CIRQUE MILAN AIS Début de ia Troupe. Tegen-Rhumatische Watte van Dr. Pattison. representation avec changement de spectacle Briefwisseling der Toekomst. Verscliillige lijdingen. Ville d'Ypres. de m. SIM HASSEM. Tons les soirs a 7 ',9 heures, débutera Dimanehe 25 Feyrier. Foire d'Ypres 1872. dl'Jill. PRIAM A el PIERANTONI. Jeudi 29 Février 1872, bij M. Cu. 15 EOF WE, Apotheker, te 8 J peren. is b:s.i Sommaire du numero du 24 Février, de VIllustration Européenne. Rogge Rogge («RWH Programmes aux affiches du jour. L'ouverlure du Spectacle commencera 1/4 d'heures avant la representation par l'orcheslre de 15 musiciens. Prix des places Slalles 2 fr. - l,es 1 fr. -2es 50 c. GRAND Sous la direction I.c Cirque Milanais est siluc Grand'Place, vis-a-vis l'Hopilal Civil, L'entree est en face de la rue de Thourout. a 7 1/2 heures du soir, Les representations scront terminées avant le dé- part dn dernier train pour Poperinghe. Onmiddelijke pijnverzachting cn volkomene genezing van alle slach van jticht en Rhimiatfoiuus, tandpijn, lendenzwecr, borstontsteking, keelkwaal, enz. In rollen van fr. 1-50 cn van 80 cent., Poperinghe, 16°" februari 1872. Kutholijh en ïiiberanl Onderwijs. Het Nieuwsblad werpt nog eens te Poperinghe en elders een groot geschreeuw uit tegen het Staatsonderwijs. Vol gens dit blad, al de onafhankelijke en weldenkende ouders zouden moeten hunne kinderen aftrekken van de officieele scholen cn die zenden naar de geestelijke gestichten. En wil men weten waarom? Om dat in de universiteiten en andere scholen van den Staat de christelijke leering niet onderwezen is gelijk in de katholijke universiteit en in de bisschoppelijke kollegien, en om dat de liberalen niet willen dat de priesters, tegenstrijdiglijle aan de Constitutie, meester en baas spelen in de oflicieele gestichten welke zij niet met geschooid geld, maar met hunne contribution, helpen onderhouden. Loop, loop, kwaadtrouwige sukkelaar, met uwe christelijke leering, en zeg liever dat uw onderwijs een politieke winkel is welks invloed gij zoekt uit te breiden ten voordeele van uwe patroonen, tot verzekering van hunne opperheerschappij over de wereldsche zaken. Indien uw geschreeuw, gelijk gij het beweert, rechtzinniglijk de belangen van het godsdienstig onderwijs bedoelt, waarom roept gij maar tot dit onderwijs de kinderen der welhebbende burgersen waarom bekreunt gij u niet met de onbegocde lieden, de daglooners, de boe- renpoesters de metsenaarsdiendersde fabriekwerkers, de soldaten, de commiesen, enz., die, sedert hunne eerste com munie nooit geen christelijk onderwijs meer hooren ten zij in de kerk, en die nogtans het grootste gedeelte der bevolking uitmaken? Het Nieuwsblad zal op deze vraag niet antwoorden; de bestrijding van het Staatsonderwijs ten voordeele van zijn politieken winkel is zijn enkel doel. Deofficieeleuniversiteiten, atheneums en kollegien, zegt de geestelijke schrijvelaar, zijn scholen van verderf en zedeloosheid waarde leerlingen libe raal en goddeloos zijn; waar de meesters volgens den liberalen zin de jongelingen moeten leeren en opvoedenwaar de stu denten, bijzonderlijk die van Luik, zich overleveren aan alle slach van baldadigheden en congressen houden in welke zij het ongeloof en de revolutie aanprediken. Volgens hem het onderwijs der christelijke leering (die niets anders is dan de Catechismus) moet dit al beletten, en, daar dit onderwijs in de universiteiten van Brussel, Gent en Luik niet gegeven wordt moeten al de weldenkende ouders hunne kinderen naar Leuven doen optrekken. Men moet bekennen dat de katholijke spekulateur bij de sukkelaars van zijne soort wel kan prediken voor zijne kapel. Maar deze takliek zal de oogen der klaarziende ouders niet verblinden, en het onderwijs van dén Catechismus zal in geene gestichten de verstandigste leerlingen beletten van hunne eigene overtuiging te volgen. En inderdaad, hoeveel studen ten ziet men niet uit de katholijke universiteit komen die liberaal zijn? Hoeveel