(Moo»-™ïrSSr'r1" üj Stads Nieuws. Briefwisseling der Toekomst. jesuitieke verlangens helpen ondersteunen, liet zon den de eerste der wereld zijn, en hunne geschrif ten, al waren ze nog zoo tegenstrijdig met hunne handelwijze, men zou hun zoo veel mogelijk be gunstigen. Hun God is het geld en imnnc studiën zijn de middels om bette verkrijgen. Al de klerikale nieuwsbladen maken een grooten opstel van de Banketten het gevallen Langrands ministerie aangeboden. De Lekkerste kost en de fijnste wijnen werden hun aangeboden. Wat cere! Jiaar wat grooler eere en bijzonderlijk wat mensehlievender en christelijker zou geweest zijn, waar dat men het geld der inschrijving op die ban ketten zou gebruikt hebben om de slachtoffers van de Bankroet Langrand ter hulp te komen die, dooi de schuld der mannen van dit ministerie, nu broodhonger lijden "burgerstand Huwelijken Sterfgevallen. BE PARTIJ DER ORDE. De klcrikalen zegt het Weekblad van Dixmude zijn de partij der orde, der wet, der Grondwet, van het recht! Zij zeggen en schrijven hel zelve op alle toonen, met groot gerucht, vele woorden, ij dol geblaas. Onderwijl verwijlen zij de liberalen revolutionnaircn te zijn, mannen die enkel door het geweld aan het roer kunnen ko men, die den toevlucht nemen tot straatrumoer, ophitsing der slechte driften. Alles verwachten wij van de stembus, zoo schreeuwen de klerikalen cn die stem zat uw geweld overwinnen en ons de macht geven de regeering van weten recht te doen zegepra len. Dat is de taak der klerikale gazetten. Laat ons eens de daden inzien van die zoo hoog geprezene partij, die voor zich zeiven wierook en mirre brandt. Er was een tijd, het is nog zoo lang niet geleden, dat de klerikalen moord en brand schreeuwden van het krieken van den dag tot den laten avond. Zij leerden het volk Dat de Koning een teekenmachien was. Dat de ministers dieven waren. Dat de religie vervolgd werd. Dat de vrijheid een ijdel woord geworden was. Dat men liever onder Napoleon zou staan als onder de libe ralen. Dat de staatskas bestolen werd. Dat de liberalen hunne niagt als dwingelanden gebruikten om wet, recht, openbaar belang in eigen voordeel te expioi- leeren. Dat opstaan tegen de liberalen ccnc plicht was. Dat de ministers op een kanon moesten gesleken werden. Dat Leopold I een bedrieger was. De Antwerpsche kwestie kwam te voorschijn. Daar zagen wij die wel-lievende klerikalen aan het werk. Zij hitsten het volk op. Niels werd geëerbiedigd. Men wilde de republiek te Antwerpen proklameeren. De klerikalen triomfeerden er eindelijk. Van daar gingen de dompers zich le üuib verbroederen met de Internationalewaar de socialisten het hoofd begonnen opsteken. Die verbroedering was admirabel schoon. Klerikalen en internationalisten schreeuwden te zamen op de liberalen. Maar 't en gelukle daar niet. lünst dien tijd waren de klerikalen elders ook niet ledig. In Vlaanderen moesten zij geene revolutie komen aanpre diken. De menschen zijn er van le koelen bloede en zeer kle rikaal. En de Vlaanderen hadden spaaroordjes, ziet-ge. Zij werden rijk onder bet liberaal bestuur, na den hongerdood geleden te hebben onder het beheer der klerikalen. Langrand kwam op, ondersteund door al wat klerikaal was en getiteld als baron, graaf, ridder, edelman, priester, oud- minister, enz, Langrand stroopte de boeren uit, en de hooggeplaatste kle rikalen pariten en deelden de smoutstuite geboterd met de miljoentjes uit den spaarpot dei- goede boeren. De boeren verlooren alles, de groote heeren werden rijker. De kriste lij ke banken' gingen bankroet; en rechtbanken gevang deden vele klerikalen de plaat poetsen naar den vreemde of hunne schaapjes op 'l droog brengen, veilig tegen den wreekenden arm van het gerecht. Onderwijl was het staatsbestuur in de handen der Langran- disteri gevallen, len gevolge der samenspanning van al de misnoegden van het geheel land met de klerikalen. Zij zaten op den troon, de mannen die hei zedelijk gevoel der natie gekrenkt hadden. Ah! zegden zij, niets kan ons meerdeeren. Dat en was geen waar. Dc moedige represanlant Bara kwam met de handen vol schandalige feiten van bedrog, fopperijen, dieverijen. Het volk raakte verontwaardigd. liet langrandisch ministerie viel, werd schandelijk wegge zonden door den Koning. Als m; n al de hoogere aangehaalde