r Sinds Nieuws. Koninklijke en andere besluiten. Briefwisseling der Toekomst. zijn. wij zullen den zeiven in onze eersle legen- komst ontleden en bewijzen dat er gecnc eene ge gronde verschooning in Ie vinden is. BURGERSTAND GEBOORTEN f1" (j I. o; Huwelijken Sterfgevallen. Hebben de jongens congregetirndie allen onder een po litiek doel ingericht zijn een voordeelig uitwerksel op den gewonen loop in de samenleving? Hit is eene cjnastie die zich van zelf oplost door hetgeen men dagelijks zirt voorvallen. Om een leger stokslagers te vormen die als blinde werktuigen in tijd van kiezjngen en protestatiën tegen onwillekeurigheden van onwetende of beerschzuchtige landbestierders moeten handelen neemt de politieke geestelijkheid hare elementen hij het opgroeiend en jong geslacht. Deze kinderen-corigreganistep hunne inge- hoorne neigingen tot kwaaddoen aldaar ook mededragende, is het noodig dat er lokazen en tijdverdrijvingen uitgevonden worden. Men vest er hun valsclie begrippen tegen de samen leving op men hitst hun aantegen de liberalen, inet be weegredens waarin niets dan haat, nijd, en laster gelegen zijn. Doordrongen door deze geheime aanhitsingen, laat men hen toe zich te vermaken; men drinkt er, men speelt er, onder liet toezicht van een en prefekt, die soms niet al.te zedelijk is (wij hebben ermeerdaneen voorbeeld van). Weliswaar, den kapper kost maar 5 centiemen de verloren kaartpartijen worden maar met een cent betaald maar duiveldondei-s het, zijn toch maar kinderen, die in plaats van bier, water en melk zouden moeten drinken. Het spel voor kinderen moeten hewegings-speien zijn om het bloed te kastijdenmaar geen teeriing, .kaarten of andere tuisch-spelen Hel verlies is niet groot, neen, maar hun zondagoordje is ook niet groot en wanneer zij lieden verloren hebben komt hun de goesting om hun verlies weder in te winnen, zij ontvreemden eenige centiemen uit hunne ouders lade en alzoo van kapper tot cent worden deze jonge kinderen van jongs af, door er smaak in te vinden, dronkaars en dieven! Dronkaars en dieven, opgevood in de heklagelijke en val- sche begrippen van haat en laster jegens hunnen evenmensch die hunne politieke gezindheid niet deelt, waar inGods naam wil men later daarmede komen? Tot een gewenschten uit slag ten voordeele der katholijke partij! Zonder te rekenen nog dat onder dezen beweenlijken staat van zaken .er zich nog den dorst naar winst mengt. Wij kennen een zwarte man, van langs de vaart, die in een gehucht onder zijne gemeente behoorende, een schoolgebouw opgericht heeft waarin zalen bestaan voor congregatiën van volwassenen van heide geslachten. Daar is alles dermate inge richt dat men op staminet niet moet gaan om zich te amuzee- ren. De herbergiers klagen pulten in de aarde omdat den zon dag hunne herberg ledig is en dat al de jonge lieden naar de congregatie gaan alwaar zij den drank een cent minder heb ben dan in de herbergen die er mede moeten bestaan en ook hunne lasten te betalen hebben. Zondag laatst was het er groote feest, beide lokalen waren opgepropteten en drank was er te bekomen aan zeer voor delige prijzen. Met de kaart, de teerlingen, met vogel-pik, enz., enz., waren er schoone prijzen te winnen. Zeer laat in den avond vertrok iedereTn naar huis met een verwarmd hoofd jonge dochters en jongelingen in het naar huis gaan achterhaalden zich of kwamen zich tegen, en er zijn twee koppeltjes al pratende verdoold geloopen en maar ten 211*2 ure naar huis gegaan; de herbergen hadden bijna niets ver kocht inaar een goede stuiver was in de kas van den exploi teerder gekomen. kaat ze meester, herbergiers en ouders, en zij zullen u nog al meer hebben 1,1 