groote liberalen vindt men niet die hunne opvoeding ontvangen hebben in de Jesuiel.egeslicht.en? Hoeveel Seminaristen zijn'er niet die, niettegenstaande de christelijke leering die zij ontvangen hebben, de kap over de haag smijten en zich tegen den katholijken boel verklaren 'T geen de katholijken willen, 't is van aan de studeerende jonglingen die later zullen kiezers worden niet de leering van Christus, maar hunne politieke princiepen in te boezemen welke van de opvolgers der Apostels moeten aardsche potenta ten maken. In alle onderwijsgestichten vindt men leerlingen die onge bonden en buitenspoorig zijn. Hebben wij inde manifestation van November de studenten der katholijke universiteit naar Brussel niet zien optrekken en zich overleveren aan de schan delijkste buitenspoorigheden legen den burgmeester en andere overheden der stad, terwijl de ouders van die gasten denkten dal zij op de universiteit aan het sludeeren waren? Is het niet gekend dat de leerlingen van dit gesticht bij ondervinding onderricht zijn van al wat in de verdachte huizen omgaat? Hebben wij over eenige jaren in het geestelijk kollegie van Kortrijk niet eenen leerling aangetroffen die uit jaloezij op zijnen kameraad eene moord begaan heeft? En zien wij de studenten der geestelijke kollegien tegen de liberale burgers, hoe treffelijk zij mogen wezen, niet de lastertaal en de onbe leefdheden gebruiken die door hunne professors voorgeleerd zijn! En wat aangaat de zedelijkheid der meesters,zien wij niet dagelijks de christelijke leeraars bij uitstekenheid voor de Assisenhoven verschijnen, en is nog onlangs broeder Plular- chus onderwijzer in de school van Gohissart, niet tot 10 ja ren opsluiting en beroovingvan alle burgerlijke rechten ver oordeeld geweest voor zijne beestemanieren op de onnoozele schaaptjes die hij in de vrees Gods moest opvoeden Waarlijkwij weten niet hoe het Nieuwsblad niet be schaamd is van zoo een onderwijs aan de onafhankelijke en weldenkende ouders aan te prijzen. X. M. August Van Elslanderidder van het Leopoldsorde en lid der bestendige deputatie van den provincialen raad van Westvlaanderenis zondag te Comen overleden, in den ouder dom van (iO jaren. R. I. P. Runderpest. Wij zijn gelukkig te mogen bestatigen uit de inlichtingen welke ons toekomen dat de toestand te Pitlhem niet verergerd is, en dat men hoopt dat de toepassing der strenge maatregelen, welke door de overheid genomen worden, aldaar de besmetting zullen uitdooven. De lijdingen, uit Frankrijk ontvangen, over de runder pest zijn slecht; dei ziekte doet er voortgang, die men het eens is toe te schrijven aan de vervvaarloozing der overheden en bij gebrek van voldoende maatregels om het voortzetten van den geesel te beletten, 't ls altoos in 't Noorderdeparte ment dal de runderpest het meeste verwoestingen aenricht. Sedert eenigen tijd wordt er eene groote en voor de ge zondheid zeer nadeelige vervalsching gepleegd door zekere rondzwervende vertinners. Naar het schijnt zouden die ver- tinners zink gebruiken in plaats van tin, voor het vertinnen van keukengeriéf, en dat is nog al te verstaan, doordien de zink slechts 70 c. per kilo kost, terwijl men het tin 5 tot 4 fr. per kilo betaalt. Op het eerste zicht kan men die vervalsching niet ontdekken maar er bestaat daarvoor een goed middel men koke een weinig azijn in het eene of ander vertinde voor werp, een kasserol, bij voorbeeld; indien het vertinsel daar door geheel of gedeeltelijk verdwijnt, mag men verzekerd zijn dat het bij middel van zink gedaan is. In uitvoering der fransche wet van 22en januari laatst, en op aanvraag van de Noordercompagnie zal er, te rekenen van 1 .V'" februarieene bijvoegelijke laks vari 10 centiemen per colis reisgoed dat in Frankrijk komt geheven worden. Die taks is op 20 centiemen gebrachtvoor de colis die in transit door dit land gaan. Die taksen worden geheven op de baan van de Noordercompagnie. Volgens opgave zijn in het jaar 1871 765 schepen door het Suez-kanaal