Stads Nieuws. Briefwisseling der Toekomst. BURGERSTAND Van den 22" tot den 29" Maart 1812. GEBOORTEN Sterfgevallen. Watergeuzen genaamd). Door de vrijheidsvaan op de wallen van dat klein stadje te planten verbrak geheel Nederland de slavenketens van het tijranieke Spanje, om een vrij en onaf hankelijk volk te worden. Niet alleen in Holland, maar hier ook in ons Belgie werd den strijd gedurend bijna 80 jaren voortgezet met een onwan kelbaar betrouwen en eindelijk in 1048 met den besten uitslag bekroond. Biet dankbaar hart voor de vrome daden onzer voorvaderen sluiten wij ons aan bij allen die zich den boezen voor vrijheid en vaderland voelen kloppen. Veel maatschappijen onzer vlaatnsche steden richten in bun midden feesten in ten dien aandenken. Antwerpen, Gend, Brugge enz. zijn van dit getal, zonder te rekenen eene overgroot menigte die in Nederland zelve dit gedenkweerdig feest zijn gaan vieren. Vele onzer geachte lezers kennen den Briel niet, daarom zullen wij hen hieronder eene hisloricshe schels trachten te geven. De Briel s ene kleine stad gelegen aan den mond der Blaas, op de plaats waar dezelve meer dan eene halve uur breedte heeft. Een afstand van drij mijlen scheidt het van Rotterdam af. In den beginne was de Briel maar eene verzameling van arme visschershuljes, hetgeen toch niet belette dat er een groot getal kloosters geslicht werden, het grootste getal van schooiende orders. Reeds van in 1330 stond er eene kerk den H. Petrus gewijd, eene andere aan de II. Catarinaeen Recolleltenklooster, een klooster waar Arme-Claren en een ander waar Augustiners gehuisvest waren, die allen nog al weeldig leefden op den kerf eener zeer arme bevolking. Het getal dezer heilige nietdoeners zou waarschijnlijk nog ver groot zijn, ware de overwinning der protestanten geen einde komen stellen aan de macht van den bloedhond Alva met zijne afschuwelijke Inquisitie. God gaf de rede aan den mensch, het edelste der schepselen; hij schonk hem den vrijen wil. De jesuieten, plaatsen zich boven God en willen ons den vrijen wil ontnemen Kiezers, indien gij verlangt naar eene tvveede Inquisitie, kiest catholijke dweepers IJperen, 30 Blaart 1872. Ze worden kiiulscli - Het voorwerp aller ge sprekken in staminets en rond den haard is een ongehoord feit door de zwartjes onzer stad gepleegd. De eenen verteilen het zoo, de anderen vertellen het anders. Zie hier eigenlijk hoe de zaak gelegen is Een magistraatspersoon van de rechtbank van IJperen heeft van den pastoor zijner parochie eenen brief ontvangen, waarin deze hem laat weten dat de hoogere geestelijke overheid be slist heeft dat hem de absolutie zal geweigerd worden tot dat hij zijn gedrag zelf verloochent in de zaak Lamotte. Die ma gistraatspersoon was gewoon zijn Paaschen te houden. Blen verwittigt hem dat hij het deurken voor zijnen neus zal krijgen. Die magistraal heet BI. Iweins en isprokureur des Konings. Hij bekleedde den zelel van het openbaar ministerie als in 1870 voor ile burgerlijke rechtbank van IJperen een proces bepleten werd door den burgemeester en schepenen dezer stad ingespannen ten einde de rekeningen te bekomen, de overhandiging der titels enz.tegen de bestuurster der fon- datie Lamotte of school Sinte-BIaria, die krachlens de wet over de onderwijs-foridatiën of beurzenwet en krachtens een ko- ninglijk besluit van 1!) januari 1869 in uitvoering dezer wet genomen. De heer prokureur des konings besliste ten voordeele der eischers; de rechtbank, in strijd met deze besluitselenver wierp de vraag en haar vonnis, gedagteekend 8 april 1870, is thans door de stad IJperen aan het Beroepshof