen zijn er meer opgeruimd; zij hebben ondervonden dat men eerlijk en werkzaam moet zijn maar ook op tijd en stond zich mag vermaken. Iets waartoe zij nu dikwijls de ge legenheid vinden, dank aan het initiatief vaneenen man, die door zijne edelmoedige pogingen zal overwinnen om Wervik van de clericale partij te ontslaven. Zondag 4 Februari -1872, bet 2dc groot Concert. IJperen, 3 Februari 1872. V WeWadSshel4<»ffwt. - De heeren onder-officie ren van ons garnisoen geven Donderdag aanstaande hun 2° Concert ten voordeele van den arme onzer stad. (Zie onze aan kondigingen). Voor het gemak van het publiek beeft'de Commissie beslo ten een zeker getal kaarten te laten bekomen bij twee druk kers onzer stad, die zijn de heeren Vaiulerghinste-Fossé, Doterstraat, en Engel Van Eeckhout, in de Dixmudestraat. Daar kan men kaarten hekomen aan 3 franken en aan 2 ff. deze aan 5 fr zijn genumeroleerde en bchoudene plaatsen, de andere eenvoudigïijk ingangkaarten voor de niet behoudene plaatsen. H l feest belooft allerbelangrijkst te zijn en het is te hop n dat het menschlievend ijpersch publiek er niet zal ontbreken. Vlaamschc 8<cp. - Morgen, Zondag 4 Februari, heeft de derde Abonnements-vertooning plaats, gegeven dooi de Tooneelmaatschappij de Vla irnsche Ster, (zie onze annon- ccn). Zij mag zich nogeens verwachten aan eene overstroomen- de zaal zooals de laatste maal. Het publiek, die eene schoons plaats verlangt, zal moeten oppassen zich vroeg naar de ver toonzaal te begeven. Roopmaatsehapplj- Donderdag laatst was de groote zaal van den Gouden Arend, lokaal der Koor maat schappij, letterlijk met publiek opgepropt. De eere-leden met hunne familüen waren er tegenwoordig, hetgeen zoozeel wil zeggen als: al wat IJperen het treffelijkst telt was er bijeen gekomen. Ook het aangekondigde Concert was een echt muzikaal feest. Kooren, Romancen, Duos, Kluchtliederen en Muzikale Oefeningen werden allen met veel kunde uitgevoerd en hertc- lijk toegejuicht. Mej. S.... en M. Mverdienen eene bij zondere melding, een ander M. M* heeft ons hertelijk doen lachen. De symphonie, eene nieuwigheid onlangs door de Koormaatschappij ingebracht, vindt veel bijval en wordt op eene meesterlijke wijze door eenige werkende leden voorge dragen. S-yre örnvi-ière. - Deze Zangers-Maatschappij, sa mengesteld uit werkmans-zonen, heeft ook het hare willen bijbrengen tot het lenigen der smarten harer noodlijdende broeders, met Zondag laatst een Zang- en muziekaal Concert te geven ten voordeele van den arme. Het doel door die heeren beoogd is dubbel bereikt geweest. Wat het goed uitvallen der inzameling betreft, zijn de in- schrijvingslijsten wondersnel aangevuld geweest, en wat de artistieke kant der feest aangaat, de Lyre Oouvrière mag zich roemen ten vullen gelukt te hebben daar het publiek niet op houdt, over het verzet aldaar genoten, te spreken. Het Muziek der Pompiers, de verschillige zangers en instrumentspelers, en voornamelijk de kluchtzangers, hebben zich hunne, taak goed gekweten en verdienen lof en dank, niet alleenlijk als echte kunstenaars, maar als menschlievende medeburgers. V Kunst- en Lcilerkring. - Deze maatschappij, eene der belangrijkste onzer stad, is in rouw gedompeld door bet vroegtijdig afsterven van haren diepbetreurden Voorzitter die, kunde en geleerdheid aan wijsheid en ondervinding pa rende, haar tot een hoogen trap van volmaaktheid brengen moest. In zitting van jl. Woensdag is de kiezing van z\jn plaatsvervanger tot later verschoven. Doch wij vernemen uit goede bron dat er geene moeite noeh