Stads Nieuws. Briefwisseling dep Toekomst. Verschillige tijdingen. BURGERSTAND Huwelijken Sterfgevallen. lJperen, 16 Maart 1872. «ïwreSii. - Onder de jurés die geroepen zullen wor den om le oordeelen over de zaken, welke voor het assisenhof onzer provincie zullen gebracht worden in den tweeden tri mester van 1872, waarvan de opening der zittingen vastge steld is op Maandag 15 April, ouder het voorzitterschap van den raadsheer Lefebvre, bemerken wij de volgende heeren van onzen omtrek MM. Boucqtiey, Gregorins, notaris, te Poperinghe; De Laveleye Jules, grondeigenaar, te Gheluvelt; Beague August, koopman in hout, te Comen. V Ougelnk. - Zaterdag in de vertooning gedurende den dag is er in de Egijptiaanschc renbaan eenongeluk ge beurd. Een jongentje van omtrent de 15 jaar heeft, al van zijn peerd vallende, zich den arm gebroken. kpankzinaighcitl- Zondag laatst, gedurende dn mis van 9 ure, is er een man eensklaps door de godvruchtige menigte gedrongen, heeft zich naar het antaar begeven j heelt den kelk gekust cn beginnen te prediken. Men heeft hem sef fens aangehouden en naar de vcrztkeringszaal gebracht, van waar hij naar het huis van gezondheid vervoerd werd. Het is een werkman die de bolle verliest, hij is vanZonne- beke en woont bij den landbouwer Deconinck te Zillebeke. Zaterdag morgend heeft een .genaamde Deweerdt, hovenier, buiten de Dixmudepoort,'zich'door verhanging om hel leven gebracht. Die man was sedert lang van geestverbistering aangedaan. Vlnamsehc SWer. - De Vlaamsche Ster komt Zon dag laatst haar tooneelsaizoen te sluiten op eene zeer schitte rende wijze. Genoodzaakt geweest zijnde gedeeltelijk de vertooning te veranderen door eene plotselinge onpasselijk heid welke twee dagen te vooren een der spelende leden overvallen heeft, was nochtans de verandering niet zichtbaar. Het stuk Sislta Van Roosemaalin vervanging gespeeld van Veel geschreeuw en weinig Wolwerd op eene meesterlijke manier opgevoerd. De Orgeldraaiereene deftige tweespraak, laatst bekroond op den Prijskamp van Dixmude, heeft zeer wel in den smaak des publieks gevallen en welverdiende toe juichingen zijn den spelers ten deele gevallen. [Jet Liedje van Moederis een zeer schoon tooneelsfnk waarin veel zedeleer te vinden is. Opgevoerd door de akteurs der Slerredie er het echte kleur weten aan te geven, kunnen zulke gevrochten niet missen een heijzamen indruk op het publiek te maken en toonen voornamelijk aan hoe gevaarlijk het is met slechte vrienden te verkeeren. Wij hadden den ledigqanger met zijn valschen chignon (alias de redakteur van 't Nieuwsblad) wel willen in de zaal aantreffen wij hadden hem gevraagd wat hij alzoo al zegt over het liedje van moeder Bemin de deugd en ziet gij lijden Breng hulp en troost waar 't lijden woont, Geef aan een droevig hart verblijden, Zorg dat gij kwaad met goed beloont. Wil steeds den slechten weg ontvluchten En bij de smart 'lijk bij de vreugd Bij 't lachen ook zooals bij 't zuchten, Bemin de deugd! Bemin de deugd! Zekerlijk had hij het geheel onzedig gevonden. Hij verkiest misschien de zedelijkheid van fiére Polijearpus! Wat le voorzien was is gebeurd er kon meer publiek zijn, en niemand was er bij bedrogen. Een helder en zoet weder, (wee manegen en dé markt vol andere barakken lok ten veel wandelaars uit; het hiernaschreven feest hielp ook mede. Wij vinden dat het bestuur der Maatschappij het, toeko mende jaar