peren, 15 April 1872. Ken brief van dea itastooe van Mpeeeu. Wij hebben gesproken van den brief door pastoor Desmet, van IJperen aan den prokureur des konings, M. Iweins, ge schreven waarin die zielenherder aan M. den prokureur zegde, dat hij niet moest te biecht komen, want dat hij toch geene absolutie zou hekomen, zoolang hij de conclusien dei- zaak Lamotle niet introk, en eene schadevergoeding betaalde. De pastoor voegde er bij dat hij op hooger bevel handelde. Au, het schijnt dat de pastoor gelogen heeft of wel dat men van hooger hand goed gevonden heeft hem zijnen brief te doen intrekken want den volgenden brief aan M. Iweins, waarin de pastoor schoon spreekt en zegt dat hij gedwaald heeft, werd geschreven. Wij geven hieronder dat furieus stuk HkEII lUUlKUIlliril l)ES KONINGS, >i De openbaarheid die gij aan mijne vertrouwelijke mede- deeling van 22" maart laatst hebt gegeven, legt mij den plicht op, hoe pijnlijk ook, u hij geschrift te herinneren en op mijne beurt openbaar Ie maken, de stappen die ik de eer heb gehad hij u te doen, eenige dagen na hel zenden van mijnen brief. Ik hen u komen verklaren, mijnheer, dal het mij leed deed dien brief geschreven te hebben, en dat ik hem introk. Of schoon uwe onderbrekingen mij nauwelijks toelieten eenige woorden in te brengen, heb ik herhaalde malen bevestigd, zooals ik het hier op mijne eer bevestig, dat mijne geestelijke overheden geheel vreemd waren aan mijnen brief, dat zij er geene k, nnis van hebben gehad. Ik heb u herhaalde malen mijne dwaling bekend, dwaling- die mij geheel persoonlijk was. Ik heb er bijgevoegd, dat ik mij van onjuistu uitdrukkingen had bediend en na u verze kerd te hebben dat zelfs in mijne gedachten en volgens de bewoording van den brief, er geene kwestie kon zijn van eene openbare weigering van sakramenten en nog min van eene hauvloeking heb ik ju gesmeekt mij mijnen brief terug te geven. a Alhoewel mij eenige vriendelijke woorden zeggende, hebt gij toch mijne vraag afgewezen; toen ik u zegde dat de slagen die gij toebracht op mij alleen moesten vallen, hebt gij volherd mij niette willen gelooven; gij hebt geen medelijden gehad, vergeef mij het te zeggen, noch met mijne verontschul digingen noch met mijne smeekingen, noch met mijne ver legenheid, noch met tnijueu ouderdom, Gij hebt mij laten vertrekken, mijnheer, ten prooi aan eene ontroering, die gij wel hebt moeten bemerken. Het was, gij moógt mij gelooven, min de vrees dan de droefheid die mijne ziel onderdrukte. Ikz-gde legen mij zelve, aan het vee leden denkende, dat gij de eerste en de «enigste niet moest zijn ouder mijne welbeminde parochianen, om eenen zeven- tigjarigen pastoor met zooveel strengheid te behandelen. ii Door het afkondigen van dezen biicf, is mijn voornaamste doel, het publiek te he'vvijzeri, indien ik op mijnen ouderdom de dwaling heb kunnen begaan, door ii aan den dag gebracht, ik er ook de trouwhartige en plechtige intrekking van heb kunnen doen. a Overigens, verzoek ik degenen die mij zullen lezen u te vergeven zooals ik u uil den grond des herten vergeef en ik bied u mijnheer de prokureur des konings de verzekering van mijnen groolen en openhertigen eerbied aan. a IJperen, (i april 1872. P. Desjiet, pastoor van S'-Pieters. >i Wij zullen voor heden hier maar een enkel woord bijvoegen. Als de pastoor zich plat op den huik legt voor den heer pro kureur des konings, is het enkel om zijnen brief terug te he komen en niet om het feil zelf, waarvoor den brief geschreven is, in te trekken. Ten andere de biel-bovenstaande brief kan welgeschreven zijn door den heer pastoor, maar hel is toch de uitdrukking zijns herten niet, neen, want hel