opofferingen zullen ge spaard blijven om den Kring zijn vorigen bloei te doen her winnen. Er is besloten de leerrijke werkzaamheden met iever en moed te hernemen. Wij twijfelen niet of elk IJperling zal dit met innig genoegen vernemen; want de tijd, dien° wij beleven is immers een tijd van stilstand en achteruitgang. De IJpersche bevolking moest deze maatschappij door alle moge lijke. middelen ondersteunen en aanmoedigen, dewijl haar verhevene en heilige zending slechts strekt tot veredeling, be schaving en ontvoogding van het Vlaamsche volk. Wij wen- schen uit ganscher harte dal zij een groot aantal nieuwe leden zal mogen aanwerven. Gebrek aan plaats dwingt ons de redevoering door den heer Rotiers, in naam van den Kunst- en Letterkring, op het graf des heeren Voorzitter Ed. VaD Biesbrouck, uitgesproken, tol eene andermaal te verschuiven. Zij die ons de opname ervan verzocht hebben, mogen gerust zijn dat er aan hun verzoek zal voldaan worden. Fï'tsssscSs Toutseel. - Dinsdag aanstaande komen de artiesten van Roubaix, in sociëteit herschapen, de vertoo- ningen alhier voortzetten. Ziehier het programma. Comédie en trois actes de M. Alexandre Dumas, fils Comédie-Vaudeville en i acte, de MM. Guénée et Renard. van dem 9® Januai'i tot den 9 Februari S§79. r ronnm-rnr Mannelijk geslacht 4) GEBOORTEN J,-.,u J te zamen, 6. Vrouwelijk 2) Drlplace, Theodore, timmerman, en Ghekiere, Maria, mode- werkster. Maucler, Gilles, 07 j., daglooner, echtgenoot van Maria, Dumoulin, Doorgangstraat. Dewiere, Adelson, 20 j., sol daat bij het 1° Reg1 linie, ongehuwd, Vleeschhouwerstraat. delarlé, Fortubatns,7;j j. geperisionneerde majoor,echtge noot van Iphigénie Bourgois, llijsselstra.it. - Vandebroucke, Petrus, 00 j., kloosterling, Houdstrasrl. Carton, Carolus, 44 j., daglooner, echtgenoot van Hortentia Malhrancke, Meenenstraat. Wallaert, Franciscus, 00 j., slachter, echt genoot van Maria, Spetebrood, Nedersfraat. Eduvvaere, Amelia, 00 jaren, naa ster, echtgenoole, van Ludovicus Vel- ghe, Elverdinghestraat. Kinderen beneden de 7 jaren. Mannelijk geslacht, 4. Vrouwelijk geslacht, 2. tezamen 0. IJperen, den 2 Februari 1872. Mijnheer de Opsteller, Ik bid tt aan de'n on.dërhavigen brief eene plaats in uw geëerd weekblad De Toekomst te willen inruimen. Het heeft mij grootelijks verwonderd in een artikel, aan de nagedachtenis van den heer Edward Van Biesbrouck toege wijd, ternauwernood melding te zien tnaketi der begrafenis ties kundigen mans en der redevoeringen te dier gelegenheid, door eenige hem verkleefde vrienden, op zijn graf uitgespro ken. Ik beoog door mijn schrijven die treurige plechtigheid aan uwe talrijke lezers beter bekend te maken. Waarom lag de gemeente Langemark, in de laatste dagen van Januari, in diepen rouw gedompeld Omdat zij het uitmuntendste harer kinderen had verloren. Was het niet op Woensdag 24 der zelfde maand, om 3 ure namiddag, dat de begrafenis plaats bad van den heer EdVan Biesbrouck, Ridder der Leopolds orde. In leven was de aflijvige Schoolopzichter van het lager onderwijs, Sekretaris der Landhouw-Maatschappij, Voorzitter van den Kunst- en Letterkring en lid van onderscheidene letterkundige genootschappen, enz., enz. De groote toeloop van volk dat aan de nagedachtenis des uitstekenden mans eene laatste hulde bracht, bewijst dat ware verdiensten nog steeds weêrklank vinden. Onder de aanwezigen in den rouwstoet bemerkten wij vele voorname en hooggeplaatste persoo- rtaadjes,als daar zijnde heeren: Baron Mazeman, Senateur, II. Carton, gewezen Arrondissements-Kommissaris, Carton, va