VAN IJPEREN. 4 FRANKEN \S JAARS Nr 516. Elfde Jaar. ZONDAG, II FEBRUARI 1872. Politiek. Stads,- Kunst- en Letternieuws. Verscliillige Tijdingen. Markten. Bekendmakingen. Politieke berichten. YOüR IJPEREN. Fr. 4-50 VOOR BUITEN STAD. Aankondigingen: 12centimcn den regel. Reklamen: 25 centimen. Büreei Dixmudeslraat, 59.Alle inzendingen vrachtvrij. Parijs, o Februari. De Journal officicl kon digt het ontslag af van M. Casimir-Pcrier, minister van binnenlandsehe zaken. Parijs, 6 Februari. M. Victor Lefranc is mi nister van binnenlandsehe zaken benoemd en M. Goulard minister van koophandel. M. Martel heeft eene portefeuille geweigerd. Rome, 4 Februari. De Italiade inlichtingen van de Opinione bevestigende, voegt er bij dat de commissie de uitgave van 500 miljoen heeft goed gekeurd, voor zooveel men op den budjet van elk jaar, maar de noodige som brenge, die de schatkist noodig heeft. De commissie heeft de verhooging der rechten op de pelrool goedgekeurd en verstoot de verhoo ging op den kolli. is minister van oorlog benoemd. Hij is den 5 Fe bruari in bediening getreden. Het Nieuwsblad van den 27" jlbehelst een ar tikel De Liberalerij waarbij hel door lage, slechte en valsche aanhalingen de liberale partij beschuldigt van gedurende den tijd die zij aan het slaatsrocr is geweest, de burgerklas onder de on rechtvaardigste belastingen te hebben verpletterd. Wij vragen ter dier gelegenheid voor welke klasse van mcnschcn dit schandsehrift wordt opge steld Hel is in tegenwoordigheid van de afschaf fing der octrooien, van hel barriererecht, van de belasting van het zout. van de vermindering dei- grond belastingen, dat het durft bevestigen dat de belastingen zijn verhoogd geworden! Wij dagen het uit eene belasting te noemen die verhoogd is den gelogenstraft. De geruchten der toebereidsels tot het vertrek geweest, of eene nieuwe belasting aan te duiden, van den Paus en van den kardinaal Antonelli wor- anders dan hel erfrecht in rechte linie, die niet te zwaar en billijk is. De schrijvers van dit nieuwsblad, wij weten het, hebben de zending om door alle middels, zelfs de oneerlijkste, gelijk Bisschop Malou liet heeft aan bevolen, de liberale partij te bevechten; maar zij zou hel ten minste moeten doen door het aanhalen Rome, 5 Februari. Men verzekert dat de Koning maar met het begin van den vasten naar Napels zal gaan. Kardinaal Antonelli is ongesteld, 's Gravenhage, 2 Februari. Generaal Dclpraat ED. VAN BIESBROUCK. van bezwaren die eenen schijn van waarheid ople veren doeh in het geheel niet, zij betrouwen zich op de onwetendheid dergenen die zij willen bedrie gen, de eenvoudige landslieden zeggen in het alge meen het is gedrukt en dus het moet waar zijn, en hel is om de vrucht van hunnejesuitieke lislige bewerkingen niet te verliezen dat de geestelijkheid zoo wel in den preek ais in den bichlsloel uitvallen doel legen de liberale nieuwsbladen; de zedelijkheid noch de voorschriften van het Evangelie dienen hun niet meer lot tekst hunner sermoenen of ver maningen, liet zijn de nieuwsbladen die de waar heid aan de menigte zouden kunnen doen kennen, waartegen zij zich de hevigste uitvallen toelaten,- en om de lezing daarvan te beletten, zij behandelen dezelve als goddeloos. Onder ander, ons invloed hebbende bladje, dat zich nimmer iets tegen de grondstelsels van liet Evangelie of van Gods voor schriften heeft toegelaten en zich slechts bepaald met de eischen der jesuieten le bevechten, is het doel hunner trouwiooze bewerkingen. Al waren de schrijvers van hetzelve, zcdeloozc bedriegers, die de spaarpotleri van duizendc onge- lukkigen hebben afgeparsl; die zich over de gebo den Gods weinig bekommerden, als zij maar de DE TOEKOMSf REDEVOERING UITGESPROKEN DOOR DEN HEER ROTIERS, IN NAAM VAN DEN IiUNST- EN EETTEKKKSMG MEZEK STAD, OP HET GRAF DES DIEPBETREURDEN Mij.mieeren, Op aanzoek mijner kunst- en lelterbroeders van IJperen's Vlaamschen Kunsl- en Letterkring, waarvan de dierbare af lijvige sedert zijne stichting voorzitter was, kom ik, met een beklemd gemord hier eenen droeven, doch heiligen plicht vervullen. Ik kom dan in hunnen naam en in dien van onge veer 3 11*2 millioen vlamingen, een laatst en plechtig woord sturen aan de nagedachtenis van onzen .onvergelelijken Voor zitter, wiens stoffelijke overblijfsels aldra aan hel kille graf zuilen toevertrouwd worden. Echter betreur ik het dat men die vereerende taak aan geen bevoegder, aan geen welspre kender man die de goede hoedanigheden en verhevene eigenschappen des kondigen ontslapene naar waarde had kunnen afschetsen, heeft opgedragen. Wal