Stads Nieuws. Koninklijke en andere besluiten. Briefwisseling der Toekomst. Ycrscliilligc lijdingen. maar liet personeel, maar de patent zijn overal op schandelijke wijze vermeerderd en ook onze waal- sche confraters klagen pullen in de aarde, omdat de belastingen op de mijnen ook al met 5 ten honderd meer getroffen zijn. 't ls waarlijk iets dat wrake roept, vooral als men onthoudt dat M. Malin Malou uitdrukkelijk afslag beloofd heeft, zoo lang hij niet op het kussen zat. Wij raden aldus, de menschen aan, hunne brief- kens natezien. Zij zullen zich kunnen overtuigen wat rampzali ge gevolgen het zwart gouvernement voor liet Land moet en zal hebben. De tusschen'komst van den Slaat in zaken van onderwijs laat zich in alle landen gevoelen, al ware bet maar om een toezicht te houden over de klas sieke boeken die men de kinderen in de hand stopt. Zekere redemptorist Furnis heelt een bock uitge geven Hel zicht der helle Men vindt er eerst, beminde kinderen, de duivel die slaat. Wanneer iemand in d'hclle gaat, wordt hij door dien duivel geslagen; de eerste slag maakt hem van hoofd tot de voeten als Job. De tweede slag, maakt hem dobbel Job; de derde, de vierde, enz., altijd van langs om meer puisten en zeeren. Wat zal het van hem ge worden wanneer de duivel alzoo honderd miljoen miljaards jaren zal geslagen hebben? Bezie nu die jonge dochter van 18 jaar, een vlammende hoed doet haar hersenen koken een vlammend kleed die haar braadt zonder haar op te branden, zij lelt op hare vingers al huilend, de seconden die haar eeuwen schijnen, en zij zal alzoo voor eeuwig moeten braden Dan hebt gij de kokende jongen. Het bloed kookt hem in de aderen, hel merk in de beenen, de hersenen in het hoofd! Om den ta bleau te volmaken ziet men verder een klein kindje die te braden ligt in eenen oven hel krimpt zich ineen, het slaat zijn hoofd tegen :t fournois, stampt in den grond, men ziet op zijn wezen, de twijfel, de afschrik voor d'eeuwigheid Zou men niet lachen met zulke hersenlooze be schrijvingen warchet niet dat het plan der jesuietcn er in bloot lage door bijgeloof en schrik der helle de kinderen plooien en verlagen om later te beter hen te kunnen onder hun jok houden. Het onderzoek is van jongsaf verboden. Moesten zij in hunne verwondering vragen waarom dit kindje ligt te braden, zij zouden als ongeloovigen bedreigd worden met het eeuwig vuur. Helaas hoeveel jonge geesten worden er alzoo niet verstomd door de domme en berekende aanieerin- gen hunner kalholijke meesters. En waar naartoe zal ons het elerieale onderwijs leiden, indien men,overrompeld van Broedersscho- len, het wereldlijk zal zien den nek vringen door een slaafsch ministerie die de benoeming bekrach- ligt door den Bisschop van Brugge, van eenen broeder lot calholijke schoolopziener onzer pro vincie BURGERSTAND li uwelijkcn Sterfgevallen. HET KATÏICMLMK. OKBERYYÏJS. KOR EEK KLEINTJE. Ziehier een nieuw feit dat ter eere strekt van de klooster lingen, die met het volks-onderwijs gelast zijn. Wij weten niet juist de hoeveelste het is, maar het telt toch met honder den. I)e correctionneele rechtbank van Saint-Pons (Heraull), heeft Jan Millet, in religie broeder Yvelin, van de christelijke leering, tot twee jaren gevang veroordeeld, als schuldig van aanslag op de eerbaarheid en van geweld gepleegd en slagen toegebracht te hebben aan jonge leerlingen van 8 jaren, aan zijne zorgen toevertrouwd. Broeder Yvelin was aan de gemeente-school van Saint-Pons gehecht. Men weet niet waarom men, zoodra de feiten ge kend waren, tol 2ijne aanhoftding niet is overgegaan. Zoo als dit maar al te dikwijls gebeurt, heeft trien hem den tijd gelaten om weg te vluchten en men zegt dat hij naar dén vreemde is geweken, waar hij ongetwijfeld zijne vrome daden zal voortzetten. Het openbaar ministerie had de broeder-bestuurder der gemeente-school ook gedagvaard, als burgerlijk verantwoor delijk voor de daden van zijnen onderboorigemaar de rechtbank, in strijd met de