der, Germain, Provincialen- en Vander Cruyssen en DeVreese, Kantonalen Schoolopzichters, talrije onderwijzers, letterkun digen, kunstenaars, enz., enz. Vier redevoeringen werden op den doodakker uitgesproken. Eene door den heer Germain, eene ander door den heer Carton, vervolgens eene door den heer Reynaert, onderwijzer, en eindelijk eene door den heer Rotiers, in naam van den Kunst- en Letterkring dezer stad. Gaarne zou ik over den uitstekenden overleden wijdloopiger gesproken hebben, ware het niet dat ik vreesde van uwe goedheid misbruik te maken. Aanvaard, M. de Opsteller, enz. X. Popennghe, I Februari 1872. BK VERLOSSING VAN BELGIE. Als men de kleine katliolijke bladjcs leest en de poperin°-- sche kopstukken hoort redeneren, men zou zeggen dal België tijdens het liberaal ministerie, het ongelukkigste land der we reld was, en dat de katliolijke ministers ons van God zijn ge- zonden gew eest om onze schoone steden en dorpen van de li- beiale dwingelandij te verlossen en van eenen dreigenden on dergang te redden. Even alsof al de menschen zouden blind zijn men maakt hun wijs dat liet land, bij den afscheid van he* li beraal bestuur, lot over de ooren in schulden verzonken was en men verzwijgt hun den bom van 80 miljoen dien Frère in t e openbare schatkist gelaten heeftmen doet hun gelooven dat de budjelten enormelijk verheven waren, en men ver zwijgt hun dal de kathoiijke ministers nu altijd bezie- zijn met diezelfde budjelten te verhoogen en te verzwaren Tien ver zekert hun dat het volk onder de belastingen verpletterd was en men verzwijgt hun de afschaffing der octrooien en barrie- ren en den afslag van veel andere lasten men wil hun be wijzen dat de religie en de priesters vervolgd waren, en men verzwijgt hun de vette subsidien en jaarwedden die aan de kel ken en de geestelijkheid toegestaan werden; men wil hun over tuigen dat het godsdienstig enzedelijkonderw ijs in de wereldsche scholen verzuimd was, en men verzwijgt hun de zedelooshe den en de walgelijke schanddaden der broederscholen waar over de Assisenhoven zoo dikwijls uitspraak te doen hebben; men zegt hun dagelijks dat Bara en zijne collegas beurzevul- ders waren, en men verzwijgt hun dat de kathoiijke ministers die hen opgevolgd hebben meestal toebehoorden aan de die venbende van Langrand. Met een woord men vergelijkt de li beralen aan revolutionnairen, plunderaars en pelroleurs, en men vergeet te zeggen dat ons land nooit meer rust, welzijn en voorspoed genoten heeft dan onder het liberaal bestuur. Niettemin de ongeleerde menschen, de eenvoudige lands lieden, de nieuwe kiezers van 10 franks gelooven met geslo- tene oogen aan al die rampzalige vertellingen, om dat zij uit den eerweerdigen mond komen van M. den pastor! Zij zijn overtuigd dat de katholijken al die 'schromelijke onheilen en verwoestingen zullen herstellen, om dat pastor Marcus, ka pellaan Matheus, abbé Lucas of koster Joannes dit gezeid heeft! Ja, in Poperinghe zelfs ziet men vele dutsen en onnoo- zeiaars deze lasteringen blindelings aannemen als woorden van het Evangelie en als Apostelijke tradilien die men moet geloo ven, 't zij dat het geschreven staat ofte niet Maar, brave lieden, doet toch uwe oogen open en laat u niet vi-ijwilüglijk bedriegen. Herinnert u dat het Evangelie en de Apostelijke tradilien meer dan achlit-n honderd jaar oud zijn en geen de minste gelijkenis hebben met de hedendaag- sche geloofsverkondigingen waarin men van niet anders spreekt dan van liberaal en katholijk. Er is maar één.e waar heid, en 't