zou moeten trachten te sluiten vóór Uper foire, alsdan ware er middel om iets voor de kas over te houden. Wat wij nog bemerkt hebben warende verschillige mu ziekstukken met veel samenhang uitgevoerd voor elk toonecl- sluk en waarvan een ('t eerstuitgevoerde) opgedragen wasaan M. den Voorzitter der Maatschappij door den Orkestmeester M. Balmaekers. koornsitafseliisppis. Verleden zondag was het kamer vul bij de Koormaatschappij, een allerschoonst Con cert was aangekondigd en het talrijk publiek dat er naar toe is gestroomd heeft zich in zijne verwachting niet bedrogen gevonden. Al de stukken konnen niet beter Jukkenen het heeft eraan geene toejuichingen ontbroken. Van den 8" tot den 15" tlanrt J8J2. /-vonnTït-t-w Mannelijk geslacht o GEBOORILN te zararn, 12. Vrouwelijk 7) Van Iseghein, Edoitardus, lieutenant bij de ruiterij-school en Tatlmau, Bortenlia, z. b. Deweerdt, Petrus, 49 j., hovenier, echtgenoot van Sophia, Sarrasin, S' Jans-nevens-Ypre. Wolff, Anna, 46 j., kant werkster, ongehuwd, Meenenslraat. Trcve, Barbara. 82 j., kantwerkster, weduwe van Joonnes Lannoy, Elverdingstraut. -Bourse, Josephus, 5i j., brigadier bij bet administratie balailion, ongehuwd, Vleeschhouwerstraat. Goethalst, Martinus, 57 j., herbergier, echtgenoot van Joanna Eoicque, Hondstraat. Kinderen beneden de 7 jaren. Mannelijk geslacht, 4. Vrouwelijk geslacht, 4. tezamen 8. Men schrijft uit Meenen, 15" Maart 1872 BE PAUS TE MEEMEM. Ter gelegenheid van Half-Vasten zijn er eenige farceurs die zich veroorloofd hebben de Jesuiet Kosmion de Graaf Lan grand enden Paus te verbeelden. Zij verwierven onzegge!ijken bijvalmaar de leute heeft niet lang geduurd, de policie is er tusschen gekomen en, gedurend den Paus een kapper gaan drinken was, duwde men baas Langrand en pater Kosmion den bak in Wanneer nu de Paus terugkwam, stond hij als verpletterd zijne makkers niet meer te zien; men zegde hem dat ze achter de grendels zaten. Ik protesteer tegen zulke handelwijs, ik ga ze gaan re- clameeren Maar Paus, men zal er u bij steken Ik zou willen zien dat men den Paus in het gevang zou zetten Ik ga ze doen loslaten. En de Paus ging naar den Amigo opspelen om zijne mak kers te doen loslaten. -Twee minuten later zat hij achter de grendels nevens Langrand en Kosmion te vloeken en te tem peesten tegen de commissaris, die hun zulk eene farce speelde. Ziende dat alles vruchteloos was, legden zij zich neder op de lange pluimen en meenden er in te slapen, maar zij waren er wel tneè -Zeg eens, Langrand gevoelt gij niets? Ja, Ja'k, Paus, ik voel ze springen. Maar is dat gepermetteerd van ons in zulk een smeerig kot te steken, het is*hier zeker nog nooit gekuist geweest En de drij grootste mannen der wereld zaten 1-e krabben en te schraven den geheeien nacht lang, lot dat men 's anderen daags de deuren opende en hen los liet. De Paus, zegt men, gaat een proces inspannen tegen den commissaris, voor ruslstooringB. Poperinghe, 14cn maart 1872. LIBERALE ZEDELOOSHEID Terwijl de katholijken, in een zedelijk doel, zich onthouden van alle wereldsche plezieren en hun hert opfretten in de dweeperij om, door dit stichtend voorbeeld, hunne godsdien stige en politieke princiepen door de kiezers te doen aanne men, de liberalen plakken al die kwezelarijen aan hunne hes pen, en, omringd van wakker en rondborstig volk, zij zoeken inin leven aangenaam te maken door het genot der vijfzinnen welke God hun gegeven heeft en door alle vermaken die aan zijne tien geboden niet tegenstrijdig zijn. 