Stads Nieuws. Briefwisseling dep Toekomst. Inderdaad, die lieeren, in de verschcide belrck- kingen die zij vervulden, hebben blijkens van schranderheid gegeven welke hunne medestrevers niet kunnen aanhalen zij hebben in alle gelegen heden de belangcns van het arrondissement met ijver en kundigheid verdedigd, en hebben waarbor gen opgeleverd van ware vrienden van Godsdienst, vrijheid en voorspoed. Inderdaad, ziet de menig vuldige steenwegen waarmede het arrondissement werd begunstigd sederd den tijd dat zij in bediening zijn ziet de pastoreelhuizen die niets te verlangen overlaten en de nieuw inrichting der scholen die een zoo groolen invloed op de toekomst der jeugd moet hebben; dit alles is grooten deels aan hunne pogingen te danken en dus wij verhopen dat de kiezers, niet alleenlijk uit erkentenis, maar bij zonderlijk ter verzekering van het welzijn onzer omstreek, de vijf aftredende leden zullen hernamen. Indien onze inlichtingen waar zijn, schijnt het dat de pastors werven om de aehtbarc personen, die de cantons van IJperen on eene eervolle wijze in den provincialen Raad vertegenwordigen, door vreemdelingen of door heerschzuchtige nietigheden te vervangen; het is waar dat de partij, die te IJperen geleid is door eenen arglisligen Roussclaar- naar, aan verschcide achtbare leden der zelve de kandidalurc hebben aangeboden, maar zij hebben de zelve geweigerd, omdat zij van gevoelen waren dal de aftredende leden zich van het vertrouwen der kiezers niet onwaardig gemaakt hebben. Men verzekert dat de vijf aftredende leden van den provincialen Raad der cantons van IJperen, hunne kandidalurc voor de toekomende kiezing behouden indien het zoo is, wij zijn van gevoelen dat men dezelve moeielijk zou kunnen vervangen; die lieeren die allen in deverschcide administration waarvan zij deel hebben gemaakt blijkens van ijver en kundigheid hebben gegeven, zouden, onder alle betrekkingen, moeielijk kunnen vervangen worden. De bclastingsberichten welke komen uitgegeven te zijn, hebben een nieuwen vorm; alles is dooreen gemengd, en hel is veel mocielijker om te verstaan uil welken hoofde de veranderingen voortskomen, daar de versclullige artikelen der matrijs bijeen zijn gevoegd. Wat het doel is van deze nieuwe samenhooping kunnen wij niet verstaan, ten zij het ware om de verhooging van 5 p. °/0 op de grondbelasting zooveel mogelijk te verduiken. M. Delcour, minister van 't inwendige, maakt een circulaire waarin hij zijne beambten en hunne liberale denkwijze vreest en bedreigt. idem, M. Malou, minister van financiën. idem, M. Moncheur, minister van openbare wer ken. Die lieeren moeten wel diep gevoelen hoe popu lair zij zijn, tot zelfs bij de beambten van den Slaat, om zulke middelen in het werk te stellen Een vraagsken echter. Waarom maakt M. de Lantsheere, minister van juslicie, ook geen circulaire zoo als zijn collegas Waarom Omdat de priesters van het ministerie van jus licie afhangen en van die mannen is men bang zelfs in de ministeries. En nogtans als er beambten zijn die in de kiezin gen misbruik van hunnen invloed maken, dan zijn het wel zeker de zwarte kazakken. Aldus wat Malou, Delcour en Moncheur aan de beambten onder hunne bevelen zoo klaar en drei gend doen verslaan, zou beter gezeid worden aan de geestelijkheid die door den Staat dat is met het geld van iedereen ook betaald wordt. Maar't en is bier niet te doen om eerlijkheid in de kiezingen. Daar is kwestie van aan het schotel- ken te blijven. En daartoe zijn alle middelen goed weinig geeft het of ze wettelijk cu eerlijk zijn, niet waar 'MALOU BURGERSTAND Huwelijken. Sterfgevallen. r MÏBiEstei'ieele cirruiaiivii. Zweert gij nooit het oor te leencn aan dc verderfelijke en verpestende leer der goddeloozcn van het Noorden die men vvijsgeeren en hervormers noemt, en ze op gecne wijze ook aan te moedigen? Zweert gij nooit eene schulplaats noch bescherming te zullen geven aan eenen ketter of aan eenig persoon voor ket terij door de heilige inkwisitie vervolgd? Zweert gij met het woord en het zwaard te vervolgen alle Bohemers, Mooren, Joden, Joodsche en Lutersche kristenen, otn ze ter grootere eere van God aan de heilige rechtbank aan te klagen, en ze over te leveren, al waren zij zelfs uwe gast vrienden ten zij gij met uwe ooren hun ketterijen hebt hooren uiten, tenzij gij door hunne daden gezien