is de leering van onzen ootmoedigen Zaligmaker die zegt: Mijn rijk is vein deze wereld niet. Heden zegt menu: Geeft de troonen, geeft het vvereldsch gezag, geeft de aardsche goederen aan de vertegenwoordigers van Christus, en deze predikatie, geheel het verkeerde zijnde van hetgeen God ons leert, kan door geene redelijke menschen als eene tweede waarheid aanveerd worden. De klerikalen weten het wel, en 't is daarvoor dat zij, om tol hun einde te komen, zich meest adresseeren aan de onre delijke menschen, die, bij gebrek aan geleerdheid en ver stand, het verschil niet kunnen maken lussehen de waarheid en de logentaal. 't Is daarvoor dat zij aan die sukkelaars, met het geld van S' Pieters penning, alle slach van leugenbfadjes gratis toezenden en hun verbieden van liberale gazetten te le zen, ten einde zich, in de toekomende kieziugen, hunne stem te verzekeren en over den tegenstand der klaarziende kiezers te zegepralen. Maar deze zegepraal zal niet lang duren. De onervarene kiezers zullen welhaast ondervinden dat de libe ralen, met aan Cesar te geven 't geen aan Cesar toekomt, al leen in de waarheid zijn,en dat het land niet gelukkig kanfwe- zen door de heerschappij der onwetendheid boven de ver lichting. Zulk een onnatuurlijk stelsel kan maar leiden naar de re volutie die den weg opent aan onberekenbare gevolgen, en wij kunnen de dwaasheid niet verstaan van mannen die dezen toestand zoeken en de eerste slachtoffers er van zouden 2 ij a De wereld, in hare draaiende beweging, is te vergelijken aan een vooruitgaanden stroom die niemand kan afdammen. Al wie dezen stroom wil tegenhouden moet omgeveld en weg gesleept worden. I)e liberalen hebben dit verstaan, zij be gunstigen den vooruitgang der wereld in plaats van hem le willen weérhouden; zij verwijderen al de hinderpalen die zijnen vrijen loop belettenzij alleen kunnen het land in voorspoed brengen zij alleen kunnen het bevrijden van allen ondergang. x. Men leest in den Progrès de Lxjon Mt-n verhaalt ons dat de pastoor der gemeente T..., gele gen in een naburig departement, 0111 zich de huwclijkschinze- gening te doen betalen, een middel heeft uitgevonden, welk misschien niet heel wettig, maar toch zeer origineel is. De plechtigheid was afgeloopen, en de bruidegom moest betalen. Deze vond echter dat zestien franken veel le veel was voor den afgedanen arbeid, en vroeg naar den tarief der kerk fabriek. Deze nieuwsgierigheid viel niet in den smaak van M. Pastoor, en om kort spel te spelen, sloot hij den bruidegom maar eenvoudig weg in het sakristij. Wat moest nu de bruid doen. Zeker was het hare reke ning niet \an dooi- slot en sleutel van haren man gescheiden te zijn, en om hem uil het vagevuur van M. pastoor te verlos sen betaalde zij zoo spoedig mogelijk de zestien gevraagde franken. Bij koninklijk beslujt is M. Faure, tooneelzanger, op zichter benoemd der zangstudiën bij de koninklijke muziek school te Brussel. M. Faure, geboortig van Moulins (Frankrijk) is 42 jaren oud en heeft zijne studiën in de muziekschool van Parijs gedaan, in 1832 debuteerde hij in de opera-comique te Parussen was een der meest gevierde zangers van dien schouwburg. In Maart I8;>/ werd hij professor van zang in de muziekschool le Parijs benoemd als opvolger van M. Frederik Ponchard. Runderpest. De eerste gevallen van runderpest heb ben zich in Belgie voorgedaan op 12 November 1870. De laatste geva len dagleekenen van den 23 Januari. Uit eene op gemaakte tabel in den Monilcur verschenen, blijkt dat, in

De Toekomst (1862-1894) | 1872 | | pagina 2