Stads Nieuws. Briefwisseling tier Toekomst. Yerschillige lijdingen. in de schandelijke wijze waarop men M. Desmedt vernedert en slagtofferl. De Koster. Waarom, Meester, tusschen de heide tegenstrijdige bevestigingen van M. Desmedt, de laatste niet als waar aannemen De Meester. Omdat andere bichtvaders ook de absolutie voor de zelfde redens aan andere per sonen hebben geweigerd, en dat men aan niemand kan doen gelooven dat zoo een IrelTelijken Priester als M. Desmedt zich zoo eene valsche aanhaling zou toegelaten hebben indien hij gelijk hij liet eerst gezegd heeft, van hoogerhand geen bevelen had ontvangen. De Koster. Ik kan niet verslaan waarom men in deze zaak zoo een groot belang stelt. De Meester. Omdat hel er ten gronde op aan komt dat wij weten moeten of, eindelinge de lijde lijke macht onder de geestelijke zal moeten buigen, iels wal de Jesuitcn sedert eeuwen in het werk gelegd hebben. RE PATERS lïISCAESEA. BURGERSTAND Huwelijken Sterfgevallen. 1 IJperen, 20 April 1872. Niets tc doen - Wanneer men dikwijls hoort spreken over onze stad, zijn vreemdelingen en inwoners liet eens 0111 te zeggen dat IJperen een triestig gal is, waar ei- nooit niets te doen is; maar deze menschen denken altijd dat andere steden beter zijn en meer tijdverdrijf opleveren. Ö.n eens het tegenovergesteld te bewijzen zullen wij een klein overzicht maken wat er alzoo hier ter stede heeft plaats gehad. Zonder te spreken van de Thuindagen en ti"e Prijsdeelingen der heide Collegien, de Stadsscholen, de Akademie, de Wee- zenschool, enz., enz.; de gratis vertooning der Vlaamsche Ster en hare inhaling na den prijs van Lokeren, het Koorzang en Muzikaal Festival; de Duivenmelkers, de Cijbclschietingen der Burgerwacht, de Concerts in den Publieken hof en in de Citadelfe; de Concerts (alle Woensdagen) gedurend den win ter in de Concorde. De Foire daargelaten die van den 25 Februari begint en eene maand duurt, alwaar er twee manègen, veel barakken en kramen waren, dit alles overscherdende, hebben wij het volgende aan te teekenen ■1871October. 2. Feest bij de Koormaatschappij. 1(i. Muziekfeest en redoute (Koormaatscli.) Novemb. 22. Banket (Koormaatschappij). 25. Concert 28. Vertooning Van Dóeselaer, Decemb. li. idem idem. 10. Vertooning Vlaamsclie Ster. 10. Banket Pompiers. 12. Vertooning Van Dóeselaer. l i. Concert Koormaatschappij. 17. Vertooning onder-ofïicieren. 20. Vertooning Van Dóeselaer. 1872. Januari. 2. Fransche vertooning. 9. idem idem. 14. Verlooning Vlaamsche Ster. 10. Fransche verlooning. 22. Concert in den Zalm. 23. Fransche verlooning. 25. Concert Koormaatschappij. 28. Concert Lyre Ouvrière. Februari 1. Concert Koormaatschappij. 4. Vertooning Vlaamsche Ster. 0. Fransche vertooning. 8. Vertooning onder-officieren. H. Bal Cercle de l'Union. 18. Vertooning Van Dóeselaer. 20. Fransche vertooning. Maart. 4. Concert in den Zalm. 10. Vertooning Vlaamsche Ser. •lo. Concert Koormaatschappij. 23. Concert in den Zalm. 28. Concert koormaatschappij. April. 1. Concert Syinphonie. 