van Gent onderworpen. In die omstandigheden schreef zaterdag laatst de heer pas tor van Sint-Pieters aan BI. Iweins dat hem de absolutie zou geweigerd worden. Een iid van den gemeenteraad had voor eenige dagen eenen dergclijken brief ontvangen. Allo! allo! ze worden kindsch, de zwarten! Of indien ze niet kindsch worden, dan worden ze uittartend en toonen klaarlijk aan waarheèn zij willen en wat zij zullen durven doeri zoo de kiezers de ongehoorde vergetelheid zou den begaan hen in de naaste kiezingen r.og meester te laten. Zij zullen ons geleiden of wel naar een tweede Inquisitie of wel naar eene revolutie! De Belgen zullen ongelukkig tusschen beide moeten kiezen. A Cosaeinrt in den Z %i va. Blaandag avond heeft de opsluit plaat; gehad der reeks Concerts voor den arme, gegeven in het Café du Saumon. Het programma van den avond was zeer aantrekkelijk en heeft veel volk uitgeloktde verschillige zang- en muziekstukken zijn meesterlijk gegeven geweest. Eenige stukken uitgevoerd op het klawier en een air varié op de tuba door de heeren BI...vader en zoon, als ook een tweezang Jean qui rit et Jean qui pleure door de heeren G. BI... en C. B...; daarbij twee vlaamsche liederen door BI. C. F... verdienen bijzondere melding, zonder nogtans den goeden wil en de talenten van de andere zangers te willen verminderen, in tegendeel, want iedereen heeft gewedijverd om zoo veel luister mogelijk den sluitings-avond bij te zetten. Een rijke volksgezinde onzer stad, wiens naam bet hier niet noodig is tc noemen, heeft als de voorgaande malen dit feest met zijne tegenwoordigheid vereerd, en zijne voldoening laten blijken door eene gift van 30 franken ten voordeele van den arme onzer stad. Geen één der leutenmakers, die uit politieken haat, dien eerbiedweerdigen lJperling in hunne walgende gazetten trachten door de modder te trekken waren aldaar tegenwoor dig om hunne arme broeders één cent te jonnen Gal en scheldwoorden genoeg, maar oordjesl... Berninck Burgerwacht. Onder BI. den Blajoor-Komman- dant en de besturende Commissie der Maatschappij Schijf- schutters onzer stad, zoowel voor de prijzen des Gouverne ment» als voor deze der gezégde Maatschappij zijn de dagen vastgesteld als volgt Voor de Maatschappij Maandag 22 en 28 April, id. 13 Blei, id. 2 en 17 Juni, id. 1, 13 en 29 Juli. Voor df, Gouvernements-prijzen Blaandag G en 27 Blei, id. 10 en 24 Juni, id. 8 en 22 Juli. graffvcrgniining. Onder de Chronique judi- ciuire vindt men dat de burgerlijke rechtbank van IJperen, naarvolgens de jurisprudentie van het verbrekingshof beslist heeft dat de prijs der grafvergunningen toekomt aan de ge meente en niet aan de kerkfabrieken. Dat is zoo. En al wat de kerkfabrieken nu ontvangen, zullen ze later moeten weèr- geven Kccllilerlijfce os-de. Bij koninglijk besluit van 22 maart is BI. E. Hyuderick substituut van den prokureur des konings te IJperen, in dezelfde hoedanigheid tc Brugge verplaatst. Roirc. - Eindelijk is onze markt wederom zuiver, hel laatste kraam is na de laatste barak verdwenen. De Monitor, kapitein B. C. La ere, dit ijpersch ijzeren wiel- schip, hebben wij zien vertrekken met den wind al achter. Het was indrukwekkend. Een aschgrauwe ezel zette het in beweging, aangemoedigd docr eenige streelingen van eenen langen knots toegediend dooi- den kapitein eene oorverdoo- vende rulteling deed de markt daveren en de Blonitor ver dween langs de Boterstraat om zich te gaan haven bij Antwer pen in de modderbassins der Esplanade, niet ver van bet Vlaamsch Hoofd. Het is jammer, de marktbewoners hadden zoo geern den reuk der broedersder broeders! Ja, lezers, een ijpersch gebak. Bleent gij misschien dat het van die andere soort is? Allo! hel herte keert daar tegen Waarzeggers, wildemans, dikke maagden, wilde beesten, kijkkassen, manègen. portret-kotjes, niets ontbrak er. De dikke vrouwen waren dit jaar in groot getal. Zij zijn maar met zes gekomen! Het is te hopen dal op de aanstaande foire het getal zal verdubbeld zijn. 