'T is alzoo dat zij hier, zonder aan hunne christelijke plichten te ontbreken, den winter op de aangenaamste wijze doorgebracht hebbencn den eenen maal door een lekker banket, den anderen maal door een vrolijke dansfeest alsnu door eene belangrijke too- neelvertooning,. alsdan door een luisterlijk concert hun hert opgehaald hebben. Ziedaar hunne zedeloosheid, ziedaar hun neVespers.' Nog onlangs, te weten zondag laatst, hebben zij met de medewerking van zeven vreemde liefhebbers en artiesten, het schoonste concert gehad die ooit in Poperinghe is gegeven geweest. Wij zouden hier van dit concert eert breedvoerig verslag kun nen geven, indien wij niet vreesden dat de herhaling derzelfde lofspraak weike wij reeds in voorgaande omstandigheden over het grootste getal dier kunstoefenaars gemaakt hebben ver velend zou schijnen. .Doch, indien wij meenen dat alle lof over de welbekende talenten tier heeren Henri Gevaert, I.eo Maertens, Charles Caliebaut en Gevaert, zoon, overtollig is; indien de uitstekende behendigheid van M. Desmedt, begelei der op piano in de koninklijke Muziekschool Conservatoire van Gent, z:clt hier genoegzaam bevestigd heeft, wij kunnen niet nalaten eene bijzondere hulde te bieden aan de zangkun dige bekwaamheid van Madame Desmedt, en aan de wonder bare kunst van M. Henri Weber, professor van klarinet op voormelde Muziekschooldie beide zich hier voor de eerste maal hebben laten hooren. In de zangstukken Romance de la fille du régimentla Printemps en Duo di Giralda heeft Madame Desmedt hare talenten op de schitterendste wijze doen waarderen en over vloedige toejuichingen ingeoogst. In twee merkweerdige Airs varies heeft M. Weber bewezen tot hoe ver de volmaak- heid in de toonkunde kan gedreven worden. Zijn zoetluidend gcspel en het gemak waarmede hij de grooLte moeilijkheden trotseerde overtreffen alle inbeelding. Ook is hij naar recht met de levendigste toejuichingen overladen geweest. Indien wij hierbij voegen dat onze Harmonie, onder de directie van haren behendigen muziekmeester M. A. Maerlen, hare militaire openingsstukken uitgevoerd heeft op eene w ijze die hare oude faam niet verloochent wij geven genoeg te kennen hoe uitmuntend deze muziekavond onder alle opzich ten geweest is. Dikwils hebben wij bij onze Muziekmaatschappij schoone kunstfeesten te melden gehad, maar nooit hebben w ij zoo een overheerlijk concert aangestipt. Even alsof iedereen ziCli aan iets buitengewoons verwacht had, de zaal was te klein om het toegesneld publiek te kunnen zwelgen. Nooit hebben wij meer damen nooit hebben wij een voortreffelijker gezelschap in dusdanige omstandigheid aangetroffen. Jammer was het dat zoo eene schoone feest zich geven moest in een lokaal waar het plafon op den neus der zangers en der muziekanten hangt, en waar de damen en heeren scheenen gevangen te zitten in eene lange mttizeval... Welke zedeloosheidX. De Moniteur kondigt de wet af, die een bijzonder krediet van 16,080,000 fr. toestaat aan het departement van openbare werken, voorde uitbreiding van het spoorweg-materieel enz. Er is in de volksvertegenwoordigers-kamer eene petitie aangeboden die vraagt het bier en den koffij le ontslaan, ge lijk het zout en de visch zijn geweest, gelijk het vleesch en 't brood op 't punt zijn te wezen, en, tot vergelding, den