laatste paragraaf des briefs behelst eene schreeuwende schijnheiligheid waaraan hij niet bekwaam is, hel moet van hooger hand komen Overigensverzoek ,ik degenen die mij zullen lezen u te vergeven zooals ik n uit den grotid des herten vergeef. Subliem! wanneer men zijne vijanden vergeeft, moet men het daarom in de gazetten pn- brieven doen ruchtbaar maken Er is miekmak achter. Wij zullen door verdere mededeelingen geheel deze zaak klaar trekken. Vlaauiscitc Stén*. - Een huiiengewoone Muziek- cn founeeluvon.d zal Zondag, 14™ April, in Stadstooueelzaal plaats hebben gegeven door de Maatschappij de YTaamsciik Smit ten voordeele van haren Orkestmeester, M. J. Balmaekers, die zich door zijnen ijvfei- en talent dén verleden winter zoo veel toegelegd heeft om dé verioóniugeh óp te luisteren. Het publiek zoowel als de leden der Stehue zal zonder twijfel ook eenen blijk vair toegenegenheid willen geven met deze feest door zijne tegenwoordigheid te willen yéréeren. Het program ma dat men in onze 5C bladzijde aantref! toont ons aan dat de lleneficiaris niets verwaarloosd heeft om de verwachting van het publiek ten vollen te bevredigen. kimsst- CEi E.ptferkring. - ]n de zitting van woensdag laatst heeft Mr Arthur Merghelvnck eene voordracht gehouden,geiijleld Quelcpies notes déliu-hées sur les Tri- butiaux de Justice étahlis a Y pres par Ir Hoi de France l.ottis XIY Deze voordacht door een der jongste leden gehouden, hul digt voorden Kring een nieuwe reeks van werkzaamheden in,die het geliefkoosd tijdverdrijf der meest deelmakende leden uitmaakt. Het voorbeeld van Mr Merghelvnck zal goedevruchten dragen. De voordracht in haar eigen beschouwd was zeer boeiend door de geschiedkundige aanhelangendheden, die toonen dat de schrijver bezield is met den geest der ware navorschers. Dat hij zich toelcgge op zijne gekozene lief hebberij en wij voorspellen hem etne schitterende plaats onder de ondheids- kttndigen onzer dagen. AatihoHdSitg. -- Jlaandag namiddag, is alhier aan gehouden zekeren Capelle herkomstig van het departement Pas-de-Calais (Frankrijk), alwaar hij onderwijzer is. Die kerel was afgestapt in het hotel.tic Zon, Groote Markt alhier, waar hij reeds eenige dagen verblijf hield. Hij is verdacht aldaar een zilveren cylinder (uurwerk) ontvreemd te hebben dien hij ten verkoop aangeboden had hij den goudsmid M. Bityie, Dixmude-straat. Eerst in de bewaarzaal opgesloten, werd hij naar stadsgevang overgebracht, alwaar hij ter beschikking- van den heer Prokureur des Konings gesteld is. I* -'O ïc HpeCïPsc. Dinsdag, in den vooravond, zag men in de richting van Krielen eene groote klaarte in de lucht. Eene groote kolom vlammen ert rook slee<>- in de hoogte en deed een erge brand veronderstellen. Welhaast werd ons kond gemaakt, dat het de hofstede van den land- houwer Yandepulte was die in laaiende vlam stond. '8 ande rendaags heeft er zich eene groote menigte van IJperen eil omliggende plaats- naar toe begeven. Het zicht der ramp was hardnijpend. De woningen stalgehonwen zijn in aschhet schaapsin! en eene afzonderlijke schuur aiiéén zijn gespaard. Acht bèkatFde koeien en twee kalvers zijn er in gebrand an der hoornvee is gered doch eenige koeien, zijn zoo deerlijk verbrand dat de huid en het vleesch niet meer ter verbruikte"- zal kunnen dienen. Het was pijnlijk om zien hoe de armé heesten ten prooi aan de hevigste pijnen moedeloos in de weiden stonden, door de hreëde verbrande plekken der huid zag men het trillend vleesch. De peerden zijn gered door de dochter van den huize, die bijna slachtoffer van haren moed was en eene wonde aan den voet door den slag of stamp van een der verschrikte peerden hekomen