hebt dat zij van den weg der gelukzaligheid afweken, of dat gij ze verdenkt met lijf en ziel niet aan onzen heiligen godsdienst gehecht te zijn, of gij bemerktet dat zij hunne godsdienlige oefeningen ver waarloosden of aan een hunner bloedverwanten toelieten? n Zweert gij, altoos ten dienste van God te staan, bij het eerste leeken van zijne vertegenwoordigers, al waart gij ook bij het doodbed van eenen vriend of aan de sponde uwer ster vende moeder? Zweert gij alle vrienden en familiebanden te verbreken, zoodra het de zake Gods geldten zonder uitzondering, uwe broeders, uwe zusters, uwe moeder uwe vrouw, uwen vader, en zelfs uwe kinderen aan de inkwisitie aan te klagen, zoo gij ;u ben gevoelens outdektet, strijdig met ons heilig geloof? IJperen, II Mei 1872. *t* KoormaatschappijWoensdag avond, heeft zich bij deze maatschappij een artiest laten hooien. M. Ygodt, een ijperling, is muziekant bij het bclgiesch leger hij on derscheidt zich door op eene schitterende wijze op den har monium en den bandonion te spelen. Met het grootste gemak voerde hij de moeilijkste stukken uit der befaamste operas, hetgeen hem van wege zijne stadsgenoten hertelijke toejui chingen verwierf. Verders werd den avond opgeluisterd inet romancen, kluchtliederen, kooren, farcen, enz., door de hee- ren leden, zoowel, dat hel gezelschap geheel vroeg is ge scheiden. Ïhïiïiïwclie Slet». Deze belangvolle maatschappij heeft, zooals op andere jaren, in haar midden eene plechtig heid gevierd die door al de leden even hertelijk bijgewoond, een bijzondere luister werd bijgezet, wij willen spreken over het vieren van het naamfeest des voorzitters M. Engel Van Eeckhout, welk valt op 5 Mei. Zondag laatst had het feest plaatst. Ten 9 ure 's avonds, waren al dc leden vergaard in hun lokaal hel bronzen hoofd alwaar zij hunnen voorzitter twee zilveren servicien aangebo den hebben. Na een uit het hert komende compliment afge legd door den ondervoorzitter M. Fr. Böhm, trad er een lid voor en sprak in naam van allen de volgende redevoering uit Achtbare Voorzitter, Verleden jaar had ik de eer U op uwen naamdag, geluk- wenschingen toe te sturen en II te zeggen welke diepgevoelde achting en liefde de leden der Vlaamsche Ster voor U gevoel den voor het grootbelang dat gij, als Voorzitter, in het wel varen van dit genootschap stelt. Dit jaar kom ik nogeens, in naam van allen, U dezelfde ge voelens uitdrukken. Ik heb het geluk niet, als verleden jaar, U te spreken van de schitterende zegepralen die de Maatschappij in den eenen of anderen prijskamp behaald heeft, van de lauweren, die ons genootschap, in den loop van dit jaar te beurt gevallen zijn. Alleenlijk moet ik U zeggen dat zulks niet toe te schrijven is aan onverschilligheid of mismoed, maar aan gebrek aan geld middelen. Hel is te betreuren dat eene maatschappij als deze, waar de leden allen met denzelfden vaderlandschen iever bezield zijn, ja tot een en hetzelfde doel streven verheffing, verspreiding en veredeling onzer moedertaal, zoo weinig zedelijke en gel delijke ondersteuning vindt bij het Staatsbestuur en de Pro vincie. En toch, het doei dat wij allen, Vlamingen en Voorstaan ders van het vlaamsch looneel beoogen, is heilig; het doel waartoe wij allen streven, is den vlaamschen landaard in onze gewesten door echt vaderlandsche vertooningen te ont wikkelen ja, de vlaamsche zeden onder het volk te versprei den en hetzelve te laven aan de heilzame bron van Vooruit gang en beschaving. Hopen wij op een heter lot: Welhaast breekt de dag aan op welken de bastaard Vlamingen van hunne noodlottige dwalingen zullen terugkeeren en met een beter oog nederzien op de tot nu toe miskende taal der moedige kerels die voor hunne vrijheid sneuvelden te Kortrijk en te Roozebcke. De stap die hel vlaamsch tooneel op het gebied dei' verze- delijking en des vooruitgangs, gedaan heeft is groot. Meer en meer aanhangers komen zich scharen onder de vlaamsche bannier, omdat, al wie onpartijdig spreken wil,bekennen' moet dat er in de fransche tooneelstukken niets anders te putten valt dan fransche zedebederf, terwijl er in Vlaamsch Vlaande ren tooneelstskkcn het licht zien welke zoo niet, onder letter kundig opzicht de overhand over de eerste hebben, toch voor dezelve niet moeten onderdoen. Zijn er dus schoone stukken, overeenkomstig onzer vlaam sche zeden en