14. Vertooning Vlaamsche Ster. Indien wij ten naasten jare nogeens op het zelfde tijdver drijf mochten rekenen, dan zou IJperen en zijne inwoners niet te beklagen zijn; de tijden die nu merkelijk aan "I beteren zijn zouden ons vrij gelukkig zien. Maar laat de kiezingen uit vallen ten voordeele van de klericalen en in alle steden als IJperen zal alles in eens gedoodigd zijn. Den Zondag zullen herbergen en wijnkels gedurend de missen, vespers en lol' niet mogen verkoopen; de herbergen zullen gesloten worden om 9 ure des avonds. Bals, Concerts en Tooneelvertooningen zullen, als doodzonde, verboden zijn. De jongelingen opgeslo ten in de Congregatiën zuilen hun zondag-cordje daar vertee ren en de neeringdoeners zullen hunne contributien, die nog altijd verhoogen, niet meer kunnen betalen. Laat de zwartjes maar meester, Kiezers, en zij zullen de menschen tot in hun graf vervolgengij zult uw vaders, uw broeders in den ver doemden hoek zien begravengij zult uwe hinders uit de we reldlijke scholen moeten trekken om hun bij de eene of andere zuivere broederkens te zenden zoo niet gij zult geruïneerd zijn. De menschen, wantrouwig den eene van den andere, zullen niet meer durven spreken, want bespierders en over dragers zullen door hen aangesteld zijn 0111 11 gade te slaan. Haal en vrees, leugen en laster, vervolging eu straf, zuüen als lood op ons nu zoo vrije inwooners wegen! Niet waar, Kiezers, gijgaat uwen loop halen om voor die mannen te kiezen (T.osacorcSe.Donderdag. 8" Mei, eerste prijsbolling in de Concorde (buiten). De Sinxendag, 19" Mei, groot Concert aldaar gegeven door liet lc ligne-regement. De Eerw. Paters zijn hun verblijf komen vestigen te IJperen den 18 September 1 (i50, met de toestemming van Aartshertog Leopoidus. De bijzonderste oversten der geestelijke gemeenten dezer stad verzet leden zich tegen hunne aanveerding en het was maar op voorwaarde dat zij geen omhalingen noch in stad noch in :t omliggende mochten doen dat hun de toestemming werd vergund. Markies de Fonderato, alstoen generaal der spaansche troe pen alhier in garnizoen, deed hun een bezet van 40,000 gul den, met welke som zij zich eene kapel en eene woonst bouwden buiten de Dixmudepoortmaar in Ki7l begon men de Neèrstad af te breken en met deze hun klooster op welke plaats men de Dixmudepoort bouwde,-die 1111 ook reeds ver dwenen is. Middelerwijl namen de Paters hunnen inlrek in de Kefugie der Abdij van Zonnebeke, bij de Meenenpoort, en den 27 September 1072 kochten zij de Réfugié der Abdij van Loo, staande in de Mondstraat, nevens het Seminarie, tegenwoor dig Sladskollegie. In 1698 ontstond er ppnen brand welk drij dagen duurde en die geheel hunne kerk vernielde, welke liet jaar nadien heropgebouwd werd. Op Ien mei, Martin Ratabon, bisschop van IJperen legde er den eersten steen van, en M. Barantin, militaire intendent alhier, legde den tweede. Een edikt van sppt. 1790 schafte het klooster der Discalsen af; deze Paters verlieten hetzelve den 24e" januari daarna, liet kouvent werd verkocht te Brugge in 1797 aan zekeren Thiniotheus Van- houlte. Hij deed hetzelve niet afbreken, daar men in 1801 er reeds de goddelijke diensten pleegde. Sedert eenige dagen men is bezig met de oude vensters te vervangen door geschilderde glasvenslers. Wanneer het werk zal geëindigd zijn zullen wij -er de beschrijving van mede- deelen. De drij eerste zijn gegeven door: MM. de Goiissemaker-de Menlenaere, de Gheus-Maztman en Surmonl-de Gheus. In de kleine kapel zijn er vier glasvenslers, de .geboorte Cliristi verbeeldende, waarin men de wapens ziet van Baron Dominions van Zuylen van Nyvelt. Deze kerkvensters komen uit de fabriek der heeren