feiten goed overweegt, die wij tot het eindelooze zouden kunnen vermenigvuldigen, hetgeen wij in 't kort zullen doenzeg, heeft de kleri kale partij noch het recht zichzelven de partij der orde te heeten? Neen! duizend maal neen! Zij is de partij der wanorde, revolutie, uitstrooperij, dom- bouding en verez-ling van volk en burgerij! Eu zij heelt geen recht op de openbare achting. Het land begint reeds hard te roepen weg! niet die eer- Jooze en zelfzuchtige partij, die eene ramp over België uit daagt. Ei! gelukkig-lijk zal zij in Juni naast cene davering krijgen, hier en in vele plaatsen. Het land wilzal en moet verlost worden van de klerikale heerschappij. Later zullen wij dit nog beter bewijzen. i i Het land gaat naar zijnen zekeren val, indien al de welden kende burgers niet krachtdadig de hand aan het werk slaan om de slikkende overmacht van Roonie le bestrijden en te vernielen. IJperen, 10 Februari 1872. Portret. - Men weet dat het gemeentebestuur van IJperen, sinds langen tijd besloten heeft de portretten le maken van al de burgemeesters, te rekenen van 1815. Degenen van de heeren Vandenpeereboom en Vandersticheien de Mailbus, versieren reeds de zalen van het Stadhuis. Het portret van M. Carton is geëindigd. Het is M. Thomas, die met de uitvoering gelast is geweest en men zegt dat het van eene treffende gelij kenis en zeer kundig geschilderd is. Dinsdag laatst heeft de inliulding van dit portret plaats ge had en te dier gelegenheid hebben de leden van den gemeen teraad dier stad M. Carton een banket aangeboden, waaraan dc leden der verschillige besturen deel hebben genomen van welke M. Carton sedert vijftig jaren niet opgehouden heeft lid te zijn. NoordlicU. - Het noorderlicht dat wij Zondag avond alhier bemerkten onderscheidde zich in twee opzichten van vele anderen vooreerst door de in liet algemeen zeer breeds stralen, en ten andere door'de kleur, die zoowel van de grootste lichl-inassa als van 'de meeste stralen rood was. Slechts enkele stralen waren wit of van een andere kleur. Zoo als gewoonlijk ging ook dit noorderlicht gepaard met een groote afwijking der magneetnaalden van haren gewonen stand, of een magnetische storing. Het verdient opmerking, dat Zondag morgen de barome- terstand te Petersburg zeer hoog was, namelijk 782 milimeters, terwijl die te Brest 75(> bedroeg te Slokholm was hij 775, lt' Bordeaux 700 milimeters enz. Het zou onvoorzichtig zijn, om uit een cn ander eenig gevolg te willen afleiden; alleen kan gemeld worden, dat in vroegere dergelijke gevallen groote veranderingen in de temperatuur gevolgd zijn. Liefdadigs Concert. Het liefdadigheids feest van Donderdag laatst is zeer goed afgeloopen voor wat het Concert en de Tooneelvertooning betreft. De heeren acteurs doen wezenlijk vooruitgang en verdienen veel aanmoediging voor de wijze opdewelke zij zich uit den slag getrokken hebben. Het Muziekkorps van hel 1° Ilegemenlonder het bestier van M. Simar, heeft zijn publiek vergast met zeer schoone stukken de ouverture Si j'étais lioi, en de fantaisie le Trouvère hebben met zeer veel genoegen aanhoord geweest. Maar wat hel meest den toeschouwers voldaan heeft was Joufvr. Zelia Simar, die als zangster en tooneelspeelster een waar talent bezit. In le Feu au Covventwas zij buiten mate in bare rol. De Dragons en hetoperetje hebben even wel ge lukt en zij heeft ons een zeer aangenaam avond laten door brengen. Jammer dat het publiek te schraal was volgens de moei ten dat de heeren inrichters zich geven. Dit is zekerlijk toe te wijten aan de wijze waarop de ingangkaarten werden uitge geven. Het publiek van IJperen wil in zake van weldadigheid geene onderscheiding en het is licht om begrijpen want een gemeene burger die één frank betaalt, geeft meer aan den arme dan een miljoenaar die voor vijftig frank op de lijst teekent. Ten andere alle weldadigheidsfeest moet met inschrijvings- lijsten geschieden, het is hier het gebruik en men heeft het op dit feest ondervonden. VS.iaiiaselii' Ster. Deze Maatschappij heeft zon dag laats hare derde abonnements-vertooning gegeven, met evenveel bijval als de twee voorgaande verlooningen. Nogeens kon de zaal hst publiek niet slikken. Waarbij komt het dat die buitengewone toeloop nog altijd vergroot. Is het omdat de stukken goed opgevoerd zijn? Is