't Is toch zoo schoon De waarzegsters hebben dit jaar veel bezoek gehad het was op den buiten verboden geweest er naartoe te gaan, aisook naar de draaipeerdekehs. Zeker voor de zeden. De liefhebbers van wilde beesten hadden ook hunne geüef- kozingen. Wij kennen een heer die zijn huisgezin er naartoe leidde om het getuige te laten zijn van liet vermaarde repas des animaux (het etengeven aan de beesten). Bien bracht eene mand voor den dag geheel vol met.... karoten. Eene uit vinding van den temmer: de karetten hebben het kleur van vleesch en kosten zooveel niet. Voorde barak der Variétés hebben wij ook bemerkt dat er daar veel van die mannen stonden te li kkebaarden, die anders op gecne menschen durven kijken. Blen zegt dat het was om hunne oogen te verzadigen op twee Engeltjes van Boesinghe die voor de deur de flikkers sloegen om't publiek aan te lokken. Kijkkassen waren er ook. Daar was er voor alle smaken. De passie van 0. H., oorlogen, halfnaaktheden; en zooals het dik wijls gebeurt ziet men in de glazen geheel het tegenoverge stelde van het opschrift. Sedan, las men boven een glas en toen men keek, was het het binnenste eener kerk waar men pro cessie ging; een weinig verder la scène, (het laatste avond maal) en men zager een gevecht tusschen Franschen en Pruisen alwaar het al Pruisen waren die den klop kregen zonder dat er één franschman gedeerd was. De Cirque Égyptien was wijd vermaard om zijne schoone toeren, de leveranciers weten er van ,e spreken. Er waren drij olifanten, de grootste beesten die men hier nog gezien heeft; nogtans wij kennen er nog grooter!... De Cirque ïiilanais was het eenige die der moeite weerd was van geheel onze foire, ook heeft het publiek er niet ont broken, en wij zijn verzekerd, moesten zij terugkeeren, bin nen een jaar of twee, zij goede zaken verrichten zouden. Een koppeltje dat naar de manége was komen zien, alhoe wel maar eene halve uur buiten wonende, is des anderen daags een kwart voor zeven ure te huis gekomen. Op een eeuwig zwijgen, zulde lezers Vcroortleelingen. Genaamde Baene, schoen maker te Boesinghe, is den 21 maart laatst, voor onze recht bank verschenen beticht van aanslag op de zedeu met jongens zijner gemeente. Hij is veroordeeld voor zeven maal 6 maanden met beioof van 10 jaren burger-en familierecht Den 28 maart is Emile Catteeuw, die een bankbrief en geld gestolen ten nadeele van zijn meesterschipper Lobbestal, veroordeeld lot 5 maanden gevang. De congregatie-overste, waarvan wij in een onzer vorigq nummers spraken, is veroordeeld tot 10 fr. boet en de kosten. Verheye, Paulus, 18 jaren, metselaars-diender, Kalver- straat. Vigoureux, Alexander, 60 jaren, gepensionneerden brigadier der douanen, echtgenoot van Regina Dansy, S' Ni- colaus-nevens-Ypre. - Dicryckx Visschers, Maria, 03 jaren, religieuse, Boterstraat. Durnez, Edouardus, 03 jaren, hovenier, ongehuwd, Bleenenstraat. Geurts, Marcellus, 87 jaren, gepensionneerden ontvanger, echtgenoot van Maria Debruyne, Thouroulstraat. Danneel, Maria, 73 jaren, zonder beroep, echlgenoote van Angelus Ommeslagh, S' Pie- ters-Plaats. Kinderen beneden de 7 jaren Vrouwelijk geslacht, 2. tezamen 9. ■Mannelijk geslacht, 7. Poperinghe, 27en maart 1872. EENE ONRECHTZINNIGE