AANBESTEDING WERKEN. OPENBARE VERKGOPING Publieke Aanbesteding van de Bouwwerken van een Geslicht voor oude mannen en vrouwen, op te richten te Loere. VANDEN BERGHE-SELSCHOTTER, K HUil)ÊN1E118 WA BEN BROEK- EN KLEEDINGSTOFFEN, öp Maandag 29*April 1872, Sommaire du numéro du 20 Avrü, de 1 51-00 21-00 17-73 19-00 19-30 8-23 500-00 21 Veemarkten. Rogge BURGERLIJKE GODSHUIZEN 1IER STAD IJPEREN. VAN Hot Bestuur dor Burgerlijke Godshuizen van IJperen zal den WOENSDAG, 8''-' MEI 1872, om tien ure 's morgens in het lokaal zijner ge wone zittingen, Rijsselslraat, nr 58, overgaan tot de Deze Aanbesteding zal plaats hebben bij geslo- tene en op zegel geschrevene aanbiedings-biljetten, volgens het model dat men kan verkrijgen in het bureel van de Administratie. De aanbiedings-bil jetten moeten ingeleverd worden ten minste acht en veertig uren voor het uur der Aanbesteding. Het kohier van lasten, plannen en bestek, op gemaakt door den Ingenieur-Bouwmeester F. Heyninx, liggen ter inzage der belanghebbenden in het voornoemde Bureel der Godshuizen, alle dagen van negen uur 's morgens tot twaalf uur en van twee uur tot vijf uur 's namiddags, uitgezon derd de Zon- en Feestdagen. TE BEKOREN BIJ Divnuiïifatrart, 54, KANTOOR VAN DEN NOTARIS DE TA VERNIER, TE LANGEMARCK. (IN EENE ZITTING) om 5 ure des namiddags te Langcmarck, ter her berg Den Ouden HertPoelcapelle-plaals, van 1° Een schoon Huis met Sfiigie. Magazynen, Achterkeukens, Bakoven, Remise, Peerd-, Koe- en Verkenstallen, Cilerne, 2 Waterpompen. Koer en Hovenierhof, in oppervlakte inhoudende 7 aren 60 centiaren, te Poelcapelle, in het dorp. Geschikt voor alle koophandel. Onbewoond. En 2° Een perceel Maaigras van 56 aren 89 centiaren te Poelcapelle by het dorp en het hof stedeken van Désiré Bamelis. Onvcrpaeht. school willen bannen. Weten misschien zijne lezers niet dat het integendeel de priesters zijn die, niet te vreden met hunne bijzondere scholen, zich Willen meester maken van al de Staats- en Gemeentescholen waar zij, volgens de Constitutie, niet meer recht hebben hunnen sleert te draaien dan de do- minos en de rabbins? Weten zij niet dat de priesters de we reldlijke professors daaruit fwillen kuisschen om zich overal in hunne plaats te stellen? Men weet dat de pastoors op den buiten aan sommige lieden de absolutie weigeren, omdat zij liberale gazetten lezen. I)c pastoor van Sars-la-Bruyère ziet zoo nauw niet. Men wordt op die parochie toegelaten de liberale gazetten te lezen en al wat men maar wil, op voorwaarde dat men 1 fr. in den vasten blok steekt. O klerikale winkel, wanneer zal dat eindigen Eene correspondentie uit Brussel meldt dat een pastoor van een dorp, in de omstreken van Brugge aan een pachter eigenaar, die op sterven lag, geweigerd heeft de absolutie te geven, indien hij niet plechtig beloofde zijnen zoon, die op de hoogeschool van Brussel studeerde, uit dat onderwijs gesticht te trekken en daarbij nog, dat de zoon, aan het sterfbed zijns vaders de verbintenis aanging van nooit een voet meer te zet ten in die hoogeschool. Het is 'maar na dat de zoon, aan de tranen zijner moeder toegevende, die belofte had afgelegd, dat de stervende de ab solutie kreeg. Is het schandelijk genoeg?.... Jielonfaaibare papeg»«I beweert dat de afschaf fing der coupons met prijsvermindering voor gaan en keeren op den ijzerenweg van Poperinghe naar IJperen geen gevolg is geweest van den faineuzen tarief van Wasseige. Indien hij niet te dom en te kwaadtrouwig ware, wij zouden het hem nog eens met neuzen en monden bewijzen. Pen klerikaal blad zegt dat de paus nooit zal toestemmen in het aannemen der drij miljoen twee honderd duizend frank, ingeschreven op het budjet van het ilaliaansch gouvernement, voor de burgerlijke lijst van Z. H. I)at is nog al