algemeene verwachting, heeft de verantwoordelijkheid niet aangenomen. IJperen, 4 Mei 1872. Eet op! Het geld dat burgemeester Beke toestaet aen de VlaemscheStergave hy hetaen het genootschap van Sintc-Vincentius-a-Paulo, zvn lof ware in alle monden [Nieuwsblad van Ti"" april.) Ziet gij het nu kiezers hoe men alle maatschappijen, die eenigzins zich toeleggen op kunst of vooruitgang zal ten onderen heipen indien onze inboorlingen de ongehoorde dwaasheid moesten begaan voor de clericalen te stemmen. Welhaast zouden zij onze stad zien veranderen in een groot klooster waar de congregatie-hoofden den haas zouden spelen en de neringdoeners de betalers der violen zijn op welke zij hun zouden doen dansen Ongeluk. Woensdag morgen tl in den vroegen, is er m de liec'ollettestraat alhier een ongeluk gebeurd. Joufvr. M. begaf zich met hare meid ter kerk, toen eene reeks nacht- wagens door de straat voorbij reedden, naar hel publiek slacht huis trekkende. Een onvoorzichtige jonge geleider willende zijne gezellen vóórsteken kwam op een dullen drang aangere den en trof de juffer die in den grond viel en een wiel liep haar over het hoofd. Men droeg haar in zwijm terug in hare woon en seffens liep men een geneesheer halen die haar de eerste zorgen toediende. Procès-verbael is tegen den onvoorzichtigen voerman dooi de policie opgemaakt. Yienwc ISSacttscliappij. - De Maatschappij der Ware Eters komt het zomergetijde in te huldigen met een Banket gegeven in de herberg De Gouden Mande. Ziehier de spijskaart lloesters. Kal verborst met witte saus. -Ossenharst met patalen. Duin-konijnen met gekruide saus. Kreeften met salaad. Nagerecht. Vaderlandsch nat. EESs'CgasSi'ejJïeuBt. M. D. J. Carroen, ontvanger van het enregistrement en der domeinen te IJperen, wordt tot ontvanger benoemd van liet enregistrement en der succes sierechten te S'-Joost-ten-Noode. bij koninklijk besluit van 24en aprilis M. Richard Scholte, professor bij de middelbare school van Leuven, derde regent bij de middelbare school te IJperen benoemd in ver vanging van M. Lambert, die voor gezondheidsreden in be schikbaarheid van dienst is gesteld. gJitvisKling. Men is bezig met voor M. Angillis, ondernemer alhier, een werktuig te bereiden, met welk elke minuet 28 brikkeu of baksteenen zullen gevormd worden. Burgerwacht. - Uitslag der schieting van den 29 April der Maatschappij Gijbelschutters Hoogst getal punten. 1. Vergracht, J., onder-luitenant, 5° kómpagnic. 2. Hollevoet, E., karporaal, 1° komp. 5. Vanlhoii, II., wacht, T komp. 4. Podevvn, A., idem. 5. üesagher, Ch., idem. Schoonste wil. 1. Vergracht, L., wacht, -1° kompagnie. 2. Candaele, J., serjant, 4" Van »Scu £<5" Ajtril tot den 8" Slea 2872. GEBOORTEN Mannelijk geslacht 7) ,0 rouweiijk oj Lefebvre, Tlicophilus, rondleurder, en Hof, Maria, kant werkster. Antony, Julius, zonder beroep, en Crelou, Hele na, koopvrouw. Noisier, Alberic, 12 j., z. b. Tempelstraat. Destoop, Conslanlia, 09 j., z. b., ongehuwd, Kloosterpoort. Vau- liove, Sijlvia, 28 j., z. b., echtgenoote van Philippus Deramaut, S' Nicolaus-ncvens-Ypre. Brisou, Joanna, 79 j., z. b., ongehuwd, S' Jans liospitaaistraat. Billiel, Joannes, 49 j., huidevelter, ongehuwd, Rijsselslraat. Kinderen beneden de 7 jaren. Mannelijk geslacht, 10. Vrouwelijk geslacht, 12. tezamen 22. M. A. Hoor is burgemeester van Crombeke benoemd in Vervanging van M. F. Block. Bij koninklijk besluit van 27 April, is M. P. Denecker, burgemeester der gemeente Noordscbole benoemd, in vervan ging van M. P. Bartier. Men schrijft ons uit de gemeente W. De pastor is de veriedene week vijf dagen afwezig geweest, zonder dat iemand wist waar hij was. lnlusschen is er een parochiaan, met zijne zuster wonende, die ziek werd en ge storven is zonderde H H« Sakramentrn ontvangen te hebben want men ffl. de pastor niet gevonden heeft. Voor wat de begraving betreft, men moesteen geestelijke hebben om de plechtigheid te doen. Men ging eerst naar Nieukerke, maar men kon er geen hebben