het omdat de geest van het volk meer vlaamsch dan franschgezind is? Misschien hel pen beide oorzaken om het succes van de Vlaamsche Ster te volledigen. Wij hebben buitenlieden in de zaal aangetroffen die 4 uren ver moesten gaan om te huis te zijn! Wat zegt je daarvan, Nieuwsblad] e, me mannetje? Zou je niet meer uitkomen dan met uwe lediggangers en uwe valsche chignons! Gij ziet wel, onnoozelaartje, dal uwe domme praatjes geen effekt maken. [ntusschen zijn de maatregels genomen om op Ilalf-Vasten de vierde en laatste vertooning te geven. De leden der Sterre zullen nog eens noch moeitenoch onkost sparen om hun publiek te voldoen. Een volle orkest zal het feest opluisteren. I'ranwcfi Tosiiccl. Dinsdag was het de beurt der fransche acteurs, die ons twee tooneelstukken vertolkten. Bij deze vereeniging Tooneelspelers treft men menig goed ac teur aan. Bijzonderlijk Mw. Mouliion moeten wij hier aanha len als zijnde eene tooneelspeelster van lc" rang. De stukken zijn goed gespeeld. Het franscli repertoir zondigt al den zede- lijken kant; maar wat wil men er zijn geen andere stukken. M. Van ftocwclacr. Bit goede bron weten wij dat M. Van Doeselaer met liet Nederlandsch Tooneel van Gent, eene vertooning komt geven op 1februari aanstaande, zijnde den maandag van groot Carnaval. Een goede dag en wij zijn zeker dat de zaal te klein zal zijn daar het gekend is dat M. Van Doeselaer puike vertooning geeft. C.crcle dc Minion. - Die Jongelingsvereeniging geeft op heden 1 lc" februari een prachtig bal in stadstooneel- zaal. Een uitgelezen en talrijk orkest zal de nieuwste dansen uitvoeren. In de tusschenpoos zal de Cercle de danseressen een Tombola aanbieden bestaande uit een 25 tal kostelijke prijzen, die door het lolde damen zal te beurt vallen. Die heeren Jongelingen kennen het om beminnelijk te zijn. Burgerwacht. Ziehier de uitslag van den wed strijd opgeofferd door de besturende kommissie, den zondag, 4C" februari 1872 1° Desagher, Karoius, wacht in de 1° kompagnie. 2° Swekels, L., id. 5° Cardinael, J., sergent in de 4" kompagnie. 4C Clinckemaillie, E., wacht in de 4C kompagnie. 5n Ligy, F., lientenanl-adjudant-major. Leciercq, T., kaporaal in de 2* kompagnie. 7l' Pinck, J., 3e 8'" Vergracht, L., wacht 2" Decoene, II., cap"-com' der 3" k., kommissaris. 10° Hof, A., arlilleur. I I" Joos, Karoius wacht in de 3" komp., kommissaris. 12" Smagghe, E., sergent in de 2" komp. -p Dinsdag laats had te Langemarek de lijkdienst plaats van den diep betreurden M. Ed. Van Biesbrouek. Een ontellelijke menigte van alle kanten van 't land toegesneld vervulde de kerk; nimmer zag men meer volk bijeen. Daaraan ziet men toch hoe hartelijk hij van iedereen bemind werd. Indien het mogelijk ware, zulke toegenegene beloogingen zouden eenigzins de smarten verzachten bij de overlevenden die nog onder den barlnijpenden indruk gebogen gaan van dit onherstelbaar verlies. van den 1 tot den I) Irliruari 1872. Plancke, Julianus, schoenmaker, en Derulle, Juliana, kant werkster. Bubbe, Edmondus, handschoenmaker en Billiet, Maria, z. b. Ghesquiere, Henricus, linnenbleeker, en Spot been, Nestorina, z. b. Noliet, Franciscus, 51 jaren, winkelier, echtgenoot van Rosalia, Van Eeckhoulte, Vleeschhouwerstraat. Dervaux, Isabella, 7ö j., kantwerkster, weduwe van Josephus Denudt, Langemeersch. Cool, Desiderius, 27 j., werkman, onge huwd, Meenenstraat.Blaecke, Octavia, 28 j., kantwerkster, ongehuwd, S' Jahobstraat. Ooghe, Sijlvia, 50 jkant werkster, ongehuwd, Meenenstraal. Mortier, Adelia, B5 j. winkelierster, weduwe van Andreas Mortier, Hondstraat. Vandewoeslync, Maria, 55 j., kantwerkster, weduwe van Jo annes Slosse, Koeimarkt. Kinderen beneden de 7 jaren. Mannelijk geslacht, 4. Vrouwelijk geslacht, 1. tezamen 5. IJperen, 5 Februari 1872. Een ezel, met name Zéro (want hij teekent O.), zoogezegd van Goinen, schrijft in het Journal d'Vpres een langen boter ham om het eerste Concert der werviksche fanfaren op fles- schen te trekken. Omdat hij meent catholijk (Ij te zijn, moet alles x\al door de liberalen gedaan is met modder besmeurd worden. Die onnoozelaar hij weet niet eens zich ordentelijk te gedragen jegens treffelijke artiesten,waaronder eene dame! Allo dan M. 0., een beetje meer beleefdheid, meer gemanierd-

De Toekomst (1862-1894) | 1872 | | pagina 2