begrijpelijk. Indien de paus van het italiaansch gouvernement de 3,200,000 fr. aannam, zou er geene reden meer bestaan om het inzamelen van den S'-Pieterspenning voort te zetten. Nu, als men weet dat de S'- Pieterspenning, die zich tot alle deelen van de wereld uitstrekt, jaarlijks vijftig miljoen opbrengt, kan men begrijpen dat de paus geene arm zalige drij miljoen zal aannemen 0111 zijne vijftig miljoen te laten varen. En, moet men er bijvoegen, wat er aan de maat en den strijkstok blijft voor vele personen en klerikale maatschappijen, zou men ook niet geerne zien verloren gaan. ]\0(; ekntjk. De priester Blanc, onderpastor van Peone, arrondissement Puges-Theniers, vervolgd voor aanslag op de eerbaarheid, is door het hof van assisen van Alpcs-Mari- times, tot vijf jaren dwangarbeid veroordeeld. De vrome daden van dien priester waren zoo stichtend dat dedebaten met gesloten deuren hebben plaats gehad. Het is in de oude kapel van het klooster van Berlaincourt, Minimenstraat te Brussel, dat de kanonik Mouls en de priester Junqua, van Bordeaux,den eersten tempel der oud-kalholijken in België gaan stichten. M. Mouls is in burgerkleeding en draagt het lint van 't Eere legioen. Hij is in briefwisseling met pater Hyacinlhe, die hem weldra te Brussel zal komen vervoegen. Hij verzekert dat een kring belgische priesters op het punt is zich in Belgie bij de oud-katholijken aan te sluiten. De departementale ra,ad der Seine is voornemens Parijs van amerikaansche spoorwegen te voorzien, er zijn niet min dan 43 ontwerpen aangeboden; daaronder bevinden zich we gen onder en boven den grond, anderen langs den gewonen straatweg. Onder degenen, die zich op den rang stellen tot bekomen'der concessie, bevinden zich verscheidene Belgen. Men meldt uit Parijs dat Margareta Dixblanc de moor denaarster van Mev. Biel, zondag nacht te Sint-Denis is aan gehouden. Zij heeft alles bekend. Men heeft de waarde en de sleutels terug gevonden die zij had medegenomen. Men schrijft uit Hasselt, 11 April Een rampspoedig voorval heeft Dijnsdag onze stad in ver slagenheid gedompeld: Ten 7 ure's morgends heeft M. Sineets, tandmeester, den bij hem invvonenden kapitein Anatole Del cour, met een tafelmes drij steken toegebracht, waarvan een het hart doorboorde. Het slachtoffer verloor al zijn bloed en had weldra opgehouden te leven het lijk is Woensdag ten 4 ure begraven. De rampzalige kapitein was op het feit van echt- schennis betrapt. Na het plegen van den manslag, heeft M. Smeets zich bij M. de prokureur begeven, doch werd in vrij heid gelalen. De schuldige vrouw, eene moeder van vijf kinde ren, is aangehouden. Wij lezen in de Gironde, van Bordeaux Eene geheele familie is verledene week vermoord te laslous, gemeente Barp. De moord werd in den nacht van dijnsdag tot woensdag gepleegd, bij zekeren heer Manaut, gezegd de metser. De misdaad werd eerst 's morgens gekend. De slachtoffers woon den in een afgelegen huis; zij behoorden tot de familie van den postbode, die afwezig was. Deze familie bestaat uit den schoonvader, de schoonmoeder, hunne dochter en de schoon zuster van den bode; deze is moeder van vier kinderen. De drie volwassenen werden op 10 meters afstand van het huis gevonden, verminkt door hamerslagen, anderen zeg- gen door messteken. Twee der kinderen, hel,eene vijfjaar, het andere zestien maanden oud, werden gedood in hun bed. De twee oudsten, 7 en jaar, sliepen in eene andere kamer. Zij hebben niets gehoord en zich dus niet verroerd; de moorde naars hebben hen niet ontdekt. i' De schoonmoeder, die verscheidene wonden had, leefde gisteren nog, maar kon niet spreken. Men hoopte niet dat zij den nacht zou doorkomen. Men kent de drijfveer dezer misdaad niet; echter stond alles in huis overhoop en waren de kassen