heeft. Men zegt dat eene pliclitige hand misschien niet vreemd aan dit onheil is. De schade, die wij tot nu toe nog niet kennen, is gedeelte lijk door de verzekering gedekt. De eigendom behoort aan de familie de Bc-lhune. V:ïu deo 5"' tot den l$n April ïSJrj. Denudt, Edmondus, kleermaker, en Keslelyn, Rosalia, kantwerkster. Renet, Petrus, werkman, en Neeze, Victoria, kantwerkster. Duprez, Tlieodorus, wever, en Comptaer, Florenlia, kantwerkster. Dehaene, Carolus, metser, en Vivé, Philomena, kantwerkster. Liegeqis, Alphonsus, la- pissier, en Deleye, Amata, naaister. Vandenbussche, Victor, werkman, en Engeiaere, Virginia, kantwerkster. Vei- meersch, Emilius, werkman, en Callewaert, Valeria, kant werkster. Riem, Augustus, schoenmaker, en Bryon, Elisa modewerksler. Dusessois, Petrus, timmerman, en Pyck, Maria, z. b. ITanchoo, Carolus, schoenmaker, en Becuwe, Maj-ia, dienstmeid. Carton, Carolus, koopman, en Denor- me, Pelagia, zonder beroep. Struve, Fredericus, 51 jTimmerman, echtgenoot van Carolina Sent, Koeienmarkt. Riem, Augustus, 50 jaren, kleermaker, echtgenoot van Clementia Decoker, Lange Thou- routstraat. Delv, Felix, 25 j., soldaat, Vleeschhouwer- straat. Hessel, Lucia, 15 j., kantwerkster, Kalvcrstraat. Tanghe, Isabella, 82 j., weduwe van Petrus Derijcke, Rijssel- straat. Ciaeys, Augustus, 41 j., lintenwever, echtgenoot van Sylvia Baratto, Meenenstraat. Kinderen beneden de 7 jaren. Mannelijk geslacht, 8. Vrouwelijk geslacht, 4. tezamen !2. Rij koninklijk besluit van 7 april is M. J. Boudewyn, kan didaat notaris te Reninghe, notaris te Rennighelst benoemd. Dooi- koninklijk besluit is de majoor-C. Pontos van 11° linieonder-bestuurder der 2C divisie (personnel), in het mi nisterie van oorlog, benoemd. Men schrijft nitWerv'ick Ij is htei ccne schreeuwende daad fj'obeu rd die fjchcel onze stad in opschudding heeft gebracht. Een jufvrouwtje van YY ervick leert hel ambacht van modiste' te Rijsel, zij was ter gelegenheid van Paschen, vergezeld door de dame van haren winkel, een bezoek*bij hare ouders komen afleggen. Hare komst,werd gevierd met eene echte familjefeest. Men was be zig aan het soupé, men was geestig onder hel drinken van een smakelijk glaasje, men was gelukkig zich vereenied te zien en de dame waar de dochter leert eens beleefd te kunnen onthalen. Eensklaps gaat de deur open (want het is in eene herberg) en de Commissaris van Policie, vergezeld van twee agenten, kwam het feest slooren, dadelijk aan de vreemde dame haar pasport vragende. Zij was geheel ontsteld omdat zij geen ander bewijs had dan inet de dochter van den huize de reis van Rijsel té hebben gedaan als zijnde hare meesteres. Deze redens waren niet genoeg voor den Officier van Policie, die in ziine hoedanigheid zich vergat de dame uit te schelden voor publieke De huisbaas kwam er zeer bedaard en beleefd, lusschen, om zooveel hij maar kon deu Commissaris in reden te zette», en ham zijne misgreep te doen verstaan; niets, kon helpen. De twee agenten kregen hevel de dame medé la doen naar het kot loen men dit hevel hoorde, kwam geheel dé familie er tusschen en door smeeken en bidden bekwom men toch de gunst de treffelijke datne in den donkeren avond over de brup op franselien grond te geleiden, alwaar zij in een huis werd genomen, waar zi; nog door aandoening te bed ligt en God weel staat zij nog gezond op. Za! men geene rekening over zulk gedrag vragen kunnen de mrnschen mi (fen Casing helpen dat M. den Burgmeester de toelating, tot nel geven van het Concert door de Zangers- maalschappij aldaar gevestigd, verleend heeft, toen de Gom- missans dezelve reeds geweigerd 'hYid.

De Toekomst (1862-1894) | 1872 | | pagina 2