beteekent die diepe droefheid op dei' hier aanwezigen gelaat? Wat die stille tranen die in menig oog perelen en langs zoovele wangen biggelen? Is dil niet een klaar en duidelijk bewijs dat wij allen niet slechts zijn verlies met warme deelneming beweenen, maar dat elk onzer gevoelt wie hij verloren heeft? Zijner gade strekt hij niet meer tot steun zijn jeugdig kroost is zijn liefdevolle vader en leidsman; de hem onderhoorige onderwijzers hun wijzen raadgever en steeds om hun lot bezorgde schoolopzicliter ontnomen korl- om, in ons arrondissement laat zijnvroegtijdig overlijden eene leemte die moeilijk zal zijn aan te vullen. En wat ver liezen wij Vlamingen vooral wij leden van den Vlaamschen Kunst-en Eetterkring? Voor onzen Vlaamschen Kringen voor de door versteende en ontaarde Vlamingen al te vaak miskende Vlaamsche Beweging is zijn afsterven voor onze streek een onherstelbaar verlies. Staat mij toe liet aandenken onzes waardigen Voorzitters nog eens in uw geheugen te herroepen. Van naluurwege met een buitengewoon vernuft begaafd, legde hij reeds, van zijne prilste jeugd af, dien smaak lot de studie aan den dag, die hem op rijperen leeftijd menig benijdenswaardig ambt moest aanbrengen. Toen de jonge Edward zich verstoute de eerste ling zijner vlaamsche letterkundige gewrochten de wijde we reld in te zenden, zag liet hier te lande met de beoefening onzer oude Germaansche Moederspraak allerellendigst uit. Van bet leger der Vlamingen die, trots de minachting en be spotting welke zij zich, om der wille hunner tale, vanwege de Vlamingen met harde koppen, namelijk de slaafsche naapers en aanbidders van het verrotte en verwijfde Frankrijkop den hals laadden, maakte hij deel. Onder zijne vrienden en aanmoedigers telde hij Conscience Sleeckx Ecrevisse, enz., allen ware, overtuigde Vlamingen zooals hij, die zich bij eede verbonden hadden te lijden en te strijden ter opbeuring en verheerlijking der .stiefmoederlijk behandelde Moedertaal. Hetgevolg van dit eedverbond is u allen hekend. Hel leger dei- Vlamingen telt heden duizenden en duizenden kampvechters. Niet langer nog dan over een vijftal jaren stichtte hij, met eenige hem verkleefde vrienden den Vlaamschen Kunst-en Eetterkring van Yperen. Daar hebben wij den uitmuntenden man leeren waardeeren. Als Voorzitter nam hij een niet ge ring deel aan onze werkzaamheden. Niemand heter dan hij verstond de kunst om eene vergadering voor te zitten. Ais welsprekend redenaar staat hij immers bij u allen goed he- kend. In de woordenwisselingen die in de wekelijksche bij eenkomsten lusschen de leden plaats.grepen drukte hij zich immer met volle kennis van zaken uit. Aan zijn wijs beleid, gezond oordeel en rijpe ondervinding was het te danken dat hij opgerezen geschillen uit den wegruimde, ja tot eenieders verbazing de twistende' partijen wist te bevredigen en tot zijne zienwijze over le halen. Aanminnig gespraakzaam, goed van inborst en zacht van aard, wori hij gemakkelijk elks genegenheid. Vijanden telde hij nietwant, daar hij noch vaiscliheid noch veinzerij dtikle, vond de jaloerschheid bij hem geenen toegang. Zij die van hem afgunstig waren, be wees hij dienst waar de gelegenheid zich voordeed. Ja, Ed. Van Biesbrouck gij waart een groot, vooruitstre vend en volkslievend man in den vollen zin des woords. Gij bezat deugden en hoedanigheden, die in de oogen der nako melingschap als zoovele glinsterende sterren helder zullen schitteren.Immer zal Vlaanderen u dankbaar wezen en fier zijn op u. OnzeVlaamsche Kunst- en Letterkring,door uwe slepende ziekte reeds lang aau't insluimeren,zal, beweert men,door uwe dood den genadeslag krijgen. Zou er dan niets van uw zwoe gen overblijven? Zou met u de liefde tof, Moedertaal e.n Land aard in het graf dalen? Zouden wij vergelen dal wij afstammen van dc koene, onverschrokken Kerels van Vlaanderen, die het ven-olte en verwijfde Frankrijk een eeuwigen haat hadden toegezworen? O neenniet waar dit zal niet zijn? Zeggen dat uw Vlaamsche Kring uitbloeien zal, is Jafheriige leugen taal. Gij zijt ons stoffelijk ontvoerd, maar uw geest blijft ons bij. Welaan laat ons op dit plechtig oogen hl ik zweren dat wij zijn verheven werk manmoedig zullen voortzetten, want de toekomst van liet Vlaamsche Volk ligt in zijne geestesge- wrochten besloten I... Reeds blikt hij met welgevallen van uit den Hoogen op ons neder. Waarde Voorzitter, rust zacht in der Kerelrn Moedergrond. Uw Schepper schenke u het loon uwer vrome deugden. Vaarwel, onvergetelijke Voorzitter, vaar eeuwig wel

De Toekomst (1862-1894) | 1872 | | pagina 1