ta bak gelijk de sterke dranken te belasten. Deze petitie is naar de nijverheids-kommissie gezonden ge weest. Cesar's huwelijk. Men zegt dat Cesar van Po peringhe zondag aanstaande een, twee, drij zal hebben, want het presseert. Zoohaast het gekend was dat de duivel, onder de gedaante van een serpent, Eva in den appel had doen hij ten, M. de pastor beeft daarmede korte Veureinde gemaakt en bevolen dat het kwaad door het heilig Sacrament des Huwelijks moest uitgewasschen worden. Ja, ja, het is serieus, want men is reeds aan het maken der wieg die in blinkend acajou moet zijnen met eenen tampon moet gevreven worden. Dit al heeft onzen grijshairigen kerkmeester en autaarbe- waarder niet belet van de kerksieutels, die in zijn huis hems teden, tc moeten indienen. Welke confusie voor de Rijtende Grenadiers en hunne aanstaande kandidaten voor den Gemeenteraad! !>e pastors eu hunne issaarteta. De kwade tongen zijn dikwils bemoeid met de minzame handelwijze dei- pastors ten opzichte van hunne maarten, en zij zijn altijd ge negen om die minzaamheid, die aan de maarten liet huizelijk meesterschap overlaat, in een kwaden zin uitte leggen. Men weet dat, wanneer een oude priester sterft, hij gewoonelijk zijne meid meteen testament begiftigtén dat dit testament doorgans in evenredigheid is met de diensten welke zij bewe zen heeft. Hoe dikwils gebeurt het niet dat, wanneer de meid bij den pastor woont van ten tijde dat hij kapellaan was, zij gansch zijne fortuin erft ter uitsluiting van eenen hoop arme vrienden? Hiervan hebben wij nog onlangs twee exempels ge zien bij oude priesters die te Poperinghe wel bekend waren. He wel heeft iedereen deze onrcchtveerdige daad niet be knibbeld en gezeid dat die meissens otule capricien moesten zijn om zoo eene groote belooning te verdienen? Zulke dingen zal men ten minste niet kunnen zéggen van eenen pastor van Poperinghe die zijne oude maarte van 84 jaren, na 42 jaren dienst aan 5 franks te maandeaan de deur gezet beeft. De menschen spreken schande over zoo eene doenwijze zooveel te meer dat de pastor in deze omstandig heid zijn meesterschap heeft laten ontnemen door zijne zuster, die non is, eri die zich met die buitenzetting belast heeft. De maarte wensclite haren meester te mogen spreken om de reden te kennen van hate wegzending; maar de non, in de afwezigheid van M. den pastor, buischte op de tafel met zoo een getier en zoo een geweld dat Thoria, het gat van den tim merman aangewezen zijnde, met pak en zak te motje Caey- seele's is moeten binnenvallen, zonder zelfs hare veertien dagen te bekomen. Leze herderlijke handelwijze valt van het eene exces in het ander, en bewijst dat alle kwaad in het huis der heilige man nen te vinden is. Om den koop te beteren, dc kappellaantjes stellen alle po gingen in het werk om Thoria van Poperinghe te doen ver trekken en alzoo de veronlweerdiging van al wie liberaal of katholijk is te doen stillen. M. Slosse, onderpastor te Sint-Kruis-bij-Brugge, is in dezelfde hoedanigheid te Iseghem benoetpdhij wordt te Sint-Kruis vervangen door den heer Doom, professor in het kollegie van Poperinghe. Men heeft te Brussel reeds zwaluwen gezien. Eene algemeenc tentoonstelling van schoone kunsten der wei-ken van levende artisten zal, in 1872, te Brussel plaats hebben. 7.ij zal den 1" oogst beginnen en den 1" October eindigen.

De Toekomst (1862-1894) | 1872 | | pagina 2