geledigd. Joannes Manautde verdachte moordenaard, is vrijdag avond met den trein van 9 ure naar Bordeaux overgebracht en in het fort Ha opgesloten, 't Is een man die zoo wat 52 jaar oud moet zijn; hij is klein, gespierd, struisch. Het gezicht is mager en bleek, het oog zeer levendig, de wenkbrauwen zeer dik en aan een gewassen boven den neus. Men heeft de koel bloedigheid zijner houding bemerkt; noch de confrontatie met de lijken, noch de voorstelling van het werktuig des schelmstuks, noch de ontdekking van de bloedvlek, niets heeft hem kunnen ontroeren. In den dag, welke de moord gevolgd heeft hij was toen nog vrij heeft hij koelbloedigheid genoeg gehad om het vogel te van het pachthof te verknopen. Joannes, welke de briefdrager der gemeente Barp was samengesteld uit ver van een liggende gehuchten deed alle dagen lange en moeielijke koersen. In het pachthof van Tastous, integendeel, was Johannes bestendig in twist met zijnen schoonvader, met zijne schoon moeder, met zijne vrouw, hij was weinig te huis en bezocht de herberg. -De tijdingen uit Perzie zijn over het algemeen zeer be droevend. De laatste telegram van Téhéran gedagleekend 19 Maart, zegt, dat de hongersnood overal op den buiten en ook in de hoofdstad talrijke slachtoffers maakt. De toestand is vooral schrikkelijk in de provincie Hamadore, waar men de kinderen verworgt 0111 op te eten. De pogingen van het gou vernement kunnen zooveel ellende niet stillen. Er zouden ont zaglijke hulpmiddels moeten zijn om de ellende te verzachten die in geheel het keizerrijk heerscht. rll-LUSTRATIOX EuROPÉENXE. Nos GravuresBlankenberghe. Chaloupes de pêche ïi marée basse. Paysage avec animaux. L'attaque de la diligence. Peü'sée. TexteCorrespondance d'Espagne. I.a petite fille du ramoneur. Histoire naturelle. Un oiseau, gardeur de moutons. L'héroïne du mal. Suite. -MescellanéesLa tarentule. La canne a pomme d'argen! des domestiques de grande maison. IJPEREN. AARD 20 April. 13 April. VER GRANEN ENZ. verkoelt tic kwunli teil. midden nr. p.<00 kilo. verkoelt lie kwantiteit.. middenpr. p. 100 kilo. Tarwe JVOggt Haver Erweten Boontjes Aardappelen Boter 18,900 7,700 2,300 1,200 2,900 0,000 31-00 22-00 17-73 19-30 20-00 8-23 283-00 De prijs van het menagie-brood, voor de week van den tot 28" April is gesteld aan 30 c. per kilo. Venrne. Per hectoliter. 17,100 1,400 1,000 900 1,100 7,200 17 April. 10 April. Tarwe (nieuw) tot tot Tarwe van fr. 32 35-50 51 34-50 Rogge 22 25 22 22-30 Sucrioen 17-50 20 17 19-75 Haver 12 15 12 15 Boonen 19 21-50 19 22-50 Kortrljk. Per hectoliter. 15 April. Witte tarwe fr. 24 a 24 07 Roodea. 100 k 10 a 11 Roodc tarwea Boter p. 1/ k. 1 36 a 1 63 Rogge 15 54 aEieren per 5 1 65 a 2 Haver 8 67 a Peerdb.p. h.a Roussclarc. Per 100 kil. 16 April. Zaai-tarwe fr. Nieuwe tarwe Oude tarwe Roode tarwe Rogge Haver 18 50 5 19 30 31 a 33 00 Boonen, fr. 21 a 25 aAardap. 100 k. 7 a 8 00 29 00 a 31 00 Boter p. kilo 2 43 a 2 72 19 50 a 20 30 Lijnzaad-olie p. 105 I 85 50 a tilo Koolzaad-olie p. 105 kilo. Koolzaad-olie, fr. 82 30 a Kortrijk, 15 April. - 305 hoornbeesten zijn te koop gesteld, waarvan er 292 zijn verkocht geweest. Brugge, 10 April. - Ter veemarkt van heden telde men 262 hoornbeesten. Leuven Nieuwetarwe fr. 33 Oude tarwe 21 19 15 Boekweit Haver Geut. Tarwe, fr. Rogge, 16 25 Haver, 11 50 Peerdeboon. 15 50 Koolz. 100 k 43 Lijnzaad. 34 Per 100 kilo 15 April. 50 a Aardapp. fr. 7 25 a a Boter, de kilo 2 ii 50 a Eiers, de 26 1 75 a 50 a Koolzaadolie 85 a 75 a Lijnzaadolie 8 5 a Per hectoliter. 19 April. aKempz. 100 k. a a Koolz. olie, guld 84 a a 14 25 Lijnolie, 84 a a -Lijnkoeken, fr. 26 a 24 a Koolzaadkoek. 18 a 19 a 38 Kempkoeken.a TP YPFRPN ALLE SLACII VAN fit'it zt't'i' fgt'fittf/f

De Toekomst (1862-1894) | 1872 | | pagina 3