Marechai en Chainpigneulle, leMelz. Vim «It'll H» tot «It'll 19" April 1S GEBOORTEN JannelÜk S^cht 10) Vrouwelijk 0) Parein, Isidores, diamantzetter, en Debeuckelaere, Eulalia, kantwerkster. Iturggraeve, Eugenia, 59 jaren, kantwerkster, eclitgenoote van Honoralus Nevejans, Kalverstaat. Desmvttere, lïegina, 78 jaren, zonder beroep, weduwe van Karei Lebrun, S' Jans- hospitaalstraat. Simar, Clara, 51 jaren, zonder beroep, ongehuwd, Statiestraat. Bergen, Engel, 3<i jwerkman, echtgenoot van Rosalia Debergh, Meenenstraat. Ergon, Joannes, 87 jaren, zonder beroep, echtgenoot van Catharina Dallenne, Meenenstraat. Eoubert, Adelaida, (18 jaren, kantwerkster, ongehuwd, Bollingstraaf. Plancqueel, Au gustus, 10 jaren, S' Jucobs-Nieuwweg. Kinderen beneden de 7 jaren. Mannelijk geslacht, 3. Vrouwelijk geslacht, 4. tezamen 7. PoPEitiNGiii:, 18e" april 1872. Mijnheer oe uitgever nra Toekomst, In uwe Mengelingen van zondag laatst herhaalt gij de paaschbiechte van een jong meisje van Poperinghë, waar- schijnelijk 0:11 te toonen hoe moeilijk de kapeilaans hier zijn in het vergeven van sommige zonden. Inderdaad, deze moeilijk heid is beinerkt-nsweerdig. Mietje had zich maar van eenige dagelijksche' zonden Ie beschuldigen; maar ongelukkiglijk hij clie prulletjes kwam nog een laatste misdrijf welk de biichtva- der oordeelde eene doodzonde te zijn, en Mietje kreeg het vensterken. Het meisje had de onvoorzichtigheid gehad van de Poperingsclte Romance en hel lied je van een Bijlende Grena dier gevangen in de Irape te zingen, zonderde uitgestrekt heid Ie kennen van het kwaad dal zij bedreef. Dit is het eenig geval niet van dien aard, want meer dan vijftig biechtelingen hebben voor dit feil van hetzelfde laken een broek gekregen. Wij zijn niet genoeg geleerd in de theologie cm te onder scheiden of het zingen van eene gebeurtenis die door iedenen gekend is, eene doodzonde of eene dagelijksche zonde is, en of de plichtigc hiervoor de hel of maar het vagevuur verdient. Maar hetgeen ons zou do*n twijfelen aan de beslissing van onze poperingsche theologanten T is dal hunne strengheid maar is toegepast geweest aan de werklieden en dienstboden van heide geslachten die gekend waren hunnen dagloon te winnen hij de liberalen. Al die hiechtkinders ondervraagd geweest zijnde of zij aan de verspreiding der voormelde lied jes geholpen hadden, kreegen op liet antwoord van ja, aan stonds het deurtje voor hunnen neus, terwijl al hunne andere zonden bijna aan de aandacht van den biechtvader ontsnapt hadden. Het is moeilijk 0111 te begrijpen waarom de eene dood zonde meer strengheid verdient dan de andere en waarom men juist maar de absolutie weigerde voor het zingen of het uit deden dier liedjes. Wij kennen eenen penitent die, volgens zijne bekentenis, zes doodzonden te biechten had, en die, omdat hij zich met de liedjes niet bemoeid had, gemakkelijk de absolutie beko men heeft. Maar wij moeten er hij voegen dal die boeteling in alle kiezingen gewoonlijk stemt met de kaïholijken. Dit doet ons vermoeden dat de politiek niet vreemd is ge weest aan den maatregel genomen door onze geestelijkheid tegen de zangers en zangeressen in kwestie, en wij meenen te mogen gelooven dat, indien dusdanige romancen gezongen geweest waren op de rekening van eenen liberaal die met de Batteuse zou gedossehen hebben men niet de minste moeite zou gehad hebben om van dit gezang vergiffenis te bekomen. 