dan begaf men zich naar Meessen, en het kon daar ook niet zijn. Eindeling te Wijtschaete heeft men eenen gevonden die den dienst gaan doen is Het is de eerste maal niet dat zulks gebeurt: over een jaar of drij deed zich hetzelfde geval op. Alsdan waren er vier die stierven zonder naar de terugkomst van hunnen herder te wachten Wij weten het niet stellig, maar het algemeen gevoelen is dat hij een uitstapje gaan doen was bij zijnen vriend, graaf Langrand-Dumonceau. Het is dezelfde heer die, den zomer laatst, van Kemmei terugkeerende alwaar hij gaan dineeren had, langs den weg vijf onder-officieren ontmoette die zich verlustigden met zin gen. Hij geboodt hun te zwijgen, hun bedreigende aan hun nen kapitein zijne klacht te doen. Zij lieten hem zeggen maar op *1 laatst, t'einden hun geduld, was zijn schoonste van weg te vluchten op eenen zolder, zonder dat hij kreeg eene verdiende rutteling. Toen hij van den zolder kwam, bad hij de nieuwsgierigen hel aan niemand te zeggen, Zij hebben tot heden hun woord gehouden. X. Ziehier de lijst der 05 Kamerleden die den 11 Juni aan eene nieuwe kiezing onderworpen worden Pi'oviucic West-Vlaanderen. Brugge. Katholieken. Dtclerccj, Van Oulryve, Visart (A,). Kartrijk. K". De Haerne, Reynaert, Taok. Dixmude. K. Rembry. Veurne. K. Visart (L.). Oostende. Liberaal. Van Iseghem. Uouselare. Kn. De Montblanc, üumorfier. Thielt. K". De.Muelenaere, Mulle de Terschtieren. IJperen. Lib. Vandenpcereboom. K". Berten, Biebuyck. Provincie Antwerpen. Antwerpen. K". Coremans, Delaet, D'Hatie-Sleenhnysr, Gerrits, Hayez, Jacobs. Mechelen. K". De Kerkhove, Lefebvre, Noteftiers. Turnhout. K". Coomans, De Zérezo, Nothomb. Provincie BrabandL Brussel. L". Anspach, Bergé, Cpuvreur, Dansaerl, De Ere, Deuieure, Funck, Guillery, Jamar, Jottrand, Oi ls, Vauliiim- beeck, Vleminckx. Leuven. K". Beeckman, Belcour, Ijandeloos, Schollaerl, Wouters. Nijvel. L". De Vrints, Le Hardy de Beaulieu, Mascart. Katholiek. Snoy. Provüncie Namen. Namen. K". Lelièvre, Moncheur, Hoyer-de Behr, Wasseige. Dinant. K". De Liedekcrke, Thihaul. Pkilippeville. Lib. De Baillel. Kat liBrassrur. Provincie liiieniiKvi^'. Arlon. Lib. Tesch. Ba&togne. Kath. Van Hoorde. Marche. Kath. Pcly. Neufchateau. Kath. Santkin. Virion. Lib. Bouvier. Ziehier liet order, waarin de iotelingen der lichting IS72 van West-Vlaanderen, voor den dienst aangewezen en begrepen in hel werkzaam deel van het konlingenl, alsook in, dit der reserve, zich zullen moeten aanbieden voor de provin ciale krijgsoverheid, om ingelijfd Ie worden Den Maandag 5 Juni, degene van 't arrondissement Brugge. Den Dinsdag 4 Juni, degene van "t arrondissement Korti ijk. Den Woensdag '6 Juni, degene van het arrondissement Veurne en Oostende. Den Donderdag (i Juni, degene van het arrondissement IJperen. Den Vrijdag 7 Juni, degene van 't arrondissement Rousclare. En den Zaterdag 8 Juni, degene der arrondissement Thielt en Dixmude. A faling der Wateren. Bij ministerieel besluit van den 27 April, zal de hevaarbaring, dit jaar, op de volgende rivieren en vaarten onderbroken worden Leije. Van de sluis van Vive-S'-Eloi naar Oostende. Bevaarbaringsvaart van de Lcie. Van Deinze naar Schips- donck en van Schipsdonck naar Balgcrhoek, van den 9 tot den 22 Juli. Vaart van Bossuyl, van den 9 Juli lot 24 Augusti. Vaart van Rouseiare naar de Leie, van den 1 Juli lot den 1 September. User—rivier. Van den 1 Juli tot den 2! Augusti. Te rekenen van 1 Mei zijn de rechten op den invoer van levensmiddelen hersteld. Het. werkvolk zal er M. Malou dankbaar voor zijn en er hem rekening van houden. Velleden Woensdag heeft op het stadhuis te Loo, eene bijeenkomst plaats gehad van afgevaardigden der gemeenten Steenkerke, Alveringhem, Porinchove, Oostvletcren, Weslvle- teren, Loo, enz., ten einde te beraadslagen over de te bepalen hulpsommen, tot liet daarstellen van den ontworpen ijzeren weg van Poperinghe naar Veurne, door voornoemde gemeen-

De Toekomst (1862-1894) | 1872 | | pagina 2