gewoonten, gemaakt; hebben de schrijvers van tooneel- en letterkunde gewedijverd om dezelve den noodi- gen luister bij te zetten, dan ook zijn zij ruimschoots over hunne moeilijke taak beloond, doordien hunne gewrochten zoo meesterlijk door een groot getal icvervolle maatschap pijen vertoond worden. Deze maatschappij aen wier hoofd gij sedert een groot getal jaren geplaatst zijt, achtbare Voorzitter, heeft ten allen tijde getoond wat zij vermagoveral waar zij zich aanbood werd zij welkom, ja menige genootschap rekent het zich eene groote eer de Vlaamsche Ster op zijnen schouwburg te zien treden. Het tooneelsaizoen is dit jaar nogeens uitermate gelukt; dank aan den onvermoeibaren iever dien de leden aan den dag gelegd hebben dank aan de voortdurende eendracht die onder hen heerscht. Ik heb U, geachte Voorzitter, in de mate mijns geringen talents, den hloeienden toestand onzer schoone sociëteit afge- shcilderd. Aan U den pand die U toevertrouwd is ongeschon den te bewaren. Nooit hebt gij uwen plicht als Voorzitter miskend. Hel ware te hopen dat gij nog lange jaren de Vlaamsche Ster ge leiden mocht. Dit is de wensch van allen die met mij roepen zullenLang leve onze Voorzitter Van Eeckhout Dc heer Van Eeckhout drukte zijnen dank uit over de edele gevoelens zijner medeleden, het toekomende waarborgende door zijn Vrrledene. Daarna gaf het gezelschap zich over aan de vrolijkheid, en men kan oordeelen over den wel doorgebrachten lijd, wan neer de bijeenkomst samengesteld is uit geestige knapen als de akteurs der Sterre. Bolders.-Drij artiesten bolders onzer stad hebben drij bolders van den buite beroepen om eene Combat-partij te te spelendegene die zouden verliezen moesten de winnaars eenen soupé betalen, en bij de bekkeraè een leeuwen hulst (een lekker glas bier) geven. De drij ijperlingen meenden de buiten bolders gemakkelijk te kunnen keerenmaar het schijnt dal boffen niet geholpen heeft, daar de builenborgers eens smakelijk geè'ten hebben op de gezondheid van de arties ten die, ten scheelde bijna niet, of zij waren naar Poperinghe gezonden! (Verliezen zonder één punt te halen). {Ingezonden). Ifüiazick. - Zondag, 12 Mei, concert in den Hof der Concorde (Citadelle), door het muziek van 't 1" regement. Van den 3" tot den 9" ï!ei 18J2. rrBAnuTriv! Mannelijk geslacht 1) GEBOORlEN ,r te zamen, 4. Vrouwelijk o) Doom, Eduardus, landbouwer, en Merlevede, Barbara, z. b. Vanpoucke, Ludovictis, werkman, enGisquiere, Stephania, kantwerkster. D'Ooghe, Karolus, ."7 j., werkman, echtgenoot van Juliana Verslype, Meenenstraat. Gillebert, Colela, CC j., werk vrouw, ongehuwd, Onze Vrouweslraat. Therry, Regina, CC j., koopvrouw, weduwe van ServaliusDupont, Hondstraat. Vermeerscli, Sophia, 57 j., kantwerkster, ongehuwd, S' Jacobs-nevens-Ypre. Kinderen beneden de 7 jaren. Mannelijk geslacht, a. Vrouwelijk geslacht, 5. tezamen 8. Rij koninklijk besluit van 5 Mei zijn de provintiale raden van het land ontbonden. De kies-collegien van al de kantons zijn bijeen geroepen op Maandag 27 Mei, om 9 ure 's morgens, om over te gaan tot de kiezing van het getal raadsheeren door de wet bepaald. Sïp-iSi-j-r Poperinghe, 8 Met 1872. KATHOI/WKE KIESMIDDELS. Hoe meer de kiezingen naderen, hoe meer de katholijke dagbladen schreeuwen en tuiten aan de ooren der kiezers, om hen door die aanhoudende noodkreten te verbollarderen en te verdwazen op liet burgerrecht dat zij uit te oefenen hebben, 't Geen zij door de rede niet kunnen bekomen zij zoeken het te overweldigen door den schrik. Rij het lezen van hun benauwdelijk getier en hun verdoovend gehuil tegen de liberalen, men gevoelt zich als omringd van een gerucht van brandklokken en alarmgelrommel, even alsof ons land bedreigd ware van door het vuur en het zvveerd verslonden te worden indien de kiezers niet stemmen voor den goeden kant. Het Nieuwsblad zelf zweet water en bloed om, dooi' de bovennatuurlijke pogingen die liet aanwendt, zijne lezers van Poperinghe en van elders te doen gelooven dat al de libe ralen communards en petroleurs zijn, en de schrikbeelden waarvan het vervuld is strekken niet weinig om hen te over tuigen van de waarheid zijner razende leugens. Na de belgi- sclie liberalen verantwoordelijk gemaakt te hebben van den val van den Paus, van de omwentelingen van Spanje, van de

De Toekomst (1862-1894) | 1872 | | pagina 2