'T geen die meening nog komt bevestigen, 't is dal men op den predikstoel niet een woord geript heeft van de katholijke zonde die tot het maken dier liedjes aanleiding gegeven heeft, en dat inen al de bliksems der Kerk behouden heeft voor de liberale uitjouwingen die er het gevolg van zijn geweest. Deze onrechtveerdige handelwijze is een klaar bewijs dat de geeste lijkheid van meer tot meer de religie ten dienste stelt van hare politieke wraakneming over de liberale opinie die zoo lang ons land in vrede en voorspoed gehouden heeft. Indien wij deze onverdraagzaamheid voegen hij de zaak van den Procureur des Koriings van IJperen, wij kunnen gemak kelijk voorzien tot welke kruipende onderwerping het mees terschap der pastors de belgische bevolking zal geleiden. X. Men schrijft ons uit Wervick Door goedkeuring der Bestendige Deputatie en in algr- meene zitting van den Gemeenteraad werd er besloten de lijnde-boomen op Steenakker weg te ruimen. Dadelijk wer den de plakbrieven uitgedeeld en de verkooping werd vast gesteld op t April laatst. Zekere heer Pandore, ontvanger des clubs, zag met hert zeer deze wegruiming aan, en besloot ze tegen te werken door eene protestatie te doen onderteekenen van zijne vrienden, meestal mensehen die verafgelegen van Sleenakker wonen en er geen belang aan hebben, en zelfs door vrouwen en kinde ren Deze protestatie werd den Gemeenteraad ingezonden die da delijk besloot de hoornen te laten staan. Wat heteekent zulke handelwijze Om één hunner cleri- cale vrienden te voldoen slachtofferen zij de belangen van een groot gedeelte onzer inwoners! De Plaats van Sleenakker van hare hoornen ontruimd ware geheel goed geschikt 0111 al daar de Vrijdag markt te houden daar er op de tegenwoordige markt, die maac eene straat is, te dikwijls aanleiding geeft tot ongelukken door peerden en rijtuigen. Maar zulks is er niet te verwachten, hel ware de stad ver beteren en onze inwoners bevoordeeligen en men weet onze clericale bestierders, die de meerderheid hebben, denken er anders over. A Zondag laatst zijn de leden onzer muziekmaatschappij de Yereenigde Yrienden»etn speelreisje gaan doen naar Meenen. Per vuurschip van hier vertrokken hebben zij te Meenen eeni ge muziekstukken uitgevoerd en zijn 's avonds met den trein van (i ure wederom te Wervick aangekomen, na eenige uren vermakelijk tijdverdrijf. Maandag avond was het nogeens feest hij onze «1 Vereentgde Vrienden. M. Mayeur, bestuurder van 't muziek der Jagers te peerd, te Parijs, was overgekomen en eene algemeene repe titie werd onder zijn bestuur gehouden. De zaal was opge propt en het publiek was gestemd om den gehoolen nacht te blijven, zoodanig' was hel te vrede oier zijnen avond. Dezer dagen was Aog.Cainerlyock, peerdensmid, te Proven, bezig met den loop van een oud geweer te warmen, toen er eene ontploffing plaats had. De loop was geladen en de werk man werd erg ga kwetst. J is den 27 Mei dat in gansch liet koninkrijk de pro vinciale kiezingen zullen plaats hebben. Zaterdag' laatst is de lieer Bruno Slrubbe, notaris te Beveren-bij-llouselare, aldaar overleden, in den ouderdom van 64 jaren. De onfaalltare papegaat altijd voort met te zeggen dat de liberalen den godsdienst en de priesters uit de

De Toekomst (1862-1894) | 1872 | | pagina 2