gevaren, tegen 486 schepen in 1870 en be droeg de ontvangst van de Suez-Kanaalmaatschappij 13 mil joen 2,284 fr. tegen G miljoen 387,205 fr. in 1870. M. B..., die heel fiin is in alle zaken, heeft lang voor zijne dochter eene goede partij gezocht. Een man te vinden die rijk en verliefd genoeg ware om zich met een kleinen bruidschat te vergenoegen, dat was de hie. Hij eindigde met zijn affaire te vinden dertig jaar, tien duizend fr. inkomen en mank sedert zijne geboorte dat was de feniks dien M. 15.. ontdekt had. Welnu! zeide M. R... aan zijne dochter na het eerste bezoek, is hij geen lieve jongen en zal hij geen goede man zijn? Ik wil hem niet, zei het meisje kortaf. -Waarom Omdat hij mank gaat. Mank! Hij mankt? Maar hoe beeldt gij u nu in dal hij mank is Met dat het zoo moeilijk is om zien Ik zie wel dat ik u de waarheid moet zeggen. Welnu ja, hij gaat mank... maar hij doet het expres, 't Is om geen garde-civiek te moeten worden. Nos Gravures: Namur, vue de la Meuse. L'homme au masque de fer, dessin de A. de Neuville. Une Fête d'hiver au chateau seigneurial. Eugène-Hcnri Defacqz. TexleCauserie. Les faubourgs de llruxelles. Journal d'un excursionniste. Excursions dans les Haules-Pyrénées. Suite et fin. Etait-il fou? Lisez et jugez. Miscellanées Le requiem de Mozart. j» Les fonrnns. L'éleclricilé a la portee de tout le monde. Fabrication des aiguilles. ÏJPEUERJ. AARD DEK GRANEN ENZ. 24 Febr. 17 Febr. verkocht le kwantiteit. rniddenpr. p. 100 kilo. verkocliMe kwiiniiteil. niidflerinr. p. iOOkilo. Tarwe 51.000 51-00 35,600 31-50 Rogge 4,900 20-00 6,800 19-75 Haver 6,800 17-75 4,900 17-75 Erwelen 5,200 1 9-62 2,900 20-62 Boontjes 14,500 20-50 9,600 21-50 Aardappelen 6,000 8-75 5,000 9-00 Boter 540-00 540-00 De prijs van 25" Fcbr. tot 3 (J 7 - I" Maart is gesteld aan 30 c. per kilo. Vcnpiic. Per hectoliter. - Febr. 14 Febr, Tarwe (nieuw) - tot lot Tarwe van fr. 52— 35— 3336-50 22 23— - 2325 Sucrioen 18-2; 5 21 20-50 21-50 Haver 12— 14 - 1315 Boonen 22 25— - 2326 Rortrijk. - Per hectoliter. 19 Febr. Witte tarwe fr. 22 a 26 - Roode a. 100 k 9 aio Roode tarwe a Boter p. i/k.a Rogge 14 84 a 16 67 Eieren per 5a - Haver 7 a 10 Peerdb. p. h. a Rnusselare. Zaai-larwe fr. Nieuwe tarwe Oude tarwe Roode tarwe 31 30 3 31 20 50 a 21 Koolzaad-olie p. 103 kilo. 93 Per 100 kil. 20 Febr. aHaver 4 6 a 18 50 a 55 Boonen, fr. 20 a 22 - Aardap. 100 k. 7 50 a 8 50 Boter p. kilo 5 50 a 5 72 Koolzaad-olie, fr. ï.enveu Nieuwetarwe fr. 33 Oude tarwe - 22 20 46 Per Rogge Boekweit Haver a a 75 a a a Rent. Per Tarwe, fr. a Rogge, 4 6 50 a 1 i Haver, 9 50 a I! Peerdeboon. 15 00 a Koolz. 100 k 48 a Lijnzaad. 50 a Lijnzaad-olie p. 105 kilo a 94 85 a 84 100 kilo 19 Febr. Aardapp. fr. 8 00 a Boter, de kilo 2 30 a Eiers, de 20 2 00 a Koolzaadolie 92 a Lijnzaadolie 84 a hectoliter. 23 Febr. Kempz. 100 k. 29 a 17 Koolz. olie, guld 95a 13 50 Lijnolie, 80 a 81 Lijnkoeken, fr. 28 a 29 50 Koolzaadkoek. 20 00 a 22 40 .Kempkoeken. 17 a SOUS LA DIRECTION rSï. SIM MASSENI a Thonneur d'informer les habitants de cette ville que son Manége étant parfaitement établi et que pour la première fois sa nouvelle troupe et nouveaux chevaux dresses de haute école, préserités en liberie, N. B. Le bureau sera ouvert tous les jours a (i 1/2 heures. Les personnes qui désirent avoir des cartes d'entrée d'avance peuvent se presenter au bureau du Cirque de 1 a 3 heures de relevée. Artistes distinugués de loutes nalionalités, chevaux fins de toutes races. Chaque Representation sera variée par les Exercices Eques- tres de voltige, chevaux dresses en liberie et en haute école. Exercices Gymnastiques, Acrobatiques et scenes comiques par buit Clowns. Chaque seance sera terminée par une grande piece en action, representee parsoixante personnes. L'affiche du jour donnera la composition de la representa tion. Pour les abonnements civils et militaires s'adresser a M. Durie, régisseur, surveillant les travaux de constr uction.

De Toekomst (1862-1894) | 1872 | | pagina 3