ZEDELES. Onlangs hebben wij booren prediken dat men om met vrucht zijnen paasschen te houden moet vergeven aan zijne vijanden en dat men zich met God niet kan verzoenen zoo lang men haat in het hert draagt tegen zijne evennaasten. Indien het spreekwoordhoort naar mijne woorden maar niet naar mijne daden waar is, hel is wei in deze predikatie. Nergens, inderdaad, ontmoet men meer vijandschap, haat, vervolging en wraakzucht dan bij de mannen die voor zending hebben van de verzoening en de liefde onder de menschen te doen heerschen iedermaal dat hunne huiselijke of maatschap pelijke vrede gestoord is. Integendeel waar er vrede is de tegenwoordigheid van die mannen is genoeg om denzelven in tweedracht en wanorde te doen veranderen. Menige huisge zinnen geraken in twistde vrouw wordt opgehitst tegen haren man, de kinderen tegen hunnen vader, den gebuur tegen zijnen gebuur, en eene gansche stad of een geheel land Avordt in verdeeldheid gebracht door de opstoking en mislei ding van burgers die geen de minste reden hebben om mal kander te baten of te beleedigen. Zonder de pootspeling der apostels van verzoening gansch de wereld zoude in vrede zijn. Iedereen zou bandelen volgens de ingevingen der mensche- lijke rede die eene gave Gods is en die zich van meer tot meer ontwikkelt, iedereen zou zijne vijf zinnen te nutte brengen tot de verzekering van het algemeen welzijn, iedereen zou God dienen volgens de eenvoudige en natuurlijke zedeleer van het Evangelie en bet menschdom, bevrijd van de heersch- zuchtige driften welke de leering van onzen ontmoedigen Zaligmaker verdoemt, zou gelukkig en zalig zijn. Wij hebben altijd gemeend dat men, bij onzen evennaaste, zijn kwaad en niet zijnen persoon moest baten, en dat dies volgens zijn kwaad geen redengaf tol vijandschap.''t Lsdaarvoor dal wij geen de minste vijandschap dragen tegen Gesar Gi y- sebolle, hoewel wij met zijn zonderling voorval tamelijk ge lachen hebben en het onweerdig gevonden hebben van een ouden kerkpilaar.'t Is daarvoor ook dat wij geen den minsten haat opgevat hebben tegen dien anderen Bijlenden Grenadier die kortelings zijne zondagvespers in eene schuur doorge bracht heeft. Onder dit opzicht meencn wij, in bet houden van onzen paaschen, ons niets te verwijten te hebben, want wij vergeven volgeern die menschelijke krankheden aan onze po litieke vijanden. Maar, indien'zulke spijtige voorvalletjes plaats gehad hadden in het kamp der liberalen de predikstoel en het Nieuwsblad, die nu stom zijn, zouden (e klein geweest zijn om den misdadige te hoonen en tc schandvlekken. Niet alleenzijn kwaad, maar bijzonderlijk zijn persoon zou aan den haat en de misachting zijner medeburgers overgeleverd wor den, men zou dien zedeloozen liberaal vervolgen, men zou hem zijne middels van beslaan ontnemen en hem op stroo helpen, zonder hiervan in de paaschbiechte het minste con- sciencielast te maken. Men doet het ivel met zoo vele liberalen die zich nooit aan dusdanige liefdetrekken plichlig gemaakt hebben, en men bedient zich Avel van lasteringen en beschul digingen waarvan men nooit het minste bewijs heeft kunnen opbrengen Hetgeen ons zal overtuigen dat de voormelde zedeles niet een katholijke zal bekeeren 't is dat de kwezelaars, die nu hunne liberale evennaasten benijden en verfoeien, hun na Paasschen niet meer liefde zullen betoonen dan te vooren. liet slecht voorbeeld onzer zedeleeraars verrechtveerdigt dit christelijk gedrag. Men zegt dal een oude socius van Cesar den pakvoerder der statie buitengesteken heeft, om dat hij, na de voorafgaande

De Toekomst (1862-1894) | 1872 | | pagina 2